Ресторани - генерална дискусија

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.863
Му сметале коментари за ресторани надвор од Скопје а истиот у темана за компромис у брак дава примери за дадилки од Индонезија и Тајланд, примери за чување деца какви што ги има у Холивуд и слични глупости што апсолутно немаат никаква допирна точка со Македонија и македонските бракови. :icon_lol:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.188
Поени од реакции
3.523
На една тема прашаа кај може да се купи мајмун, ничим изазван му одговори пробај во Прилеп.

Човек што кисне на МК форум и се расправа за се што не е од Скопје и Вардар.

Жално е да се фалиш дека си го прошетал пола свет и имаш јадено ствари у уста шо не се ставаат, а комплексот ти е пуштен на најјако.

Мора да си напатен а да пцуеш се што ќе ти текне дека не е од Скопје.

А некој нема ист став како него, одма "мајка ти" муабети, како да има 12 години.

Назад на темата, гостилница Барик (карши Чардак на боемска) има одлична храна, и супер амбиент. Петок, сабота не знам дали има музика, али местото за мирен ручек/вечера и муабет е одлично.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.485
На една тема прашаа кај може да се купи мајмун, ничим изазван му одговори пробај во Прилеп.
Несоодветен пример ти е ова. Ова не му е од тие проблематични одговори. Скроз нормален рационален одговор ми личи дека е.
Што знам, можда е до мене.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.448
Поени од реакции
22.818
Му сметале коментари за ресторани надвор од Скопје а истиот у темана за компромис у брак дава примери за дадилки од Индонезија и Тајланд, примери за чување деца какви што ги има у Холивуд и слични глупости што апсолутно немаат никаква допирна точка со Македонија и македонските бракови. :icon_lol:
na tema RESTORANI VO SKOPJE mi smetaat komentari za restorani u vranje ili prilep. na tema za kompromis u brak postavena od clenka sto zivee na zapad i dadov sosema soodveten odgovor kako toa se resava na zapad. sigurno nema da i kazam baba i dedo ke ti gi cuvaat decata koga nejzinite baba i dedo se 5000km od nea.

ps. filipincite se prilicno golema zaednica na island. gi ima mnogu poveke od makedoncite na primer. u drzava od 300K okulu 2000 se filipinci i da povekete bas toa rabotat. ;)
Автоматски споено мислење:

На една тема прашаа кај може да се купи мајмун, ничим изазван му одговори пробај во Прилеп.

Човек што кисне на МК форум и се расправа за се што не е од Скопје и Вардар.

Жално е да се фалиш дека си го прошетал пола свет и имаш јадено ствари у уста шо не се ставаат, а комплексот ти е пуштен на најјако.

Мора да си напатен а да пцуеш се што ќе ти текне дека не е од Скопје.

А некој нема ист став како него, одма "мајка ти" муабети, како да има 12 години.

Назад на темата, гостилница Барик (карши Чардак на боемска) има одлична храна, и супер амбиент. Петок, сабота не знам дали има музика, али местото за мирен ручек/вечера и муабет е одлично.
ovoj pa... ok ako si operiran od humor valjda do sega ti kazale deka nitu mozes da kupis majmun u mkd nitu pak smees da cuvas. ima zakon za zabrana za cuvanje na egzoticni zivotni a najtragicno e sto voopsto mislis deka mozes i da se grizis za majmun u domasni uslovi.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.863
na tema RESTORANI VO SKOPJE mi smetaat komentari za restorani u vranje ili prilep. na tema za kompromis u brak postavena od clenka sto zivee na zapad i dadov sosema soodveten odgovor kako toa se resava na zapad. sigurno nema da i kazam baba i dedo ke ti gi cuvaat decata koga nejzinite baba i dedo se 5000km od nea.

ps. filipincite se prilicno golema zaednica na island. gi ima mnogu poveke od makedoncite na primer. u drzava od 300K okulu 2000 se filipinci i da povekete bas toa rabotat. ;)
За членови што живеат на запад и што сакаат западњачки решенија, нека си отворат тема на западњачки форум. Тука у Македонија нема што да не боли кур како рандом австралијанец или норвежанец си го чува детето. Тука бабите и дедовците се на максимум (просто кажано) 20км оддалеченост. И не постои човек што изнајмува рандомци да му ги чува децата доека он и жена му бркаат кариери. Постои до душа ама многу ретки се таквите џет-сетери.

Е сеа на тема ресторани у Скопје, не дека некој пишал за ресторани у Лисабон или у Хрватска па да се буниме, туку пишал за места што се 100км оддалечени од Скопје.
Прост пример, отвараш темава гледаш дека ниеден ресторан од Скопје не ти фаќа око, забележуваш некој го фали Врање и Прилеп и си викаш ајде бе што кур саат време вожња, ќе идеме таму.

Исто ти е, може и ја сакам да читам компромис во брак у Македонија наместо да читам фантазии за богати австралијанци, исланѓани, норвежани и португалци.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.448
Поени од реакции
22.818
За членови што живеат на запад и што сакаат западњачки решенија, нека си отворат тема на западњачки форум. Тука у Македонија нема што да не боли кур како рандом австралијанец или норвежанец си го чува детето. Тука бабите и дедовците се на максимум (просто кажано) 20км оддалеченост. И не постои човек што изнајмува рандомци да му ги чува децата доека он и жена му бркаат кариери. Постои до душа ама многу ретки се таквите џет-сетери.

Е сеа на тема ресторани у Скопје, не дека некој пишал за ресторани у Лисабон или у Хрватска па да се буниме, туку пишал за места што се 100км оддалечени од Скопје.
Прост пример, отвараш темава гледаш дека ниеден ресторан од Скопје не ти фаќа око, забележуваш некој го фали Врање и Прилеп и си викаш ајде бе што кур саат време вожња, ќе идеме таму.

Исто ти е, може и ја сакам да читам компромис во брак у Македонија наместо да читам фантазии за богати австралијанци, исланѓани, норвежани и португалци.
na forumot bar pola od posetitelite ti se od dijasporata. :pos: pomiri se toa deka pola mkd i forum veke ne ziveat u mkd i deka ne sekoj go zasegaat makedonskite "resenija". temata na koja pisuvame e otvorena od dijasporec sto bara restoran vo skopje, drugata tema koja ja komentiras e otvorena od dijasporec vo island... duri i moderatorot sto ja prekrsti temata ako ne se lazam e vo dijasporata.

realno ic ne mi e mene gajle kako random makedonec go resava toj problem. neka pise i neka mu se najde na nekoj drug ako toa e problem iako i jas i ti znaeme deka takov problem vo mkd nema bas zaradi baba/dedo sto i dvajcata go spomnavme. znaci sfakas deka se komentira problem sto ne bas tipicen za mkd. e sega ako sakas so sila da se pravis budala i da resavas nesto sto ne e problem vo mkd a e problem za tie vo dijasporata togas ok... tvoja rabota.

uste ednas procitaj go vovedot na temata. jasno si e kazano, doaga nekoj vo skopje saka da poseti SKOPSKI restorani. neznam sto tebe ne ti e jasno? znaci ova si bese perfektno skockana tema za sto tocno se bara i na koja lokacija. 100km moze tebe ne ti se problem, ima sekakvi budali sto i za kafe vozat po 3-4 saati ali poveketo sto komentirame ovde ocigledno se pridrzuvavme na temata. od 37 stani ispisani dali ima 10 postovi za drugi lokacii i toa pak uglavno se za skopska okolija. ima dovolno restorani vo skopje za da ne mora nikoj da se ebava do vranje ili prilep a ako veke toa saka neka procita na druga tema. 100 pati popametno ke bese da si se otvori nova tema za balkan ili mkd nego da se mesa ova koja si funkcionirase odlicno skoro 20 godini.

sega posto e tolku opsta sega i postavena bez lokacija ima bas toa da se slucuva ke pocneme da pisuvame prvo za vranje i prilep, pa bugarite ke si kometiraat za sofija pa sipcite za drac nekoj ke ja spomne i makedonskata meana vo egejska i ke si ebe sve mater ko i obicno. vaka kako sto e sega sosema e OK da se pisuva i za tunguzija posto nema poveke lokacija.

ako sakas da citas za kompromis vo brak u mkd otvori tema za toa i pisi soodvetni problemi. toa so cuvanjeto deca ne e bas nekoj problem vo mkd. pisi slobodno sto tebe ti e problem, deca cuvanje ocigledno ne ti se taka? sosema druga bi bila tematikata i slobodno potoa komentirajte si za toa. temite imaat naslov i voved bas za da ima nasoka kako i sto ke se komentira. valjda si sposoben toa da go sfatis.

ps. vo mkd ziveat i stranci. jas u komsii imam holandzanec zenet za makedonka i imaat dadilka od stranstvo, mislam deka i ona bese holandzanka ili od tamu nekade. imav i drugar (makedonec od aus) sto se vrati familjarno vo mkd i mesto vo bt od kade poteknuvaat so zenamu se preselija vo skopje. ista situacija, si donesoa dadilka od AUS. taka da jebi ga, i kaj nas ima takvi slucki moze ne tolku cesto ali gi ima.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.863
realno ic ne mi e mene gajle ti kako random makedonec go resava toj problem.
Реално и мене кур ме заболе за рандом дијаспорец што ќе бара ресторан у Скопје па да не се изгуби случајно у морето постови за Врање, Прилеп или Свети Николе.

Дај стварно жално за дијаспорциве, вратете го името Ресторани у Скопје, бегај ќе дојде некој ќе ја отвори темава, нема да најде ресторан у Скопје и ќе остане гладен. Батали.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.115
Me fati strav od cenive.
Dve jajca 220 denari!:(

Vo prilep Teleska Corba so domashno lepinje, Makalo i Luto za istite pari. Ama Corba sto vikaat "da kasnis da porasnis" a ne jajca .

Ve zhalam Skopjani!
Abe sto da ve zhalam koga ostavate da ve cedat...
Автоматски споено мислење:

Реално и мене кур ме заболе за рандом дијаспорец што ќе бара ресторан у Скопје па да не се изгуби случајно у морето постови за Врање, Прилеп или Свети Николе.

Дај стварно жално за дијаспорциве, вратете го името Ресторани у Скопје, бегај ќе дојде некој ќе ја отвори темава, нема да најде ресторан у Скопје и ќе остане гладен. Батали.
Kutrite tie Stranci, daj delete na Patarina flaeri . Oti sto znajs, da na proumri nekoj gladen pa da treba i trosok da pravite za da go sredite.:LOL::LOL::LOL:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.448
Поени од реакции
22.818
Реално и мене кур ме заболе за рандом дијаспорец што ќе бара ресторан у Скопје па да не се изгуби случајно у морето постови за Врање, Прилеп или Свети Николе.

Дај стварно жално за дијаспорциве, вратете го името Ресторани у Скопје, бегај ќе дојде некој ќе ја отвори темава, нема да најде ресторан у Скопје и ќе остане гладен. Батали.
znam deka kur te zabole za temata ti do pred ova nemas nitu eden eban post napisano ovde, taka da koncentriraj se tamu na inter ili sto znam jas za koj navijas i odjebi od temata... sekako ne doprinesuvas.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.863
znam deka kur te zabole za temata ti do pred ova nemas nitu eden eban post napisano ovde, taka da koncentriraj se tamu na inter ili sto znam jas za koj navijas i odjebi od temata... sekako ne doprinesuvas.
Од Илинден сум, еве ти Кафана Дома коа ќе доаѓаш у Македонија јави се ќе седнеме. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.448
Поени од реакции
22.818
Me fati strav od cenive.
Dve jajca 220 denari!:(

Vo prilep Teleska Corba so domashno lepinje, Makalo i Luto za istite pari. Ama Corba sto vikaat "da kasnis da porasnis" a ne jajca .

Ve zhalam Skopjani!
Abe sto da ve zhalam koga ostavate da ve cedat...
Автоматски споено мислење:


Kutrite tie Stranci, daj delete na Patarina flaeri . Oti sto znajs, da na proumri nekoj gladen pa da treba i trosok da pravite za da go sredite.:LOL::LOL::LOL:
toa e problemot be druze, nas ne ni se problem parite. nitu na 90% od skopjani, polni se restoranite i kafanite.

sega mesto da citame za dobri mestenca u skopje treba da te citam tebe kako mi komentiras ceni i mi sporeduvas mesta so nekoj drug kraj na drzavata. sfakas deka nema vrska toa so originalnata tema taka?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Кано, ама решено е, без разлика дали ќе напишеш уште 100 мислења околу тоа дека ти доаѓаш летно време и ние мора да сме на готовс кога ќе ја отвориш темата ( која не беше активна цела година ) и одма јака препорака да најдеш за ресторант во Скопје, наместо да скролнеш еднаш.
Вака ја живнавте темата, ама скроз се отупе со тоа што ти мислиш и како ја доживуваш на твое располагање.

Следни мислења околу тоа ќе бидат бришени.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Lani vo Juli, bev vo taka nareceniit Skopski Merak za 5 Kebapi + Pleskavica + Gumeni kompiri + Salata prestoena na sonce plativ 650 denari ako ne se lazham.

Vo Kermes vo Prilep za istoto SAMO prevkusbo i svezho 400 denari.

Ili Shirden ( Ako si slusnal ) 350 denari.
Vi Skopje mozhis samo da sonuvas pred se takov kvalitet a i cena.

Skara Kermes
Schirdeni Kermes i Lider
Teleshka Corba Altan ili Sokace

Ako ne sakas da shetas i sakas od se da probas Vo "Aj po edna" - ama poslab od pogornive specijalisti.
И во Скопје имаме домаќини луѓе од Прилеп. Поранешно Феријално, сегашно Домини, добра чорба и квалитетно месо, едно од ретките места каде што и похован мозок може да начекаш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.115
И во Скопје имаме домаќини луѓе од Прилеп. Поранешно Феријално, сегашно Домини, добра чорба и квалитетно месо, едно од ретките места каде што и похован мозок може да начекаш.
Ne sum bil ama kako sto gledam na Google ima odlicni recenzii.


Screenshot 2023-03-18 at 20-58-17 Домини skopje - Google Suche.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom