Што читате во моментов? (со краток коментар)

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Пред некое време ја прочитав Папата Јована - Дона Вулфолк Крос, а само што завршив со Невеста во Борџии - Џин Калогридис. И двете ги препорачувам, ги прочитав во еден здив.
Следна на листата ми е Девојката со тетоважа на змеј од Стиг Ларсон која ја купив пред некој ден. Чув многу добри критики за книгава, би сакала да се сложам со нив од кога ќе ја затворам. :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Шиндлеровата листа, книга за Германец што спасува значителен број Евреи од Холокаустот. Според книгата е снимен филм, повеќекратен оскаровец во режија на Стивен Спилберг.

--- надополнето ---

1984 - George Orwell ја зачитав пред неколку месеци ама заради факултетот немав време да ја дочитам па сеа во слободно време ја читам.
Кај ја најде на македонски? Денес бев во Табернакул да ја барам, ја имаа на српски.
Му викам на продавачот:
- На српскииииииииии? (тужна фаца)
- Да, од бројки не се чита јазикот, ми одговори :). Цар!
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Кај ја најде на македонски? Денес бев во Табернакул да ја барам, ја имаа на српски.
Му викам на продавачот:
- На српскииииииииии? (тужна фаца)
- Да, од бројки не се чита јазикот, ми одговори :). Цар!
А јас завчера бев да ја барам на англиски и ја најдов само на македонски. :) Ја има во Икона.

Патем, моментално читам роман од Јан Мекјуан, Enduring Love, или Истрајна љубов. :) Одличен и оригинален. Мекјуан е мајстор за раскажување.
 
Член од
4 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
7
Моментално ја читам Демијан од Херман Хесе ...а уште пет ме чекаат...инаку мислам дека Демијан е одлична книга! :)
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Ја почнувам „ Победникот е сам ‘‘ - Пауло Коељо.
Се надевам ќе ми се допадне :)
 
P

PoisonLady

Гостин
Моментално читам Убиство во ориент експрес од Агата Кристи, книгата ме воодушевува, а неодамна ја прочитав и Принцезата Султана, прекрасна книга во која принцезата раскажува за своето детство, за животот во договорениот брак и за нејзината внатрешна психолошка личност. Иако е опкружена со злато дијаманти и луксуз, се чувствува бедно мизерно, без слобода, без глас, како вистински затвореник
Стварно добра книга.И јас ја прочитав неодамна но малку се разочарав пошто уште кога стигнав до пола од книгата,веќе сфатив кој е убиецот :)
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
Шиндлеровата листа, книга за Германец што спасува значителен број Евреи од Холокаустот. Според книгата е снимен филм, повеќекратен оскаровец во режија на Стивен Спилберг.

--- надополнето ---


Кај ја најде на македонски? Денес бев во Табернакул да ја барам, ја имаа на српски.
Му викам на продавачот:
- На српскииииииииии? (тужна фаца)
- Да, од бројки не се чита јазикот, ми одговори :). Цар!
На македонски ја има во издание на АЕА (ако не се лажам)... побарај.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Стварно добра книга.И јас ја прочитав неодамна но малку се разочарав пошто уште кога стигнав до пола од книгата,веќе сфатив кој е убиецот :)
Да, ја сфатив што е работа, ама мака ми беше што тие не сфатија и не ми се допадна многу крајот, инаку прекрасна книга
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
"Ќерката на чуварот на соништата" од Ким Едвардс. Бестселер е, сите ја фалат па реков ајде. Плус корицата е топ. До шееста страна сум и ок е али не ми е ништо wow, очекувам да се подобри. Сега за сега речиси и нема разговори, книгата се состои од огромни пасуси во кои се раскажуваат чувства и мисли. Ништо не се дешава. Не сум јас за вакви книги.



Стварно добра книга.И јас ја прочитав неодамна но малку се разочарав пошто уште кога стигнав до пола од книгата,веќе сфатив кој е убиецот :)
Да, ја сфатив што е работа, ама мака ми беше што тие не сфатија и не ми се допадна многу крајот, инаку прекрасна книга
Оф да речевте дека сте го предвиделе крајот на било која друга книга од Агата Кристи (било која друга), ај да ви верувам. Али оваа книга има единствен крај, различен од сите нејзини други краеви, кој е невозможно да се предвиди. И PoisonLady, не е еден убиец во Ориент Експрес, туку повеќе се. Ете колку имаш погодено. И girl_girl, кој не сфатил кој е убиецот? Херкул Поаро? Аха, ама ти си сфатила. Браво.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Моментално ја читам „Кодот на Да Винчи“.Ме изненади содржината мислев дека ќе биде нешто повеќе како научна книга каде што се приложени некој откритија и факти за Да Винчи но ова е нешто многу подобро.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Моментално читам Фактор бивши од Андреа Семпл, до 15 та страна сум, ама сега за сега ми се допаѓа, па ќе видиме за понатаму каква е

--- надополнето ---

"Ќерката на чуварот на соништата" од Ким Едвардс. Бестселер е, сите ја фалат па реков ајде. Плус корицата е топ. До шееста страна сум и ок е али не ми е ништо wow, очекувам да се подобри. Сега за сега речиси и нема разговори, книгата се состои од огромни пасуси во кои се раскажуваат чувства и мисли. Ништо не се дешава. Не сум јас за вакви книги.







Оф да речевте дека сте го предвиделе крајот на било која друга книга од Агата Кристи (било која друга), ај да ви верувам. Али оваа книга има единствен крај, различен од сите нејзини други краеви, кој е невозможно да се предвиди. И PoisonLady, не е еден убиец во Ориент Експрес, туку повеќе се. Ете колку имаш погодено. И girl_girl, кој не сфатил кој е убиецот? Херкул Поаро? Аха, ама ти си сфатила. Браво.
Srcee, јас не реков дека предвидов уште на почетокот кој е убиецот, туку сфатив дека нема еден единствен убиец, односно дека повеќе лица (кои биле некако поврзани со жртвата и имале причина да ја убијат) во текот на ноќта влегле во купето и му задале по еден убод од нож, зашто сите убоди биле со различна јачина и од различен агол, некое со лева, некое со десна рака, а сите помеѓу себе си давале алиби еден на друг за да не бидат откриени. Го знам тоа и ти не мора да се правиш толку паметна да ми ОБЈАСНУВАШ зашто многу добро разбрав и не ми се развлекуваше да раскажувам, кој ја има прочитано ќе сфати!
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Srcee, јас не реков дека предвидов уште на почетокот кој е убиецот, туку сфатив дека нема еден единствен убиец, односно дека повеќе лица (кои биле некако поврзани со жртвата и имале причина да ја убијат) во текот на ноќта влегле во купето и му задале по еден убод од нож, зашто сите убоди биле со различна јачина и од различен агол, некое со лева, некое со десна рака, а сите помеѓу себе си давале алиби еден на друг за да не бидат откриени. Го знам тоа и ти не мора да се правиш толку паметна да ми ОБЈАСНУВАШ зашто многу добро разбрав и не ми се развлекуваше да раскажувам, кој ја има прочитано ќе сфати!
Ај прочитај го пак мојот пост и ќе видиш дека тебе никаде ти немам ништо објаснето. Ама браво, пред Херкул Поаро си успеала да сфатиш. Хах бе, ме смееш.
Ти напиша "мака ми беше што тие не сфатија". Koи се тие тие?
 

ANTOLoN

Руски туристи
Член од
19 февруари 2010
Мислења
35
Поени од реакции
5
http://amelieblog.ru/wp-content/uploads/2009/12/братьја-к-150x150.jpg
Достоевски - Братьја Карамазовы
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Сега почнувам да ја читам "Оркански височини" од Емили Бронте. Овој е единствен роман на Емили Бронте, според кој е снимен и филм. За импресии од кога ќе ја прочитам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom