Сакам да знам!

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Од кај може да се купи/нарача квалитетен појас за колено?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.025
Кај нас едино признато ти е физиотерапевт! И тоа е медицинска наука! Прво средно медицинско има смер, а има и специјализација за доктори што веќе е во доменот на спортска медицина!
... да објасниме поточно,

ice_screenshot_20221213-171353.jpeg

...средно медицинско училиште смер физиотерапевт, доколку се сака да се уссоврши практичното знаење на физиотерапевт како среднист техничар, се запишува на „факултет за физиотерапевти (среднисти)“ и со тие три години дополнително учење добива надоградба на образованието како физиотерапевт со факултет или дипломиран физиотерапевт по наставен предмет „ Спортска медицина“

ice_screenshot_20221213-171422.jpeg

... со тоа физотерапевтот со само средно образование со овие три години надоградба за среднисти (не за високо образование лекари) добива звање “дипломиран “ физиотерапевт.

ice_screenshot_20221213-171212.jpeg

... како медицинска наука, високо образование се здобива студент кога завршува Медицински факултет и после дипломирање тој е општ лекар со можност за понатамошно надоградување на тоа високо образование (а не како среднист во случај на физиотерапевт)

ice_screenshot_20221213-171250.jpeg

...со специјализација за Физикална и рехабилитациона медицина при што се добива звање „физијатар/ доктор“ што нема врска со специјализација „со доменот на Спортска медицина“ што е друга специјализација.

ice_screenshot_20221213-170910.jpeg

... кога општиот лекар специјализира „Спортска медицина“ тогаш станува специјалист по Спортска медицина, 48 месеци одредени временски стажирања, а не е физијатар, тоа е веќе друга специјализација.

ice_screenshot_20221213-171039.jpeg ice_screenshot_20221213-171122.jpeg
ice_screenshot_20221213-171145.jpeg

...специјализација на лекар со завршен Медицински факултет на Физикална и рехабилитациона медицина добива звање физијатар, тоа е сосема друга специјализација од специјализација Спортска медицина, а сосема трето е физиотерапевт кој е со средно медицинско училиште да се надогради три години како дипломиран физиотерапевт (факултет за физотерапевти), тоа нема врска со лекарите кои завршиле Медицински факултет и специјализирале Физикална медицина со рехабилитација со звање физијатар и специјалист по Спортска медицина.
Da Kiropraktika e eden vid na zanaet no mnogu pomaga.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Не ти треба диплома за тоа! Излажи дека у америка имаш 2 години работено, и терај!(на црно по дома)
Ако допрва сакаш да учиш, барај такви и некој да те земе чирак. Нормално како тој што ќе те лаже дека “нешто имал завршено”, така и ти после ќе лажеш!

П.С. на озбилно малку да ја свртам работата… има и физио-терапевти што едноставно не знаат да масираат! Не ги бива па не знам колку школо и пракса да завршиле!
До некаде и дарба или “осет” треба да имаш за таа работа!
П.П.С. Битно не фрлај пари на дипломи!
Ne e za mene ( ne bi sakal jas da ucam za Kiropraktika ) no sakav da znam dali vo Mk ima skolo za toa bidejki navistina Kiropraktika pomaga
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Македонски филмови со англиски превод онлине за гледање?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.087
Мене кога ми стигаат пари од странство врз основа на договор, странците си ги плаќаат даноците, јас само си ги земам парите за кои сум договрена. Треба да се распрашаш во банката каде сакаш да ти стигаат парите, а и во фирмата која ќе те исплаќа: врз основа на што ги добиваш парите? Дали имаш договор, дали странската фирма ги плаќа давачките?
Не си играј, ќе свириш клавир :D

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.087
Зошто?
Банката бара документи, ги носам, и тоа е. Странската фирма ги плаќа даноците, јас немам даноци за плаќање.
Јас колку што сум запознаен мораш да платиш персонален данок тука.
Ослободена си од ДДВ (и ова знае да е под знак прашалник, зависи од државата), но персонален данок мора да се плати :)
@The Accountant те молам исправи ме ако грешам :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.771
Поени од реакции
5.869
Што го толку мразиш па му велиш да се вози со Ниш експрес? :pos:
Со овие до Белград сум се возел скоро 10 часа, се качив со тој во 13:00 / 13:15 не ми текнува и стигнав во Белград во 23:00. :pos:
Во секој град застанува, џабе во името има Експрес. Тоа е се само не Експрес :pos:
Jas samo kazhav koj vozi :D
Za dozhivljaj ne sum zadolzhen.:вонзем:

Inako sum se vozel od München do Nis i si pominav extra. 12saati . Shto za taa relacija e Top.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.539
Поени од реакции
697
Зошто?
Банката бара документи, ги носам, и тоа е. Странската фирма ги плаќа даноците, јас немам даноци за плаќање.
фирмата која ти ги исплаќа парите приливот зависи која дознака ти ја пишува плата , награда ,услуга и сл.не е толку едноставно на крајот ако не ги пријавиш парите има казна за тоа пред некоја недела еден беше обвинет и осуден за тоа непријавување на донаок ,можеш некој сметководите да прашаш или можеш дирекно во даночна управа да си прашаш
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Ме интересира за финансиската помош за ранливите категории што ја дава владата - дали невработените треба да добијат пари, или само оние невработени што примаат материјална помош (стечајци) ?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ти пишува во договорот дека ти ги плаќа даноците?
Да, плус ми кажале дека сите давачки се платени.
Јас колку што сум запознаен мораш да платиш персонален данок тука.
Ослободена си од ДДВ (и ова знае да е под знак прашалник, зависи од државата), но персонален данок мора да се плати :)
фирмата која ти ги исплаќа парите приливот зависи која дознака ти ја пишува плата , награда ,услуга и сл.не е толку едноставно на крајот ако не ги пријавиш парите има казна за тоа пред некоја недела еден беше обвинет и осуден за тоа непријавување на донаок ,можеш некој сметководите да прашаш или можеш дирекно во даночна управа да си прашаш
Не знам точно како пишуваат, плата не е, хонорар веројатно, а и патни трошоци сум добивала од странство. Без договорите банката не ми ги дава парите на користење. А и сум прашала и овде, речено ми е дека сите давачки ми се платени, јас немам што да плаќам. Се случило да пријавам, на пример на крај на година, и сум немала даноци за плаќање. Освен што една година ме исклучија од бесплатното здравствено, дека претходната година парите што ми стигнале биле над сумата до која е дозволено бесплатно здравство, па требаше да си плаќам сама здравство таа една година.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Ме интересира за финансиската помош за ранливите категории што ја дава владата - дали невработените треба да добијат пари, или само оние невработени што примаат материјална помош (стечајци) ?
Имаше список објавен од сврм за добитници.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Имаше список објавен од сврм за добитници.
Да, затоа и прашувам затоа што ме нема на тој список а сум невработен и тоа ми е чудно, рекоа дека и невработени и стечајци ќе добијат и тоа ме буни...испаѓа вака само стечајците да земат...стварно не ми е јасно ова, ако може некој нека разјасни ...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Да, затоа и прашувам затоа што ме нема на тој список а сум невработен и тоа ми е чудно, рекоа дека и невработени и стечајци ќе добијат и тоа ме буни...испаѓа вака само стечајците да земат...стварно не ми е јасно ова, ако може некој нека разјасни ...
Невработени ги сметаат само оние што се пријавуваат активно во Агенција за вработување дека бараат работа. Сите други невработени не им се на никаков список и не може да добијат ништо од државата кога има акција да им се помогне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom