Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Мене моментално ми покажува PING: 11ms, DOWNLOAD 0,24Mbps, UPLOAD 21Mbps :popce:
Страната за спидтест едвај ми ја отвори, така да не збориме друго. Трет ден им е тапа интернетот, не знам што е проблемот.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Мене моментално ми покажува PING: 11ms, DOWNLOAD 0,24Mbps, UPLOAD 21Mbps :popce:
Страната за спидтест едвај ми ја отвори, така да не збориме друго. Трет ден им е тапа интернетот, не знам што е проблемот.
prijavete si sam od sebe ne se pravi *** Nee vo temava No; nemat dogovor pa nese sekiraat mnogu od Tk, zatoa komboto na vip nema problemi 24h/7, i koga imalo sum ostanuval na linija po10min,zada proverat od vip do kaj mene sto se slucuva,ako se ustanovi problem za pola cas idese ekipa, dago resi problemot toa vo 26 meseci 2 pati se sluci,da dojdi ekipa i da go resi problemot za 10/15 min.
jas ne se zalev mnogu i od Tk vo mojot grad bea novi od optikata bev okolu300m daleku, imav 1 godina net i tv, no imase problemi tv, mrznese slikata so kocki, a internetot popladne i na vecer sekogas od 15/1 bese okolu 5so0.5mbps,imav prijaveno poveke od 5 pati za problemot idea gledaja,stelovaa smenija modem i xx raboti ne se resi problemot.
sega razbrav deka se podsredile kako direktno ne znam....
 

Attachments

Последно уредено:

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Ги повикав, дојдоа.. Ставија директно кабелот во лап топ.. и као добра била брзината ама претходно не ја проверија колку е со рутерот. Па ми рекоа до рутерот дека било да го сменам. Ама еве вечерва повторно иста прича, даунлоуд 2 и нешто и не мрда. Го ставив и директно кабелот во лап топ исто покажува.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Ги повикав, дојдоа.. Ставија директно кабелот во лап топ.. и као добра била брзината ама претходно не ја проверија колку е со рутерот. Па ми рекоа до рутерот дека било да го сменам. Ама еве вечерва повторно иста прича, даунлоуд 2 и нешто и не мрда. Го ставив и директно кабелот во лап топ исто покажува.
Стави си оптика и нема да имаш проблеми
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Мојата зграда во Скопје е поврзана со кабелските мрежи на Вип ТВ - поранешен Близо/Кејблтел и на Телекабел, поврзана е со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а од вчера мојата зграда е поврзана и со оптичката телекомуникациска мрежа на Телекабел.

Но судејќи според изведбата на Телекабел, премногу импровизираа и делуваат несериозно, бидејќи наместо да копаат и да пуштаат подземни оптички кабли, пуштија оптички кабел преку бандера и поминаа едно 4 часа - ако не и повеќе - пуштајќи оптичко влакно од кабелот до крајниот корисник, кој сосема случајно е мој сосед кој живее на истиот кат на кој живеам и јас.

Ваквата изведба од страна на Телекабел е доста несериозна, бидејќи ќе мораат повторно да пуштаат оптичко влакно и до идните крајни корисници, додека Македонски Телеком во урбаните населби како мојата практикуваат да ги пуштаат оптичките кабли исклучиво подземно, а во станбените згради прават внатрешна оптичка инсталација и на секој кат или на секои 2 или 3 ката поставуваат сандаче низ кое поминува главниот оптички кабел, поради што идните корисници треба да бидат поврзани директно до главниот кабел преку сандачето.

За разлика од Македонски Телеком, импровизацијата на Телекабел во мојата зграда - каде што оптичкиот кабел виси на еден од горните катови - налага дека за сите идни корисници ќе мора да се пушта оптичко влакно од тој главен кабел на еден од горните катови. Од една страна техничарите ќе имаат повеќе работа, а од друга страна ваквата импровизација не е исплатлива на долг рок бидејќи ако мораат во иднина да го менуваат оптичкото влакно во случај на негово оштетување, сосема непотребно ќе трошат резервен оптички кабел за да стигне новото влакно до главниот кабел на горните катови.

Баба ми е корисник на кабелската телевизија на Телекабел и можам да потврдам дека нудат одличен телевизиски квалитет, не сум нивен корисник, но судејќи според вчерашната импровизација во мојата зграда, ми делуваат доста несериозно.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Некој што има оптички да пише дали има загуба на пакети? Јас сум на кабловски, константно имам, и плус пингот варира. Ме интересира дали би ми се исплатило да направам апгрејд.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Некој што има оптички да пише дали има загуба на пакети? Јас сум на кабловски, константно имам, и плус пингот варира. Ме интересира дали би ми се исплатило да направам апгрејд.
Јас имам. Неспоредливо подобар од кабловскиот. Пингот ми е 1 :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Јас имам. Неспоредливо подобар од кабловскиот. Пингот ми е 1 :)
Кон кој сервер? И мене ми е 4 кон македонските (кога нема проблеми), но пак имам загуба на пакети. Некој што игра кантер/дота/друга игра каде што се прикажува таа вредност нека сподели повеќе околу ова.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Задоволни сте од Телекабел оптички 40/40? Варијација во брзина, стабилност...?
Zadovolen, samo 1 ima padnato ovaj mesec na 3 minuti. Stabilen e i koga uploadiras i downloadiras so maksimum brzina primer koga igram dota na Europe East od 22 ping odi do 50 maksimum ping.
Imam nad 500gb upload i 500 gb download.
Стабилен е
Дали имате приметено пример еве кај мене на оптичкиот навечер зафркава од кај 19-20 до точно 23.00 брзината е на 50% по 23.00 веднаш се враќа на нормална?
Вие дали можете да одговорите дали има загуба на пакети и варијација на пингот кај оптичкиот интернет? Ако играте игри (кантер/дота) би знаеле најдобро.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
@old_School_mk Прашањето ти е смешно. Вчера го игнорирав намерно. Секој информатичар кој линкот го оценува според игри е катастрофално.
Нема загуба на пакети и не варира пингот. Кон сервери во западна Европа пингот е некаде 15мс. Пробај оптика месец дена па ќе видиш :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Инаку на Улица Народен Фронт од страната на паркингто се копаше оптички кабел за Телекабел, би требало сега да биде покриен тој реон со оптички интернет. Инаку многу лош потег е тоа што наплаќаат еднократно за монтажа.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Инаку на Улица Народен Фронт од страната на паркингто се копаше оптички кабел за Телекабел, би требало сега да биде покриен тој реон со оптички интернет. Инаку многу лош потег е тоа што наплаќаат еднократно за монтажа.
Затоа немаш договор. Исто колку неколку пијачки и такси шо ќе потрошиш сабота навечер
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
@old_School_mk Прашањето ти е смешно. Вчера го игнорирав намерно. Секој информатичар кој линкот го оценува според игри е катастрофално.
Нема загуба на пакети и не варира пингот. Кон сервери во западна Европа пингот е некаде 15мс. Пробај оптика месец дена па ќе видиш :)
Прашањето не е нималку смешно, туку многу сериозно. Кабловскиот интернет има варијација во пингот и загуба на пакети. Ако истото се случува и со оптичкиот - кој ми кур да го ставам? Ако играш кантер, на крај на партијата во конзола пишува детали од конекцијата. Не сум во можност сега да ти пуштам скриншот, можам вечер ако сакаш, но таму убаво си пишува. Пошто вчера играв ги памтам деталите. Имав 2,54% packet loss и конекцијата ми беше под 100 пинг 98% од времето, а само околу 60 и нешто проценти од 25 до 50ms.

Во најмала рака пастирај ми статистика од следнава команда: ping vie.valve.net -n 100
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Затоа немаш договор. Исто колку неколку пијачки и такси шо ќе потрошиш сабота навечер
Па тоа е работата. Зошто да нема договор, а инсталацијата да биде на трошок на компанијата, како што е секаде чинам. Никој не би ставил оптика и би го откажал за 2- месеци, тоа не е добро нити за корисникот, ниту за фирмата. БОде очи, не за друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom