Македонска берза

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Според вас во кои од овие три компании е подобро да се вложи, и ако знае некој да ми каже одприлика кога и дали даваат дивиденди и колку изнесувале нивните последни дивиденди ? Се работи за ОКТА, скопски Бетон и Алкалоид.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Според вас во кои од овие три компании е подобро да се вложи, и ако знае некој да ми каже одприлика кога и дали даваат дивиденди и колку изнесувале нивните последни дивиденди ? Се работи за ОКТА, скопски Бетон и Алкалоид.
највисока дивиденда има телеком за лани, а од овие би купил во алкалоид дека секој ден се тргува и за сите е атрактивен цело време!
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Според вас во кои од овие три компании е подобро да се вложи, и ако знае некој да ми каже одприлика кога и дали даваат дивиденди и колку изнесувале нивните последни дивиденди ? Се работи за ОКТА, скопски Бетон и Алкалоид.
Не ги чепкај тие тапа се...поготово ОКТА нема мрднато,а Бетон варира исто и Алкалоид....најдобро ти е Телеком!
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Не ги чепкај тие тапа се...поготово ОКТА нема мрднато,а Бетон варира исто и Алкалоид....најдобро ти е Телеком!
Bratce pogledi go zavrsniot izvestaj na telekom za 2009 godina i ke vidis deka se vo minus a isto taka za 2010 godina polugodisnot izvestaj e vo minus taka da ne se letajte mnogu mnogu na telekom.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Bratce pogledi go zavrsniot izvestaj na telekom za 2009 godina i ke vidis deka se vo minus a isto taka za 2010 godina polugodisnot izvestaj e vo minus taka da ne se letajte mnogu mnogu na telekom.
88% имаат реализација на нето добивката во однос на лани (према извештај за трет квартал) што при други непроменети услови значи 66 ден бруто дивиденда.

Мене ме бендисува што имаат мнооооооогу кеш... 111 денари има телеком кеш на сметка за секоја акција..
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Iskreno neznam sto da ti kazam jas ne bi investiral vo telekom i pokraj toa sto ima golema dividena.

Jas vo ponedelnikot si kupiv akci od Tutunska pa ke vidime..
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
јас земав уште од дамна на телеком, така да чекам и ќе видиме, иначе дивидендата е онака ко крајна опција ја зимам доколку акциите не мрднат, а не да ми стојат парите таму и да чекам секоја година на дивиденда, али пак дека даваат дивиденда, иначе две години пратам на тел и пред дивиденда се зголемуваат акциите, така да ја планирам да продавам месец дена пред дивиденда а до сеа имам некој профит по акција од 20 ден па ќе видиме!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Значи не ме интересира дали акцијата флуктуира цело време... Ме интересира кои даваат помрсна дивиденда зашто во план сум да ги фукнам парите на година две мин.
Иначе мое мислење за Телеком е дека кај и да е ќе падне цената на акциите, а и дивидендата нема да биде толку висока оваа година зошто сега има 480 милиони од ММФ па на Грујо не му требаат толку пари, а и телеком сега пред некое време плаќаше пенали ради некоја услуга што го имаат одрано народот... незнам точно што како беше ама оваа година нема да биде истата дивиденда како лани.
Значи ако знае некој како што боло со последните дивиденди на OKTA, BESK, ALK па може и за KMB,TNB,OHB.
Фала.

п.с Заборавив и за Лотарија на Македонија =) слободно дајте мислења.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Значи не ме интересира дали акцијата флуктуира цело време... Ме интересира кои даваат помрсна дивиденда зашто во план сум да ги фукнам парите на година две мин.
Иначе мое мислење за Телеком е дека кај и да е ќе падне цената на акциите, а и дивидендата нема да биде толку висока оваа година зошто сега има 480 милиони од ММФ па на Грујо не му требаат толку пари, а и телеком сега пред некое време плаќаше пенали ради некоја услуга што го имаат одрано народот... незнам точно што како беше ама оваа година нема да биде истата дивиденда како лани.
Значи ако знае некој како што боло со последните дивиденди на OKTA, BESK, ALK па може и за KMB,TNB,OHB.
Фала.

п.с Заборавив и за Лотарија на Македонија =) слободно дајте мислења.
Јас имаам од НЛБ ТНВ имаат лани ни дадоа дивидена окулу 400 ден по акција шо е окулу 10-15% од номинална вредност веќе другите години и беше повиско 500-600 по акција. Што мислам дека е добро. ОХБ не дава дивидена а исто АЛК за другите незнам. Јас сум задовлен од дивидендатан ТНБ а ако има некој подобри дивиденди нека пише и јас би сакал да знам.

--- надополнето ---

88% имаат реализација на нето добивката во однос на лани (према извештај за трет квартал) што при други непроменети услови значи 66 ден бруто дивиденда.

Мене ме бендисува што имаат мнооооооогу кеш... 111 денари има телеком кеш на сметка за секоја акција..
Цена на Телком е окулу 450 ден. Значи тоа е окулу 30% од номинална. Редовно исплаќаат? И лесно се купуваат продава некој?:vozbud:
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Јас имаам од НЛБ ТНВ имаат лани ни дадоа дивидена окулу 400 ден по акција шо е окулу 10-15% од номинална вредност веќе другите години и беше повиско 500-600 по акција. Што мислам дека е добро. ОХБ не дава дивидена а исто АЛК за другите незнам. Јас сум задовлен од дивидендатан ТНБ а ако има некој подобри дивиденди нека пише и јас би сакал да знам.

A dali znaes koga ke se deli dividena da TNB?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Јас имаам од НЛБ ТНВ имаат лани ни дадоа дивидена окулу 400 ден по акција шо е окулу 10-15% од номинална вредност веќе другите години и беше повиско 500-600 по акција. Што мислам дека е добро. ОХБ не дава дивидена а исто АЛК за другите незнам. Јас сум задовлен од дивидендатан ТНБ а ако има некој подобри дивиденди нека пише и јас би сакал да знам.

A dali znaes koga ke se deli dividena da TNB?



Секој година на пролет април или мај зависи. Мислам последен рок за да добиеш дивиденда е некаде средина на март да купиш.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Јас имаам од НЛБ ТНВ имаат лани ни дадоа дивидена окулу 400 ден по акција шо е окулу 10-15% од номинална вредност веќе другите години и беше повиско 500-600 по акција. Што мислам дека е добро. ОХБ не дава дивидена а исто АЛК за другите незнам. Јас сум задовлен од дивидендатан ТНБ а ако има некој подобри дивиденди нека пише и јас би сакал да знам.

--- надополнето ---



Цена на Телком е окулу 450 ден. Значи тоа е окулу 30% од номинална. Редовно исплаќаат? И лесно се купуваат продава некој?:vozbud:

дивидендата на телеком теорија нема да е 30% од номиналната, акцијата точно е дека е 450, а лани дивиденда исплатија некои 60 денари нето зборам,иначе беше накај 80 бруто...111 ден исплатиле 2005-07 валда коа биле апла јаки!!!

него ај кажи за тутунска, стварно толку јака дивиденда колку е акцијата сеа, има некој показатели колку би била годинава?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
дивидендата на телеком теорија нема да е 30% од номиналната, акцијата точно е дека е 450, а лани дивиденда исплатија некои 60 денари нето зборам,иначе беше накај 80 бруто...111 ден исплатиле 2005-07 валда коа биле апла јаки!!!

него ај кажи за тутунска, стварно толку јака дивиденда колку е акцијата сеа, има некој показатели колку би била годинава?
Сега ТНБ е окулу 3400 а дивиденда дадоа лани окулу 400 бруто од акција а преходните години и малку повеќе кога беше висока вредноста. Обично е окулу 10% од номинална и редовно секоја година ја даваат од кога котираат на берза. Така да 100% очекувам да дадат и во 2011 во Април Мај. Така да слично е со Телеком како процен од номинална дури и телеком. Моја проценка е ако се земе сега од ТНБ ќе имаш некој добивка од од 10-15% годишно поуслов да не паѓа номиналната што е ОК. Не е многу голема а релативно сигурна добивка. Можеш да ги купиш во феб а да ги шитнеш во мај ама имаш. Е сега знам дека се плаќа данок на капитална довивка но, мислам дека ако цената на акцијата не се зголеми не се плаќа тој данок зошто немаш `капитална добивка`.
Така да како долгорочна инвестиција во Моментов се ОК.
Инаку едно прашање?
За тој данок на капитална добивка Колку е? и како се плаќа? И кога се плаќа?
Ако некој го знае ова супер би било баш ме интересира а е и битно за некој кој сака да купи само за да ја собере дивидендат па веднаш да ги продаде акциите.

--- надополнето ---

Danok na Kapitalnata dobivka se presmetuva kaj hartiite od vrednost, i samata kazuva danok na ostvaren kapital. Kapitalna dobivka e razlikata pomegju cenata na kupenata hartija od vrednost i cenata na prodadenata hartija od vrednost. Ovaa godina stapkata iznesuva 12% a od 2008 10%. Moze da ima i kapitalna zaguba ama togas ne se plaka danok neli!

Primer: kupuvas 10 akcii po 100den. = 1000 den
gi Prodavas 10 akcii po 120 den = 1200 den
razlika 200 kapitalna dobivka
12% 24den danok na kapitalna dobivka

BABY DJ имаш мала грешка.
УЈП го пресметува данокот од 12% на даночната основа која преставува 70% од разликата помеѓу продажната цена на хартиите од вредност и нивната набавна цена.
Тоа знаци на капитална добивка од 200 ден. даночната основа ќе биде 140 ден. а данокот што ќе треба да се плати е 16,8 ден.
Инаку од 01,01,2008 ќе се применува даночна стапка од 10%

НЕ се плаќа данок само провизија од 1%+1% на брокер. :vozbud:

Така еве шанса за бизнис. купи во март шитни во фебруари имаш нето добивка од 6-8% за само 3 месеци. Постои мал ризик да паднат ама може и да пораснат акции. Релативно `сигурен` профит за кратко време со прифатлив ризик. Берзата е стабилна сега но, никада ништо не се знае берза
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Сега ТНБ е окулу 3400 а дивиденда дадоа лани окулу 400 бруто од акција а преходните години и малку повеќе кога беше висока вредноста. Обично е окулу 10% од номинална и редовно секоја година ја даваат од кога котираат на берза. Така да 100% очекувам да дадат и во 2011 во Април Мај. Така да слично е со Телеком како процен од номинална дури и телеком. Моја проценка е ако се земе сега од ТНБ ќе имаш некој добивка од од 10-15% годишно поуслов да не паѓа номиналната што е ОК. Не е многу голема а релативно сигурна добивка. Можеш да ги купиш во феб а да ги шитнеш во мај ама имаш. Е сега знам дека се плаќа данок на капитална довивка но, мислам дека ако цената на акцијата не се зголеми не се плаќа тој данок зошто немаш `капитална добивка`.
Така да како долгорочна инвестиција во Моментов се ОК.
Инаку едно прашање?
За тој данок на капитална добивка Колку е? и како се плаќа? И кога се плаќа?
Ако некој го знае ова супер би било баш ме интересира а е и битно за некој кој сака да купи само за да ја собере дивидендат па веднаш да ги продаде акциите.
Данокот мислам дека беше 10 % ама не ме фаќај за збор зашто не сум сигурен. Исто се плаќа данок и ако си во загуба т.е ако акциите имаат помала вредност од таа по која си ги купил.

edit: ^^Дур сум пишувал си едитирал. Дај дообјасни ја оваа последната реченица. 1%+1% ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom