Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И јас вежбам рамо гради и трицепс. Не е грб па 5 вежби lol. Една до две доста се. Евентуално 3 ако сакаш и задно, мада тоа јас со грб го вежбам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
kako be gradi so ramo.

Ramo mi e edno od najteskite so treba da gi vezbam, odvaj izoduvam 5 vezbi po 4serii..... pa ushte da kombiniram so nesto. edinstveno so mozam da kombiniram e ako trcam ili vezbam noze.
Со гради не ти оди во комбинација, а со нозете ти оди o_O[DOUBLEPOST=1512764021][/DOUBLEPOST]
Дечки некоја комбинација на сумплемент да ја комбинирам со трибулус мислења?
Да прашаше пред да го купиш трибулусот, ќе ти дадевме барем 3 примери за суплемент кој ќе ти даде поголем бенефит за истите пари од трибулусот.
Инаку листа на суплементи што вредат за парите:
-креатин
-протеин
-бцаа
-преворкаут, по можност да си го склопиш самиот за поефтино.
-мултивитамин и електролити
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
kako be gradi so ramo.

Ramo mi e edno od najteskite so treba da gi vezbam, odvaj izoduvam 5 vezbi po 4serii..... pa ushte da kombiniram so nesto. edinstveno so mozam da kombiniram e ako trcam ili vezbam noze.
za ramo se pravat max 4 vezbi ali 3 vezbi ti se dovolni za da go izgradis ramoto kako sto treba. nema potreba da se trupaat eden kup vezbi za edna mala muskulna partia. gradite so ramoto ti e edna najdobra varijanta posebno ako treniras v osuper serii. sredno predno zadno i treningot e zavrsen za ramo. isto ke rastis i so 5 i so 3 vezbi probaj uverise :)
 
E

Epsilon

Гостин
Со гради не ти оди во комбинација, а со нозете ти оди o_O[DOUBLEPOST=1512764021][/DOUBLEPOST]
Да прашаше пред да го купиш трибулусот, ќе ти дадевме барем 3 примери за суплемент кој ќе ти даде поголем бенефит за истите пари од трибулусот.
Инаку листа на суплементи што вредат за парите:
-креатин
-протеин
-бцаа
-преворкаут, по можност да си го склопиш самиот за поефтино.
-мултивитамин и електролити
Gradi biceps ili gradi triceps.

Noze ili ramo.

Dolen del i goren. Ramoto mi e potesko za oformuvanje i nikako ne mi odi vo kombinacija so gradi. Najmnoogu se izmoruvas na gradi, pa ushte ramo da imas vo kombinacija.. nah.[DOUBLEPOST=1512772048][/DOUBLEPOST]
za ramo se pravat max 4 vezbi ali 3 vezbi ti se dovolni za da go izgradis ramoto kako sto treba. nema potreba da se trupaat eden kup vezbi za edna mala muskulna partia. gradite so ramoto ti e edna najdobra varijanta posebno ako treniras v osuper serii. sredno predno zadno i treningot e zavrsen za ramo. isto ke rastis i so 5 i so 3 vezbi probaj uverise :)
Dobro.. sekoj razlicno... se izvinuvam ako deluvav epten napadno.


Jas za muskulna grupa pravam najmalku 4 vezbi, pa se do 6. Sega pocnav da vezbam edna muskulna grupa vo den + stomacni. Znaci sekoj den razlicna muskulna grupa i stomacni.

I ubavo mi e, ama nikako ne mi idi vo kombinacija gradi so ramo...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Gradi biceps ili gradi triceps.

Noze ili ramo.

Dolen del i goren. Ramoto mi e potesko za oformuvanje i nikako ne mi odi vo kombinacija so gradi. Najmnoogu se izmoruvas na gradi, pa ushte ramo da imas vo kombinacija.. nah.[DOUBLEPOST=1512772048][/DOUBLEPOST]

Dobro.. sekoj razlicno... se izvinuvam ako deluvav epten napadno.


Jas za muskulna grupa pravam najmalku 4 vezbi, pa se do 6. Sega pocnav da vezbam edna muskulna grupa vo den + stomacni. Znaci sekoj den razlicna muskulna grupa i stomacni.

I ubavo mi e, ama nikako ne mi idi vo kombinacija gradi so ramo...
nebre napadno ubavo si prasa mada ijas isto mislev lelee ramo so gradi nema sansi ama gledav videa na youtube baska go pratam srbinot sasa lazic bass site treninzi mu se gradi ramo i pocnav ali tesko odese nevelam ne vo prvite 2 meseci posle zaterav sega vejke non stop taka go treniram ramoto i napredokot mi e soliden. vo denot za ramo koga trebase da treniram gi staviv nozete fakticki 2 pati noze treniram vo nedelata. vidi kako ke reagira teloto kako sto ti e pozgodno taka poso sekoj organizam razlicno reagira[DOUBLEPOST=1512773302][/DOUBLEPOST]
Здраво :)

Од 1205 страни на темава не успеав да најдам одговор на прашањето: Колку пари месечно трошите за градење на вашето тело, односно колку пари се потребни за храна, теретана, суплементи и друго ? :icon_lol:
zavisi koja e celta na vezbacot :) zimskiot period za pokacuvanje na muskulna i telesna masa za jadenje trosam 7000 denari meseco. vo tie 7000 denari imam pilesko meso (salamureno) malku svinsko i govedsko meso,riba,mleko,oves,lesnik badem i kikiri,jajca,brokuli. dnevno za meso trosam 230 denari 450 grama gotovo meso zemam oti nemam vreme za gotvenje. mleko zemam 6 mleka za vo nedelata po 35 denari 1litro zdravje nekoe si srpsko kizne kakvoe ama za so proteinite e top. 2 vloski jajca nedelata mi se dovolni 240 denari. kikiri od kam ima evtini so luspa 70 denari,bademite ili lesnik 200 denari. brokulite 100 denari. kompiri zemat mojte taka da zaniv nemam trosok haha. ovie se osnovnite produkti i najvazni. za suplementi mesecno okolu od 2000 do 5000 denari max.
sekoj mesec proteini ili gejner. ednas na 3 meseci kreatin,glutamin a bcaa na sekoj 2 meseci. prosek ispod 2500 denari nesum za protein ili gejner vo mesecot. teretanata mi e 700 denari. 11000 mi e mesecno trosok samo za ishrana suplement i teretana.
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Со гради не ти оди во комбинација, а со нозете ти оди o_O[DOUBLEPOST=1512764021][/DOUBLEPOST]
Да прашаше пред да го купиш трибулусот, ќе ти дадевме барем 3 примери за суплемент кој ќе ти даде поголем бенефит за истите пари од трибулусот.
Инаку листа на суплементи што вредат за парите:
-креатин
-протеин
-бцаа
-преворкаут, по можност да си го склопиш самиот за поефтино.
-мултивитамин и електролити
Samo za BCAA ne se soglasuvam.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Која формула на BCAA е подобра 4:1:1 или 2:1:1?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
колку повеке леуцин(прва бројка) толку подобро (теортески), на пракса незнам за бројките ама препорачуваните 5 грама не осекав ништо само од 15 нагоре и тоа 2 пати пред и во време на тренинг имав некој осет, ама на сите поразлично ке мора да ја прилагодиш дозата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Gradi biceps ili gradi triceps.

Noze ili ramo.

Dolen del i goren. Ramoto mi e potesko za oformuvanje i nikako ne mi odi vo kombinacija so gradi. Najmnoogu se izmoruvas na gradi, pa ushte ramo da imas vo kombinacija.. nah.[DOUBLEPOST=1512772048][/DOUBLEPOST]

Dobro.. sekoj razlicno... se izvinuvam ako deluvav epten napadno.


Jas za muskulna grupa pravam najmalku 4 vezbi, pa se do 6. Sega pocnav da vezbam edna muskulna grupa vo den + stomacni. Znaci sekoj den razlicna muskulna grupa i stomacni.

I ubavo mi e, ama nikako ne mi idi vo kombinacija gradi so ramo...
Рамото може да го комбинираш и со гради и со грб, а може и да го поделиш, предно и средно во ист ден со гради, а задно со грб.
Нозете ако правиш тренинг како што треба, нема да можеш да ги искомбинираш со ништо освен стомак.[DOUBLEPOST=1512777914][/DOUBLEPOST]
Samo za BCAA ne se soglasuvam.
За low budget кога немаш да купиш протеин е супер.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки ај препорака за strenght тренинг програма. Циклус од 4 недели. Цел зголемување на сила но и да го одморам телото од голем волумен. Што мислите по колку сери за мускулна група да правам и која фрекфенција /?. Минатите 4недели ги поминав со доста висок волумен 18+ серии 2х неделно мусклулна груга. Неделава правам делоад па послем сакам 3-4 недели на сила да фурам малце. Упатете ме тука пошто неам некоја идеја како да го изгурам периодов. А и зафатен сум со некој обрвски па неам баш време да прочитам што како за горе доле оптимално да ја го составам периодот. Вие што имате искусвтво хелп :D тнх .ЧД
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки ај препорака за strenght тренинг програма. Циклус од 4 недели. Цел зголемување на сила но и да го одморам телото од голем волумен. Што мислите по колку сери за мускулна група да правам и која фрекфенција /?. Минатите 4недели ги поминав со доста висок волумен 18+ серии 2х неделно мусклулна груга. Неделава правам делоад па послем сакам 3-4 недели на сила да фурам малце. Упатете ме тука пошто неам некоја идеја како да го изгурам периодов. А и зафатен сум со некој обрвски па неам баш време да прочитам што како за горе доле оптимално да ја го составам периодот. Вие што имате искусвтво хелп :D тнх .ЧД
3 пати неделно 5x5, овде имаш све што ти треба: https://stronglifts.com/
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Дечки ај препорака за strenght тренинг програма. Циклус од 4 недели. Цел зголемување на сила но и да го одморам телото од голем волумен. Што мислите по колку сери за мускулна група да правам и која фрекфенција /?. Минатите 4недели ги поминав со доста висок волумен 18+ серии 2х неделно мусклулна груга. Неделава правам делоад па послем сакам 3-4 недели на сила да фурам малце. Упатете ме тука пошто неам некоја идеја како да го изгурам периодов. А и зафатен сум со некој обрвски па неам баш време да прочитам што како за горе доле оптимално да ја го составам периодот. Вие што имате искусвтво хелп :D тнх .ЧД[/QUOTE
Offseason се вика тоа. Јас би почнал со 3x5 и четврт сет АМРАП (до отказ на форма,не повторување). Амрапот ти е со цел да имаш ауторегулација и да знаеш кај си одприлика за следната недела. Почни со 70% од 1рм. Aко на амрапот направиш над 8 повторувања, зголемуваш за 2.5%, ако направиш 5-7 остани на истата тежина следна недела и 4 или под намали 2.5%.Следна недела 4x5 72.5% па подруга 5x5 75%. Кога ке стигнеш до 80% и на амрапот 8 или више, дилоад и следен cycle почни од 72.5 до 82.5%. Програмава можеш бесконечно да ја тераш и е за сила првенствено.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Offseason се вика тоа. Јас би почнал со 3x5 и четврт сет АМРАП (до отказ на форма,не повторување). Амрапот ти е со цел да имаш ауторегулација и да знаеш кај си одприлика за следната недела. Почни со 70% од 1рм. Aко на амрапот направиш над 8 повторувања, зголемуваш за 2.5%, ако направиш 5-7 остани на истата тежина следна недела и 4 или под намали 2.5%.Следна недела 4x5 72.5% па подруга 5x5 75%. Кога ке стигнеш до 80% и на амрапот 8 или више, дилоад и следен cycle почни од 72.5 до 82.5%. Програмава можеш бесконечно да ја тераш и е за сила првенствено.
1рм како да го најда преку калкулатор на нет ?( некоја препорака за некој веродостојен). Дали би било океј принципов да го фурам во пуш пул лег (еднаш неделно) или да останам на фрекфенција од 2х нед пуш пул лег. Колку компоунд и изолациони вежби да правам по мускулна група. Еве на пр за грб би правел пул уп со тежина и barbel row. Двете да ги испукам 5х5 и толку за неделата океј би било ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom