PlayStation 5

Член од
29 август 2009
Мислења
50
Поени од реакции
9
Ова што го прати се пари кога ке го внесеш кодот ке имаш 100 долари и ке си купиш од стор што сакаш,иначе ја купувам за цела година претплата после само го внесувам кодот и имам претплата за 365 дена, пари ретко купувам освен ако има некоја игра на промоција па да купам 20-30 долари
Значи тогаш мора да купуваш ова (ме интересира на кој регион си )
најмалку 2 пати за да ја купиш претплатата за пс плус ектра илу премиум за една година ова е за УСА регионот а истото е и за УК регионот(друг начин за претплата за премиум и ектра пакетот јас не гледам или пак ако можеш пушти линк што купуваш )
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Значи тогаш мора да купуваш ова (ме интересира на кој регион си )
најмалку 2 пати за да ја купиш претплатата за пс плус ектра илу премиум за една година ова е за УСА регионот а истото е и за УК регионот(друг начин за претплата за премиум и ектра пакетот јас не гледам или пак ако можеш пушти линк што купуваш )
Купуваш гифт кард или нетворк кард(како и да се вика), го редиш кодот и ти стигнуваат средства на wallet и после одиш subscribe да направиш на пс плус и те прашува како сака да платиш и одбираш со средства од wallet. Барем јас така правам на УК регион за PS extra.
Тоа што го имаш ископирано линкот ти е за пс плус обичното и ќе треба да доплатиш за другите категории и не сум го пробал тој начин поради тоа што неможев за УК регион да најдам таква опција. Иначе во Јуни имаш попусти за цела година и зедов 12 месеци пс екстра за 63 фунти.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
50
Поени од реакции
9
Купуваш гифт кард или нетворк кард(како и да се вика), го редиш кодот и ти стигнуваат средства на wallet и после одиш subscribe да направиш на пс плус и те прашува како сака да платиш и одбираш со средства од wallet. Барем јас така правам на УК регион за PS extra.
Тоа што го имаш ископирано линкот ти е за пс плус обичното и ќе треба да доплатиш за другите категории и не сум го пробал тој начин поради тоа што неможев за УК регион да најдам таква опција. Иначе во Јуни имаш попусти за цела година и зедов 12 месеци пс екстра за 63 фунти.
OК фала ти друже значи со гифт кард може да се претплатиш на било кој пакет во зависност од регионот(УСА илиУК)
https://www.g2a.com/playstation-network-gift-card-50-usd-psn-united-states-i10000067097021
Значи само треба да земам 2 вакви гифт кардс за претплата на екстра или премиум пакетот ама да не треба плаќањето да оди преку сервери тоест преку VPN за да немам проблеми како блокирање на конзолата или банирање поради тоа што сум од Македонија
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.265
Поени од реакции
1.571
OК фала ти друже значи со гифт кард може да се претплатиш на било кој пакет во зависност од регионот(УСА илиУК)
https://www.g2a.com/playstation-network-gift-card-50-usd-psn-united-states-i10000067097021
Значи само треба да земам 2 вакви гифт кардс за претплата на екстра или премиум пакетот ама да не треба плаќањето да оди преку сервери тоест преку VPN за да немам проблеми како блокирање на конзолата или банирање поради тоа што сум од Македонија
Првен ја зимаш претплатата што ја прати горе после си докупуваш колку ти требаат пари за да си активираш екстра или премиум иначе сум на Американски регион незнам точно која држава ја одбрав пошто има и даноци на некој држави кај мене е без данок ако ти е со данок ке треба плус 10 долари да докупиш :)
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.967
Pred nekoj mesec zemav vtor joystick za po doma ako snema edniot baterija ili zenata ako i tekne nesto i vcera mi otkaza prviot pa sega moram drug da ziam:pos:

Ne planiram majstori ama sekako ke go otvoram da si poigram i da vidam sto kako vnatre. Imate nekoi guides ili walkthroughs asalni za drift sto pravi analogot?

Joystikot i plejkata se od koga bese pustena, ili malku pokasno 2021 pred leto bi rekol a kolku casovi ostaviv mislam deka si go izvadi lebot joystikot, tuku isto dali samata plejka ja cistite i odrzavate nekako? Pomina vremeto na cistenje pc, pasti etc i nemam proces za toa. :D Se mislam sega da ja shitnam pod cena i da si zemam noviot slim. Vredi?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Pred nekoj mesec zemav vtor joystick za po doma ako snema edniot baterija ili zenata ako i tekne nesto i vcera mi otkaza prviot pa sega moram drug da ziam:pos:

Ne planiram majstori ama sekako ke go otvoram da si poigram i da vidam sto kako vnatre. Imate nekoi guides ili walkthroughs asalni za drift sto pravi analogot?

Joystikot i plejkata se od koga bese pustena, ili malku pokasno 2021 pred leto bi rekol a kolku casovi ostaviv mislam deka si go izvadi lebot joystikot, tuku isto dali samata plejka ja cistite i odrzavate nekako? Pomina vremeto na cistenje pc, pasti etc i nemam proces za toa. :D Se mislam sega da ja shitnam pod cena i da si zemam noviot slim. Vredi?

Јас имам проблем со „фабричкиот“ веќе подолго време. Џоистикот работи, не е расипан, но има проблем кој што не знам како да го решам перманентно.
2-3 пати успеав, но пак му се дешава истото.

На ПЦ работи без проблем, можам да играм и да контролирам се што може да се контролира со џоистик. Но, кога ќе дојде ред на ПС5, тука настанува проблемот. Во мени, работи без проблем. Штом вклучам нешто(игра, апликација), во нив не функционира. Го чистев демек и сл, ама чаре нема.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.607
Ја има некој играно Елден Ринг на PS5? На попуст е па сакам да ја земам, само се двоумам пошто имам читано пред 1 година дека имала frame drops и stuttering.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Ја има некој играно Елден Ринг на PS5? На попуст е па сакам да ја земам, само се двоумам пошто имам читано пред 1 година дека имала frame drops и stuttering.
Imase nekoja zaebancija od tipot ps4 verzijata na ps5 ima stabilni 60 fps celo vreme.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.339
Поени од реакции
17.302
Pred nekoj mesec zemav vtor joystick za po doma ako snema edniot baterija ili zenata ako i tekne nesto i vcera mi otkaza prviot pa sega moram drug da ziam:pos:

Ne planiram majstori ama sekako ke go otvoram da si poigram i da vidam sto kako vnatre. Imate nekoi guides ili walkthroughs asalni za drift sto pravi analogot?

Joystikot i plejkata se od koga bese pustena, ili malku pokasno 2021 pred leto bi rekol a kolku casovi ostaviv mislam deka si go izvadi lebot joystikot, tuku isto dali samata plejka ja cistite i odrzavate nekako? Pomina vremeto na cistenje pc, pasti etc i nemam proces za toa. :D Se mislam sega da ja shitnam pod cena i da si zemam noviot slim. Vredi?
Ima, duvas po moznost so nekoe kompresorce ako ne usno, i go stiskas nadole i prais krugovi vo obata pravci i bi trebalo da se oprai.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.967
Колку што знам, не добиваш никаков перформанс апгрејд со слимот.
Евентуално меморија, али не сум сигурен и за тоа.
Da da, no zimas nov hardver sto bi znacelo poveke future proof a ne se gubat nesto mnogu pari pretpostavuvam. Treba da zirnam po kolku idat starite. I sekako pomal za 30% sto za nekoj sto ja ima seleno plejkata 4 pati u 3 razlicni zemji ima i smisla.


Јас имам проблем со „фабричкиот“ веќе подолго време. Џоистикот работи, не е расипан, но има проблем кој што не знам како да го решам перманентно.
2-3 пати успеав, но пак му се дешава истото.

На ПЦ работи без проблем, можам да играм и да контролирам се што може да се контролира со џоистик. Но, кога ќе дојде ред на ПС5, тука настанува проблемот. Во мени, работи без проблем. Штом вклучам нешто(игра, апликација), во нив не функционира. Го чистев демек и сл, ама чаре нема.
Mojot dupci vo meni ne samo u igri, ne e mal drift tuku pobaagi se osekja. Nisto, znaci nema popravka

Имаше скоро ликови дека на есен 2024 ќе излезе Про модел.
Ne sum videl ova, ama so delays mislam godina, godina ipol bi proslo dur dojde na raftovite.


Ја има некој играно Елден Ринг на PS5? На попуст е па сакам да ја земам, само се двоумам пошто имам читано пред 1 година дека имала frame drops и stuttering.
Jas igrav 200 saati elden na ps5. Ne se dvoumi, igra na vekot.

Ima, duvas po moznost so nekoe kompresorce ako ne usno, i go stiskas nadole i prais krugovi vo obata pravci i bi trebalo da se oprai.
Bas ke razgledam, ke vidam sto ima po net i ke si poigram troa. Thanks!
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.426
zimas nov hardver sto bi znacelo poveke future proof
Ako ne dobivas update na hardware i poveke performansi, kako bi dobil poveke future proof? :toe:

a ne se gubat nesto mnogu pari pretpostavuvam
A siguren sum ke sakas da go imas Pro-to :icon_mrgr: pa pak ke prodavas i tuka veke mislam deka gubis.
....

Jas ne sum korisnik na konzoli, no dokolku bi imal, ja bi cekal za Pro verzijata.
No ako ne se zamaras so finansiski kalkulacii, od tipot dali se isplati i sakas keif togas zosto da ne...

Jas igrav 200 saati elden na ps5
colmar.JPG

:D :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.711
Поени од реакции
52.642
Ne sum videl ova, ama so delays mislam godina, godina ipol bi proslo dur dojde na raftovite.
Тие проблеми веќе поминаа, еве новиов модел одма е достапен секаде. Јас не би зимал сега нов и би почекал за Про, ако веќе сакаш да зимаш.

Иначе за чистење јас на 2-3 месеци го отварам за да издувам прашина и има дупки "dust catchers" што ги усисувам. Се вади и вентилаторот цел за ако сакаш да го исчистиш, ама го немам извадено до сега.

1703190008941.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom