Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.208
Поени од реакции
21.937
Не знам како ги сфаќаш работите, ама нема некој што гледа одозгора (на тога) како на Red Alert.
Имаш скроз нереални сфаќања како функционираат работите на борбено поле. Којзнае колку пати на темава имаме дискутирано за тоа. Секоја дискусија завршува далеку од кај што почнала, оттука и мојот претходен пост.
Ама ајде.
Зборувавме за тоа дали морнарицата е застарена или не.
Сега сме на друга тема.

Не постои такво нешто како видливи или невидливи, големи или мали.
Постои такво нешто како дали може да ја најдиш метата и дали можеш да ја гаѓаш метата.
Најголемиот дел од против бродските ракети, меѓу другите работи користат радар за да се доведат до целта.
Меѓутоа, за да ја погодиш целта, треба да знаеш каде е бродот. Бродот не е стационарен. Еден час може да биде на едно место, следниот десетици километри подалеку.
Ти треба дострел до метата. Ако по некоја случајност ја знаеш постојано локацијата, треба да имаш оружје што може да стигни до бродот.
Носачите, заедно со цела своја поддршка, оперираат од големи далечини и скоро секогаш се далеку од брегот. Немаш дострел.
За да потопиш носач во суштина ти треба морнарица, што значи за она што првично збоувавме, дека морнарицата не е застарен концепт.

Тој цирконот, или кинжалот (што не гаѓа бродови) или кое и да е оружје, мора да биде истрелано во близина на носачот (нека бидат стотици километри). За да биде истрелано кон носачот, ти треба точна локација, што значи нешто мора да испрати локација до носачот. Подморница, дрон, авион или што и да е. Ова мора да се случува во период од минути. Ако имаш било каква локација, а оружјата не можат да бидат во домет или истрелани за минути, метата е промашена.

Да не зборуваме за тоа дека таа цела борбена групација околу носачот покрива илјадници километри. Од авиони што бараат подморници, Авакси што покриваат накај илјада километри воздушна детекција и еден куп други работи, меѓудругото брзо-менувачката позиција на бродовите.

Во врска со невидливоста, бидејќи скоро сите противбродски ракети користат радари, голем дел од бродовите имаат стелт технологија, што драстично го намалува радиусот на детекција.

Да не зборуваме за сета огнена моќ што ја носат бродовите. Брзо може да реагираат и да нападнат со еден куп различни оружја од огромна далечина.

Сето ова, не само што не ја прави морнарицата застарена, туку ја прави агилна, и најзначајна алатка во војувањето.
Druze, sekoja podmornica se sledi a tie niti odat vo grupi niti se nesto posebno vidlivi na radar ali poradi opasnosta sto ja pretstavuvaat na site im e od interes da znaat kade im se podmirnicite na neprijatelot. Za nosac na avioni so uste eden kup pridruzni brodovi so niv e najmal problem da se lociraat za 5 min, mada verojatno vo sekoj moment im ja znaat tocnata lokacija.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.368
Каква врска има американската морнарица со руската флота во Црното Море, како тоа и помага на Украина да не остане без 1/4 територија и без 10 милиони глави?

Или еве кога веќе кажуваме рандом работи, додека САД и Европа горат милијарди долари за загубена кауза, Кина им ја лапна Африка и Јужна Америка.
Која загубена кауза. Они даваат сув ќеш а Русија изгуби преку 60 илјади војници и огромен број на воена техника акумулиран во тек на неколку децении, кој најверојатно нема да може да се надомести. Не загубена кауза, они на бинго имаат добиено со оваа војна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.208
Поени од реакции
21.937
Додека америчките носачи пловат на морската шир, на руската црноморска морнарица и се случува демилитаризација.

Ама ете нека биде некоја утеха дека ако сакаат можат да ги потопат.
Zosto bi potopile amerikanski nosac na avion, ili patrolen camec koga sme kaj toa. Znaes sto znaci toa neli ?
Od druga strana i sam gledas kolku se ranlivi brodovite od raketen napad, dronovi ili sto da e.
Ali ok, nepotplivi se nosacite (y)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.405
Zosto bi potopile amerikanski nosac na avion, ili patrolen camec koga sme kaj toa. Znaes sto znaci toa neli ?
Што значи тоа? Вака изгледа Рускиве загуби се незначајни, но ако некој патролен чамец на јенките отиде јабана, светот ќе отиде јабана...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.562
Поени од реакции
5.828
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.839
Поени од реакции
6.978
Што значи тоа? Вака изгледа Рускиве загуби се незначајни, но ако некој патролен чамец на јенките отиде јабана, светот ќе отиде јабана...
Тешко дека ќе отиде ако тоа прокси е поддржувано да речеме од Русија, Кина и Иран.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.405
Redno e da im ja spomneme cela zenska familija na celata ovdesna bagra sto zagovara prodolzuvanje na vojnata, otsustvo na mirovni pregovori, sankcii na Rusija I ostalo sranje...


Znaci, da ne bidam vulgaren, ama sve po spisok da vi ebam...
Досега во подрум ли беше?
Со години плаќаме најскап гас. ТЕТО централата сопственикот е Русин, кој знае колку финансиски малверзации има направено.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Која загубена кауза. Они даваат сув ќеш а Русија изгуби преку 60 илјади војници и огромен број на воена техника акумулиран во тек на неколку децении, кој најверојатно нема да може да се надомести. Не загубена кауза, они на бинго имаат добиено со оваа војна.
Сув кеш, што може да отиде во други геостратешки области. Еве дури и да е така, и Русија да ја губи војната. Русија ли е единствениот геостратешки противник на САД?

Како е победа за САД кога во сите држави, па дури и европските, почнаа да се појавуваат политички движења што се гласни за промена на геостратешки правец на државите? Тоа им беше добиена приказна уште од крајот на студената војна, и сега повторно се отвора. Може да е победа за воено-индустрискиот комплекс (и во САД и во Русија, ако ме прашаш мене), ама победа за државните интереси на САД, малце тешко.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.488
Поени од реакции
2.570
Сув кеш, што може да отиде во други геостратешки области. Еве дури и да е така, и Русија да ја губи војната. Русија ли е единствениот геостратешки противник на САД?

Како е победа за САД кога во сите држави, па дури и европските, почнаа да се појавуваат политички движења што се гласни за промена на геостратешки правец на државите? Тоа им беше добиена приказна уште од крајот на студената војна, и сега повторно се отвора. Може да е победа за воено-индустрискиот комплекс (и во САД и во Русија, ако ме прашаш мене), ама победа за државните интереси на САД, малце тешко.
Кои се тие политички движења, oпортунисти и популисти како AfD и RN во Франција? За Трампистите во Европа мислиш?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Кои се тие политички движења, oпортунисти и популисти како AfD и RN во Франција? За Трампистите во Европа мислиш?
Во буквално секоја држава има. Што е битно дали се опортунисти и популисти или не се? Добиваат на влијание, бројка, значење.

Па и во Македонија ги имаш. И тоа после влез во НАТО, што беше наша геостратешка цел од денот кога се осамостоивме и за која имаше 95% поддршка преку 25 од тие 30 години. Левица е отворено анти-НАТО и поддршката ѝ расте.

Може да го релативизираме тоа до утре, ама тоа не можеше да се случи во Македонија во 2001ва, после потпишан рамковен. Или во Македонија во 2011та, кога имавме власт што тераше своеглава политика. Појава на таква партија беше незамислива. Уште помалку таа партија да стане парламентарна.

Истото може да го гледаме држава по држава, за буквално сите во Европа. Ако тоа не е пад на влијание на САД, не знам што е.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Не можеш да пресретнеш проектил ако не може да стигне до тебе. :)
Стиснав "прикажи игнорирана содржина" да видам со кого толку се убедуваш, и имам што да видам.

Џералд Форд е моментално во Јадранот. Русите да ја знаат точната координата, додека стаса некој си Кинжал, тој веќе нема да е таму. Плус не плови во права линија туку има патерн на движење. Плус има едно чудо копно да прелета додека стаса до Јадран, плус има радари во Констанца, Авиано, Рамштајн, Бондстил, Инџирлик, Талин, цела завеса на многу моќни радари. Плус има AWACS 24/7 во воздух, еден гледа нагоре а еден надоле и како да не е доволно, генеричките авиони на секој носач се Growler и Prowler, за електронско попречување, исто летаат 24/7.
САД нема изгубено нуклеарен носач на авиони, најголема штета си нанесоа сами во Виетнам со пожарот на Форестал.

Ама со кого да се докажуваш....
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Стиснав "прикажи игнорирана содржина" да видам со кого толку се убедуваш, и имам што да видам.

Џералд Форд е моментално во Јадранот. Русите да ја знаат точната координата, додека стаса некој си Кинжал, тој веќе нема да е таму. Плус не плови во права линија туку има патерн на движење. Плус има едно чудо копно да прелета додека стаса до Јадран, плус има радари во Констанца, Авиано, Рамштајн, Бондстил, Инџирлик, Талин, цела завеса на многу моќни радари. Плус има AWACS 24/7 во воздух, еден гледа нагоре а еден надоле и како да не е доволно, генеричките авиони на секој носач се Growler и Prowler, за електронско попречување, исто летаат 24/7.
САД нема изгубено нуклеарен носач на авиони, најголема штета си нанесоа сами во Виетнам со пожарот на Форестал.

Ама со кого да се докажуваш....
Zamisli Knizhal oder so "Pony" Tocak !!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Војната е Украина вс Русија, а не како што сакате да претставите Запад вс Русија. Ама ве сфаќам, тоа е што сакате да го претставите заглибувањето во кал на Русија во Украина, тоа ти е изговор за неуспех. Точно дека Украина добива голема помош од западот како во оружје и информации, но на терен војуваат Украина вс. Русија. Да војува НАТО вс Русија ќе биде даалеку поразлично. Со оглед на бројност на армија, обученост на армиите и уште мноогу фактори кои ќе бидат во корист на НАТО..Така да, џабе ви е разводнувањето и сакањето да се претстави како Русија војува со цел запад, а во пракса не е така.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.045
Војната е Украина вс Русија, а не како што сакате да претставите Запад вс Русија. Ама ве сфаќам, тоа е што сакате да го претставите заглибувањето во кал на Русија во Украина, тоа ти е изговор за неуспех. Точно дека Украина добива голема помош од западот како во оружје и информации, но на терен војуваат Украина вс. Русија. Да војува НАТО вс Русија ќе биде даалеку поразлично. Со оглед на бројност на армија, обученост на армиите и уште мноогу фактори кои ќе бидат во корист на НАТО..Така да, џабе ви е разводнувањето и сакањето да се претстави како Русија војува со цел запад, а во пракса не е така.
Dobro shto znaci za tebe na teren da vojuvaat??
Mislish na vojnici od USA ili Anglija?
Peshadija nema zatoa shto i Ukraina treba neshto da daj. Ama vo toa Kontrolnite Kamioni , pred Satelitski vrski, na poligoni i kade se ushte ne se SAMO CiA; MI6 I pola Marinci otideni.

Ili treba da vidish nekoj so uniforma pa za da veruvash!
Jasno e deka si za USA ama da preseruvash so godini isti gluposti e povejce od Ludo.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Dobro shto znaci za tebe na teren da vojuvaat??
Mislish na vojnici od USA ili Anglija?
Peshadija nema zatoa shto i Ukraina treba neshto da daj. Ama vo toa Kontrolnite Kamioni , pred Satelitski vrski, na poligoni i kade se ushte ne se SAMO CiA; MI6 I pola Marinci otideni.

Ili treba da vidish nekoj so uniforma pa za da veruvash!
Jasno e deka si za USA ama da preseruvash so godini isti gluposti e povejce od Ludo.
Еј ај доста глупости.
Во војната во Виетнам и Кореа Советски најмодерни авиони војуваа директно против америте. Ако тоа не беше САД-СССР војна и ова не е РФ-НАТО војна.
Намалете со копиум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom