Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Огромна бројка е 400 000 и не ми се верува дека има толку загинати. Па и 200 000 е исто така огромна бројка за да ми изгледа реална.
Имаат пак мобилизација(најверојатно осма или деветта) Украина, не им се мали загубите ама гледам спремни се да умираат за да победат.


Ова доаѓа од тебе со добар дел од фејк вести, некој што веруваше во духот на киев, кој што вадиш надвор од контекст вести, еве вчера објавија украинците видео од друга фабрика во Бахмут ти одма тука виде некој постирал дек е таа за асфалт и одма тука. Лажни бројки од 6 милиони вратени од странство Украинци што постираше тука, а всушност повеќето се внатрешно раселени што се вратиле и ред други работи да не набројувам.
И да во право си, џабе апелира Рибар луѓето да размислат и дека заклучивме досега на темата. :pos:
Ах бе, ќе се лутиш пак бе. Проба вака да ми вадиш од контекст, па не ти се бендиса идејата да ги толкуваш информациите кои ги давав овде.
Избега со некое голо маде објаснување дека само си сакал што побрзо ова да заврши и не те интересира повеќе.

Спремен си пак да ги толкуваш информациите кои ги праќам, за јас да не лажам?

Иначе сликата е лажна за заробени војници, но рибар тврди дека извидницата стварно влегла во заседа и е заробена. Но, тоа и не е нешто за фалење, затоа што и Украинците кај Херсон заробуваат цело време, така да размени цело време се случуваат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ах бе, ќе се лутиш пак бе. Проба вака да ми вадиш од контекст, па не ти се бендиса идејата да ги толкуваш информациите кои ги давав овде.
Избега со некое голо маде објаснување дека само си сакал што побрзо ова да заврши и не те интересира повеќе.

Спремен си пак да ги толкуваш информациите кои ги праќам, за јас да не лажам?
Де потсетиме за кои информации што си ги пратил и што сум ти одговорил? Неможам да ти ги памтам ни пак ти ги читам 200тате поста дневно на темава.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Де потсетиме за кои информации што си ги пратил и што сум ти одговорил? Неможам да ти ги памтам ни пак ти ги читам 200тате поста дневно на темава.
За стечајот :pos:

Па, после почнав да те повикувам да ги толкуваш информациите што ги постирам, за да не лажам јас.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
Fala Vanlok sto od iljadnici kilometri dalecnost sakas da mi kazes kako e kaj mene doma.
Има една поговорка дека некогаш од дрвата не можеш да ја видиш шумата.


Огромна бројка е 400 000 и не ми се верува дека има толку загинати. Па и 200 000 е исто така огромна бројка за да ми изгледа реална.
Имаат пак мобилизација(најверојатно осма или деветта) Украина, не им се мали загубите ама гледам спремни се да умираат за да победат.
Зошто не ти изгледа реално?
Не е реално да гинат луѓе во војување каде претежно пешадија и понешто оклоп/техника преку отворени полиња напаѓаат претежно укопан/утврден противник со напредна артилерија и воздушна подршка?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
За стечајот :pos:

Па, после почнав да те повикувам да ги толкуваш информациите што ги постирам, за да не лажам јас.
Убаво си стоеше дека се префрлаат надлежностите на таа агенција како и да се викаше под министерство за Економија ама ти пишав појако звучи кога ти само наслови овде постираш.
Прашање е дали и тие раководни фукнции им ги укинале или само преименувале. Ама да, префрлање на надлежности, вработените под тоа министерство е многу важна работа во војната. Мислам дека и затоа се вратија 6 милиони Украинци од странство дома. Или повеќе беа вратени од странство? Што велат НАФО изворите, духот на киев ги превезувал?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Добро стасавме сега до ниво Рон муабет, па редно е малце да ви објаснам со оглед дека почнавме со глупости.

Деновиве видна е очајната политика на Москва за да добие преговори, а со тоа за нив многу битниот прекин на огнот за руската армија да може да се консолидира на фронтот.

Започна со предлозите на Елон Маск, па до последните повици на руски официјални лица дека Москва е спремна да преговара. При тоа се користи и стап, во форма на валкана нуклеарна бомба и разни разни други бош муабети.

Го натераа Шојгу да шири фејк њус, затоа што руската пропаганда во моментов слабо продира на запад.

Вчера дури и мојте ретардирани левичари од американскиот конгрес, побараа да се засилат дипломатските напори.

Се има само една цел, на Путин му треба време оти е заглавен до врат во моментов.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Огромна бројка е 400 000 и не ми се верува дека има толку загинати. Па и 200 000 е исто така огромна бројка за да ми изгледа реална.
Имаат пак мобилизација(најверојатно осма или деветта) Украина, не им се мали загубите ама гледам спремни се да умираат за да победат.


Ова доаѓа од тебе со добар дел од фејк вести, некој што веруваше во духот на киев, кој што вадиш надвор од контекст вести, еве вчера објавија украинците видео од друга фабрика во Бахмут ти одма тука виде некој постирал дек е таа за асфалт и одма тука. Лажни бројки од 6 милиони вратени од странство Украинци што постираше тука, а всушност повеќето се внатрешно раселени што се вратиле и ред други работи да не набројувам.
И да во право си, џабе апелира Рибар луѓето да размислат и дека заклучивме досега на темата. :pos:
Ненормални!
Жал ми е што ќе бидат само уште една насанкана држава, како кинисало почнаа да дигаат бунтови западњаците а чек тек сме на почеток со кризата.
Ќе рокаат уште компании и кај нив, а гасот допрва ќе лета нагоре, се повеќе народ на улици, берзите се во слободен пад, со криптошитот им ги зедоа и заштедите кои ги имаа и тн.

Сакаат или не ќе мора да намалат на кешот и оружјето, а овие другите имаат и друго да раздаваат (поклоните од освоената територија, селце на Вагнер, град на чеченците, дозвола да шиткаат дрога/оружје, па дури и органи од окупираното население...). Знам само дека не им се пишува арно, од држава што можеше да направи нешто, станаа најголема дупка во светот, и ги чека уште 300 пати полошо.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Добро стасавме сега до ниво Рон муабет, па редно е малце да ви објаснам со оглед дека почнавме со глупости.

Деновиве видна е очајната политика на Москва за да добие преговори, а со тоа за нив многу битниот прекин на огнот за руската армија да може да се консолидира на фронтот.

Започна со предлозите на Елон Маск, па до последните повици на руски официјални лица дека Москва е спремна да преговара. При тоа се користи и стап, во форма на валкана нуклеарна бомба и разни разни други бош муабети.

Го натераа Шојгу да шири фејк њус, затоа што руската пропаганда во моментов слабо продира на запад.

Вчера дури и мојте ретардирани левичари од американскиот конгрес, побараа да се засилат дипломатските напори.

Се има само една цел, на Путин му треба време оти е заглавен до врат во моментов.
тенеќе, русите им го угасија светлото пред пар денови, и ти викаш дека ова со валканата бомба е очајна политика на Русија да добие преговори? Ти стварно си човече скарано со логика.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Нешто читам кај демократите имало поделби за новиот пакет подршка за Украина и доставување на оружје. За Украина, намалување или откажување на поддршката од западните сили е полошо од нуклеарна бомба.

Моментално се целосно финансиски и воено зависни од западната подршка. Ако тоа секне или се намали, ќе биде распаѓање како кула од карти.
До таму стигна работата, Русија да се надева на демократите за да ја добие војната со Украина.
Секој денар што го даваат во Украина е смешна сума во споредба со тоа што го добиваат. Видете го бројките само, колку даваат за Украина, колкав им е воениот буџет, колку поебале за Ирак и Авганистан или во студената војна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
тенеќе, русите им го угасија светлото пред пар денови, и ти викаш дека ова со валканата бомба е очајна политика на Русија да добие преговори? Ти стварно си човече скарано со логика.
Не е скаран со логиката, едноставно според неговите зборови, е ретардиран левичар.
мојте ретардирани левичари од американскиот конгрес, побараа да се засилат дипломатските напори
Извини Тенеке, ама тоа се твои зборови, за мене не си ретардиран, бар сеуште :D. А толку многу го фалеше Сандерс, толку се восхитувате на комунистичкиот Руски систем, за сега 180степени да свртиш плоча.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Не е скаран со логиката, едноставно според неговите зборови, е ретардиран левичар.


Извини Тенеке, ама тоа се твои зборови, за мене не си ретардиран, бар сеуште :D. А толку многу го фалеше Сандерс, толку се восхитувате на комунистичкиот Руски систем, за сега 180степени да свртиш плоча.
Не сум со нив бе, тие се useful idiots :D

Зар ти личам на некој кој што се воодушевува на Советскиот систем и Сталин, како што го прават некој од нив?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.335
До таму стигна работата, Русија да се надева на демократите за да ја добие војната со Украина.
Секој денар што го даваат во Украина е смешна сума во споредба со тоа што го добиваат. Видете го бројките само, колку даваат за Украина, колкав им е воениот буџет, колку поебале за Ирак и Авганистан или во студената војна.
Тоа дефинитивно дека одлична вредност за парите добиваат. Е сега и ова со демократите да не претставува проблем, после изборите на 8ми ноември ако Републиканците го преземат претставничкиот дом, што е многу веројатно да се случи, помошта можно е да секне. Има ток на траење забавата и кога САД ќе сака да го стабилизира глобалниот економски систем, трговијата со енергенси и инфлацијата.

Тоа е и една од работите на кои Путин се надева од почетокот. Дека со тек на време и под домашен притисок западните земји пополека ќе ја намалат помошта.

А ако ја намалат помошта, Украинците се готови. Помошта им е буквално систем за животна подршка, они се технички мртви без неа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Тоа дефинитивно дека одлична вредност за парите добиваат. Е сега и ова со демократите да не претставува проблем, после изборите на 8ми ноември ако Републиканците го преземат претставничкиот дом, што е многу веројатно да се случи, помошта можно е да секне. Има ток на траење забавата и кога САД ќе сака да го стабилизира глобалниот економски систем, трговијата со енергенси и инфлацијата.

Тоа е и една од работите на кои Путин се надева од почетокот. Дека со тек на време и под домашен притисок западните земји пополека ќе ја намалат помошта.

А ако ја намалат помошта, Украинците се готови. Помошта им е буквално систем за животна подршка, они се технички мртви без неа.
Она што е јасно веќе, е тоа дека Путин имал само среќа во газот досега и е далеку од тоа што беше претставуван како способен лидер.

Републиканците може да излезат уште позаебани од демокративе во поглед на Русија со оглед дека веќе мирисаат крв.

И она што е поверојатно е дека бипартизан ќе бидат одлуките, затоа што мнозинство се демократи и републиканци кои ја поддржуваат помошта на Украина.

Во суштина само забеганите анархисти лево и десно на спектарот, се против помош за Украина. Либертаријанците анрхо капиталисти и левичарите анархисти се тие што се против.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Тоа дефинитивно дека одлична вредност за парите добиваат. Е сега после изборите на 8ми ноември ако Републиканците го преземат претставничкиот дом, што е многу веројатно да се случи, помошта можно е да секне. Има ток на траење забавата и кога САД ќе сака да го стабилизира глобалниот економски систем, трговијата со енергенси и инфлацијата.

Тоа е и една од работите на кои Путин се надева од почетокот. Дека со тек на време и под домашен притисок западните земји пополека ќе ја намалат помошта.

А ако ја намалат помошта, Украинците се готови. Помошта им е буквално систем за животна подршка, они се технички мртви без неа.
Се надевам Путин не се теши со ова, зашто си праите бајрам со паметот. Помошта е минијатурна во споредба со американскиот буџет. А моментот кога ќе сакаат да ја стабилизираат ситуацијата ќе ги седнат на преговори, нема преку ноќ да им ги секнат парите. Сега сме години од такво нешто.

Ако Русија не може у војнава да извади бар stalemate, сигурен сум дека нема американските политичари да ги спасат.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Cenata e volatilna i ke ostane povisoka nego pred vojnata zatoa sto kako sto rece povekje LNG ke se koristi vo idnina. Od druga strana vo ek e namaluvanje na potrebata na gasot. Koj moze go odfrluva vekje, firmi sto mozat koristat vekje nafta kako zamena, toa znaci vo idnina ke ima pomalce pobaruvacka za gas. Da, ke ima sega skapo vreme ke se plati toa so mnogu pari no potoa problemot ke go imaat prodavacite (citaj: Rusija) sto ke izgubi znacitelen pazar.

Vane, ne gledam ni CNN ni DW izlezi malce od Telegram svetot. Ete golemiot lider licno im vika na lugjeto da jadat pomalce: https://www.wionews.com/world/north-korea-food-crisis-leader-kim-jong-un-asks-people-to-eat-less-until-2025-424602

A toj se napravi kako svinja.
Не ми се верува што читам. Сакаш да кажеш дека користењето на нафта како замена е почиста опција од користењето на гас и тоа заради каприците на оние кои не се стеснуваат да крадат сириска нафта за своите бази во Ирак, небаре им е наследство од татко им?
Кажи како германска челичарница која троши струја од преку 100 МWh, за биде конкурентна на светскиот пазар, на кој енергенс треба да прејде?
Германецот за да заштети ќе оди на работа со велосипед или со автобус, за разлика од Американецот кој и до супермаркет оди со камионет.
За Германецот според американското сфаќање, термопечка ќе му биде луксуз и ќе се смрзнува, за разлика од Американецот кому гејминг компјутерот му е насушна потреба за да може да ја изигра Напад на Зомбињата 10. издание на 500 нивоа.

Не ми е јасно како не можете да го согледате ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom