Каде се иселивте и како?

Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.954
Поени од реакции
5.047
Трапале имотот ти е штедна книшка ако барем имаш 2 грама мозок.
Колкави се пензиите во странство знаеш или незнаеш? Како сакаш да живееш кога ке остареш како куче или како достоен човек?
Тоа што повеќето не се ни трудат да купат нешто си е ваш проблем не мој, вие ке бидете без заштеда.

Шлепајте се 30 години под кирија ако сакате, нека ви кажува некој кога и како ке се преселувате. Нека ви крева кирија он кога сака. Такви ли граѓани од 1в ред сте?
Пензиите у Германија се доволни да спичиш према Мајорка и да оладиш муда додека не дојде денот за кремирање. Многу јако го тераш македонскиов наратив као ако не уложуваш у имот ги пичкаш парите до задња на глупости. Неверојатно, али тоа е резултат на отупеноста на општествово овде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.065
Поени од реакции
41.352
Тој што мести гипс картони е на рамниште со тие од ИТ, а ти продужи да се бламираш.
Имав близок што работеше тоа, поработи 6 месеци и се врати дома. Не беше превише импресиониран.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
Пензиите у Германија се доволни да спичиш према Мајорка и да оладиш муда додека не дојде денот за кремирање. Многу јако го тераш македонскиов наратив као ако не уложуваш у имот ги пичкаш парите до задња на глупости. Неверојатно, али тоа е резултат на отупеноста на општествово овде.
1,500 Бруто доволни за Мајорка?
Па еве нели нема да купуваш имот. Каде ти е киријата, јадењето?
Ај бе не се бламирајте.

1712910312529.png
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
28.710
Овој Питу е ко циганот со сладоледот. Абе не сум лижел сладолед ама ми имаат кажувано.
Треба работите на кантар да ги ставите дали ви се исплати живеењето во странство.
Пази го муабетов еј :pos:
Доаѓаш, му кажуваш дека повеќе се исплати и ти влага со "абе не ти се исплати". Еве чекај утре се враќам/е.
на едно здраво сум со сите и избегнувам комшиско социјализирање.
Социјализирај се со комшиите, никад не знаеш кога ќе треба да му тропнеш на врата за 5-6 грама :D
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.460
Поени од реакции
22.059
1,500 Бруто доволни за Мајорка?
Па еве нели нема да купуваш имот. Каде ти е киријата, јадењето?
Ај бе не се бламирајте.

Прегледај го приврзокот 412728
Znaes deka e prosek. neli. I da, vo spredba penziite se poniski od drugi drzavi ama daleku od mali za golem del penzioneri. Plus, sto ne vlaga vo ovaa statistika e, deka mnogu imaat dopolnitelno osiguruvanje sto go plakja firmata pa dodaj uste 500EUR.

Primer:
Maz: 1.500€ penzija
Zena: 1.000 e penzija

Svoj imot (stan). Ne znam dali e dobro ili loso, ti proceni. Ete i da ne zemas penzija pod minimalec ne mozes da vlezes a toa e: 550€ socijalna pomos so platen stan. Povolnosti okolu zdravstovo gratis. Kako sakas vrti, da si Germanski penzioner e daleku podobar od Makedonski penzioner da bides.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.549
Поени од реакции
5.159
Стандардот е висок, платите се високи но данокот е брутален… земам годинава прв пат бонус оти добив директен договор а не контрактор и ми даваат 5 цифрена сума да кажеме за да ефективно рече државата едно за црквата едно за вицето и јас да добијам 4 цифрена на сметка, нето, поради 50% данок. Комедии. Ова се трошоци, не причини. Не би се отселил за ништо од погоре и бевме океј предтоа.
Сличен случај и кај мене, ако ти е за утеха, не само бонусот него сите приливи над плата што ги добивам од работа или од приливи од страна ми се со 54% данок. Што би се рекло лоповлук :), знаејќи дека покрај данокот што ми го одбиваат од моја плата компанијата им плаќа плус 32% (од брутото) зашто ме вработува буквално на месечно ниво зимаат барем колку што јас добивам НЕТО ако не и повеќе на мојот труд.

Незнам за холандија ама тука пример ако живееш подалеку од работното место и патуваш доста можеш да користиш даночни олеснувања за патувањето до работа (30% од трошоците над лимитот), имаш даночни олеснувања ако имаш кредит (30% од платената камата), даночно олеснување од 7000€ за поправки кои ги извршуваш ако поседуваш куќа и важи само за работната рака (ова е по сопственик, со оглед на тоа што куќата ни е 50-50 имаме 14000 годишно), така што и покрај скинатиот 54% данок на добивка што ми удрија прошли месец, овој или следниот ке ми вратат повеќе од пола од тоа на база на олеснувањава што ги пишав
Автоматски споено мислење:

Сигурно балканците не живеат во Мајами во имотите покрај вода заедно со 2-3то колено Американец роден таму. Али бидете граѓани од 1в ред, и пробајте да ги запишете децата во најдобрите школи ако ви се може.
Чекај бе малку нели барањата беа у главен град да биде, од каде сега Мајами репер.

Најдобрите школи во државата кај што живееме или ? За децата ми идни прашувам, јер образование ми е целосно бесплатно тука кошта точно 0 (во која сакаш валута)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
Znaes deka e prosek. neli. I da, vo spredba penziite se poniski od drugi drzavi ama daleku od mali za golem del penzioneri. Plus, sto ne vlaga vo ovaa statistika e, deka mnogu imaat dopolnitelno osiguruvanje sto go plakja firmata pa dodaj uste 500EUR.

Primer:
Maz: 1.500€ penzija
Zena: 1.000 e penzija

Svoj imot (stan). Ne znam dali e dobro ili loso, ti proceni. Ete i da ne zemas penzija pod minimalec ne mozes da vlezes a toa e: 550€ socijalna pomos so platen stan. Povolnosti okolu zdravstovo gratis. Kako sakas vrti, da si Germanski penzioner e daleku podobar od Makedonski penzioner da bides.
И одите во странство за да земате социјална помош? :tapp:
Знаеш ли какви комшии ке имаш ако живееш на такви места.
Друже ај те молам... Засукајте ракавите и створете нешто не барајте изговор за да живеете како голтари.
Автоматски споено мислење:

Овој Питу е ко циганот со сладоледот. Абе не сум лижел сладолед ама ми имаат кажувано.

Пази го муабетов еј :pos:
Доаѓаш, му кажуваш дека повеќе се исплати и ти влага со "абе не ти се исплати". Еве чекај утре се враќам/е.

Социјализирај се со комшиите, никад не знаеш кога ќе треба да му тропнеш на врата за 5-6 грама :D
Па ве гледам што зборите очигледно го живеете тоа што го пишувам.
Не ми одговори каде го купи станот? а знам дека немаш купено пошто платата ти е мала за таму.

Или и ти како другите од социјална помош ке живееш во пензија?
Автоматски споено мислење:

Сличен случај и кај мене, ако ти е за утеха, не само бонусот него сите приливи над плата што ги добивам од работа или од приливи од страна ми се со 54% данок. Што би се рекло лоповлук :), знаејќи дека покрај данокот што ми го одбиваат од моја плата компанијата им плаќа плус 32% (од брутото) зашто ме вработува буквално на месечно ниво зимаат барем колку што јас добивам НЕТО ако не и повеќе на мојот труд.

Незнам за холандија ама тука пример ако живееш подалеку од работното место и патуваш доста можеш да користиш даночни олеснувања за патувањето до работа (30% од трошоците над лимитот), имаш даночни олеснувања ако имаш кредит (30% од платената камата), даночно олеснување од 7000€ за поправки кои ги извршуваш ако поседуваш куќа и важи само за работната рака (ова е по сопственик, со оглед на тоа што куќата ни е 50-50 имаме 14000 годишно), така што и покрај скинатиот 54% данок на добивка што ми удрија прошли месец, овој или следниот ке ми вратат повеќе од пола од тоа на база на олеснувањава што ги пишав
Автоматски споено мислење:


Чекај бе малку нели барањата беа у главен град да биде, од каде сега Мајами репер.

Најдобрите школи во државата кај што живееме или ? За децата ми идни прашувам, јер образование ми е целосно бесплатно тука кошта точно 0 (во која сакаш валута)
Па Мајами е поефтин оd New York бе торко еден. :pos:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.954
Поени од реакции
5.047
Znaes deka e prosek. neli. I da, vo spredba penziite se poniski od drugi drzavi ama daleku od mali za golem del penzioneri. Plus, sto ne vlaga vo ovaa statistika e, deka mnogu imaat dopolnitelno osiguruvanje sto go plakja firmata pa dodaj uste 500EUR.

Primer:
Maz: 1.500€ penzija
Zena: 1.000 e penzija

Svoj imot (stan). Ne znam dali e dobro ili loso, ti proceni. Ete i da ne zemas penzija pod minimalec ne mozes da vlezes a toa e: 550€ socijalna pomos so platen stan. Povolnosti okolu zdravstovo gratis. Kako sakas vrti, da si Germanski penzioner e daleku podobar od Makedonski penzioner da bides.
Сепак мислам дека е подобра варијанта со некој надпросечен семеен приход од 1500 еура месечно во Скопје, да се задолжиш кредит на 30 години за 2.000 евра квадрат во Адора или Дајмонд каде што се распаѓаат зградите две недели после уселување. И со просечна синдикална кошничка од 1000 еура да си приуштиш еден одмор од 10 дена во Олимпик Бич со сите срби од Ваљево и Крушевац со паштетите и патлиџаните натоварен. Мене вака на прва ми изгледа како боља варијанта, да.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
Сепак мислам дека е подобра варијанта со некој надпросечен семеен приход од 1500 еура месечно во Скопје, да се задолжиш кредит на 30 години за 2.000 евра квадрат во Адора или Дајмонд каде што се распаѓаат зградите две недели после уселување. И со просечна синдикална кошничка од 1000 еура да си приуштиш еден одмор од 10 дена во Олимпик Бич со сите срби од Ваљево и Крушевац со паштетите и патлиџаните натоварен. Мене вака на прва ми изгледа како боља варијанта, да.
Значи ги избираш најскапите места во Скопје со најефтините гета маала во странство?
Ако скопје најскапо е 2,000, 2,500 евра кај вас најскапо е 20-30-40 Милиони во центар. Места што никогаш со голо око нема да ги видите. Затоа споредбата ти е лоша.

Сигурно олку не плаќате за станови во центар ви ебам копитата што крајна цел во животот ви е да живеете од социјална помош.
Ама таму никој не ве гледа и никој не ве знае, затоа не се срамите како чергари да живеете.
А во МК глумите господа со маица купена на попуст.


Ако дојдовте до дереџе на социјална помош да живеете во странство кажува нешто за вас.
Ни во МК неможете да заработите повеќе ниту пак во странство се трудите да заработите повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.954
Поени од реакции
5.047
Значи ги избираш најскапите места во Скопје со најефтините гета маала во странство?
Ако скопје најскапо е 2,000, 2,500 евра кај вас најскапо е 20-30-40 Милиони во центар. Места што никогаш со голо око нема да ги видите. Затоа споредбата ти е лоша.

Сигурно олку не плаќате за станови во центар ви ебам копитата што крајна цел во животот ви е да живеете од социјална помош.
Ама таму никој не ве гледа и никој не ве знае, затоа не се срамите како чергари да живеете.
А во МК глумите господа со маица купена на попуст.

У Скопје живеам крелац. Иди преплаќај станови со фиктивно дигнати цени за да се испере црн кеш и не го поти овде. Тоа што си немал муда да се пробаш надвор не значи дека треба да ти го трпиме лечењево комплекси овде.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.549
Поени од реакции
5.159
Па Мајами е поефтин оd New York бе торко еден. :pos:
Ne si spien ubavo ili sto e problemot, sam barase da bide u glaven grad ne u nekoe random mesto.

Odi zemi kafe da se osvestis mavni nekoja linija za sila izguglaj da vidis u koj grad spored tvojot glaven grad kriterium da gi barame stanovite pa vrati se ke produzime so diskusijata.

Koga se kurcis so kriteriumot glaven grad barem drzi do toa, a ne da gledas kade e poeftino da se guzvas so drugite gragjani od red sto ne ti prilega. fala cao prijatno
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
У Скопје живеам крелац. Иди преплаќај станови со фиктивно дигнати цени за да се испере црн кеш и не го поти овде. Тоа што си немал муда да се пробаш надвор не значи дека треба да ти го трпиме лечењево комплекси овде.
10 години живеев во странство и купив имоти во странство торко еден невоспитан.
Тоа што незнаеш колку е скапо да се купи асално со ВИСОКА плата во СТРАНСТВО си е твој проблем.
Повеќето наши купуваат во НЕубави ефтини места пошто толкава им е кредитната способност.
Истите тие се НАЈГОЛЕМИ чаламџии кога ке дојдат тука. А кога ке се вратат назад продолжуваат по старо.

Имам и јас пријатели што се драпаџи на цитрони како вие на форумов. Има минимална плата а става златни ланци кога доаѓа овде.
Битно лабаво под кирија со цимерчињата во гетото.
Автоматски споено мислење:

Ne si spien ubavo ili sto e problemot, sam barase da bide u glaven grad ne u nekoe random mesto.

Odi zemi kafe da se osvestis mavni nekoja linija za sila izguglaj da vidis u koj grad spored tvojot glaven grad kriterium da gi barame stanovite pa vrati se ke produzime so diskusijata.

Koga se kurcis so kriteriumot glaven grad barem drzi do toa, a ne da gledas kade e poeftino da se guzvas so drugite gragjani od red sto ne ti prilega. fala cao prijatno
Јас сум спиен ти не ги знаеш цените трапале. Мајами е поефтин од New York.
Главните градови се поскапи од споредните.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
28.710
10 години живеев во странство и купив имоти во странство торко еден невоспитан.
Повеќето наши купуваат во НЕубави ефтини места пошто толкава им е кредитната способност.
Доволно кажано, си ги лечиш комплексите. Ќе ти помине, дувни еден џоинт. И кога ќе те води патот навака, пиши ми да те угостам како граѓанин од 5ти ред, таман и ќе ти го покажам договорот од станот.
:backa:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.602
Поени од реакции
59.710
Демек у Македонија можеш од плата да собереш пари за стан и куќа па ајде у Германија и Холандија бил проблемот.
И да купиш стан ќе треба кредит да зимаш и да го отплаќаш до смрт.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.549
Поени од реакции
5.159
10 години живеев во странство и купив имоти во странство торко еден невоспитан.
Тоа што незнаеш колку е скапо да се купи асално со ВИСОКА плата во СТРАНСТВО си е твој проблем.
Повеќето наши купуваат во НЕубави ефтини места пошто толкава им е кредитната способност.
Истите тие се НАЈГОЛЕМИ чаламџии кога ке дојдат тука. А кога ке се вратат назад продолжуваат по старо.

Имам и јас пријатели што се драпаџи на цитрони како вие на форумов. Има минимална плата а става златни ланци кога доаѓа овде.
Битно лабаво под кирија со цимерчињата во гетото.
Автоматски споено мислење:


Јас сум спиен ти не ги знаеш цените трапале. Мајами е поефтин од New York.
Главните градови се поскапи од споредните.
Help please
 

Kajgana Shop

На врв Bottom