Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
... види, ако ми ги следиш коментарите секогаш насочувам за лично мое искуство почитувам секоја специјалност или супспецијалноста, но никогаш не потпаѓам под авторитет на истите, ценам мислење и затоа одам на преглед, морам според правилата на нештата, но не да биде тоа како кажуваш ти „да верувам“, а најмалку „слепо верување“, впрочем тоа си го докажав и со одбивање на нешто што не е по мое мислење и по дефиниција што значи вакцина, а ова генетскиот новитет, неиспитан, недокажан како вакцина - „антиковид вакцина“ и покрај притисокот од многуте авторитети и експерти, под притисок дека „сите тоа го прават“, под притисок дека ќе бидам остранета од работа со заканување со отказно решение, јас не попуштив и си останав доследна на моето мислење за мое здравје, тоа не значи дека не почитувам и туѓо мислење, дали можеш да ме разбереш?
... книга можам да напишам (а може ќе го сторам тоа понатака) за разни дешаванки во здравството што секогаш „одат под ќилим“, преголемо искуство имам за да може некој да манипулира со мене во било која смисла и област, единствена можеби мана што сакам да помогнам, а после тоа добивам „шамари“ , но како да е таа сум и тоа е тоа!
Имаш сериозен проблем со логичкото размислување.

Податоци можеш да најдеш на google меѓутоа за жал не можеш да ги процесуираш правилно. :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
Не знам Би. Јас еве и покрај тоа што сум лекар, не сум специјалист сеуште и ако некои нешта не ми се во доменот или не ги разбирам, не ми е срамота да се консултирам со некој кој е постручен од мене во таа област. Одбирам да му верувам на лекарот кој сум го избрала.
...знам... и мене не ми е срам, посебно и прво се консултирам со хигиеничарката на соодветниот оддел, таа знае све и најточно ги изнесува сите податоци без шминка.
...мене ми беше многу криво што толку беше воодушевена од Комисијата за заразни болести посебно од претпоследниот претседател да не го именувам, знаеш ти, па што воопшто не размисли, па олако си прими две антиковид дози и што ми е уште покриво е што мислиш во продолжеток дека добро си постапила, па би и трета доза, денес тоа некако ми е репер за некој што размислува поинаку од другите во интерес на сопственото здравје!
Имаш сериозен проблем со логичкото размислување.
Податоци можеш да најдеш на google меѓутоа за жал не можеш да ги процесуираш правилно. :(
... да знам, аман немој пак да ми кажуваш дека ми фали шестмесечен курс за подобрување на процесуирањето што го помина ти, искрено ниту сакам како тебе да објаснувам, тука ти имаш некои асални, но имаш и посебни бисери од коментари со кои ги исмејуваш членовите кои ете прашуваат за некој совет, аман со тие куршуми немој, веќе ти го познавам наравот, влакното ти не го менуваш!
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
...знам... и мене не ми е срам, посебно и прво се консултирам со хигиеничарката на соодветниот оддел, таа знае све и најточно ги изнесува сите податоци без шминка.
...мене ми беше многу криво што толку беше воодушевена од Комисијата за заразни болести посебно од претпоследниот претседател да не го именувам, знаеш ти, па што воопшто не размисли, па олако си прими две антиковид дози и што ми е уште покриво е што мислиш во продолжеток дека добро си постапила, па би и трета доза, денес тоа некако ми е репер за некој што размислува поинаку од другите во интерес на сопственото здравје!
Благодарам на вниманието, ама за мене воопшто немој да се секираш, те молам. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
Kakvi ispituvanja se pravat da vidam vo kakva sostojba mi e crniot drob?
...прочитај ги прво овие коментари,
Благодарам на вниманието, ама за мене воопшто немој да се секираш, те молам. :)
...не се секирам, ти пишав ми (е)беше криво!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
@Kadaif @Stern @Aceso
Namesto egoto da si go polnite koj e pogolem doktor eve odgovorete mi na moeto prasanje gledam strucni ste...
Прво ќе си одиш до кај матичен лекар и ќе си кажеш што е проблемот. За почеток една основна лабораторија и ехо на стомак, па после ако имаш некои отстапувања, ќе те упати лекарот на дополнителни испитувања.
 
Член од
9 јули 2023
Мислења
4
Поени од реакции
3
Прво ќе си одиш до кај матичен лекар и ќе си кажеш што е проблемот. За почеток една основна лабораторија и ехо на стомак, па после ако имаш некои отстапувања, ќе те упати лекарот на дополнителни испитувања.
nema poima maticnata ako imate predlog za dobar doktor kazete da se prefrlam sakam,

napraviv krvna slika, sto od tie rezultati e povrzano so crniot drob?
ne znam konkretno koj del a i ne znam kako da ja citam/tolkuvam krvnata slika.
Автоматски споено мислење:

@bijons
znaci sramota e se narekuvate doktori a nemate poima, uzas!
za zal ne si edinstvena mnogu ve ima.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
@bijons
znaci sramota e se narekuvate doktori a nemate poima, uzas!
za zal ne si edinstvena mnogu ve ima.
...ај докажи го ова што го напиша, пред да кажеш „срамота“ тукушто регистиран член се фати да се расправаш, форум е ова, ако сака некој ќе ти помогне, ако не не, ете ти дадов линк да прочиташ „ти не сакаш“ со која цел си регистриран тука ти си знаеш, ама погрешно размислуваш и пишуваш!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.305
Поени од реакции
40.095
абе не е проблем шо се доктори, него глумат доктори за све најчесто. Човечкото тело е многу комплексно, затоа има еден куп специјализации.
 
Член од
9 јули 2023
Мислења
4
Поени од реакции
3
...ај докажи го ова што го напиша, пред да кажеш „срамота“ тукушто регистиран член се фати да се расправаш, форум е ова, ако сака некој ќе ти помогне, ако не не, ете ти дадов линк да прочиташ „ти не сакаш“ со која цел си регистриран тука ти си знаеш, ама погрешно размислуваш и пишуваш!
kakov link ma ne dojdov ovde da studiram medicina najobicno medicinsko prasanje postaviv a ako ste doktori kako sto se pretstavuvate treba da znaete da odgovorite na prasanjeto ne skripti ovde da citam.
 
Член од
15 јули 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
20230714_115100.jpg
Докторе, воочливо е дека станува збор за стеноза на крвен сад. Дали се работи за феморална артерија?

Со почит,
Д-р Митeв (доктор по општа медицина)
 

Attachments

Член од
28 ноември 2022
Мислења
268
Поени од реакции
432

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
...знам... и мене не ми е срам, посебно и прво се консултирам со хигиеничарката на соодветниот оддел, таа знае све и најточно ги изнесува сите податоци без шминка.
...мене ми беше многу криво што толку беше воодушевена од Комисијата за заразни болести посебно од претпоследниот претседател да не го именувам, знаеш ти, па што воопшто не размисли, па олако си прими две антиковид дози и што ми е уште покриво е што мислиш во продолжеток дека добро си постапила, па би и трета доза, денес тоа некако ми е репер за некој што размислува поинаку од другите во интерес на сопственото здравје!

... да знам, аман немој пак да ми кажуваш дека ми фали шестмесечен курс за подобрување на процесуирањето што го помина ти, искрено ниту сакам како тебе да објаснувам, тука ти имаш некои асални, но имаш и посебни бисери од коментари со кои ги исмејуваш членовите кои ете прашуваат за некој совет, аман со тие куршуми немој, веќе ти го познавам наравот, влакното ти не го менуваш!
Тебе ниту шестмесечен ниту доживотен курс не те средува. :place:
Автоматски споено мислење:

Turi im takvoto na niv, ete Bjons ti odgovori ubavo...ne otekuvaj i ti aman.
1682687888247.jpg
Автоматски споено мислење:

kakov link ma ne dojdov ovde da studiram medicina najobicno medicinsko prasanje postaviv a ako ste doktori kako sto se pretstavuvate treba da znaete da odgovorite na prasanjeto ne skripti ovde da citam.
Пошто то што е постирано е гуглано и не е разбрано, не можеш да добиеш конкретен одговор. Ти пишав во ПП.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.158
Поени од реакции
9.767
Тебе ниту шестмесечен ниту доживотен курс не те средува. :place:
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 384485
Автоматски споено мислење:


Пошто то што е постирано е гуглано и не е разбрано, не можеш да добиеш конкретен одговор. Ти пишав во ПП.
Ако си ти доктор, јас глава сечам....зарем ти доликува вакви слики???
Браво за тебе и за тие што ти лајкнале..сељанчана тешка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom