Сакам да знам!

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.908
Поени од реакции
6.214
mi treba toj nokniot, na polnokj so trgnuva, mislam nekoja srpska firma bese toj. valjda kje baram nekoj prijatel da kupi od avtobuska, kaj nas online karti malku potesko.
za do belgrad sum samo, juzna shema zimovo :cool:

AAA ladno gore, ce ti smrzni dupceto. :pos: :pos: :pos:

Eve ti Link od NIS Ekspres.
Odberi datum i relacija

Drugi ne znam.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Kade vo MK ima skolo/kurs za Kiropraktika ?
Кај нас едино средно физиотерапевт.
(А можда има и академиички што продаваат дипломи и за тоа, ама еквивалент на газ-папир)
Средно ти е обавезно за до било каква пракса да дојдеш, а праксата ти е се во таа работа.

Хинт:Има масери/ки што убаво заработуваат и без школо, а киропрактика ти е америчка измишљотина баш за тоа!
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
991
Поени од реакции
3.971
mi treba toj nokniot, na polnokj so trgnuva, mislam nekoja srpska firma bese toj. valjda kje baram nekoj prijatel da kupi od avtobuska, kaj nas online karti malku potesko.
za do belgrad sum samo, juzna shema zimovo
Фудекс се вика, 25 евра беше картата, сега мислам дека е 1600 денари.
Заборави карти онлајн - нема. Во 12 сат се качуваш во Скопје, сабајле во 6 си на автобуска во Београдао...

И се надевам дека освен шетање, ќе одиш и да ги гледаш Бјанконери Ди Белградо... :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
AAA ladno gore, ce ti smrzni dupceto. :pos: :pos: :pos:

Eve ti Link od NIS Ekspres.
Odberi datum i relacija

Drugi ne znam.
Што го толку мразиш па му велиш да се вози со Ниш експрес? :pos:
Со овие до Белград сум се возел скоро 10 часа, се качив со тој во 13:00 / 13:15 не ми текнува и стигнав во Белград во 23:00. :pos:
Во секој град застанува, џабе во името има Експрес. Тоа е се само не Експрес :pos:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.649
Поени од реакции
8.561
Ако имам прилив од странство да речеме по милион евра годишно дали се плаќа нешто данок тука, како консултантски услуги нешто на пример.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.187
Ако имам прилив од странство да речеме по милион евра годишно дали се плаќа нешто данок тука, како консултантски услуги нешто на пример.
Нормално, персонален данок од 10%
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.991
Кај нас едино средно физиотерапевт.
(А можда има и академиички што продаваат дипломи и за тоа, ама еквивалент на газ-папир)
Средно ти е обавезно за до било каква пракса да дојдеш, а праксата ти е се во таа работа.

Хинт:Има масери/ки што убаво заработуваат и без школо, а киропрактика ти е америчка измишљотина баш за тоа!
Znaci najubavo prvo Fizioterapevt pa potoa dousovrsuvanje na Kiropraktika osnovata e Fizioterapevt.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.187
Да речеме работам у Афганистан, и плата ми стига тука...има ли 10% за тоа?
Приходот доколку ти е остварен во странство а стига на македонска сметка, должен си сам да си поднесеш пријава за персонален данок.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Znaci najubavo prvo Fizioterapevt pa potoa dousovrsuvanje na Kiropraktika osnovata e Fizioterapevt.
Ах бре Лепи, се мора да ти се нацрта!
Кај нас едино признато ти е физиотерапевт! И тоа е медицинска наука! Прво средно медицинско има смер, а има и специјализација за доктори што веќе е во доменот на спортска медицина!

Ти што го викаш ова “киропрактика” е занает на нивоу на Тајландска масажа со хеппи енд!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Да речеме работам у Афганистан, и плата ми стига тука...има ли 10% за тоа?
Мене кога ми стигаат пари од странство врз основа на договор, странците си ги плаќаат даноците, јас само си ги земам парите за кои сум договрена. Треба да се распрашаш во банката каде сакаш да ти стигаат парите, а и во фирмата која ќе те исплаќа: врз основа на што ги добиваш парите? Дали имаш договор, дали странската фирма ги плаќа давачките?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Da Kiropraktika e eden vid na zanaet no mnogu pomaga.
Не ти треба диплома за тоа! Излажи дека у америка имаш 2 години работено, и терај!(на црно по дома)
Ако допрва сакаш да учиш, барај такви и некој да те земе чирак. Нормално како тој што ќе те лаже дека “нешто имал завршено”, така и ти после ќе лажеш!

П.С. на озбилно малку да ја свртам работата… има и физио-терапевти што едноставно не знаат да масираат! Не ги бива па не знам колку школо и пракса да завршиле!
До некаде и дарба или “осет” треба да имаш за таа работа!
П.П.С. Битно не фрлај пари на дипломи!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom