Каде се иселивте и како?

Член од
29 март 2024
Мислења
271
Поени од реакции
549
Доволно кажано, си ги лечиш комплексите. Ќе ти помине, дувни еден џоинт. И кога ќе те води патот навака, пиши ми да те угостам како граѓанин од 5ти ред, таман и ќе ти го покажам договорот од станот.
:backa:
кажи населба 3 пати те прашав
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.050
10 години живеев во странство и купив имоти во странство торко еден невоспитан.
Тоа што незнаеш колку е скапо да се купи асално со ВИСОКА плата во СТРАНСТВО си е твој проблем.
Во ред е.

1712914752767.png
 
Член од
29 март 2024
Мислења
271
Поени од реакции
549
Толку ти чука акалот
Автоматски споено мислење:

Значи од не сум мрднат од Мк, не ме бивало до во ред е. :pos:
Ви ебам шупелките прости што се дивите на социјална помош.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.050
Значи од не сум мрднат од Мк, не ме бивало до во ред е. :pos:
Ви ебам шупелките прости што се дивите на социјална помош.
Незнам дали си од Битола или Охрид, небитно, ама во Скопје кога ќе ти каже некој иронично "во ред е" со други зборови сака да ти каже да не лупаш глупости. Дај боже да си живеел и да си створил, толку ќе ти кажам, а психијатарот ќе ти го каже другото.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.520
Поени од реакции
4.343
Оставете го ликов бре еј!
Кога и после тие факти и убедувања не промени правец, се виде за каков калибар станува збор.

Ако случајно на некого тоа му беше целта... Бајово не сменува мислење енитајм сун, џабе ви е :icon_lol:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.320
Поени од реакции
4.743
Толку ти чука акалот
Автоматски споено мислење:


Значи од не сум мрднат од Мк, не ме бивало до во ред е. :pos:
Ви ебам шупелките прости што се дивите на социјална помош.
Ostaj go ti mojot akal i nasata socijalna pomos

Put pod nogi do nekoja institucija jer tebe ti treba realna pomos ne socijalna (moze i vtorava ti treba ama nema da pomogne za resavanje na tvoite problemi)
 
Член од
29 март 2024
Мислења
271
Поени од реакции
549
Ostaj go ti mojot akal i nasata socijalna pomos

Put pod nogi do nekoja institucija jer tebe ti treba realna pomos ne socijalna (moze i vtorava ti treba ama nema da pomogne za resavanje na tvoite problemi)
Гледам.. Да ве бивало во Мк ке сте останеле овде и ке сте створеле. А не да се шлепате по социјални станови.

Него по ново има и друго што правите вие пропалиците.
Уште ли барате да ви праќаат пари од Мк за таму? :D
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.825
Поени од реакции
10.827
Мене ме интересира какво ви е мислењето за купување на живеалишта во други држави.
Јас лично живеам под кирија, и сметам дека никогаш не би купил стан. Причините се тоа што мислам дека финансиски не би можел да го поднесам, и тоа што не знам дали засекогаш би живеел на тоа место.
Со деца можда по друг начин би размислувал, но во моментов сум на мислење дека е подобро да живеам под рент одколку да исплаќам нешто во наредните 50 години.
Кажете како сте постапиле/ќе постапите, вие што сте исто така по странство
 
Член од
29 март 2024
Мислења
271
Поени од реакции
549
Мене ме интересира какво ви е мислењето за купување на живеалишта во други држави.
Јас лично живеам под кирија, и сметам дека никогаш не би купил стан. Причините се тоа што мислам дека финансиски не би можел да го поднесам, и тоа што не знам дали засекогаш би живеел на тоа место.
Со деца можда по друг начин би размислувал, но во моментов сум на мислење дека е подобро да живеам под рент одколку да исплаќам нешто во наредните 50 години.
Кажете како сте постапиле/ќе постапите, вие што сте исто така по странство
Зошто да неможеш финаниски? Пробај да работиш 2 работи додека не собереш за депозит.
Јас и 3 работев. 1на главна и 2 споредни дур не почнам со првиот имот. Е тешко ама ке ти се исплати на долг рок.
Самата инфлација со годините ке ти помогне да ти се крене богатството.

Имотот е инвестиција.
Ако знаеш дека заштедата можеш да ја инвестираш на друг начин акции, бизнис, школување, и ќе ти даде поголем принос во иднина немора да инвестираш во имот. Али на долг рок секогаш капиталот се оплодува во недвижнини каде што параметрите имаат позитивни податоци. Градови на пример со зголемување на популација, растење на плати, ниска невработеност итн итн.

Утре и да не живееш во тоа место, можеш да го дадеш под кирија. Парите од киријата ке ги користиш за исплаќање на кредитот.
Buy where you can buy, rent where you want to live.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Кажете како сте постапиле/ќе постапите, вие што сте исто така по странство
На почетокот е ок да ренташ, дури да заштедиш за депозит (во Австралија тоа е 20%). Веднаш после тоа гледаш да купиш тоа што е попристапно со цена, за да влезеш во игра. Со тек на време ќе отплатиш дел од првата недвижност, ќе ја шитнеш и со тие пари ќе купиш нешто поголемо и/или на поубава локација. Парите од кирија на долг рок ти се фрлени во ветар.
Јас лани уплатив за стан и освен редовната рата за кредитот додавам и екстра пари во офсетот за побргу да го отплатам. Ако ми здосади оваа локација или сменам работа можам да го изрентам за ~$650 неделно и со тие пари да изнајмам на друго место.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.825
Поени од реакции
10.827
Зошто да неможеш финаниски? Пробај да работиш 2 работи додека не собереш за депозит.
Јас и 3 работев. 1на главна и 2 споредни дур не почнам со првиот имот. Е тешко ама ке ти се исплати на долг рок.
Можеби затоа што сакам да имам и личен живот и уживам во него. Нема да рмбам до 35 и да умрам на 40.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
271
Поени од реакции
549
Можеби затоа што сакам да имам и личен живот и уживам во него. Нема да рмбам до 35 и да умрам на 40.
Тоа го правиш само за да дојдеш до поголема сума на депозит на краток период не цел живот.
Нема ништо лесно особено на Запад. А верувај кириите нема да бидат на исто место. Со текот на времето и тие растат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.833
Тој што мести гипс картони е на рамниште со тие од ИТ, а ти продужи да се бламираш.
$40-$50 satnica e ovde za redenenje gips karton.
Автоматски споено мислење:

Имав близок што работеше тоа, поработи 6 месеци и се врати дома. Не беше превише импресиониран.
normalno. jas ni 5 dena ne bi izdrzal toa. ne e voopsto lesna rabota, ama deka e dobro platena na zapad, dobro platena e...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.239
у темава само се фалат луѓе што прават неколку илјади евра, ИТ, програмери, итн. Нема некој гипс картон што мести да се пофали, или пак некој што е на производна лента во некоја фабрика. Освен ако не ти е обезбеден смештај и јадење, све друго е преживување за еден човек со просечна работа.
Тие не се фалат, да не им се прави конкуренција ;)

Овде во Австралија со такви професии прават повеќе и од ИТ, кај нив е платена секоја минута прекувремено, недели дупли, саботи мислам одредени саати 1.5, останатите дупли:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom