A1 телевизија

Статус
Затворена за нови мислења.

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Како и да е, тука веќе личен избор е дали некој сака да гледа американски или шпански серии. За вас може е перење на мозок, за некого е опуштање. Јас не ги гледам сериине и ми се преку глава веќе, ама сепак не е убаво такво наметнување што е добро а што не е. Субјективно е тоа. Баба ми сигурно на 91 година нема да се замара со амерички серии. На крај краева што е добро е релативно.

Друго, јас чекам филмови да дадат на ТВ, затоа што имам проблем со компјутерот не може да ми симнува филмови и башка немам многу мегабајти т.е гигабајти слободни на располагање дури и кога би ми бил добар компјутерот.

Трето, многу мене лично ми е поубав филингот кога на ТВ ќе гледам/ начекам филм. Мразам да гледам филмови на компјутер. :)
офтопик: За убави филмови сега на NovaTV ќе има бааги,бидејќи кај нив сега се наближуваат празници и даваат стварно добри филмчња...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.510
Поени од реакции
58.936
Како и да е, тука веќе личен избор е дали некој сака да гледа американски или шпански серии. За вас може е перење на мозок, за некого е опуштање. Јас не ги гледам сериине и ми се преку глава веќе, ама сепак не е убаво такво наметнување што е добро а што не е. Субјективно е тоа. Баба ми сигурно на 91 година нема да се замара со амерички серии. На крај краева што е добро е релативно.
До некаде е така. Но сепак, зборуваме за квалитет: приказната, актерите, камерата, звукот, режијата... Во споредба со американските или британските, овие другите во главно изгледаат бедно. Кажи ми дека скоро секоја серија не е копија на некоја предходна? Двајца луди млади :) имаат еден куп непријатели кои не им даваат да бидат среќни и они се борат на сите едно 256 епизоди дури не им преседне на гледачите од гледање и тогаш завршува со хепиенд а негативците добиваат по глава... Мислам истата серија во 100 паковања е пристигната во нашиов етер, од Робиња Исаура па наваму :pos: Да не зборуваме за гардеробата, за сите оние моми кои стануваат супер нашминкани и дотерани на сабајле, за дневните соби во кои никогаш нема телевизор и тн...

Енивеј, шпанските сапуници беа предмет на исмејување и во Friends имаше некои многу добри сцени на таа тема. Од друга страна, американските серии се разновидни, ги има од сите жанрови, т.е. за сечиј вкус, дури и во најголемата криза на идеи нешто се случува. Поквалитетни се од секој аспект не се ни блиску до споредба.

Според мене, ОК е тоа што повозрасните генерации гледаат зошто им е поблиско тоа до домашните серии кои некогаш ги гледале, а кои повеќе не се прават. Кај помладите може да има позитивен ефект во совладувањето на шпанскиот јазик, и тоа е ок. Иначе по квалитет, овие серии се мизерни. Не мислам дека се работи за перење мозок пошто ништо не се постигнува со таквите, туку за загадување на етерот со кич, лош вкус, нешто како турбо фолкот.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
До некаде е така. Но сепак, зборуваме за квалитет: приказната, актерите, камерата, звукот, режијата... Во споредба со американските или британските, овие другите во главно изгледаат бедно. Кажи ми дека скоро секоја серија не е копија на некоја предходна? Двајца луди млади :) имаат еден куп непријатели кои не им даваат да бидат среќни и они се борат на сите едно 256 епизоди дури не им преседне на гледачите од гледање и тогаш завршува со хепиенд а негативците добиваат по глава... Мислам истата серија во 100 паковања е пристигната во нашиов етер, од Робиња Исаура па наваму :pos: Да не зборуваме за гардеробата, за сите оние моми кои стануваат супер нашминкани и дотерани на сабајле, за дневните соби во кои никогаш нема телевизор и тн...

Енивеј, шпанските сапуници беа предмет на исмејување и во Friends имаше некои многу добри сцени на таа тема. Од друга страна, американските серии се разновидни, ги има од сите жанрови, т.е. за сечиј вкус, дури и во најголемата криза на идеи нешто се случува. Поквалитетни се од секој аспект не се ни блиску до споредба.

Според мене, ОК е тоа што повозрасните генерации гледаат зошто им е поблиско тоа до домашните серии кои некогаш ги гледале, а кои повеќе не се прават. Кај помладите може да има позитивен ефект во совладувањето на шпанскиот јазик, и тоа е ок. Иначе по квалитет, овие серии се мизерни. Не мислам дека се работи за перење мозок пошто ништо не се постигнува со таквите, туку за загадување на етерот со кич, лош вкус, нешто како турбо фолкот.
Не велам дека не си во право, јас само така изреагирав, затоа што сепак со тоа што индиректно се наметнува дека тоа е неквалитетно, се навредуваат оние кои ги гледаат тие серии, а нема потреба за тоа. Јас немам уклучено ко што треба телевизор заради тие серии, но сепак не се дрзнувам да зборувам толку отворено дека се вакви или онакви, затоа што знам луѓе кои ги гледаат за да се олабават.

Секако дека не ги гледам сериите, само изреагирав така, затоа што она што за нас е добро, не значи дека е добро за некој друг и обратно. Секој за себе си гледа. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.510
Поени од реакции
58.936
Знам знам, имам еден другар кој често го реметев се додека не бевме во странство па почна да ми се наоѓа како преведувач од шпански, иако никогаш не го учел. Неговите зборови беа, и цитирам: „Гледаш сега?!“ :pos:
Јас мислам дека во главно и кога ја потегнуваат дискусијата се мисли на помладите, никој не ги критикува повозрасните за кои не смее да стане збор во вакви дискусии. Но сепак, многу пати и ние гледаме филм кој знаеме дека е лош ама ни се допаѓа. Она што англичаните го викаат "Guilty Pleasure" или "So bad, it is good!" :)

Мене ми смета само тоа што нашите телевизии прекумерно го окупираа просторот со тие програми, што на тој начин своите реклами ги пласираат во домаќинствата а не се трудат да направат програма за сите генерации. Каде се филмовите, каде се топ листите за странска музика, стари хитови, некомерцијални спортови (не само фудбал)... нема ништо освен политизирани вести и сапуници.

Но разбирам и дека за тие телевизии не плаќаме претплата, нивно право е да пуштаат се што мислат дека им носи пари, а мое право е да не ги гледам.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Едвај чекам да ја видам сцената, Џем ми е супер лик-поише ми се сфиѓа сега отколку во првите епизоди и некео супер си одговараат со Неџла. Не ми се допаѓа второво што го слушам :(
Е, имам слушнато дека приватно бил женет со онаа што ја глуми сестра му во серијата...ех, каков дечко...
е извини што ке те разочарам али џемШИТ ке умре од срцеФ удар.. :\ јеби га.. се дешава
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
офтопик: За убави филмови сега на NovaTV ќе има бааги,бидејќи кај нив сега се наближуваат празници и даваат стварно добри филмчња...
Леле најубава програма беше и ни ја укинаа :((
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Па да де си постои телевизијата,кај нас сакаа гага да ја пренесуваат ама ги фатија,и толку од нашите мераци. :tv:
Велија прв почна да копира од NovaTv и коа виде дека и покрај тоа е светлосни години назад,се обрати(со малку појаки врски изгледа) до радиодифузија и оп ја укинаа:toe:

--- надополнето ---

Па да де си постои телевизијата,кај нас сакаа гага да ја пренесуваат ама ги фатија,и толку од нашите мераци. :tv:
Велија прв почна да копира од NovaTv и коа виде дека и покрај тоа е светлосни години назад,се обрати(со малку појаки врски изгледа) до радиодифузија и оп ја укинаа:toe:

--- надополнето ---

Па да де си постои телевизијата,кај нас сакаа гага да ја пренесуваат ама ги фатија,и толку од нашите мераци. :tv:
Велија прв почна да копира од NovaTv и коа виде дека и покрај тоа е светлосни години назад,се обрати(со малку појаки врски изгледа) до радиодифузија и оп ја укинаа:toe:
 
P

PewDiePie

Гостин
Велија прв почна да копира од NovaTv и коа виде дека и покрај тоа е светлосни години назад,се обрати(со малку појаки врски изгледа) до радиодифузија и оп ја укинаа:toe:


Не сум знаел дека велија има смешано прсти во тоа. :raz:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom