Македонска берза

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Подршката од државата им овозможи да формираат картел. Огромна галама за фиксирање на цена на лебот, слабо нешто за 35ден провизија ако се доближиш помалку од 2 метри до банка.
Мислам дека состојбава ќе трае до следните избори, после ќе ...

btw: Ако не ми окинал куршумот во глава не значи сум експерт за руски рулет, туку дека сум имал среќа и околностите ми иделе во прилог.

Честит денешна Тодорова Сабота на сите оние кои ја слават.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Може ли некој да ја објасни поедноставно првава точка, текстов со распределба на дивиденда во акции преку зголемување на основната главнина по пат на издавање нова емисија акции никако не можам да го измозгам.
Тоа значи дека банката планира да ја исплати дивидендата во форма на акции наместо во пари, во вредност од 67 денари бруто. Цената на акцијата е 1370. Ако имаш доволно акции за да треба да ти исплатат 1370, ќе добиеш 1 акција, ако немаш доволно за цела акција ќе добиеш пари. На овој начин парите остануваат во банката т.е. се зголемува основната главнина, но во исто време ја дели добивката преку зголемување на процентот на сопствеништво на секој акционер.
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
Сите деловни банки во нашата територија треба да го зголемат износот на адекватност на капитал. Некои банки се снаоѓаат подобро, а некои прават магии преку генерирање нови акции и имагинарна вредност на хартија.


koja li je tajna?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
333
Тоа значи дека банката планира да ја исплати дивидендата во форма на акции наместо во пари, во вредност од 67 денари бруто. Цената на акцијата е 1370. Ако имаш доволно акции за да треба да ти исплатат 1370, ќе добиеш 1 акција, ако немаш доволно за цела акција ќе добиеш пари. На овој начин парите остануваат во банката т.е. се зголемува основната главнина, но во исто време ја дели добивката преку зголемување на процентот на сопствеништво на секој акционер.
Фала за опширниот одговор, ова дефинитивно ми ги разјасни дилемите. Репер цена претпоставувам дека ќе биде таа на последниот ден со можност за стекнување дивиденда.
Сите деловни банки во нашата територија треба да го зголемат износот на адекватност на капитал. Некои банки се снаоѓаат подобро, а некои прават магии преку генерирање нови акции и имагинарна вредност на хартија.


koja li je tajna?
Викаш и овие како ФЕД си штампаат, само не пари, туку акции :eek:
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
477
Поени од реакции
672
Пак ќе напишам, уште инвестирате во берза што си се собрале 5 души и си ги местат цените како што ќе му текне...
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Фала за опширниот одговор, ова дефинитивно ми ги разјасни дилемите. Репер цена претпоставувам дека ќе биде таа на последниот ден со можност за стекнување дивиденда.


Во моментот на носење на одлуките за дивиденда и за зголемување на капиталот репер цената не може да биде некоја идна, непозната и недефинирана цена.

Ако внимателно се прочитаат двете одлуки може да се забележи дека таа е веќе утврдена и е еднаква на номиналната вредност на акциите која изнесува 1000 денари.
Автоматски споено мислење:

Фала за опширниот одговор, ова дефинитивно ми ги разјасни дилемите. Репер цена претпоставувам дека ќе биде таа на последниот ден со можност за стекнување дивиденда.

Викаш и овие како ФЕД си штампаат, само не пари, туку акции :eek:
Во моментот на носење на одлуките за дивиденда и за зголемување на капиталот репер цената не може да биде некоја идна, непозната и недефинирана цена.

Ако внимателно се прочитаат двете одлуки може да се забележи дека таа е веќе утврдена и е еднаква на номиналната вредност на акциите која изнесува 1000 денари.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
159
Поени од реакции
133
За да биде појасно како ТТК ќе ја подели дивидендата за 2022, за полесна пресметка да кажеме дека некој има 100 акции и треба да добие по 67 денари бруто т.е. 60.30 нето т.е. вкупно 6.030 денари.
1. Прашањето е дали овој акционер ќе добие 6 акции по 1000 денари номинална вредност и плус тој остатокот од 30 денари на сметка ?
2. Дали од Централен депозитар ќе се добие известување дека има зголемување на вкупната маса на акции ?

Благодарам однапред на објаснување.
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
За да биде појасно како ТТК ќе ја подели дивидендата за 2022, за полесна пресметка да кажеме дека некој има 100 акции и треба да добие по 67 денари бруто т.е. 60.30 нето т.е. вкупно 6.030 денари.
1. Прашањето е дали овој акционер ќе добие 6 акции по 1000 денари номинална вредност и плус тој остатокот од 30 денари на сметка ?
2. Дали од Централен депозитар ќе се добие известување дека има зголемување на вкупната маса на акции ?

Благодарам однапред на објаснување.
Одличен претпоставен пример.

Одговорот на двете прашања е ДА.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Колку интересна одлука за распределба на добивка на ТТК. Можеби ќе почнат и наградите на менаџментот да ги исплаќаат на овој начин.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Знаете зошо ФЗЦ и Пекабеско ги одлагаат годишните извештаи? Нема врска со техничко-софтверски проблеми и слични глупости. Едноставно им се може. Чиста експресија на суета на ,,приватна компанија''.

#Е од такви си патиме
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
196
Поени од реакции
219
Nema denes zainteresirani kupuvaci za UNI,mnogu brzo padna interesot,dali toa znaci deka ke odi nadolu posle toj brz rast.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Интересно е колку се зголеми прометот на НЛБ сега, иако немаше голема реакција кога излезе годишниот извештај.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
171
Поени од реакции
176
Интересно е колку се зголеми прометот на НЛБ сега, иако немаше голема реакција кога излезе годишниот извештај.
Мислам дека само и исклучиво очекувањата за дивиденда ја движат оваа акција, што мене лично ми ја прави интересна за кратки временски интервали на инвестирање (до една година)☺ Веројатно сега се очекувањата (или муабетите по ходници) дека 1.700-2.000 денари ќе даде дивиденда
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
196
Поени од реакции
219
Мислам дека само и исклучиво очекувањата за дивиденда ја движат оваа акција, што мене лично ми ја прави интересна за кратки временски интервали на инвестирање (до една година)☺ Веројатно сега се очекувањата (или муабетите по ходници) дека 1.700-2.000 денари ќе даде дивиденда
Akcija zdrava akcija,konstantno vo dobivka,so godisno variranje pomegu 20-30000 i so solidna prosecna dividenda interesna i posakuvana e za na podolg period.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom