Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.373
Известување за откуп на сопствени акции

Реплек АД Скопје согласно Одлуката за стекнување сопствени акции со откуп Број 02-1979/1, донесена на Годишно Собрание на акционери одржано на 27.04.2022 година, изврши откуп на 71 сопствени обични акции преку Македонска Берза на ден 06.03.2023 година со што вкупно поседува 1.271 сопствени обични акции, односно 4,9% од основната главнина на друштвото.

Известување за откуп на сопствени акции

Реплек АД согласно Одлуката за стекнување сопствени акции со откуп Број 02-1979/1, донесена на Годишно Собрание на акционери одржано на 27.04.2022 година, изврши откуп на 40 сопствени обични акции преку Македонска Берза на ден 07.03.2023 година со што вкупно поседува 1.311 сопствени обични акции, односно 5,1% од основната главнина на друштвото

Јако купување
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.373
1678383163077.png

Ова може само на Македонска Берза. Тешко може да се види ваква потценетост на било кое друго место во светот.

Имено, компанија со пазарна капитализација од 350.000 евра, продава имот во вредност од 1.500.000 евра и тоа претставува само 18.42% од вкупните средства на друштвото.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.128
Поени од реакции
3.344
Прегледај го приврзокот 370955

Ова може само на Македонска Берза. Тешко може да се види ваква потценетост на било кое друго место во светот.

Имено, компанија со пазарна капитализација од 350.000 евра, продава имот во вредност од 1.500.000 евра и тоа претставува само 18.42% од вкупните средства на друштвото.
Барем сега знаеме дека вреди 8м евра. :P

Во светот како што викаш се тепаат да вреди повеќе, кај нас транзициските директори се тепаат да ја направат да вреди што е можно помалку и да ја купат за ИЧ.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Silicon Valley е доста битен момент за македонската (по ново европска) инвест пруденција :)

Well, maybe not :)

Event trading .png
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
272
Поени од реакции
219
Silicon Valley е доста битен момент за македонската (по ново европска) инвест пруденција :)

Well, maybe not :)

Прегледај го приврзокот 371055
Отиде SV во историја, прв банкрот после 2008та. Пад од 30 до 50% бележат уште две банки од тој среден калибар. Масовни повлекувања на средства регистрира и WFargo. Македонија: КМБ да даде двд само, па и Светска банка нека пропадне.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Доколку наредни 10 до 15 години нема да видиме OTH на еквитис која е поента на велју или дивиденд инвестинг? Да се чаталам на 193 години како сум го сјебал пазарот у 2023та со дип романтики со курац ипол.. Нот фор ми енимор. Учете опции. Од мое искуство, малце е скап лрнингот пошо шо и да пробаш да научиш ин виво си во комбат со светски велемајстори од друга страна кои шо ќе те сјебат во секој мув. Волку пари како во изминатата недела колку шо изгубив со ниедно време не може да се споредува. Но тоа е искуство шо евеншли го платив и ќе го плаќам веројатно се дур не сум рамо до рамо со манги шо го работат ова цел живот. Со акции можеш да заработиш 10-25% годишно. Со опции еве со изваден пример - шорт странглс 25-30%, па се до 3000% со bull call / bear put spreads. Таа Бафет четириживотна харизма веројатно е за некој трет, различен од мене.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
592
Поени од реакции
1.102
Доколку наредни 10 до 15 години нема да видиме OTH на еквитис која е поента на велју или дивиденд инвестинг? Да се чаталам на 193 години како сум го сјебал пазарот у 2023та со дип романтики со курац ипол.. Нот фор ми енимор. Учете опции. Од мое искуство, малце е скап лрнингот пошо шо и да пробаш да научиш ин виво си во комбат со светски велемајстори од друга страна кои шо ќе те сјебат во секој мув. Волку пари како во изминатата недела колку шо изгубив со ниедно време не може да се споредува. Но тоа е искуство шо евеншли го платив и ќе го плаќам веројатно се дур не сум рамо до рамо со манги шо го работат ова цел живот. Со акции можеш да заработиш 10-25% годишно. Со опции еве со изваден пример - шорт странглс 25-30%, па се до 3000% со bull call spreads. Таа Бафет четири животна харизма веројатно е за некој трет, различен од мене.
Чичко ти Бафет би рекол:

Derivatives are "financial weapons of mass destruction."

P. S. Ако имаш толкава потреба од адреналин зошто не пробаш банџи, параглајдинг, нуркање со вистински ајкули... ? :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Чичко ти Бафет би рекол:

Derivatives are "financial weapons of mass destruction."

P. S. Ако имаш толкава потреба од адреналин зошто не пробаш банџи, параглајдинг, нуркање со вистински ајкули... ? :)
adrenalin.png

Пуштени ризични ноушнал 30к $ во оптек пред non-farm payrolls и unemployment rate ти е јаче од кокаин а.к.а банџи џамп за сиромави :)
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
8
Нешто тивко за извештајот за Пекабеско?!
На фундаменти изгледа одлично акцијата ама која е exit стратегијата, странско купување на топтан комапнија?
Бидејќи не личи дека дивиденда ќе видиме некогаш....
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Оди МБИ под 5000 во следните 12 месеци. Се гледаме
 
Член од
4 август 2022
Мислења
38
Поени од реакции
38
Макпетрол предвидува добивка намалена за 38% во 2023. Се набројале во извештајот помали маржи, повисоки плати, поголеми трошоци се на се прилично депресивно. Во секој случај подобро реално отколку напумпано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom