Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
ах бе ухлебани штабски стаорци исти кур сте затоа тонеме повеќе и повеќе
Не осеќам потреба да ти се правдам, уште помалку да те отерам посабајлечки и да си ебавам денот со трошење време на некој што ниту ме читал по темите, ниту ми ги знае ставовите кон вмро и сдсм (особено).

Тоа што ве нервира што Димитрије го гледате како на времето сите што го гледаа Груевски и нема подобра излезна опција не сум јас виновен.

КАКО и да е, живи здрави тука сме. Ќе видиме со кој (вмро де) ќе направи коалиција димитрије, како ќе си поседи некоја година дури дополнително не се нафатира и како потоа ќе изиграва жртва за да излези од истата коалиција.

Не е прв пат, филмови се имаме изнагледано, а на избори се имаме изнагласано за да казниме некој претходен (не за да избериме некој следен). Со толку „далекувидост“, пропастот е загарантиран.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Не осеќам потреба да ти се правдам, уште помалку да те отерам посабајлечки и да си ебавам денот со трошење време на некој што ниту ме читал по темите, ниту ми ги знае ставовите кон вмро и сдсм (особено).

Тоа што ве нервира што Димитрије го гледате како на времето сите што го гледаа Груевски и нема подобра излезна опција не сум јас виновен.

КАКО и да е, живи здрави тука сме. Ќе видиме со кој (вмро де) ќе направи коалиција димитрије, како ќе си поседи некоја година дури дополнително не се нафатира и како потоа ќе изиграва жртва за да излези од истата коалиција.

Не е прв пат, филмови се имаме изнагледано, а на избори се имаме изнагласано за да казниме некој претходен (не за да избериме некој следен). Со толку „далекувидост“, пропастот е загарантиран.
А кого да го гледаме Мицковски? Што направи он за да спречи било што? Со прст не мрднаа срам е за името на партијата ВМРО ама факт е дека има овци кои гласаат за партија безразлика кој е на чело е затоа на Димче подолго време ке му треба за да им се моча у уста на дпмне и сдс, кажав нека се докопа до министерство за правда нека го исполни лаењето и послем патот му е отворен
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
А кого да го гледаме Мицковски? Што направи он за да спречи било што? Со прст не мрднаа срам е за името на партијата ВМРО ама факт е дека има овци кои гласаат за партија безразлика кој е на чело е затоа на Димче подолго време ке му треба за да им се моча у уста на дпмне и сдс, кажав нека се докопа до министерство за правда нека го исполни лаењето и послем патот му е отворен
Ај сега поврзи точка А со точка Б. Со кој ќе прави влада Димулето Велешки освен со Даскалот? Таман комбинација, даскалот со професорот - за кур ги бива и двајцата.
Ќе се докопа до министерство за правда еве сега е да речиме министер и каква моќ ќе има? Што мислиш дека ќе направи освен лаење по ТВ?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Ај сега поврзи точка А со точка Б. Со кој ќе прави влада Димулето Велешки освен со Даскалот? Таман комбинација, даскалот со професорот - за кур ги бива и двајцата.
Ќе се докопа до министерство за правда еве сега е да речиме министер и каква моќ ќе има? Што мислиш дека ќе направи освен лаење по ТВ?
За жал ке мора со Мицакот кко што кажав ради овците кои гласаат за името на партијата и мислат дека тоа ги прави патриоти
Таа е жртвата што мора да ја направи за да дојде на власт и да може да ги исполни заканите па таман за наредните избори народот (не северџаните) да гласаат ол ин за него
А вака од предпоставки ништо не праиме дали ке лаел само по телевизии, еве ти кажи ми Мицакот што ке направи или вече не гледаш дека е дебело седнат во скут
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
За жал ке мора со Мицакот кко што кажав ради овците кои гласаат за името на партијата и мислат дека тоа ги прави патриоти
Таа е жртвата што мора да ја направи за да дојде на власт и да може да ги исполни заканите па таман за наредните избори народот (не северџаните) да гласаат ол ин за него
А вака од предпоставки ништо не праиме дали ке лаел само по телевизии, еве ти кажи ми Мицакот што ке направи или вече не гледаш дека е дебело седнат во скут
Toa e проблемот.
1. Некој што дојде на „власт“ преку шарена револуција не е на регуларен начин дојден на власт *(пример, лицето ЗЗ).
2. Димитрије исто беше шарен куртон. Тоа што сам сака да си изгради култен лик дека е кур се треси некое мажиште не е репер. Левица, тогашна Ленка, учествуваше во протести во кои беше запалена канцеларија на Претседател.
Ваков или таков Претседател беше, истата таа Ленка или Левица или што и да е учествуваше во протести во кои беа нападнати бранители на РМ.

Не ми е гајле кој си и што си ама власт се знае како се зема, направи партија, оди на избори и победи. Не да градиш некоја си аура на патриота преку протести во кои напаѓаш институција Претстедател и ПРЕД СЕ' напаѓаш етнички македонци од полициски кордон.

Друга работа што во Левица им ги чорна печатите па се влечкаа по судови. Не ми е гајле колку е поштен или не ама по судови не се влечкаат чесни луѓе.

Трета работа, неговото учество во СЈО. Очигледно дека се работеше за љубов од интерес (пари) и очигледно ако медиумите не го кажаа тоа како инфо ниту јас ниту ти немаше да знаеме дека чесниот ни патриотски настроен Димитри учествуваше ПРАКТИЧНО во власта.

3. Како да очекувам од Мицко (на кој му киднаа 8 пратеници за северна да гласаат) и од Димитрие кој учествувал во шаренолика куртонијада за да симни легитимно избрана власт на избори нешто добро? Како објасни ми?

До кога ќе бидиме слепи при очи и глуви при уши?

Зар пар негови дуели со Павле Шмрковача чешма и пар негови викања од говорница против Ќурката и ова дезертерот Претседател на собрание треба да ми дадат доволна мотивација дека ТОЈ е тој што утре нема да ме продај сосе партали?

Ќе не продај брат, мене прво, после и тебе. Тебе можда ќе те боли повеќе пошто ќе ти ја убијат надежта (по кој знае кој пат), мене можеби помалку пошто нема да го гласам.
Како и да е, заради ова погоре сметам дека ниту Димитрије, ниту Жмицко *(најмалку Жмицко), ниту пак Ќуркович се решение на проблемот.

Подобро решение е да се соберат 10 лица од форумот, да формираат партија и да речат утре Бони и Клајд ќе го ставиме премиер. Ниту си понеспособен, ниту си поглуп, најмалку си поНЕмакедонец од овие одродените шо не водат 30 години. Замисли тоа го тврдам иако не те познавам лично, ниту пак виртуелно.

Знаеш каде е „кваката“? Да ја искористам оваа изречица на Димитрије Велепшки, сепак нешто излезе паметно од главата негова хаха (освен непотребното беседење со саати), кваката е во тоа што ТИ уште не си корумпиран па може и да исправиш нешто ако те остават да исправиш, а ТИЕ сите се корумпирани, КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА.

Почнувајќи од Димитрије, па натаму. За Жмицко и ЗЗ (Ќурка), Шиптаранaтa и останатите сателит партии како Лиле Дом или Павле секогаш сум со власта Трајанов да не ни прајме муабет.

Смрди на корупција, нечеснот и лажна скромност.
Корне.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
390
Поени од реакции
910
Според оваа што го пишуваш и самиот одработуваш против Македонија и Македонците!
Постојано некој ќе се најде некој кој вината за инсталираните квислиншки елити ќе ја префрла врз Македонците, овој пат изгледа ти си на ред.

Или не знаеш или не сакаш да знаеш како функционира политичкиот систем кој се инсталира во '90-тите и кој веднага беше преземен од надворешни центри на моќ (ЕУСА).
Македонците како и секој друг народ не сака да верува дека неговите елити не се изроди и велепредавници, но вината за нивното велепредавство да им ја препишуваш на Македонците е во најмала рака злобно. Во 2016 (нема да се враќаме многу само за последните 7-8 год) Македонците своите гласови му ги дадоа на Груќи педерчето кој потоа со истите тие гласови тргуваше за свои лични цели и подоцна побегна како педерче, што можеше Македонецот да направи во таква ситуација?
Да не мислиш дека некогаш било кога и било каде имало спонтани собири или протести, ако тоа го мислиш тогаш многу малку знаеш за технологиите за манипулација и теоријата на управување со општества и маси.
Според тебе и другите кои сакаат да фрлат дрвја и камења врз Македонците излегува дека -еден ден овците самите си се организирале и им се спротивстваиле на волците- такво нешто има само во бајки за мали деца. Има законитости кои велат дека мора да постои лидер (елита) која ќе застане на чело и ќе го води народот, проблемот е што окупационите сили преку квислиншките инсталации тоа многу добро го знаат и по секоја цена сакаат и спречуваат да се појави таков лидер...

П.С.
Но ако тебе и на твоите истомисленици им прави задоволство (да не речам одработуваат за некого) да ги омаловажуваат и ги прават Македонците неспособни, тогаш со жалење можам да заклучам дека до појавување на лидер на Македонците за нивна слобода ќе чекаме уште долго долго.


Бидејќи Македонците имаат лејки и не се доветни, што велиш да направиме увоз на убав и вреден народ што нема да носи лејки ами.... ???
Odrabotuvam protiv Makedoncite ?? Druze idam od familija koja dala zivoti za ova parce zemja, vo koja edina partija ni e Makedonija a ne tamo nekoj levici - desnici, kosopstvenik sum na kompanija vo koja osven Makedonci drugi ne se primaat, jas ne pisav deka kako poedinci nemat golemi Makedonci nego deka potfrlivme kako koletkiv, no ti ni bilo koj mojt daj me razubetit deka 200 luge tako zvana "elita" I'm se krivi na dva milioni narod, ednostavno e kolku ke I'm dozvolis tolku ke te ebat, za da svatis so sum pisal prvo razberi deka drzavata e nardot a ko ke ja sogledas drzavata ke ti stanit jasno za sho narod stanvit zbor na kolektivno nivo pozz
Автоматски споено мислење:

Според оваа што го пишуваш и самиот одработуваш против Македонија и Македонците!
Постојано некој ќе се најде некој кој вината за инсталираните квислиншки елити ќе ја префрла врз Македонците, овој пат изгледа ти си на ред.

Или не знаеш или не сакаш да знаеш како функционира политичкиот систем кој се инсталира во '90-тите и кој веднага беше преземен од надворешни центри на моќ (ЕУСА).
Македонците како и секој друг народ не сака да верува дека неговите елити не се изроди и велепредавници, но вината за нивното велепредавство да им ја препишуваш на Македонците е во најмала рака злобно. Во 2016 (нема да се враќаме многу само за последните 7-8 год) Македонците своите гласови му ги дадоа на Груќи педерчето кој потоа со истите тие гласови тргуваше за свои лични цели и подоцна побегна како педерче, што можеше Македонецот да направи во таква ситуација?
Да не мислиш дека некогаш било кога и било каде имало спонтани собири или протести, ако тоа го мислиш тогаш многу малку знаеш за технологиите за манипулација и теоријата на управување со општества и маси.
Според тебе и другите кои сакаат да фрлат дрвја и камења врз Македонците излегува дека -еден ден овците самите си се организирале и им се спротивстваиле на волците- такво нешто има само во бајки за мали деца. Има законитости кои велат дека мора да постои лидер (елита) која ќе застане на чело и ќе го води народот, проблемот е што окупационите сили преку квислиншките инсталации тоа многу добро го знаат и по секоја цена сакаат и спречуваат да се појави таков лидер...

П.С.
Но ако тебе и на твоите истомисленици им прави задоволство (да не речам одработуваат за некого) да ги омаловажуваат и ги прават Македонците неспособни, тогаш со жалење можам да заклучам дека до појавување на лидер на Македонците за нивна слобода ќе чекаме уште долго долго.


Бидејќи Македонците имаат лејки и не се доветни, што велиш да направиме увоз на убав и вреден народ што нема да носи лејки ами.... ???
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Пендаровски се јави инспекција да проверела. Хахахахаха
Ах шо се исти и вмро, догодина коа ќе се вратат на власт, за театар да го оставеа да чека на граница со Косово по некоја посета со некоја банлна причина па нека се јавува по инспекции :D.
Онака неколку саати па тоа телма новинари тоа 24 слобода и демократија
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.101
Поени од реакции
2.073
https://youtu.be/bfG0BWMtYPA
10 јули 1997 година
Малку потсетување за тие шо не се информирани ,а и не биле на свет тоа време и а за тие шо манипулирет(тн патриоти)....колку лесно и елегантно изведена акцијата...за потсетување / после една година најголемите патриоти ги ослободија сите.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Пендаровски се јави инспекција да проверела. Хахахахаха
Ах шо се исти и вмро, догодина коа ќе се вратат на власт, за театар да го оставеа да чека на граница со Косово по некоја посета со некоја банлна причина па нека се јавува по инспекции :D.
Онака неколку саати па тоа телма новинари тоа 24 слобода и демократија
Пред 2 дена се сретнал со Агелер, се е јасно
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.079
Хаххаха со знамето од Кутлеш се славела победа за Македонија, а не со државното знаме.
:jeeee: Пак некој психолог ќе брани докторат на ваша тема :D .
Ја подржуваше власта за кривичната пријава за Менкиоски, демек тоа било спротивно на законот, ај сега да те видам дали подржуваш поднесување на кривична за организаторите на овој настан!!!!!!

Знаме на голема Албанија среде Тетово

 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.066
Поени од реакции
8.633
Ја подржуваше власта за кривичната пријава за Менкиоски, демек тоа било спротивно на законот, ај сега да те видам дали подржуваш поднесување на кривична за организаторите на овој настан!!!!!!

Знаме на голема Албанија среде Тетово

Ќе ти смисли нешто од нивната богата палета ќуранизми, налик на ова:

1691951377433.png

(Видео) Касами со песна „Добредојде во Албанија“ го пречека Курти во Тетово, молчи на прашањата за ...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.173
Поени од реакции
4.318
Мене од сфе највеќе ќе ме плаши Дпмне е да останат стерилни и да не спроведат никакво судство за време на гомната во Сдс ерата на владеењето. Дпмне да не ги осуди за велепредавства и репреговара меѓународните договори со Грција и Бугарија.

Не ви е чудно што Дпмне воопшто не зборува што и на каков начин ќе промени и раскине Преспа и Францускиот договор? Збори само за предвремени. Мене ме интересира што и како планира кога ќе дојдат . Дпмне се само лажговци . Ќе гласам за Левица колку да зголемат пратеници и да наметнат притисок врз ДПМНЕ да спроведат она што бара народот,а тоа е одмазда . Не ја сакам ни Левица,но Дпмне не ја сака,тоа е добро за мене . ДПМНЕ е таа шо брка 61 пратеник од 120 куртони .

Левица не брка власт,не брка коалиција. Знаат дека се идна опозиција на Дпмне .

Затоа Жмицко плаче и се плаши оти Левица се следно Сдс .
Да се потсетиме на почетниот период од првиот мандат од ДПНЕ, времето од 1998/99-та, кога во предизборието ветуваа „све и свашта„ а мандатот им помина во стилот „вие (се-де-се) до вчера крадевте, сега ќутете, оти сега ние (дпмне) ќе крадеме„.

Ништо од ветувањата (од ДПНЕ) не беше исполнето, комуњарата остана нечепната па кога се врати на власт (која никогаш не ја изгуби, реално...), комуњарата им наплати на ДПНЕ „со камата„...

Ако ДПНЕ пак дојде на власт, што е многу веројатно, нивните ветувања ќе останат само ветувања...комуњарата пак (ќе) ја има реалната власт во Македонија, како што ја има во континуитет, од 1944/45-та па до денес...
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Да се потсетиме на почетниот период од првиот мандат од ДПНЕ, времето од 1998/99-та, кога во предизборието ветуваа „све и свашта„ а мандатот им помина во стилот „вие (се-де-се) до вчера крадевте, сега ќутете, оти сега ние (дпме) ќе крадеме„.

Ништо од ветувањата (од ДПНЕ) не беше исполнето, комуњарата остана нечепната па кога се врати на власт (која никогаш не ја изгуби, реално...), комуњарата им наплати на ДПНЕ „со камата„...

Ако ДПНЕ пак дојде на власт, што е многу веројатно, нивните ветувања ќе останат само ветувања...комуњарата пак (ќе) ја има реалната власт во Македонија, како што ја има во континуитет, од 1944/45-па да до денес...
ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА ВМРО ЌЕ ГИ ГОНАТ СВОИТЕ ПРЕТХОДНИЦИ НА СДС !!!

2023 ПОДОЦНА


Уште Ѓорче чека Аце да го гони другиот Аце ....


СеДеСе се НАЈДОБРИ !!!!

:oleee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom