Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 мај 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
нов сум на форумов и имам едно прашање, би ви бил благодарен доколку некој знае да ми одговори.
Имам мерцедес w124 200d и заприметив дека кога го возам по град тргни-застани качува висока температура, преку 100 степени, додека кога го возам на отворен пат температурата си е нормална 85 степени. Порано никогаш не правел вака. Дали некој знае во што е проблемот? Ви благодарам однапред.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Здраво на сите,
нов сум на форумов и имам едно прашање, би ви бил благодарен доколку некој знае да ми одговори.
Имам мерцедес w124 200d и заприметив дека кога го возам по град тргни-застани качува висока температура, преку 100 степени, додека кога го возам на отворен пат температурата си е нормална 85 степени. Порано никогаш не правел вака. Дали некој знае во што е проблемот? Ви благодарам однапред.
види кога ќе дигни температурата високо дали се вклучуваат перките. на отворен пат има големо струење и толку не требаат перките
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
па не е лошо да провери и антифриз дали има доволно
вака ко за почеток


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Го сменив пред 4-5 месеци[DOUBLEPOST=1527017609][/DOUBLEPOST]И водната пумпа е сменета
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ми фале малце антифриз у колата
гледам црвен е
И сеа прашањето е
има некоја врска у бојата на антифризот ?
каков да земам?
ауди е у прашање
Јас имам Ауди ,ако ти е стар антифризот испушти ги и стави само црвен антифриз и ако е потребно црвен концетрат со дестилирана вода


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Може некој да каже што е фрката што велат 2.0 мотор на ауди со 140кс бил полош од оној 1.9, точно ли е ова и зошто??
Така велат ,но јас не верувам ! Германците не се толку глупи да изгубат од силната конкуренција


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Така велат ,но јас не верувам ! Германците не се толку глупи да изгубат од силната конкуренција


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
germancite zgresia so 2.0 tdi motorite do 2004. kaj ponoviot motor gi nema tie problemi so zamaec injectori turbina menjac.....i kaj 1.9 ima defeci ama se sitni defeci i evtini se za odrzuvanje.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ќе се купува кола од салон, па дилемата е меѓу:
Kia Sportage
Hyundai Tucson
(основна опрема и за двете)
И двете имаат ист мотор, па според вас која би била подобар избор? Во смисла поиздржлива, помалку потреби од сервисирање или слично. Искуство да сподели некој исто така ќе биде од корист.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ќе се купува кола од салон, па дилемата е меѓу:
Kia Sportage
Hyundai Tucson
(основна опрема и за двете)
И двете имаат ист мотор, па според вас која би била подобар избор? Во смисла поиздржлива, помалку потреби од сервисирање или слично. Искуство да сподели некој исто така ќе биде од корист.
Ја би Хјундаи, на лика ми е поубав :)
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
Знаев дека има мака колата иако викаа не и е ништо дијагностиката вика ок е
Ете денес шо се деси
ременица скината одлепена незз така сватив на ауди а6
знае некој колку кошта отприлика овој дел
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Знаев дека има мака колата иако викаа не и е ништо дијагностиката вика ок е
Ете денес шо се деси
ременица скината одлепена незз така сватив на ауди а6
знае некој колку кошта отприлика овој дел
Аман бе , како тоа тебе не ти се погодило ,а другите се супер?! Да не мислиш ребраст каиш? Ако е до тоа, си требала да го прашаш тој што го продаде дали има сменето каишот, и по правило кога се купува половни коли веднаш најкраток рок да се смени ребраст каиш и затегач и по потреба и водната пумпа. А цената зависи каков мотор кај мене со мотор 1.9 ме фати околу 14.000 денари ама од локалниот мајстор додека кај овластениот сервис ФВ,Ауди,Шкода и Сеат ќе ве одере скапотија


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.668
Поени од реакции
38.846
Аман бе , како тоа тебе не ти се погодило ,а другите се супер?! Да не мислиш ребраст каиш? Ако е до тоа, си требала да го прашаш тој што го продаде дали има сменето каишот, и по правило кога се купува половни коли веднаш најкраток рок да се смени ребраст каиш и затегач и по потреба и водната пумпа. А цената зависи каков мотор кај мене со мотор 1.9 ме фати околу 14.000 денари ама од локалниот мајстор додека кај овластениот сервис ФВ,Ауди,Шкода и Сеат ќе ве одере скапотија


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Ауди и нивниот паметен дизајн, цела предница да ја извадиш за да дојдеш до каишот, затоа е толку скапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom