Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Па тоа е работата. Зошто да нема договор, а инсталацијата да биде на трошок на компанијата, како што е секаде чинам. Никој не би ставил оптика и би го откажал за 2- месеци, тоа не е добро нити за корисникот, ниту за фирмата. БОде очи, не за друго.
Си имал некогаш договор со други провајдери ?
И најбитно дали си пробал да го откажеш тогаш нетот ?
Еве ја имав преку Близу студентски пакет што траеше 9 месеци. Коа изминаа тие 9 месеци отидов и им викам нејќам да го продолжам договорот, сакам да го раскинам. Се окозив дур го раскинав договорот.
Вака коа сакам можам да отидам у Телекабел и да ја прекинам услугата.

Не ги бранам, туку само кажувам која е придобивката на Телекабел во споредба со другите, од аспект на обврзувачки договор.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Си имал некогаш договор со други провајдери ?
И најбитно дали си пробал да го откажеш тогаш нетот ?
Еве ја имав преку Близу студентски пакет што траеше 9 месеци. Коа изминаа тие 9 месеци отидов и им викам нејќам да го продолжам договорот, сакам да го раскинам. Се окозив дур го раскинав договорот.
Вака коа сакам можам да отидам у Телекабел и да ја прекинам услугата.

Не ги бранам, туку само кажувам која е придобивката на Телекабел во споредба со другите, од аспект на обврзувачки договор.
Да, сум имал и имам договор и немам никаков проблем со тоа, доколку секој си го почитува она што е договорено. Не мора да биде 24 месеци, ама ете ако 12 месеци се обрвзеш да ја користиш услугата, нека следува инсталација гратис. Ова ми падна на памет и мислам дека ќе биде вин-вин, ако не сакаш обврзувачки договор ќе си платиш инсталација.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да, сум имал и имам договор и немам никаков проблем со тоа, доколку секој си го почитува она што е договорено.
Дури и ако секој си го почитува тоа што било во договорот, може утре-задутре ќе има некоја предобра понуда, преефтина понуда и сл. Ти тогаш ради овој обврзувачки договор ќе мора да плаќаш пенали за да го раскинеш. Затоа ти викам дека е подобро без обврзувачки договор.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
@Apple Уште те чекам да постираш пинг. Еве моментално од кабловскиот:

upload_2017-11-25_16-22-59.png

КА-ТА-СТРОФА.

Дефинитивно ќе ги откажувам. Им се јавив неколку пати до сега да пријавам проблем, добивам генерички одговор "да, имаме мал технички проблем, ќе пратиме екипа на терен...". Цела среќа што барем признаваат дека имаат проблем. А тоа дека ќе го средат проблемот? Никогаш, цел живот е иста приказна. За да го средат треба да ја сменат цела архитектура (а нема да го направат тоа).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
@Apple Уште те чекам да постираш пинг. Еве моментално од кабловскиот:

Прегледај го приврзокот 180727

КА-ТА-СТРОФА.

Дефинитивно ќе ги откажувам. Им се јавив неколку пати до сега да пријавам проблем, добивам генерички одговор "да, имаме мал технички проблем, ќе пратиме екипа на терен...". Цела среќа што барем признаваат дека имаат проблем. А тоа дека ќе го средат проблемот? Никогаш, цел живот е иста приказна. За да го средат треба да ја сменат цела архитектура (а нема да го направат тоа).
eve ti ping test od Vip kombo
 

Attachments

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
eve ti ping test od Vip kombo
Многу добро знам за интернетот на Vip, го имам во другиот стан. Најверојатно на нив ќе се префрлам, освен ако некој од овие што има оптички од телекабел ме убеди дека оптичкиот на телекабел е подобар од тој на Vip.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Многу добро знам за интернетот на Vip, го имам во другиот стан. Најверојатно на нив ќе се префрлам, освен ако некој од овие што има оптички од телекабел ме убеди дека оптичкиот на телекабел е подобар од тој на Vip.
kako i dae jas mislam deka optikata ne moze da e polosa od docsis 3.0 sepak -vip ima HFC mreza do odredeno mesto idi optika potoa Rg11,po magistrala i od spliter/tap do modem Rg6; jas sum mnogu blisku do Nod "ot max 200m. znaci i kaj mene signalot odi po optika pa potoa so koaksijalen do kaj mne...i zatoa imam povisok ping. a brzinata 50/3 ja imam 99% od 31den, + na optika imas i simetricen Upload
poradi ovie fakti ti kazuvam deka so optika ne bi trebalo da imas problem, e sega zavisi telkabel kakvi linkovi ima kon nadvor i so koja brzina. od vip linkot e super od SK odi direkt Avstrija ,potoa Anglija i Usa,
Telekabel mislam deka preku Neotel izleguva kon nadvor nesum siguren 100%
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
kako i dae jas mislam deka optikata ne moze da e polosa od docsis 3.0 sepak -vip ima HFC mreza do odredeno mesto idi optika potoa Rg11,po magistrala i od spliter/tap do modem Rg6; jas sum mnogu blisku do Nod "ot max 200m. znaci i kaj mene signalot odi po optika pa potoa so koaksijalen do kaj mne...i zatoa imam povisok ping. a brzinata 50/3 ja imam 99% od 31den, + na optika imas i simetricen Upload
poradi ovie fakti ti kazuvam deka so optika ne bi trebalo da imas problem, e sega zavisi telkabel kakvi linkovi ima kon nadvor i so koja brzina. od vip linkot e super od SK odi direkt Avstrija ,potoa Anglija i Usa,
Telekabel mislam deka preku Neotel izleguva kon nadvor nesum siguren 100%
Telekabel излегува преку Неотел во најголем дел... Инаку и Неотел пуштиле нови пакети со интернет и прилично големи брзини

https://neotel.mk/category/domasni-korisnici/internet/
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Telekabel излегува преку Неотел во најголем дел... Инаку и Неотел пуштиле нови пакети со интернет и прилично големи брзини

https://neotel.mk/category/domasni-korisnici/internet/
vo temata za neotel pisav, brzinite se super ama toa za SK, za drugite gradovi ke pocekaat ; odnosno max 50mbps;posto preku telekom ke odat kade sto nemaat nivna, a nemaat nikade nadvor od SK, ne sme site vo skopje inaku neotel e poeftin od telekabel so optikata vo odnos na cenata na 100/100mbps i na 1/1gbps- paketite no telekabel nemas dogovor.....
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
vo temata za neotel pisav, brzinite se super ama toa za SK, za drugite gradovi ke pocekaat ; odnosno max 50mbps;posto preku telekom ke odat kade sto nemaat nivna, a nemaat nikade nadvor od SK, ne sme site vo skopje inaku neotel e poeftin od telekabel so optikata vo odnos na cenata na 100/100mbps i na 1/1gbps- paketite no telekabel nemas dogovor.....
Неотел има оптика во 4 града. Куманово, битола,тетово мислам и заборавив последниот. Пишуваше на нивната страница
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
namesti optika, ? daj nekoja slika sto ured ti namestija, ? inaku brzinive se super, ako ti biten upload ova e super, i nesto ponizok ping imas - licno mene upload ne mi treba, pingot kon nadvor nie tuka nekade, ali sepak ti si sega vlezen vo 21 vek :)
Имам оптика веќе 4 месеци. Ова е да видат другите како е отприлика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom