Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Toa e проблемот.
1. Некој што дојде на „власт“ преку шарена револуција не е на регуларен начин дојден на власт *(пример, лицето ЗЗ).
2. Димитрије исто беше шарен куртон. Тоа што сам сака да си изгради култен лик дека е кур се треси некое мажиште не е репер. Левица, тогашна Ленка, учествуваше во протести во кои беше запалена канцеларија на Претседател.
Ваков или таков Претседател беше, истата таа Ленка или Левица или што и да е учествуваше во протести во кои беа нападнати бранители на РМ.

Не ми е гајле кој си и што си ама власт се знае како се зема, направи партија, оди на избори и победи. Не да градиш некоја си аура на патриота преку протести во кои напаѓаш институција Претстедател и ПРЕД СЕ' напаѓаш етнички македонци од полициски кордон.

Друга работа што во Левица им ги чорна печатите па се влечкаа по судови. Не ми е гајле колку е поштен или не ама по судови не се влечкаат чесни луѓе.

Трета работа, неговото учество во СЈО. Очигледно дека се работеше за љубов од интерес (пари) и очигледно ако медиумите не го кажаа тоа како инфо ниту јас ниту ти немаше да знаеме дека чесниот ни патриотски настроен Димитри учествуваше ПРАКТИЧНО во власта.

3. Како да очекувам од Мицко (на кој му киднаа 8 пратеници за северна да гласаат) и од Димитрие кој учествувал во шаренолика куртонијада за да симни легитимно избрана власт на избори нешто добро? Како објасни ми?

До кога ќе бидиме слепи при очи и глуви при уши?

Зар пар негови дуели со Павле Шмрковача чешма и пар негови викања од говорница против Ќурката и ова дезертерот Претседател на собрание треба да ми дадат доволна мотивација дека ТОЈ е тој што утре нема да ме продај сосе партали?

Ќе не продај брат, мене прво, после и тебе. Тебе можда ќе те боли повеќе пошто ќе ти ја убијат надежта (по кој знае кој пат), мене можеби помалку пошто нема да го гласам.
Како и да е, заради ова погоре сметам дека ниту Димитрије, ниту Жмицко *(најмалку Жмицко), ниту пак Ќуркович се решение на проблемот.

Подобро решение е да се соберат 10 лица од форумот, да формираат партија и да речат утре Бони и Клајд ќе го ставиме премиер. Ниту си понеспособен, ниту си поглуп, најмалку си поНЕмакедонец од овие одродените шо не водат 30 години. Замисли тоа го тврдам иако не те познавам лично, ниту пак виртуелно.

Знаеш каде е „кваката“? Да ја искористам оваа изречица на Димитрије Велепшки, сепак нешто излезе паметно од главата негова хаха (освен непотребното беседење со саати), кваката е во тоа што ТИ уште не си корумпиран па може и да исправиш нешто ако те остават да исправиш, а ТИЕ сите се корумпирани, КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА.

Почнувајќи од Димитрије, па натаму. За Жмицко и ЗЗ (Ќурка), Шиптаранaтa и останатите сателит партии како Лиле Дом или Павле секогаш сум со власта Трајанов да не ни прајме муабет.

Смрди на корупција, нечеснот и лажна скромност.
Корне.
Не дека не си во право само знаеш дека е невозможно затоа треба да се бира најдоброто во моментов а тоа е Апасиев на кој најголема дамка му е тоа што беше во СЈО
Со негласање само им се дава шанса да го лапнат твојот глас и да отиде кај сдс или со шкртање добиваат шипците зашто ке добијат повеќе пратеници а со тоа и поголеми уцени за кослицирање
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ја подржуваше власта за кривичната пријава за Менкиоски, демек тоа било спротивно на законот, ај сега да те видам дали подржуваш поднесување на кривична за организаторите на овој настан!!!!!!

Знаме на голема Албанија среде Тетово

Не само што поддржувам туку сметам дека треба добро да се казнат тие што го дигале тоа знаме и она другото. Не само тоа, туку и она што песната на интрото беше welcome to albania.

Ботови има од сите страни не само од македонската.

Гледаш, јас сум објективен.


Ајде сега ти и другите членови у групата нека се изјаснат, како тоа знамето на Менкиоски беше оправдано кога де јуре е спротивно од законот ?

Тогаш го осудувавте чинот што му шибнале кривична, а сега ботувате страни и страни на темава за оваа глупост што на некој смотко од тетовско село му текнало глупа идеја.

Тоа не ве прави пристрасни ? hahahahahah


Инаку, забавен факт. Едино нешто, што вас ве разликува од тој што го дигнал знамето на Голема Албанија е тоа што зборувате на друг мајчин јазик. Се друго е исто :D. Исти ботови, исти когнитивен капацитет.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.173
Поени од реакции
4.318
...и никако да забележам која е разликата меѓу партиите од „брачата„, кога практикуваат исти нешта, пропагираат исти нешта, се стремат кон иста цел...
Автоматски споено мислење:

Гледаш, јас сум објективен.
...:lolzz:...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Не дека не си во право само знаеш дека е невозможно затоа треба да се бира најдоброто во моментов а тоа е Апасиев на кој најголема дамка му е тоа што беше во СЈО
Со негласање само им се дава шанса да го лапнат твојот глас и да отиде кај сдс или со шкртање добиваат шипците зашто ке добијат повеќе пратеници а со тоа и поголеми уцени за кослицирање
Моето ливче ќе биде поништено, квиско нема шанси да добие глас, а на Апасиев бланко поддршка не - заради причините од претходниот пост.

Додека не се појави некорумпиран лик ливчето ќе е неважечко, а за албанците ама ИЧ не му се секирам пошто од 2001 наваму им овозможивме сето ова што денес го ползуваат да им е реалност (и тоа многу поскоро одошто и сами се надеваа).
Ние сме жабата што ја варат на тивок оган еве веќе 22 години.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Ковачевски премиер, Пендаровски претседател, Мицковски лиидер на најголемата опозициска партија,која го носи името ВМРО.. Сите тројца заедно, М, од Македонија немаат во тоа полтронските, куропушачки,мазохистички глави.

Сите тројца се донесени од калето, и ниту еден од нив не е "НАШ".
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.838
Поени од реакции
6.978
Sds e dijagnoza a dp*NE se aramiski kucki, za zal nema treta Makedonska opcija site se isti a mozi I beter
Уште Левица останаа, се надевам дека и тие нема да зезнат. На народот му се смачи и од Курто и од Мурто.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.184
Поени од реакции
85.719
Го гледав ова за Модуларната болница, и можам да кажам дека ништо ново не открија ИРЛ... Мислам, после донесената пресуда дека кабелот е крив за пожарот, на сите ни стана јасно колку е саатот, нешто слично како и Пајакот со полицајката кај Мавровка. Знаеме дека била неправилно изградена, знаеме дека си се штитат меѓу себе, знаеме дека тие што ги судеа беа замачкување очи на јавноста.

Едино нешто добро што испадна од ова истражување, е што можевме да го видиме вештачењето на германските експерти (кое до денес се криеше од јавноста) кои потврдуваат дека не е запазена ниту една мерка за безбедност при градење на овие објекти.


И после документарецов не очекувам никаква одговорност...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Едино нешто добро што испадна од ова истражување, е што можевме да го видиме вештачењето на германските експерти (кое до денес се криеше од јавноста) кои потврдуваат дека не е запазена ниту една мерка за безбедност при градење на овие објекти.
Вештачењето на македонскиот инжењер (Албанец е, да не се налути Пуно) многу подиректно одредува вина во неисправната инсталација.

Не сфаќам кој ги советувал да поднесат такво обвинение, после такви вештачења, ама кој и да е, не им е пријател.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Се е до самите себе бе луѓе, никој не ни е крив ниту пак некој може да не спаси нас. Како поминува времето и како созревам се си мислам дека навистина сме проколнати, колку и да звучи патетично. Викеднов го поминав во Гевгелија, се изненадив до каде сме отидени како нација, ако и можеме да се наречеме тоа. Ееј сите ставиле двојазични табли дури некој земале за право да стават само реклами на грчки јазик и никој не го допира ова. Кој е крив за ова, шипците или Бугарите. Дали некој видел некаде од таа страна на граничата, во егејска Македонија некаде табла на македонски јазик, а буквално истата економска причина е, луѓето настрана од секојдневните политики живеат едни со други и ги минуваат гранците, но со оваа огромна разлика која како што можев да приметам доле кај луѓето не игра никаква улога, исто еден крајно национално неосвстен дел од републиката барем од тоа што го сфатив на прва. Мал пример ама мислам дека кажува многу. Да не напрвавме никогаш независна држава барем да не ни беше криво, ни пак да се лажеа млади генерации со митови и тоа дека патриотизам е пеење на бисер балкански и ставено кутлеш во кола и на терасата. За ова со Курти мурти нема што да се каже, по сите медиуми се врти тоа, се понижуваат новинари и си прават филмови во глава као нешто осуди има, кур се тресе а ваму 20 години пушење шиптаpски курови квалитетно и еден не се најде, една јавна личност да каже доста беше, кој ви ебе матер, не се понижувам повеќе. Разочарувачки на секое поле делуваме, само од нашата мизерија и понижување стигнавме до овде, кој знае што уште не чека.
 
Ф

Флеш

Гостин
Во Македонија ништо буквално не чини. Се е расипано . Самите Македонци ќе цркнат. Кога ќе цркнат,ќе се освестат и тоа многу болно .
Абе едноставни работи на кои треба да ги правиш,абе не ги правиш,гледаш како магаре и не се спротиставуваш,онда значи немо ги прифаќате.За тебе се прифатливи тогаш.

Се смени име, опозиција,народот каде е бе ?!

Бугариве влегоа правно у туѓа држава да се мешаат,каде е народот,пички ....

18 август .... Кај сте бре народе ?!

Чек чек ,понеделник ги ебаваат сега на пензионериве.

Ејјјј,свој сојуз ги ебава,шо вика претседателката?! Стрпете се ... 6 посто од септември....


Цркни Македонијо цркни .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom