Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
1рм како да го најда преку калкулатор на нет ?( некоја препорака за некој веродостојен). Дали би било океј принципов да го фурам во пуш пул лег (еднаш неделно) или да останам на фрекфенција од 2х нед пуш пул лег. Колку компоунд и изолациони вежби да правам по мускулна група. Еве на пр за грб би правел пул уп со тежина и barbel row. Двете да ги испукам 5х5 и толку за неделата океј би било ?
Можеш горен долен два пати, со тоа што првиот тренинг долен правиш deadlift 3x5 пример, и чучњеви варијација (пауза, темпо или предни), вежбите со варијација терај ги 3x10, следна нед 4x10 и 5x10 и остави две репетиции (не до макс). Вториот тренинг долен дел правиш чучњеви 3x5 и дедлифт варијација исто (пауза, stiff leg, block pull) исти тежини како погоре. Додај пленкс и доста тие . Горен дел горе доле исто мењаш бенч и ohp, со тоа што денот со ohp можеш пак бенч да правиш волумен. Додади 2 вежби за грб, 1 за гради и раце по една во горен дел и тоа е тоа.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
За некоја година веројатно ќе му ги исечат и двете раце. Мада си се нашле супер со оваа до него.
Не пројде година, прошле неколку дена. Како и да е треба да е и среќен, прошол малце подобро отколку што прогнозирав. Веројатно нема никогаш ни вистински мускул да може да направи ако сака.

 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Руки базуки. :D
 
E

Epsilon

Гостин
toj tipot so go postarivte nekolku strani ponazad so sintol vo bicepsite, mislam deka mu se izvaeni bicepsite, i mnogu gadno izgleda, ne bisakal da spodeluvam ovde slika. Ughhh

A whole new level of lobotomy.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
pocnav so vezbanje pred 3 meseci 5-6 pati u nedela idam vezbam eden muskul i posle toa pravam i stomacni i trcam na traka 20-30 min pripazuvam na ishrana ama ne spustam na kilaza(110kg) a u obemot namaliv ?
nesto sto treba da smenam i da zemam nekoj suplement mi go preporaacaa l carnitin 100.000 biotech ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
pocnav so vezbanje pred 3 meseci 5-6 pati u nedela idam vezbam eden muskul i posle toa pravam i stomacni i trcam na traka 20-30 min pripazuvam na ishrana ama ne spustam na kilaza(110kg) a u obemot namaliv ?
nesto sto treba da smenam i da zemam nekoj suplement mi go preporaacaa l carnitin 100.000 biotech ?
Pravis greska vo ishranata ili treningot. Namaligi jaglenohidratire i mastite.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
pocnav so vezbanje pred 3 meseci 5-6 pati u nedela idam vezbam eden muskul i posle toa pravam i stomacni i trcam na traka 20-30 min pripazuvam na ishrana ama ne spustam na kilaza(110kg) a u obemot namaliv ?
nesto sto treba da smenam i da zemam nekoj suplement mi go preporaacaa l carnitin 100.000 biotech ?
Според мене има 2 причини:
1. Креваш на мускулна маса, што значи дека губиш на сало (како што викаш има промени).
2. Катаболизам.

- Мој совет е прво да си средиш исхраната после тоа и соодветна суплементација (сега е лесно имаш 99% од потребните работи на интернет, плус твое тело е сам ќе си видиш како ќе ти реагира). Extra tip: 1, 2, 3...
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Dechki pochnav da vezbam , no koga idam na kilaza osekjam deka dobivam ekstrasistoli na srceto i gubam vozduh , otidov na kardiolog mi reche deka sum top . Mu go kazav problemot , me pushti na stress test , no i tamu se pokaza deka e sve Ok , znachi koga kje pochnam da rabotam gradi na bench i grb samo togash gi dobivam ekstrasistolite i prestanav , a imam golema zelba da si prodolzam so fitnesot ama ete problemot e toj koj vi go spomnav . Imam malku pokachen krven pritisok 140 so 100 pa suppementite kardiologot reche deka ne se preporachlivi da gi skladiram posebno ne kreatinot , no bez kreatin kje stanam kako 5to oddelenche vo gradbata :) ako imal nekoj takvo iakustvo go molam da mi kazi kako go ima nadminato ovoj horror . Posledno koga vrshev pregledi mi dadoa apchinja za srce kako alfa blokator ( verapamil ) i anti anksiolitik ( demetrin ) , ovie apchinja dodatno me omalaksuvaat i mi ja zimaat silata ... neznam sho da praam pomagajte :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Dechki pochnav da vezbam , no koga idam na kilaza osekjam deka dobivam ekstrasistoli na srceto i gubam vozduh , otidov na kardiolog mi reche deka sum top . Mu go kazav problemot , me pushti na stress test , no i tamu se pokaza deka e sve Ok , znachi koga kje pochnam da rabotam gradi na bench i grb samo togash gi dobivam ekstrasistolite i prestanav , a imam golema zelba da si prodolzam so fitnesot ama ete problemot e toj koj vi go spomnav . Imam malku pokachen krven pritisok 140 so 100 pa suppementite kardiologot reche deka ne se preporachlivi da gi skladiram posebno ne kreatinot , no bez kreatin kje stanam kako 5to oddelenche vo gradbata :) ako imal nekoj takvo iakustvo go molam da mi kazi kako go ima nadminato ovoj horror . Posledno koga vrshev pregledi mi dadoa apchinja za srce kako alfa blokator ( verapamil ) i anti anksiolitik ( demetrin ) , ovie apchinja dodatno me omalaksuvaat i mi ja zimaat silata ... neznam sho da praam pomagajte :)
Не е точно. Почни полека со тежини и со волумен и полека зголемувај, и нормално вежбите правилно изведувај ги
 
B

Beginner

Гостин
Паузирав 2 недели бидејки се разболев ти ебам бронхитот. Е сега незнаев дека толку ке изгубам сила дигав по 60 кг бенч сега 40 и што е најлошо немам веке суплементи а и немам пари за нив спортската ме утепа. Како можам да се вратам на старо натурал? 1 мускулна маса 1 ден или 2 пати во неделата се? килажа ли да зголемувам или повеке серии?..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Паузирав 2 недели бидејки се разболев ти ебам бронхитот. Е сега незнаев дека толку ке изгубам сила дигав по 60 кг бенч сега 40 и што е најлошо немам веке суплементи а и немам пари за нив спортската ме утепа. Како можам да се вратам на старо натурал? 1 мускулна маса 1 ден или 2 пати во неделата се? килажа ли да зголемувам или повеке серии?..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Немаш ништо изгубено не паничи нормално е тоа, моториката на движењето ја имаш подзаборавено за една недела се враќаш, почни постепено
 
E

Epsilon

Гостин
Dechki pochnav da vezbam , no koga idam na kilaza osekjam deka dobivam ekstrasistoli na srceto i gubam vozduh , otidov na kardiolog mi reche deka sum top . Mu go kazav problemot , me pushti na stress test , no i tamu se pokaza deka e sve Ok , znachi koga kje pochnam da rabotam gradi na bench i grb samo togash gi dobivam ekstrasistolite i prestanav , a imam golema zelba da si prodolzam so fitnesot ama ete problemot e toj koj vi go spomnav . Imam malku pokachen krven pritisok 140 so 100 pa suppementite kardiologot reche deka ne se preporachlivi da gi skladiram posebno ne kreatinot , no bez kreatin kje stanam kako 5to oddelenche vo gradbata :) ako imal nekoj takvo iakustvo go molam da mi kazi kako go ima nadminato ovoj horror . Posledno koga vrshev pregledi mi dadoa apchinja za srce kako alfa blokator ( verapamil ) i anti anksiolitik ( demetrin ) , ovie apchinja dodatno me omalaksuvaat i mi ja zimaat silata ... neznam sho da praam pomagajte :)
Da ne se forsiras so krevanje na tezina kako pocetnik? Ako da, pocni i vezbaj si so polesno tezini. Jas se vodam spored toa, podobro pomali tezini i POpravilno izveduvanje na vezbite, otkolku da se kilam i vitkam lakti i kolenici za da krevam golemi tezini. :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Паузирав 2 недели бидејки се разболев ти ебам бронхитот. Е сега незнаев дека толку ке изгубам сила дигав по 60 кг бенч сега 40 и што е најлошо немам веке суплементи а и немам пари за нив спортската ме утепа. Како можам да се вратам на старо натурал? 1 мускулна маса 1 ден или 2 пати во неделата се? килажа ли да зголемувам или повеке серии?..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Silata se vrajka za 1 mesec. Odi postepeno i treniraj edna muskulna partia na den. Ostaj sporckata batalija, posvetise na treninzite ishranata. Koga pravis benz pravis od 12 10 6 povtoruvanja vo seija i kako za kraj na vezbata stavas tezina i krevas 1-2. Taka praj na site vezbi ke vidis razlika vo sledeniot trening. So toj princip i so redoven trening stignav do 80kg na benz momentalno a posle 3 mesecnata pauza koga pocnav pak, krevav 50kg. Za 2 meseci stignav do 80 :) 3 meseci treniras i samo edna nedela da kiksni nesto se se gubi jebiga.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom