Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Verovatno postoji neki problem,nemoguće je da se toliko čeka na potpis,mislim da na potpis nije niko toliko čekao,mi smo svaki korak predugo čekali, dokumenta smo u ambasadi u Beogradu predali početkom jula 2017 i samo za proveru dokumentacije trebalo im je godinu i po dana.
Meni je rekao da nema problema,da su dokumenta super,samo čekamo potpis i strpljenje.Ne znam šta da mislim ali vidim da ovde 2020,21,22 dobijaju redovno sve ok
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Прашање, извадив извод за децата на мкд јазик, ги преведов кај овластен преведувач за бугарски јазик, сега треба, поправете ако ме ако грешам:
1.ги носам во амбасада во Скопје и барам да ги легализираат (се плаќа, колку, треба да закажам, треба нешто посебно)
2.ги носам после овие легализирани изводи инпреведени и еден куп други документи во општина и барам ЕГН (МАТИЧЕН БРОЈ, СЕ чека 6/7 дена).
3.за помалото кое се роди кога и јас и женами добивме пасош доаќам у Скопје и го сликам у амбасада.
4. Поголемото (роден пред бг пасоши) морам да поднесам у правосудие Барање за државјанство за деца под 14 год....

Вака е постапката, пропуштам нешто ве молам искуство ваше со ист или сличен пат
 
Член од
22 март 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Meni je rekao da nema problema,da su dokumenta super,samo čekamo potpis i strpljenje.Ne znam šta da mislim ali vidim da ovde 2020,21,22 dobijaju redovno sve ok
I meni Novica to priča godinama ali sam prestao da verujem u to,svaki put ispada da samo što nije.Da bas to svi dobijaju ali nemam način da proverim to zvao sam ambasadu ranije ali nikad nisam dobio nikakvu informaciju
 

nnt

Член од
21 март 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki zdravo , ako moze nekoj info vo slucaj ako znae . .
Odev preku posrednik , mart 03/2021 bevme vo sofia podadov dokumenti sredeni sve , Intervjuto mi bese ( stigna ) septemvri 09/2021 megutoa vo ambasada vo skopje , pomina sve ok ,oktomvri 10/21 mi se javija od ambasada da podignam pismena potvrda za apliciranje na drzavjanstvo i pin broj zaedno so broj predmet za da proveram online , rabotata e sto od momentot kako podignav statusot voopsto ne e promenet
  • Приета молба с входјашт N:****/2021/01.10.2021 10:22. г.
Dali e ova normalno ipak se 2 god i kusur
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
172
Поени од реакции
86
Decki zdravo , ako moze nekoj info vo slucaj ako znae . .
Odev preku posrednik , mart 03/2021 bevme vo sofia podadov dokumenti sredeni sve , Intervjuto mi bese ( stigna ) septemvri 09/2021 megutoa vo ambasada vo skopje , pomina sve ok ,oktomvri 10/21 mi se javija od ambasada da podignam pismena potvrda za apliciranje na drzavjanstvo i pin broj zaedno so broj predmet za da proveram online , rabotata e sto od momentot kako podignav statusot voopsto ne e promenet
  • Приета молба с входјашт N:****/2021/01.10.2021 10:22. г.
Dali e ova normalno ipak se 2 god i kusur
Ke te odbijat ne si ni vo postapka odi odnesi dopolnitelni dokumento
 
Член од
18 февруари 2024
Мислења
6
Поени од реакции
7
Како можам да проверам дали се сите документи доставени? Има ли некој e-mail?
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Decki zdravo , ako moze nekoj info vo slucaj ako znae . .
Odev preku posrednik , mart 03/2021 bevme vo sofia podadov dokumenti sredeni sve , Intervjuto mi bese ( stigna ) septemvri 09/2021 megutoa vo ambasada vo skopje , pomina sve ok ,oktomvri 10/21 mi se javija od ambasada da podignam pismena potvrda za apliciranje na drzavjanstvo i pin broj zaedno so broj predmet za da proveram online , rabotata e sto od momentot kako podignav statusot voopsto ne e promenet
  • Приета молба с входјашт N:****/2021/01.10.2021 10:22. г.
Dali e ova normalno ipak se 2 god i kusur
Javi se vo ambasada i prasaj dali dokumentite ti se tamu vrateni. Nekoj dokument ti fali, nabavi go dokumentot i prasaj dali ke ti dat novo brojce ili e mozno so staroto. Ne se oslonuvaj celosno na posrednici, sledi si go statusot i forumi, toa ke ti pomogni mnogu
 
Член од
6 октомври 2023
Мислења
6
Поени од реакции
0
Dali moze da se obnovi pasos vo ambasada vo skopje i ako moze dali se zakazuva po telefon ili online se podnesuva aplikacijata?
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
intervju za deca juni/2021 vo bitola . Inaku imam bugarski pasos. vcera dobiv izvestuvanje deka
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Родителите на молителја не са отговорили подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрито изискването на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 21.03.2024 г
. koja e postapkata ponatamu i dali mozi nesto da se napravi preku oficijijalna zalba
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
5
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 21.03.2024 г.
  • Int Sofija M9 obrazac 1.9.2021.
 
Член од
3 декември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
7
Добар ден, после подолго време на задолжителна, денеска ми се смени мене статусот во ова:
  • Преписка 103**/2021 е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.04.2024 г. следва да представите в оригинал Свидетелството за свето кр'штение на дјадо Ви и на прадјадо Ви, издадени от Б'лгарската екзархија и официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 07.02.2024 г.
Додека на брат ми статусот се смени во следниот:


Прегледај го приврзокот 406050
Двајцата имаме аплицирано во ист термин со исти оригинални документи кои ги имаме предадено во амбасадата во Скопје додека аплициравме. Дали некој имал слична ситуација и како би можела да се среди ситуацијата? Поздрав
Како да го направам тоа и кои документи поточно ми требаат? Дали треба да доставам некои документи во Софија до советот за граѓанство, или да пратам мејл до некоја институција? Фала многу, Поздрав.
Добар ден, околу крајот на Февруари поднесов молба до Министерство за Правосудие, пред две недели се смени статусот во ова: B 11.03.2024.PNG
Колку време се чека повторно на финална?

Поздрав
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Пасошите ни се истечени пред една година. Може ли некој да пише која е процедурата да ги обновиме во бугарска амбасада во Скопје
Автоматски споено мислење:

intervju za deca juni/2021 vo bitola . Inaku imam bugarski pasos. vcera dobiv izvestuvanje deka
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Родителите на молителја не са отговорили подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрито изискването на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 21.03.2024 г
. koja e postapkata ponatamu i dali mozi nesto da se napravi preku oficijijalna zalba
Колку се стари децата, сопругот има ли бг пасош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom