Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Имам Грее клима со сплит систем. Нова е климата нема ни 2 години. Во станот не е ладно и сезонава уште на немав пуштено на греење. Пуштив вчера и никако да почне да грее, дува ладен воздух безразлика на која тепература е ставено. Еве сега ја пуштив и ја ставив на максимум и пак е исто не грее иако чекам ајде да загрее може треба време итн. Лани грееше одлично, не знам дали можам сама да пробам да ја направам или да барам мајстор.. Некој да не имал сличен проблем?
Prvo proveri gi filtrite, dali se cisti. Ako ne se iscisti gi.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Ги исчистив вчера иако беа чисти, многу малку прашина имаше на нив..
Se kladam deka nema freon vo sistemot, obično od lošo napraveni holenderi. Proveri dali ima masni fleki na vlezot na cevkite vo nadvorešnata edinica. Ako propušta na holender na vnatrešnata edinica ne se ni gleda bidejći vrskata e zad nadvorešnata edinica i zidot.
Vednaš povikaj gi monterite koi pravele mintaža......
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Имам Грее клима со сплит систем. Нова е климата нема ни 2 години. Во станот не е ладно и сезонава уште на немав пуштено на греење. Пуштив вчера и никако да почне да грее, дува ладен воздух безразлика на која тепература е ставено. Еве сега ја пуштив и ја ставив на максимум и пак е исто не грее иако чекам ајде да загрее може треба време итн. Лани грееше одлично, не знам дали можам сама да пробам да ја направам или да барам мајстор.. Некој да не имал сличен проблем?
Остај го овој со филтрите што те лаже :ROFLMAO:
(толку разбира, акл јок!)

Прво пробај можеш ли да видиш/чуеш дали работи надворешната единица?!
Ако работи, веројатно фреон фали..
Ако не работи, викај сервис!
Внатрешната може да го врти фанот и да дува посекако…

Види дали ти избацува грешка(код на дисплејот), не е лошо и уклучи исклучи да и направиш, да смениш мод(лади ли, грее ли)!
 
Член од
13 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
7
Остај го овој со филтрите што те лаже :ROFLMAO:
(толку разбира, акл јок!)

Прво пробај можеш ли да видиш/чуеш дали работи надворешната единица?!
Ако работи, веројатно фреон фали..
Ако не работи, викај сервис!
Внатрешната може да го врти фанот и да дува посекако…

Види дали ти избацува грешка(код на дисплејот), не е лошо и уклучи исклучи да и направиш, да смениш мод(лади ли, грее ли)!
Икслучив скроз струја на 10 минути од осигурач. И ги пуштив сите клими (сплит систем е) на греење на 30 степени, пак дува ладно. Работи надворешната единица, не покажува никаков ерор на дисплеј. Се јавив во грее ама 1200 ден само дијагностика да направат плус за поправка. И онака нема важечка гаранција може да барам к друг мајстор, ако знаете некој предложете ве молам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Икслучив скроз струја на 10 минути од осигурач. И ги пуштив сите клими (сплит систем е) на греење на 30 степени, пак дува ладно. Работи надворешната единица, не покажува никаков ерор на дисплеј. Се јавив во грее ама 1200 ден само дијагностика да направат плус за поправка. И онака нема важечка гаранција може да барам к друг мајстор, ако знаете некој предложете ве молам.
Ako rabotat ventilatorite i nadvor i vnatre i kompresorot, a ne gree ne greenje i ne ladi staveno na ladenje togaš nema freon. Moj sovet e da ne probuvaš ponataka bez freon samo go uništuvaš kompresorot.
Vo slučaj normalno da raboti na ladenje zaglaven e četirikrakiot venil i ne prefrla na greenje, a freon si ima, ama togaš i na greenje taa prodolžuva da ladi.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Икслучив скроз струја на 10 минути од осигурач. И ги пуштив сите клими (сплит систем е) на греење на 30 степени, пак дува ладно. Работи надворешната единица, не покажува никаков ерор на дисплеј. Се јавив во грее ама 1200 ден само дијагностика да направат плус за поправка. И онака нема важечка гаранција може да барам к друг мајстор, ако знаете некој предложете ве молам.
A so site vkluceni edinici ne duva ni ladno ni toplo?
Multi split znaes deka ako ednata vnatresna prva ti e pustena naprimer na ladenje a na 30c nema da ladi , a posle drugite edinici iako se na toplenje setirani ke se vklucat ama nema nikako da duvaat osven kontrolnata brzina.
Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Остај го овој со филтрите што те лаже :ROFLMAO:
(толку разбира, акл јок!)

Прво пробај можеш ли да видиш/чуеш дали работи надворешната единица?!
Ако работи, веројатно фреон фали..
Ако не работи, викај сервис!
Внатрешната може да го врти фанот и да дува посекако…

Види дали ти избацува грешка(код на дисплејот), не е лошо и уклучи исклучи да и направиш, да смениш мод(лади ли, грее ли)!
I ti i tvojot lajkadzija epten strucnjaci…hahaha….akl zero.
Multi izgleda e sistemot, ni cetvorokrak ni ulkuci iskluci…servis samo, ama treba da se plati, sto e sosem normalno.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.915
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
I ti i tvojot lajkadzija epten strucnjaci…hahaha….akl zero.
Multi izgleda e sistemot, ni cetvorokrak ni ulkuci iskluci…servis samo, ama treba da se plati, sto e sosem normalno.
Majko mila koj prodava klimi lele, lele. Abe br.1 četirikrak ventil MORA da ima sekoja toplotna pumpa što raboti vo dve nasoki, da ladi i da gree. Ili možebi ti montiraš po dve nadv. edinici kaj multive, edna edinica za leto druga za zima.
Lupna i ostana živ, što drži zemjava bog da čuva. Ha,ha,ha......
Update:
Ako ispadne deka e holender i nekoj tvoj posran monter na Gree go napravi, ič nema da ti bide smešno će mora ovde javno da se izviniš.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
@Sv B so bide so tova 10 godini garancija sto drugite nemale takvo da ja dadat samo kaj vas ja imalo a posle 2 godini epa treba da si platis za da servis
Sosema normalno, ako ne si ja prodolzis garancijata , nema garancija “ dodji juce”.
Автоматски споено мислење:

Majko mila koj prodava klimi lele, lele. Abe br.1 četirikrak ventil MORA da ima sekoja toplotna pumpa što raboti vo dve nasoki, da ladi i da gree. Ili možebi ti montiraš po dve nadv. edinici kaj multive, edna edinica za leto druga za zima.
Lupna i ostana živ, što drži zemjava bog da čuva. Ha,ha,ha......
Update:
Ako ispadne deka e holender i nekoj tvoj posran monter na Gree go napravi, ič nema da ti bide smešno će mora ovde javno da se izviniš.
Zenava neznae sto e split sto e multi split , a ti i objasnuvas za cetvorokrak ventil, se slusas li….
A be staro, uste malce peleni ke nosis , najde mene pamet da mi solis.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.915
Sosema normalno, ako ne si ja prodolzis garancijata , nema garancija “ dodji juce”.
Автоматски споено мислење:


Zenava neznae sto e split sto e multi split , a ti i objasnuvas za cetvorokrak ventil, se slusas li….
A be staro, uste malce peleni ke nosis , najde mene pamet da mi solis.
da bese nekoj normalen brend kako drugive pod pomalku od dve godini ke vlagase vo garancija sekako, a ne vo Gree osiguruvanje i dve sveki za da se molis da ne se rasipe
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.107
@Sv B so bide so tova 10 godini garancija sto drugite nemale takvo da ja dadat samo kaj vas ja imalo a posle 2 godini epa treba da si platis za da servis
Sekoj klimatizer ( I bilo koja Tehnika ) spored zakon treba da ima minimum 2 godini bezuslovna garancija a posle ili uslovna ili bezuslovna Kaj Gree samo edna godina e bezuslovna a treba dve ama Gree I se e mozno
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Sekoj klimatizer ( I bilo koja Tehnika ) spored zakon treba da ima minimum 2 godini bezuslovna garancija a posle ili uslovna ili bezuslovna Kaj Gree samo edna godina e bezuslovna a treba dve ama Gree I se e mozno
Trci lzi….
Автоматски споено мислење:

Ем шуто ем боде. SvB ти си другар за присмотра во некоја институција.
Ti najde li Eurovent za Vivax?
Автоматски споено мислење:

Sekoj klimatizer ( I bilo koja Tehnika ) spored zakon treba da ima minimum 2 godini bezuslovna garancija a posle ili uslovna ili bezuslovna Kaj Gree samo edna godina e bezuslovna a treba dve ama Gree I se e mozno
Toa na lepi zakonot? Ah be lepi, gledaj tamo dalecinskite i sobiraj slikicki za album, za drugo mukla.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom