Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Ako ima nekoj ovde posle skoro 4000 strani procitani seuste misli deka niska modulacija e ednakva so visoka efikasnost i deka tie so niska m. i na -5 treba da trosat 300-400 W , togas zaludno potrosil vreme za tolku citanje, poarno da fati nekoja fizicka rabota otkolku da gubi vreme po forumi.
So ogled na stavenite lajkovi od nekoi koi preferiraat visoka mod., da se doobjasnam: ne deka niskata ne cini, si ima taa poveke prednosti (ne e glupa celata japonska inndustrija za klimi), tuku zborot mi e koga e ladno site mora da se trosat kW bez ogled ili so minimalno vlijanie na modulacijata. A toa kolku ke se trosat kW zavisi od prostorot i efikasnosta na uredot.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
И ако климата е способна ниско да модулира а просторот не е добро или воопшто не е изолиран, ете ти проблем со греењето. Го кркав тој стап
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
И ако климата е способна ниско да модулира а просторот не е добро или воопшто не е изолиран, ете ти проблем со греењето. Го кркав тој стап
А да пробаш да ставиш на 25-6-7 наместо на 23? Нема да модулира ниско, ако воопшто. Ќе троши, ама така би било со секоја клима ако е слаба изолацијата.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
И ако климата е способна ниско да модулира а просторот не е добро или воопшто не е изолиран, ете ти проблем со греењето. Го кркав тој стап
А да пробаш да ставиш на 25-6-7 наместо на 23? Нема да модулира ниско, ако воопшто. Ќе троши, ама така би било со секоја клима ако е слаба изолацијата.
Така е, колку сака таа нека е способна ниско нека модулира, ако ја ставиш на 30С мора да почни да работи на максимум.
Ако не е така тогаш уредот е дефектен или толку му е силата.... или пак апла лош производ.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.996
Така е, колку сака таа нека е способна ниско нека модулира, ако ја ставиш на 30С мора да почни да работи на максимум.
Ако не е така тогаш уредот е дефектен или толку му е силата.... или пак апла лош производ.
Eeeeeejjj poleka za japonec se raboti....
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Така е, колку сака таа нека е способна ниско нека модулира, ако ја ставиш на 30С мора да почни да работи на максимум.
Ако не е така тогаш уредот е дефектен или толку му е силата.... или пак апла лош производ.
Ne mora na max., mojava odese 190 koga bese potoplo setirana za 22-3 da drzi, sega e 23-4 i ne sum ja videl pod 450-500 da spusta, najcesto e na 7-800 a znae i 1.250+.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
И ако климата е способна ниско да модулира а просторот не е добро или воопшто не е изолиран, ете ти проблем со греењето. Го кркав тој стап
Не си само ти…
Колку луѓе така се изгореле, е-хеее!
И нема врска тоа со модулација!
Или исполнува Пдизајн, или на минуси трагедии се дешаваат!
Па после плачки: ааа Вивакс/Грее/Митсу/XYZ не греат, цело време дефростираат, ааа клима не е за греење.. итн итн

А да и е погоден капацитетот. Тој фамозен пдизајн, која сака нека биде и ќе грее и ќе лади! Евентуално разлика помеѓу ефтина и скапа клима ќе се види на +15 +12ц кога потребите се ептен ниски, па една ќе пали-гаси, другата ќе спушта.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Не си само ти…
Колку луѓе така се изгореле, е-хеее!
И нема врска тоа со модулација!
Или исполнува Пдизајн, или на минуси трагедии се дешаваат!
Па после плачки: ааа Вивакс/Грее/Митсу/XYZ не греат, цело време дефростираат, ааа клима не е за греење.. итн итн

А да и е погоден капацитетот. Тој фамозен пдизајн, која сака нека биде и ќе грее и ќе лади! Евентуално разлика помеѓу ефтина и скапа клима ќе се види на +15 +12ц кога потребите се ептен ниски, па една ќе пали-гаси, другата ќе спушта.
Abe razliki e se gledaat i na pod 0c,eve mojata pod 0c si krckase so COP preku 4-4,5 pa ti kazvaj kako sakas.
A poneefikasnite ke si krckaat so CO 2,5 i pa ti pak gledaj Pdiz.
Mnou se lazis deka se e vo ista torba.
Mereno i ispatano so garancija.
Kolku pari tolku muzik.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Abe razliki e se gledaat i na pod 0c,eve mojata pod 0c si krckase so COP preku 4-4,5 pa ti kazvaj kako sakas.
A poneefikasnite ke si krckaat so CO 2,5 i pa ti pak gledaj Pdiz.
Mnou se lazis deka se e vo ista torba.
Mereno i ispatano so garancija.
Kolku pari tolku muzik.
Си крчкала кај тебе, оти во простор со пдизајн од 3kw си лупнал клима со пдизајн од 6kw. Толку едноставно!
Инаку еве колку е ефикасна..
IMG_1738.jpg

И линк од еуровентот! Коп 2.5 на -7ц
Како беше? Колку пари, толку музика?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Си крчкала кај тебе, оти во простор со пдизајн од 3kw си лупнал клима со пдизајн од 6kw. Толку едноставно!
Инаку еве колку е ефикасна..
Прегледај го приврзокот 403898

И линк од еуровентот! Коп 2.5 на -7ц
Како беше? Колку пари, толку музика?
Bitola 20h i 30 min. temperatura kaj klimata 4,2c na telefon 2c.
Vlezna temperatura 26,6
Izlezna temperatura 40,7
Izduv 1/5 brzina ili 765
Potrosuvacka 680Wh
Ambientalna temperatura 23c
(40,7-26,6)x1,2x765/3600=3600W toplina
3650/680Wh=5,3COP
A ti pak gledj eurovent,ja ti kazuvam vo praksa so se slucuva.
A ako ne mi smeta nema veza so sum stavil,taa odlicno se snaoga.
Marka ne spomnuvam,da ne forsiram.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Bitola 20h i 30 min. temperatura kaj klimata 4,2c na telefon 2c.
Vlezna temperatura 26,6
Izlezna temperatura 40,7
Izduv 1/5 brzina ili 765
Potrosuvacka 680Wh
Ambientalna temperatura 23c
(40,7-26,4)x1,2x765/3600=3650W toplina
3650/680Wh=5,35COP
A ti pak gledj eurovent,ja ti kazuvam vo praksa so se slucuva.
A ako ne mi smeta nema veza so sum stavil,taa odlicno se snaoga.
Marka ne spomnuvam,da ne forsiram.
Ама стварно супер! Да не ме сфатиш погрешно, баш ми е мило вака што ти е погодена! И веројатно блиску си со бројките…

Поентава ми е, има објаснување, и тоа многу добро и логично објаснување зошто ти работи толку ефикасно!
Проблемот е, што тоа е твојот случај.
Некој друг со реални потреби за пдизајн од 6kw ќе зема иста клима, и нема да ги добие истиве!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ама стварно супер! Да не ме сфатиш погрешно, баш ми е мило вака што ти е погодена! И веројатно блиску си со бројките…

Поентава ми е, има објаснување, и тоа многу добро и логично објаснување зошто ти работи толку ефикасно!
Проблемот е, што тоа е твојот случај.
Некој друг со реални потреби за пдизајн од 6kw ќе зема иста клима, и нема да ги добие истиве!
Neznam zosto taka razmisluvas.
Ednostavno e bez razlika kolkav e prostorot ili potrebite.
Klimata so takva vlezna temeratura i takkva izlezna,so taa potrosuvacka vo prostorot go dava toj COP.
Nisto ne e cudno.
A zosto ne bi go dala i vo dug prostor so isti zagubi -ili pogolemi ili pomali.?!
Objasni mi.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Neznam zosto taka razmisluvas.
Ednostavno e bez razlika kolkav e prostorot ili potrebite.
Klimata so takva vlezna temeratura i takkva izlezna,so taa potrosuvacka vo prostorot go dava toj COP.
Nisto ne e cudno.
A zosto ne bi go dala i vo dug prostor?!
Objasni mi.
Многу едноставно…
Во простор со реални потреби од 6kw или скоро дупло повеќе од кај тебе…
Не поминува дување со 40c на 700 кубика!
Ќе треба да се помачи климата. Ќе треба да зголеми и издув, а посебно Т на издув.
Може не изгледа многу, ама смени ги варијаблите во формулата и види што се случува! Рачунај и усисот ќе падне, и издувот ќе се покачи… пет степена ваму, пет степена таму.. Плус 200-300 кубика, оп.. ќе отиде потрошњата нагоре, ќе падне копот.

И тоа пак ќе бидат нормални параметри за работа на таа клима! За тоа е у старт проектирана! Супер ќе работи и ќе грее и во тој случај, на границата на оптимизација.
Само што нема да има коп од 5.3 на +4 туку коп 4.нешто
И нема да троши 600w ќе троши 800-900w
Уствари ги имаш и табелите од Тошиба, па поарно здравје од тоа да си видиш како ќе работи и како ќе троши.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Не си само ти…
Колку луѓе така се изгореле, е-хеее!
И нема врска тоа со модулација!
Или исполнува Пдизајн, или на минуси трагедии се дешаваат!
Па после плачки: ааа Вивакс/Грее/Митсу/XYZ не греат, цело време дефростираат, ааа клима не е за греење.. итн итн

А да и е погоден капацитетот. Тој фамозен пдизајн, која сака нека биде и ќе грее и ќе лади! Евентуално разлика помеѓу ефтина и скапа клима ќе се види на +15 +12ц кога потребите се ептен ниски, па една ќе пали-гаси, другата ќе спушта.
Разлика помеѓу евтина и скапа клима нема да се види на 12+ или 15 + односно разликата ке биди мала педесетина вати на час разликата ќе се види на минусни т. Што појаки минуси то поголема разлика во однос на потрошувачката .На мака јунаците се гледаат во лесно сите се јунаци :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom