ATP тенис - општа дискусија

Член од
17 декември 2019
Мислења
2.263
Поени од реакции
3.932
Што во случај Руне победи 2-1 а Џокович 2-0 ??? Ондак сите 3ца би имале 2-1 победи и сет разлика 5-3 ???
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.062
Што во случај Руне победи 2-1 а Џокович 2-0 ??? Ондак сите 3ца би имале 2-1 победи и сет разлика 5-3 ???
Ако имаат ист процент на освоени сетови, следно што се смета е процент на освоени гемови. Моментална состојба:

1. Синер: 32:26 (55%)
2. Ѓоковиќ 37:36 (51%)
3. Руне 16:19 (46%)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.376
Ima matematika vo koja i Siner moze da otpadne, i Novak, i sekako Rune, site imaat sansi ama treba da se poklopat kockite narocito za Rune, pa i Novak.

Spored sport klub ova e matematikata:
  1. Pobeda Đokovića i pobeda Sinera – dalje idu Đoković i Siner.
  2. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u dva seta – dalje idu Rune i Đoković.
  3. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u tri seta – odlučuje gem količnik, a tada Đokovič sigurno ide dalje.
  4. Pobeda Đokovića u tri seta i pobeda Runea – dalje idu Rune i Siner.
  5. Pobede Hurkača i Sinera – dalje idu Siner i Đoković.
  6. Pobede Hurkača i Runea – dalje idu Rune i Siner.
Novak vcera ne treniral poradi zamor, sto e i za ocekuvanje, ima sansa da izgubi denes, barem set eve, sto isto moze da mu napravi problem ako Rune pobedi (bilo kako), podlogata e prebrza i prilicno sum ubeden deka barem eden set posle ke otide vo TB kade Novak i ne igra bas najdobro na turnirov.
Baska, ne deluva nekako Novak deciden za osvojuvanje, prv pat da go nacekam da igra eden turnir, bar od ovie golemite, kade kazuva deka celta e veke realizirana (zaverka na prvo mesto) i sve drugo e bonus.

Moj tip za posle e 2-1 za Novak i posle da se nadeva deka Siner ke pobedi.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.263
Поени од реакции
3.932
I kladionite si ebale mater za gejmovi plus mnogu baraat.. I ja mislam tesko novak 2:0 da tepa jer hurka4 jako servira
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.153
Поени од реакции
112.868
Baska, ne deluva nekako Novak deciden za osvojuvanje, prv pat da go nacekam da igra eden turnir, bar od ovie golemite, kade kazuva deka celta e veke realizirana (zaverka na prvo mesto) i sve drugo e bonus.
Ќе игра и Дејвис Куп после Торино па затоа и ваквите изјави. Генерално гледано ја оствари целта, 8ма сезона како но.1, ама од друга страна ако го освои Торино ќе биде рекордер и по бројот на завршни мастерси така да... Во секој случај мислам дека во завршниов дел Дејвис Купот му е приоритет пошо е на залез на кариера.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.376
Тотално изумив дека треба да игра и на тоа, ама после изгубениов сет денес што и претпоставив ќе биде случај, било каква победа на Руне ќе го елиминира, малце глупо ама гркот ја сјеба зашо тој меч се рачуна ко 2-0.

Синер не знам какви ќе му се калкулациите, сигурно ќе има тешко полуфинале, и за финале не би го сакал потенцијално Новак, така да може да си истера и пуштенка без разлика што победа носи пари тука доста, 300 000 евра така нешто, плус 200 поени, ама па добиено финале многу поише ти дава. Мислам дека ако пак налета на Новак, после сјебано полуфинале, дупло потежок предизвик ќе му е Новак од групнава фаза.

За Новак очекував денес да победи со изгубен сет, ама не рачунав дека тоа ќе се деси ако првиот го земе, ипак имаше еден блекаут у втор, едно 14 поени по ред изгуби а Хуркач класика совршен на негов сервис, и у ситуација кога беше 15-40 у еден наврат, одлепи 4 први сервиси што не се враќаа. а па у ТБ у прв сет еден поен на свој сервис не зема, тој што го зема беше на 6-0 кога Новак сервираше.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.062
  1. Pobeda Đokovića i pobeda Sinera – dalje idu Đoković i Siner.
  2. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u dva seta – dalje idu Rune i Đoković.
  3. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u tri seta – odlučuje gem količnik, a tada Đokovič sigurno ide dalje.
  4. Pobeda Đokovića u tri seta i pobeda Runea – dalje idu Rune i Siner.
  5. Pobede Hurkača i Sinera – dalje idu Siner i Đoković.
  6. Pobede Hurkača i Runea – dalje idu Rune i Siner.
  1. Pobeda Đokovića i pobeda Sinera – dalje idu Đoković i Siner.
  2. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u dva seta – dalje idu Rune i Đoković.
  3. Pobeda Đokovića u dva seta i Runea u tri seta – odlučuje gem količnik, a tada Đokovič sigurno ide dalje.
  4. Pobeda Đokovića u tri seta i pobeda Runea – dalje idu Rune i Siner.
  5. Pobede Hurkača i Sinera – dalje idu Siner i Đoković.
  6. Pobede Hurkača i Runea – dalje idu Rune i Siner.

Само уште 1 и 4 остануваат како можност. Значи Синер оди сигурно, само ако победи Руне против Синер ќе оди Руне, а ако изгуби - Ѓоковиќ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
Циципас му го поремети цел турнир на Новак, им даде две победи по 2-0 на Синер и Руне и му го намести сервисботов да го мачи на брза подлога.
Во вториот сет Ноле изгуби концентрација на кратко и 3 гема без изгубен поен сврза Хуркач. Третиот сет го згази ама џабе кога му требаше 2-0 победа за да му даде мотивација на Јаник да игра 100%, вака пласиран е веќе морковот.

Заборавив да пишам пред турнирот па сега ќе испадне ко генерал после војна али Синер ми беше број 1 фаворит за АТП финалево, одличен е засега.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.062
Хуркач сезонава ја заврши со 774 аса, или во просек 14,88 по меч во што е најдобар од сите активни тенисери (во кариерата има 10,88 асови по меч, со што е 17 најдобар на сите времиња). Има 79,83% на освоен поен по прв сервис во 2023 (пред него со подобар процент се само двајца тенисери) и 69,92% освоени поени на негов сервис, или 89,08% освоени гемови на негов сервис (пак само Иснер и Харис подобри од него). Еден од најдобрите сервери од активните играчи, но ете, само сервисот не е доволен да биде во топ 8 тенисери, треба и многу повеќе од тоа.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.465
Се провлече Џовак, Морковот му заврши работа
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.062
Каков меч! :cuc::cuc: Поточно втор и трет сет. :cuc::cuc: Синер имаше шанса да го избегне Ѓоковиќ во евентуалното финале, и сега ќе му се удри од глава. Ако успее да се пласира, Ѓоковиќ 100% ќе се реваншира за поразот.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.376
Pravdata e zadovolena ja mislam, 2 pati po red Rune gubi od Novak, ke idese dalje samo radi grkot koj namesto da se.povlece so vreme i da igra mesto nego Hurkac, on poklon od 2-0 mu dae na Rune za 10 min pominati na teren. Vaka najdobrite dvajca od grupata odat, nadezno i Alkaraz ke odi dalje i finalnata 4ka ke ja socinuvaat i najdobrite 4 za 2023.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom