Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Факт е дека нема заинтересираност за вложување на мак берза барем не меѓу обичните луѓе (кој најчесто грешат) мислам дека големите играчи ја подкренаа цената затоа е мал прометот, нема кој да продава, малку поголема побарувачка и одма порасна индексот, мислам дека големите играчи веќе ги комплетираа портфолијата. Кајгана е најмасовен форум па и за областите економија и бизнис во изминатите 24 часа со ова сега што го пишувам има 3 одовори само, а пред тоа две недели никој ништо не пишал, темава едно време беше најпишувана. Муабетот ми е за интересот односно немањето интерес за вложување и анкетата погоре не е реална бидејќи не е со репрезентативен примерок односно ја пополнувале само луѓе кој ја читале оваа тема секако заради заинтересираност што не е случај со просечен македоснки граѓанин =)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
За Гранит мислам дека е нормално ова, а и за СТИЛ и КМБ. Фебруари/март ќе има тендер за градење на инфрастукура, патишта... така да до тогаш гранит полека ќе се пумпа. Исто е и со СТИЛ, ќе има поголемо производство, затоа имаат и поголема побарувачка на ел. енергија (мислам дека е објавено на СеиНет). КМБ имаа докапитализација + странски инвестиции од иф и наводно има уште 3 иф заинтересирана за КМБ.
Е сега факт е дека нема логика толку брзо да рипа индексот, што значи дека некој намерно го пумпа. Иначе септември се шушкаше исто за некое пумпање на индексот баш овој период, у стил демек брокерскиве куќи ќе го пумпаат за да обичните граѓани се запалат и почнат да купуваат зошто сепак и они требало леб да јадат.

А и оваа ситуација ме става у ептен голема збунка. У план ми беше да купувам нареден месец, после испитна. Сега појма си немам дали да чекам после делење на дивиденда да се почастам со ТНБ или ТЕЛ...:toe: или да купам сега БЕСК па да ми каже берзава животот е суров, пуши ми го к*ров :bip:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Имат некој аир да закачам 10-15 илјади денари на берза ?
Нешо гледам побудалела берзата во последно време, колку шо јас следам (а не следам многу) гледам прилично пораснати акции на неколку компании....шо е муабетов???

И некој брокер да препорачате? Оти колку шо знам, сам неможи да учествувам?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
За Гранит мислам дека е нормално ова, а и за СТИЛ и КМБ. Фебруари/март ќе има тендер за градење на инфрастукура, патишта... така да до тогаш гранит полека ќе се пумпа. Исто е и со СТИЛ, ќе има поголемо производство, затоа имаат и поголема побарувачка на ел. енергија (мислам дека е објавено на СеиНет). КМБ имаа докапитализација + странски инвестиции од иф и наводно има уште 3 иф заинтересирана за КМБ.
Е сега факт е дека нема логика толку брзо да рипа индексот, што значи дека некој намерно го пумпа. Иначе септември се шушкаше исто за некое пумпање на индексот баш овој период, у стил демек брокерскиве куќи ќе го пумпаат за да обичните граѓани се запалат и почнат да купуваат зошто сепак и они требало леб да јадат.

А и оваа ситуација ме става у ептен голема збунка. У план ми беше да купувам нареден месец, после испитна. Сега појма си немам дали да чекам после делење на дивиденда да се почастам со ТНБ или ТЕЛ...:toe: или да купам сега БЕСК па да ми каже берзава животот е суров, пуши ми го к*ров :bip:
Друже јас и ти имаме ист проблем јас очекувам да имам "Буџет" за на берза некаде колу март ама ако се качат над 3000 (МБИ 10) ќе го одложам купувањето можна ти е варијантата да ја подкренат берзата со цел да привлечат луѓе но после тој раст ќе има корекција надолу е сега би требало падот псоле овој раст да биде помал од растот но сепак ќе има пад и на чиј товар ќе падне ?? не верувам дека ќе ги жртвуваат сопствените вложувања. ако има ваков дил сите ќе побрзаат да продадат од личен интерес (да пордадат по високо дека растат акциите) со тоа ќе овозможат пад кој ќе биде на товар на помали инвеститори надвор од брокерските кругови. Значи за да го сопрат падот ќе им остане инструментот ИФ тоа значи кога ќе се почувствува пад на акциите да ги активираат фондовите да купуваат и со тоа да ја стабилизираат цената. е сеа мислам дека се многу мали фондовите за да можат на таа карта да играат сите аедно незнам колкави се но знам за илирика ЈИЕ е 500 000 евра па сеа ти види. Да беа толку силни фондовите ќе направеа нешто цела 2010...

--- надополнето ---

Имат некој аир да закачам 10-15 илјади денари на берза ?
Нешо гледам побудалела берзата во последно време, колку шо јас следам (а не следам многу) гледам прилично пораснати акции на неколку компании....шо е муабетов???

И некој брокер да препорачате? Оти колку шо знам, сам неможи да учествувам?
малку ти се 10-12 илјади денари по мене мин пари за едно асално пртфолио ти се 2-3 илјади евра

кој брокер и да го одберес иснто ти се фаќа глеј со помала провизија да е али мислам дека сите се скоро исти

не се многу пораснати акциите така да ако ти се чека 5-6 години ќе ќариш барем дупло плус тоа секоја година колу 8-10% посто од влогот ќе земаш дивиденди така да вистинско време е за берза =)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Друже јас и ти имаме ист проблем јас очекувам да имам "Буџет" за на берза некаде колу март ама ако се качат над 3000 (МБИ 10) ќе го одложам купувањето можна ти е варијантата да ја подкренат берзата со цел да привлечат луѓе но после тој раст ќе има корекција надолу е сега би требало падот псоле овој раст да биде помал од растот но сепак ќе има пад и на чиј товар ќе падне ?? не верувам дека ќе ги жртвуваат сопствените вложувања. ако има ваков дил сите ќе побрзаат да продадат од личен интерес (да пордадат по високо дека растат акциите) со тоа ќе овозможат пад кој ќе биде на товар на помали инвеститори надвор од брокерските кругови. Значи за да го сопрат падот ќе им остане инструментот ИФ тоа значи кога ќе се почувствува пад на акциите да ги активираат фондовите да купуваат и со тоа да ја стабилизираат цената. е сеа мислам дека се многу мали фондовите за да можат на таа карта да играат сите аедно незнам колкави се но знам за илирика ЈИЕ е 500 000 евра па сеа ти види. Да беа толку силни фондовите ќе направеа нешто цела 2010...

--- надополнето ---



малку ти се 10-12 илјади денари по мене мин пари за едно асално пртфолио ти се 2-3 илјади евра

кој брокер и да го одберес иснто ти се фаќа глеј со помала провизија да е али мислам дека сите се скоро исти

не се многу пораснати акциите така да ако ти се чека 5-6 години ќе ќариш барем дупло плус тоа секоја година колу 8-10% посто од влогот ќе земаш дивиденди така да вистинско време е за берза =)

гледам се разбираш горе доле...моментално сум на берза и тоа во телеком со 2100е почетна...сеа ми се негде околу 2600е...коа ги купуваав јас во октоври си планирав да ги продадам негде април месец т.е очекував тогаш најголем интерес да има за телеком за пред дивиденда, а и лани тој период беа највисоки...

-така да сеа сум во ситуација за која во почетокот би бил презадоволен...т.е инвестирав барем за да зеам по акција 40-60 денари од дивиденда...во случајов имам по 120ден од акција што е некој 30% раст... тоа немаше да го напраам и на 5 години да ги орочев парите...

така да сеа незнам дали да ги остаам на берза и да чекам дивиденда или да ги продадам и да чекам пак до септеври окт коа акциите се релативно пониски...

а се мислам дали со ќјарот да купам на стил и гранит по пола со тие 500е...али штознам...ај некој совет...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас би те посоветувал да ги оставиш акциите да не ги продаваш. Претпоставувам дека не си ти лично или твоето потесно семејство во потесните брокерски кругови или големи инвеститори (олигарси во мкд) па да идеш на варијанта да купуваш и продаваш на кратки периоди. За аутсајдери како тебе и мене најисплатливо е долгорочно инвестирање?. Чекај си дивиденда земи си ги парите иди си на одмор или реинвестирај ги твое си е, ако имаш добро портфолио секогаш само од дивиденди ќе имаш поголем принос него од штедни влогови во денари за евра не правиме муабет. Совет инвестирај во акции од компании од различни дејности за да дисперзираш ризик ама бирај компании што со години работат профитабилно остај кафански муабети за брза заработувачка на берза.

пример освен телеком ако имаш можност вложи во неколку банки пр комерцијална стопанска и тутунска, псоле во гранит и бетон како добри градежни компании, алкалоид обавезно лидер во креирање мак брендови и надвор од мкд, мак стил работи добро дигната е цената на челикот, нешто во окта и макпетрол (како нафтени компании) и топлификација има голем потенцијал остај муабети ладни биле радијатори ќе се гаселе сите... бла бла За некоја година топлификација преку гасоводот ќе грее на плин ќе намали цена и ќе зголеми квалитет така да и ова е компанија со големи очекувања.

Вака веќе се има солидно портфолио кое и да дојде до удар да кажеме падне цената на челикот или од други причини акцијата мак стил паѓа останатите акции ќе имаат добивка и ќе ја анулираат загубата. плус тоа зимај си дивиденди ама не брзај одма да ги инвестираш во акции оцени си добро.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
^^ Супер пост. Само да ја додадам и ППИВ а.к.а Прилепска пиварница. Мислам дека во моментов АЛК и ППИВ се best buy ако си за сигурно инвестирање, а и шансата овие компании да бидат превземени од некои странски е многу поголема.

И ако некој има некое инфо за загубариве слободно нека сподели, мислам на ОХИС и ЕМО :salut:
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
мора да го поздравам движењево на темава дека умре еден период...нзм како да правам од тоа што зацртав да идам на краток рок уште коа ги инвестирав во тел...али пред да инвестирам ја пратам берзава онака повремено и гледав дека најпогодно за инвестирање е од крај на јули до октоври...па почиња постепено да расте до кај мај...па после паѓа постепено...ако грешам слободно демантирајте ме...

е сеа... имам добра заработка на тел... (али најпрвин инвестирав таму дека парите што ми се на берза не ми се од витално значење т.е тие сеа оној дел од парите без кој и можам...добро сеа да тргеме на страна дека можам некој луксуз да напраам со нив) ги земав дека рабрав дека имаат некој 13% секоја година дивиденда...која се двизи од 6-70 денари... што и при пад на акцијата и при пад на дивидендата ас пак повеќе би заработил него истите да ми бидат во банка...

сеа размислувам дали да чекам до април (2 месеци пред дивиденда) да ги продадам од тел и да купав во стил и слично...т.е незнам како да ги диференцирам и какво порфолијо би напраил дека не е кузнее каква сума на пари...

моментално сеа имам мислење да ги чувам до април и да ги продадам нормално ако цената е добра...поради тоа што така се ветив себеси коа ги купив...( АЛИ СЛОБОДНО ДЕМАНТИРАЈТЕ МЕ И ДАЈТЕ МИ СОВЕТ - Т.Е. КАКО БИ ГИ ДИФЕРНЦИРАЛ (ПРЕТПОЧИТАМ АКЦИИ СО ДИВИДЕНДИ))
 
Член од
20 март 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
E bas super za temata sto se razdvizibidejci podolg period ja nemase ili bese ubivana od pesimisti . Znaci so razdvizuvanjeto na berzata se razdvizi i temata. Inako Fearles postojat dva tipa na investitori na berza, onie sto investiraat na kratok rok i onie na dolg rok. Sega zavisi sto sakas, imeno najdobro ti e da prvo napravis svoe PORTFOLIO na akcii, pa potoa da razmislis sto ke prodavas ili ke cekas. Mislam deka Ceasar ubavo ojasni deka poleka treba da go zgolemuvas svoeto porfolio vo razni oblasti> i to bankarstvo, gradeznistvo, celicna industrija i farmacija. Toa vo momentov e osnovata na mak. ekonomija. Inaku jas sum investitor (akcioner) vo 7 kompani vo oblastite koi ti gi nabrojav, i mojata strategija e investiranje na podolg rok, zasega ne sum prodal samo go zgolemuvam portfolioto , i dobivam dividendi od ovie komp.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
E bas super za temata sto se razdvizibidejci podolg period ja nemase ili bese ubivana od pesimisti . Znaci so razdvizuvanjeto na berzata se razdvizi i temata. Inako Fearles postojat dva tipa na investitori na berza, onie sto investiraat na kratok rok i onie na dolg rok. Sega zavisi sto sakas, imeno najdobro ti e da prvo napravis svoe PORTFOLIO na akcii, pa potoa da razmislis sto ke prodavas ili ke cekas. Mislam deka Ceasar ubavo ojasni deka poleka treba da go zgolemuvas svoeto porfolio vo razni oblasti> i to bankarstvo, gradeznistvo, celicna industrija i farmacija. Toa vo momentov e osnovata na mak. ekonomija. Inaku jas sum investitor (akcioner) vo 7 kompani vo oblastite koi ti gi nabrojav, i mojata strategija e investiranje na podolg rok, zasega ne sum prodal samo go zgolemuvam portfolioto , i dobivam dividendi od ovie komp.
ај кажи ми кој компании даваат дивиденди...
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
Кажете ми прво дали има минимална сум на пари со која брокерот би сакал да работи,јас најдов брокер но не ми спомна за такво нешто

--- надополнето ---

ај кажи ми кој компании даваат дивиденди...
Ретко која компанија дава девиденда,т.е го дели профитот
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Кој компании ќе даваат дивиденда и колкава ќе биде кога точно ќе дознаеме ќе биде доцна, треба да имаш информација од внатре е сега да имаш од повеќе компании таква информација и скоро невозможно. Значи затоа дисперзираш ризик на од 6 до 12 компании што со години работат профитабилни и даваат диведенди и нормално некоја ќе даде некоја нема да даде ќе ја реинвестира добивката ок, некоја ќе даде 7% некоја 15% некоја 3% али сума сумарум јас мислам околу 10-12 % ќе биде просекот на компаниите што ѓи набројав. А за оваа 2011 година јас лично сметам дека ќе има раздвижување со многу растови и падови но на крај не очекувам драстично зголемен раст на МБИ 10 ( ни во сон не се надевајте дека ќе биде како 2007 година) Значи можно е по мене да се крене индексот зашто не и до 4000 па и повеќе но подоцна ќе има корекција, но сепак на оваа дата една година подоцна акциите ќе вредат барем 10%-20% посто повеќе и плус со дивиденда значи се заработува солидно
 
Член од
20 март 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
divdenda davaat skoro site od mbi 10.a so niv najmnogu se trguva na berzata, no dividendata ne e presuden moment da se kupi akcija, bidejci nekoi firmi tabotat odlicno no ne delat devidenta se odlucuvaat da ja reinvestiraat dobivkata.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
затоа го избрав јас лично телеком, мене ми рекоа дека во телекомот некои 33% има државата и затоа телекомот даваат дивиденда ( од апашиве на власт секој сака прилив ) затоа ми беше најсигурна за инвестиција... т.е и да не мрде акцијата и се надевав да зеам барем 30 денари по акција. што би било повиско од истите средства да ми седат во банка... е сеа во случајов се соочувам со 5 годишна камата од банка за рок од 3 месеци, т.е толкав ми е кјарот...со што сум презадоволен...и искрено сакам да останам на берза иако го знам ризикот да отидам исто толку надоле...затоа сакам акции со дивидена...да главнината ми стои а си ја зиам камата( дивидендата ) периодично... али во секој случај и да ги диференцирам средствата во повеќе компании, ипак пак би идел со компании кои традиционално делат дивиденда и истата е некој задоволувачки процен од акцијата...али во тој случај само тел се појави како добри, поради тоа што алкалоид давал некои 100денари по акција, а акцијата вреди 4000, или пак гранит акција 600 дивиденда 20денари... додека имаме тел, акција 550 дивиденда 60-70...
така да и долгорочно ако ивестирам пак би сакал заштита од дивидена, а не да се крстам дали ќе рипне или не...т,е гранит и цела држава да ја изгради, не дадат дивиденда и акцијата стои не мрда...можеби грешам! али тоа е мое мислење
 
Член од
20 март 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
pa dobro mislam deka ovaa godina na Alkaloid divdendata ke bide 150 den po akcija , na KB okolu 200 granit okolu 35 aza TPLF ne sum siguren. Tocno e toa deka telekom ke dava i ovaa god dividenda i toa najmnogu poradi faktot sto drzavata ima 38 % akcii , i imaat nekakov dil. Inaku akciite bea mnogu mrtvi nemase dvizenje na berzata cenata bese mnogu niska 3000 alk, granit 300, stil 100 den, kb 2800. i za taa cena dividendata e ok. Investiranjeto vo akcii i vo I Fondovi e interesna , no rizicna rabota. Trebe da imas pari koi nema da ti bidat potrebni za podolg period, i investiraj slobodno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom