Црн Дроб (Проблеми, Терапија, Природни лекови)

Член од
24 мај 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво, би сакал да отворам тема за овој многу важен орган во човечкиот организам.
Генерално за здравјето на овој орган, искуства, болести, природни лекови, терапии?

Јас имам искуств со дијагноза - замастен црн дроб.
Дали некој има информации кои се причините за оваа состојба (освен алкохолна стеатоза и дебелина). Правев крвна слика и ALT имаше реултат 117 (референтно е <65), правев и ехо и ми дадоа дијагноза стеатоза, димензиите на црн дроб ми беа зголемени до 139 мм. Не ми дадоа некоја конкретна терапија, освен LIVERCARE. Инаку не станува збор за алкохолна стеатоза, ниту дебелина? Доколку некој имал искуство со ова ве молам да го споделите? И секако препорак за надминување. Благодарам
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
1. Во исхраната треба да се воведат повеќе помали оброци дневно (да не се преоптеретува желудникот). Треба потполно да се исфрли од исхраната белиот леб и производите од бело брашно (тестенини од бело брашно и друго). Треба да се јаде леб направен од цело зрно на житарици (интегрален леб) и интегрални тестенини. Наместо бел (глазиран) ориз треба да се јаде интегрален (кафен) ориз. Жолчката од јајцето, сувомеснатите производи и црвеното месо треба потполно да се исфрлат од исхраната. Од место треба да се конумира само бело пилешко месо или месо од ќурка, како и посни видови на риба. Може да се консумира немасен јогурт и павлака. Не треба да се консумира пржена, масна и многу зачинета храна. Намирниците најдобро е да се припремаат со варење на пареа и со што помалку масло (најдобро маслиново масло), а храната минимално да се зачинува и тоа со растителни билки - зачини.Треба да се избегнува мешункаст зеленчук, како и кромид и бел лук (лукот содржи големи количини на етерични масти). Максимално треба да се избегнува консумирање на бел шеќер и слатки, потоа кафе, а алкохолот и газираните сокови треба сосема да се исфрлат. На спиење никако не треба да се оди со полн стомак.

2. Редовната лесна физичка активност (25 минути дневно) е многу користа. Најдобро е да се пешачи, да се вози велосипед или да се практикува било кој друг вид на лесна рекреација. Ако постои гојазност, пожелно постепено е да се намали телесната тежина. Дневниот внес на течности изнесува најмалку 2.5 литри дневно.

Благо (само црна чоколада) исфрли од исхрана, вози точаче и помалце седи пред компјутер и ќе се оправиш.

Има еден коктел се прави од лимон и целер и е многу ефикасен, пробано и функционира :)
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво, би сакал да отворам тема за овој многу важен орган во човечкиот организам.
Генерално за здравјето на овој орган, искуства, болести, природни лекови, терапии?

Јас имам искуств со дијагноза - замастен црн дроб.
Дали некој има информации кои се причините за оваа состојба (освен алкохолна стеатоза и дебелина). Правев крвна слика и ALT имаше реултат 117 (референтно е <65), правев и ехо и ми дадоа дијагноза стеатоза, димензиите на црн дроб ми беа зголемени до 139 мм. Не ми дадоа некоја конкретна терапија, освен LIVERCARE. Инаку не станува збор за алкохолна стеатоза, ниту дебелина? Доколку некој имал искуство со ова ве молам да го споделите? И секако препорак за надминување. Благодарам
Сок од грозје исто така. Го има по билниве продавници за здрави исхрани, ги регенерира клетките инстантно. Секако и менување на животните навики како што те посоветуваа над мене за долгорочен успех.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ова, ова и ова во комбинација со крупен црн пипер, истолчен или цел како ти е позгодно, но мора да биде крупен кога ќе го купиш - не измелен од кузанае кога.

И ова ќе го заборавев...
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Сок од грозје исто така. Го има по билниве продавници за здрави исхрани, ги регенерира клетките инстантно. Секако и менување на животните навики како што те посоветуваа над мене за долгорочен успех.
Dali vo Gorce ima,vo bilnata apteka karsi Cujo,do Blazevski?Ima edna tuka?![DOUBLEPOST=1464176988][/DOUBLEPOST]
Сок од грозје исто така. Го има по билниве продавници за здрави исхрани, ги регенерира клетките инстантно. Секако и менување на животните навики како што те посоветуваа над мене за долгорочен успех.
Dali vo Gorce ima,vo bilnata apteka karsi Cujo,do Blazevski?Ima edna tuka?!
Здраво, би сакал да отворам тема за овој многу важен орган во човечкиот организам.
Генерално за здравјето на овој орган, искуства, болести, природни лекови, терапии?

Јас имам искуств со дијагноза - замастен црн дроб.
Дали некој има информации кои се причините за оваа состојба (освен алкохолна стеатоза и дебелина). Правев крвна слика и ALT имаше реултат 117 (референтно е <65), правев и ехо и ми дадоа дијагноза стеатоза, димензиите на црн дроб ми беа зголемени до 139 мм. Не ми дадоа некоја конкретна терапија, освен LIVERCARE. Инаку не станува збор за алкохолна стеатоза, ниту дебелина? Доколку некој имал искуство со ова ве молам да го споделите? И секако препорак за надминување. Благодарам
Ти пишаа ли барем и росвера,силимарин.Обично и тие одат како терапија.Прекини масно,од месо само пилешко и леб скрос минимално.Газирано,кечап,мајонез ич.Гледај да откачиш чипсови,брза храна.Исти проблем и ја имав,црн дроб.Не можеш едноставно храна е убава;)Ќе мора да внимаваш,ако претераш,може да прерасне во цироза како потешка состојба.
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
На сабаље, пола лимон и една лажица маслиново ладно цедено, така 2-3 месеци и ќе си како нов.
Секако, покрај советите на вториот коментатор.
Или, ако сакаш побрзи резултати, ќе си купиш или нарачаш milk thistle , кај нас познат како магарешки трн го има во форма на силимарин капсули, силимаринот е и битен де.Во билна аптека имаш чај од магарешки трн за прочистување на црн дроб секако.Мислам дека хемии не ти требаат, све на природно и ќе исчистиш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Dali vo Gorce ima,vo bilnata apteka karsi Cujo,do Blazevski?Ima edna tuka?![DOUBLEPOST=1464176988][/DOUBLEPOST]
Dali vo Gorce ima,vo bilnata apteka karsi Cujo,do Blazevski?Ima edna tuka?!

Ти пишаа ли барем и росвера,силимарин.Обично и тие одат како терапија.Прекини масно,од месо само пилешко и леб скрос минимално.Газирано,кечап,мајонез ич.Гледај да откачиш чипсови,брза храна.Исти проблем и ја имав,црн дроб.Не можеш едноставно храна е убава;)Ќе мора да внимаваш,ако претераш,може да прерасне во цироза како потешка состојба.
појма неам, другарка го земаше од продавница кај холидеј ин
 
Ф

Флеш

Гостин
На сабаље, пола лимон и една лажица маслиново ладно цедено, така 2-3 месеци и ќе си како нов.
Секако, покрај советите на вториот коментатор.
Или, ако сакаш побрзи резултати, ќе си купиш или нарачаш milk thistle , кај нас познат како магарешки трн го има во форма на силимарин капсули, силимаринот е и битен де.Во билна аптека имаш чај од магарешки трн за прочистување на црн дроб секако.Мислам дека хемии не ти требаат, све на природно и ќе исчистиш.
Да,силимаринот е на природна база.Малку скап е и треба често кутија да купува.Економски е скапичок,ама одличен е кога помага.Во превод вреди.Може и Аронија,сок поготово.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
U Bio Kult ima, ednata prodavnica e u gtc drugata mislam u kapitol, tamu imas takvi sokovi od organsko poteklo se. @Vori
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Здраво, би сакал да отворам тема за овој многу важен орган во човечкиот организам.
Генерално за здравјето на овој орган, искуства, болести, природни лекови, терапии?

Јас имам искуств со дијагноза - замастен црн дроб.
Дали некој има информации кои се причините за оваа состојба (освен алкохолна стеатоза и дебелина). Правев крвна слика и ALT имаше реултат 117 (референтно е <65), правев и ехо и ми дадоа дијагноза стеатоза, димензиите на црн дроб ми беа зголемени до 139 мм. Не ми дадоа некоја конкретна терапија, освен LIVERCARE. Инаку не станува збор за алкохолна стеатоза, ниту дебелина? Доколку некој имал искуство со ова ве молам да го споделите? И секако препорак за надминување. Благодарам
Во јануари годинава 3-4 дена ме болеше стомакот постојано, лева страна- под последните ребра, а не знаев што точно беше. Отидов до воена на преглед, ми земаа крв и ме упатија следниот ден на ехо. Резултатите од крвта покажуваа зголемен белирубин 55,9, референтни вредности 5 - 21. (кај мене АЛТ = 27, референтни 5 - 42, а црниот дроб лесно наголемен до 158мм). На ехо се беше уредно, освен некои ситни забелешки, како наголемувањето, и не се сеќавам дали ми спомнаа лесно замастен, во тој смисол нешто.

Ми препишаа силимарин и ампицилин, и б комплекс мислам.. Арно ама, јас додека ги купам апчињава утредента, болките исчезнаа. Ги купив, ама не испив ниту едно апче. :D Еве 5 месеци после тоа, немам гајле. :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Цитрон, обавезно ПРЕСТАНИ да конзумираш цитрони, ако конзумираш.

Ова важи за сите, јадете го ретко не повеќе од неколку пати во месецот. Цитронот е инхибитор на ензими за метаболизам на голем број на медикаменти.
 
K

Kacar

Гостин
@Цитрон, обавезно ПРЕСТАНИ да конзумираш цитрони, ако конзумираш.

Ова важи за сите, јадете го ретко не повеќе од неколку пати во месецот. Цитронот е инхибитор на ензими за метаболизам на голем број на медикаменти.
:eek:
А јас денот го почнувам со еден цитрон и еден лимон, со лажичка мед, маслиново масло и спирулина во прав......
Значи цитронот да го исфрлам, а лимонот?[DOUBLEPOST=1464216347][/DOUBLEPOST]
@Цитрон, обавезно ПРЕСТАНИ да конзумираш цитрони, ако конзумираш.

Ова важи за сите, јадете го ретко не повеќе од неколку пати во месецот. Цитронот е инхибитор на ензими за метаболизам на голем број на медикаменти.
:eek:
А јас денот го почнувам со еден цитрон и еден лимон, со лажичка мед, маслиново масло и спирулина во прав......
Значи цитронот да го исфрлам, а лимонот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Прекини масно,од месо само пилешко
Интересно ми е како препорачувате пилешко, а истото е ДАЛЕКУ полошо од другите меса, тоа што не е мрсно не го прави добро или безбедно, ако веќе сака да се рани асално периодов, најекономична и најздрава варијанта е риба.

:eek:
А јас денот го почнувам со еден цитрон и еден лимон, со лажичка мед, маслиново масло и спирулина во прав......
Значи цитронот да го исфрлам, а лимонот[
Лимонот е сосема ок, уфрли и цвекло, како и карфиол.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
@Цитрон, обавезно ПРЕСТАНИ да конзумираш цитрони, ако конзумираш.

Ова важи за сите, јадете го ретко не повеќе од неколку пати во месецот. Цитронот е инхибитор на ензими за метаболизам на голем број на медикаменти.
Под цитрон шо подразбираш? Грејпфрут или цела фамилија на цитронски овошја??
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Под цитрон шо подразбираш? Грејпфрут или цела фамилија на цитронски овошја??
Грејпфруотовите флавоноиди се причината за блокирањето на метаболизмот, но не сум информиран доволно за другите цитрусни овошја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom