A1 телевизија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 април 2010
Мислења
2.656
Поени од реакции
3.570
Не пробувам да бидам смешен.Овие рејтизи се исто толку релевантни колку и твоите.Ги прочитав на еден форум.А Nielsen ги израчунал.
Мило ми е.
Да се вратиме на Канал 5.Ако не била задоволна и ако мислела дека агенцијата ги мести рејтинзите нека се откаже од мерење преку неа.
Ако А1 не е, кажи која е најгледана, или сите си работат слободно,не веруваат на рејтинзите на Nielsen,па дури и да имаат 0,1 % гледаност тие продолжуваат да си работат. Во светот продкуциите се раководат според овие рејтинзи и серии откажуваат, ама не сега ние ќе и кажеме дека Nielsen ги местела рејтинзите и дека најслабо гледана серија во (пак ќе ја спомнам Америка) Америка е најгледана, a Lost никој не ја гледал.
A резултатите?
Тие не се објавуваат на нивната страна.Телевизиите ако сакаат си ги објавуваат.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
A1 телевизија е најгледана и тоа е факт кој лесно може да се провери.
Нема потреба од анкети или нарачани пипл метри од разни агенции, доволно е да се праша некој од Т-хоме: Што гледаат корисниците на макс-тв највеќе?
Точно се знае секој приемник на макс-тв на кој канал е во моментот пуштен. (Немој само да ми рече некој дека сите корисници на макс-тв се од оваа или онаа партија или пак се од една или друга националност.)

Како и да е, јас гледаноста на А1 не ја поврзувам со нејзиниот квалитет на програма или пак објективност при известувањето туку со нејзината така да речам контраверзност, и во минатото а уште повеќе денес.
Ако сте слушнале (или сте го гледале филмот) за радио водителот Хауард Штерн, јасно ви е за што ќе зборувам.
Имате ситуација. (ова е за А1 мое видување :) )
Велија прашува одговара главниот и одговорен уредник. ;)
Колку ни е гледаноста?
- 40 % газда.
Одлично. Колку од гледачите што не гледаат не сакаат?
20 % газда.
Како бе тоа само 20 % не сакаат?
Што викаат тие што не сакаат, зошто не гледаат?
Да видат што следно ќе “треснеме“ .
А тие што не не сакаат а не гледаат, што викаат?
Па исто, да видат што следно ќе треснеме. :toe:

Верувајте дека тоа е така, едноставно таква ни е човечката природа.
Некој колку повеќе го неќеш толку повеќе го следиш да видиш што ќе одвали за да после пцуеш по него.
А1 како телевизја целокупно ја земав, бидејќи се покажа дека е “уан мен телевизија“, односно дека се е ставено во функција да се заштити “ликот и делото“ на газда Велија.
Потполно истава логика важи и за толку “експонираните“ (џоомити се некои ѕвезди и битен фактор, жими газов :baeh:) водители Јанко и Миленко.
Многу повеќе ги гледаат луѓе што не ги сакаат, отколку што тие навистина имаа “обожаватели“.


А1 е најгледана, но моментално е катастрофа со понуда на програма. Неможам да издвојам апсолутно ниедна квалитетна емисија во нивна продукција.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.656
Поени од реакции
3.570
А1 е најгледана, но моментално е катастрофа со понуда на програма. Неможам да издвојам апсолутно ниедна квалитетна емисија во нивна продукција.
Идол, Тркало на среќата, Милионер и Момент на вистината веќе не се емитуваат ама беа стварно квалитетно изработени.
Ама не, јас попрво би избрал, Бандини, Како беше стихот, Не биди паун, Добра шанса. Сите емисии на Сител се копија. :toe:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Идол, Тркало на среќата, Милионер и Момент на вистината веќе не се емитуваат ама беа стварно квалитетно изработени.
Ама не, јас попрво би избрал, Бандини, Како беше стихот, Не биди паун, Добра шанса. Сите емисии на Сител се копија. :toe:
Точно се зложувам, сите емисии на Сител се “копија“ ама овие ти што ги наброја од А1 се по ЛИЦЕНЦА. Изработени се по строго утврдени норми правила и прописи, како за сценографија така и за содржина.
Зошто уствари ми ја мешаш Сител?!!! Сеа овде нели за А1 збориме.:nenene:

И длабоко се извинувам ама сега ми текна на исклучок од А1.
ЖАРЕ (не берберот, оној другиот малиот) Имаше добра емисија онаа „Еден на еден“ мислам дека се викаше, а сега има емисија за коли нешто, не ми текнува точно како се вика. Општо ми се допаѓа неговит начин како разговара со гостите и ми делува доста природен.

Ама и он не е во А1 изгледа, туку во А2. (ако има разлика:wink:)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Луѓе, затоа тоа се вика превод и адаптација. :)
И преводи често се сретнуваат изрази како „денари“ на пример и слично.
ОффТопик.
На Канал 5+ вчера гледам еден филм и во филмов ѕвонат во полиција и од таму му викаат „911 emergency ...“, a долу во преводот читам „912 ...“.
Незнам дали сакале да напишат 192 или 911 ама и едното и другото го утнале. xD
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
колку да не испадне цитатот поголем од мојот пост :smir:
Ауууу брат, покрај интернетов што го имам дома јас да ги гледам тутунарите секој ден? Ма дај молим те. Плус, се поголем дел од населението има кабловска или дигитална (дури и тие од селата почнуваат да имаат), и покрај повеќе од 40 програми јас да ги гледам А1? Кај што не кажале ништо паметно веќе со години? :nenene:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.421
Поени од реакции
6.060
Оставите тутунарите него аферата перо наков...едниве си се бранат, другиве телевизии обратното...
и се околу перо наков се врти...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Ауууу брат, покрај интернетов што го имам дома јас да ги гледам тутунарите секој ден? Ма дај молим те. Плус, се поголем дел од населението има кабловска или дигитална (дури и тие од селата почнуваат да имаат), и покрај повеќе од 40 програми јас да ги гледам А1? Кај што не кажале ништо паметно веќе со години? :nenene:

Може младите луѓе мислиме така, но има илјадници кои не седат на интернет како нас и не симнуваат серии и филмови, па затоа се задоволуваат со синхронзиирани серии како Кога лисјата паѓаат и Долина на волците. Оттаму и рејтингот на истите.
Всушност не знам што зборите глупости кога сигуна сум дека многу и од овие што пишуваат на фоурмов ги гледаат гореспоменатите серии и чекаат со душа да почнат дебатите на Студио 2.

А Идол и Тркало на среќата уште се емитуваат, Милионер и Момент на вистината не се емитуваат.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Рејтинзите ги користат телевизиите за да им ги покажуваат на огласувачите и за да ја зголемат/намалат цената на рекламата на програмата во зависност колку е таа гледана, или за да видат дали нешто треба да се укине или премести во друг термин... И одвреме-навреме во јавност да се пофалат колку се гледани. Штета што не се кажуваат официјално секој ден, како во САД на пример... Ама тоа е.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Може младите луѓе мислиме така, но има илјадници кои не седат на интернет како нас и не симнуваат серии и филмови, па затоа се задоволуваат со синхронзиирани серии како Кога лисјата паѓаат и Долина на волците. Оттаму и рејтингот на истите.
Всушност не знам што зборите глупости кога сигуна сум дека многу и од овие што пишуваат на фоурмов ги гледаат гореспоменатите серии и чекаат со душа да почнат дебатите на Студио 2.

А Идол и Тркало на среќата уште се емитуваат, Милионер и Момент на вистината не се емитуваат.
Девојче дај бе жити господ, БАРЕМ ЕДНАШ кажи нешто паметно. Све што сум прочитал до сега од тебе е жива глупост.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Девојче дај бе жити господ, БАРЕМ ЕДНАШ кажи нешто паметно. Све што сум прочитал до сега од тебе е жива глупост.

Кој те тера да ме читаш?

Продолжи да си пишуваш за тутунарите и да знаеш се што се дава на А1, а притоа да не ја гледаш.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.299
Поени од реакции
86.198
Прееска гледам реклама на А1 и што видов. ЛИНЧУВАЊЕ,ОБЕЗГЛАВУВАЊЕ,УПАДИ, Ова и кога ќе дојде крај на светот ( се надевам не во брзо време :) ) вака нема да прават.Башка сите телевизии ( дури и Алфа што е на Штерјо Наков ) кажуваат за кривичните дела а тие пак РАМКОВСКИ,ТУТУНАРИТЕ,ЛИНЧ,УПАДИ, ХОРОРИ ААААААААААУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ
Најтапа телевизија.КОга ќе загледам некој филм и на сред акција ќе ми го пуштат Рамковски ми се сере :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Од нашиве телевизии најмногу ја гледам но не бидејќи сакам да ја гледам туку бидејќи некој друг ќе ја пушти.Реално до пред 2-3 години беа најдобра телевизија во Македонија.Не сереа многу,даваа интересни филмови,не претеруваа со рекламите многу,имаше 2-3 интересни емисии,2-3 добри странски серии и сл.Не можеше да се споредуваат со некој добри странски телевизии но беа најдобри во Македонија.Пример ги даваа Lost,CSI и некои други,даваа документарци,фудбал,дакар,милинер и слично.Но почнаа да серат,да даваат реклами по пола саат,да тупат со шпански и турски серии 24/7,ги прекинуваа интересните серии,секогаш каснат со термините,играните филмови ги заменија со досадни сапуници и само 2-3 пати месечно да даваат некој интересен филм но почнаа истите да ги повторуваат и да ги даваат 4-5 пати годишно и се претворија во жива глупост.Сега наместо да даваат некој супер амерички серии ни даваат 4-5 турски серии,3-4 шпански и 3 амерички серии кои се од пониска класа,ги даваат во шкљ термин и налет тоа ги каснат.Сега преферирам да гледам Канал5 плус бидејќи даваат некои добри серии како Doctor Who,Doctor House,How i met your mother и уште 2-3 интересни серии.Меѓутоа на прво место ми е Discovery,Nat Geo,Discovery Sci.,Animal planet,Fox live па тек нашиве.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.541
Поени од реакции
14.279
Еи, Тони Михајловски водител на вести. :tv:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom