Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Не ми се верува што читам. Сакаш да кажеш дека користењето на нафта како замена е почиста опција од користењето на гас и тоа заради каприците на оние кои не се стеснуваат да крадат сириска нафта за своите бази во Ирак, небаре им е наследство од татко им?
Кажи како германска челичарница која троши струја од преку 100 МWh, за биде конкурентна на светскиот пазар, на кој енергенс треба да прејде?
Германецот за да заштети ќе оди на работа со велосипед или со автобус, за разлика од Американецот кој и до супермаркет оди со камионет.
За Германецот според американското сфаќање, термопечка ќе му биде луксуз и ќе се смрзнува, за разлика од Американецот кому гејминг компјутерот му е насушна потреба за да може да ја изигра Напад на Зомбињата 10. издание на 500 нивоа.

Не ми е јасно како не можете да го согледате ова?
Ne razbiras, toa e problemot. Naftata e privremena rabota momentalno za zimava, odamna pocna od zboguvanje na naftata, zatoa i samo 25% od domakjinstvata koristat nafta za greenje a 50% gas. Nafta sekako deka treba, ama kako energens za greenje i za mobilnosta moze da se namali potrebata.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
...ne gledam ni CNN ni DW izlezi malce od Telegram svetot. Ete golemiot lider licno im vika na lugjeto da jadat pomalce: https://www.wionews.com/world/north-korea-food-crisis-leader-kim-jong-un-asks-people-to-eat-less-until-2025-424602

A toj se napravi kako svinja.
Цитирам „A source told Radio Free Asia (RFA) that ''Two weeks ago, they told the neighborhood watch unit meeting that our food emergency would continue until 2025.''“

Ти како да пробуваш да ме јебеш, а? Радио_на_слободна_(вметни Европа/Азија/Африка)?
Мислам дека нема некаде поголема бљувотина од пропаганда работена од невладини организации специјализирани за псај-опс. Буквално секојдневно повраќаат вакви написи за непријателите на САД, штанцаат пропаганда. И само да се разбереме, далеку од тоа дека мислам во Северна Кореја дека цветаат рози, ама далеку од тоа дека умираат за глад. И дека оној дебелиот Ким со сопствениот чичко нахранил глутница гладни кучиња, дека тој самиот јаде бебиња за доручек, итн.

Програмиран си да веруваш на пропаганда, и мислам дека повеќето овде можат да го увидат тоа и без јас да го посочувам. Не се ни надевам дека ќе смениш мислење (не без јак шамар од реалноста), само сум фасциниран до кога ќе издржиш во избегнување на реалноста и самозалажување.


Кажи како германска челичарница која троши струја од преку 100 МWh, за биде конкурентна на светскиот пазар, на кој енергенс треба да прејде?
...
Не ми е јасно како не можете да го согледате ова?
1666692011662.png
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
196
Поени од реакции
344
Чекај стварно има ликови што веруваат дека загинале 400 000 украинци ? Па самите руси имаат пред некоја недела извадено бројка од 60к загинати украинци, и тоа министерство за одбрана на Русија, што мислам дека се исто напумпани бројки, според мене немаат ниту 40к загинати, ниту пак русите имаат толку загуби колку ги кажуваат од спротивната страна.

Околу 10к руси загинати на фронт и околу 20-30к украинци, напумпани се бројки и од една и од друга страна, да имаа украинците 400к загинати , не само што немаше да вршат офанзиви туку ке капитулираа до сега.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Лудо е, периодов цената на гасот на моменти е негативна :D

Иначе прогнозите за првите 6 месеци од 2023 е дека цената на гасот ќе биде 125-150 еур за MWh.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Се надевам Путин не се теши со ова, зашто си праите бајрам со паметот. Помошта е минијатурна во споредба со американскиот буџет. А моментот кога ќе сакаат да ја стабилизираат ситуацијата ќе ги седнат на преговори, нема преку ноќ да им ги секнат парите. Сега сме години од такво нешто.

Ако Русија не може у војнава да извади бар stalemate, сигурен сум дека нема американските политичари да ги спасат.
Може со години да им даваат пари како во Авганистан и пак ситуацијата да заврши како во Авганистан, посебно што нема функционална држава таму.

Ќе видиме како ќе биде после изборите во САД, иако мислам дека ќе продолжи помошта истата нема да биде бланко чек и ќе се користи како уцена за внатрешни тргувања меѓу републиканците и демократите.

Еве и за @teneke да види дали само лудаците од кај републиканците ќе прават проблеми.

354DD12D-CFB0-4806-84D2-646DBD57ADE3.jpeg
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Чекај стварно има ликови што веруваат дека загинале 400 000 украинци ? Па самите руси имаат пред некоја недела извадено бројка од 60к загинати украинци, и тоа министерство за одбрана на Русија, што мислам дека се исто напумпани бројки, според мене немаат ниту 40к загинати, ниту пак русите имаат толку загуби колку ги кажуваат од спротивната страна.

Околу 10к руси загинати на фронт и околу 20-30к украинци, напумпани се бројки и од една и од друга страна, да имаа украинците 400к загинати , не само што немаше да вршат офанзиви туку ке капитулираа до сега.
Ја исто зборев вчера на Буњаковец со еден викам 400.000 минимум имаат нашиве скинато од укриве, ми вика аман бе и ти ли лапаш од тие руските кромиди па нели гледаш укриве за секој загинат клечат по патишта кога проаѓа колата. Да биле 400.000 не Химарси него штитници за колена ќе требало да се донира. Ај му реков глеј си тезгата клошар еден ти ќе ми кажуваш геополитика, ја од Ванче и Дарче учам секој ден војна стратегија. Сега кога ќе размислам изгледа заебав работа, кур што ќе ми чува од стасаниот купус у сабота.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Цената зависи од тоа каква ќе биде зимата и од тоа колку компании ќе се затворат,
домакинствата не трошат ништо споредено со индустријата. па само Фени кај нас г'та струја како цело Скопје,
така да ако ја нема индустријата да троши енергија домакинствата ќе имаат на претек и нормално е цената да оди надолу, незнам што ви е чудно тука, а тоа што народот ќе нема работа си е сосема друга работа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Лудо е, периодов цената на гасот на моменти е негативна :D

Иначе прогнозите за првите 6 месеци од 2023 е дека цената на гасот ќе биде 125-150 еур за MWh.
Лонг терм контактите одеа за 1000 евра мвх за Q1 кварталот. Уште не е ништо готово.
Автоматски споено мислење:

Може со години да им даваат пари како во Авганистан и пак ситуацијата да заврши како во Авганистан, посебно што нема функционална држава таму.

Ќе видиме како ќе биде после изборите во САД, иако мислам дека ќе продолжи помошта истата нема да биде бланко чек и ќе се користи како уцена за внатрешни тргувања меѓу републиканците и демократите.

Еве и за @teneke да види дали само лудаците од кај републиканците ќе прават проблеми.

Прегледај го приврзокот 349297
Ако русите се спремни да војуваат 20 години, да, ќе се откажат американците кад тад.
Ама имаат години фора до тогаш Украинците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
така да ако ја нема индустријата да троши енергија домакинствата ќе имаат на претек и нормално е цената да оди надолу, незнам што ви е чудно тука, а тоа што народот ќе нема работа си е сосема друга работа.
Рецесија или инфлација?
Важното е: Кој ја плаќа сметката? Пошто знаеме кој ја плаќа сметката, слоботно можеш да заклучиш народот е ебан (само што некои уште веруваат во приказни).
Автоматски споено мислење:


According to Baltic Exchange data cited in the Wall Street Journal report, spot market LNG tanker rates have gone up sixfold since the start of the year, reaching $450,000 per day this week.

Brokers expect this to rise further to half a million dollars daily as demand remains strong ahead of winter. And that might not be the ceiling because one UK brokerage has forecast freight rates could soar to as much as $1 million per day before the year’s end.

An additional factor making the shipment of LNG more expensive is that a substantial portion of the available LNG fleet is currently being used as floating storage as traders await the price of the commodity to go higher still as winter begins. The Reuters report about the LNG tanker jams noted that LNG prices for delivery in November and December are $2 mmBtu higher than current prices.

The jams are also turning some of the tankers waiting to unload into floating storage, at least temporarily, helped by a dip in demand because of warmer-than-usual weather in Spain and lower industrial demand for gas across Europe because of the slowdown in economic activity, which in turn was caused by the gas shortage that began last year.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
cenata e takva zasto se polni rezeroarite... forata e sto nema dostava. cekaj da padnat rezervite za 2nedeli pa ke bide smeski
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Ако русите се спремни да војуваат 20 години, да, ќе се откажат американците кад тад.
Ама имаат години фора до тогаш Украинците.
Ако сакаат утре непријателска Натовска Украина и ракети на еден прдеж од Касписко море и Москва, слободно нека го положат оружјето. На крајот на денот не станува Руска земја руина, туку Украинска.

Русите немаа друга опција освен почнување на војна сега пред да биде предоцна. Си имаат и своја кривица што се доведоа до таква ситуација но веќе не постоеја други опции за решавање на овој проблем.
Автоматски споено мислење:

Интересна анализа која покажува дека бројот на мобилизирани во последните 30 денови се движи околу пола милион.


Ова потврдува америчките проценки дека Русите во неколку фази ќе одат до еден милион мобилизирани.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.093
Мислам дека не се проблемот дека е муслиманска државата. Многу се крволочни Азерите. Ти рачунај крај на 80тите во Баку имало 200.000 Ерменци и уште незнам колкав број низ Азербејџан. Азериве ги имаат исчистено. Претежно цела политика на Турците на Кваказот и Мала Азија последните 100 години се спроведува со етничко чистење. Такви проблеми никад немало во Сирија и во Египет на пример. Кај што живее значително православно население. Додека во Мала Азија на крај на 19 век, повеќе од половина на населението било православни. Денеска и Азербејџан и Турција се 100% муслимани.
Тоа сакам да гледам.Исто Израел кога ја тепа Палестина,чипс и пуканки и си гледам небаре фудбалски натпревар.Се би дал да се удрат Иран,Азарбејџан,Турција.....
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Друже имаш ли ти живот бе, секој втор коментар е твој..
Има живот со некој друг акаунт, ама животот му е неуспешен, па мора да го менува. Решил да почне како шаљивчина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom