Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.182
Треба.
Во најмала рака, историјата ќе им суди.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Умираат секаде, и во никој случај не ги оправдувам убивање на цивилно население, али требаше да се свесни дека после тоа со мостот ќе им биде вратено 100 пати побетер.

На крај од денот НАТО е исто одговорно колку и Русија за овие настани, да им прекратеше оружје уште пред 4 месеци ќе имаа потпишано капитулација.
Значи правилата важат и за едни и за други, ама ретко кога се почитувале во војна.
Да кукаш за тероризам и цивилни жртви дур бомбардираш е смешно. И за едните и за другите важи ова.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.182
Значи правилата важат и за едни и за други, ама ретко кога се почитувале во војна.
Да кукаш за тероризам и цивилни жртви дур бомбардираш е смешно. И за едните и за другите важи ова.
Поентата (што ја пропушташ) е кој со какви методи се служи. Едниве се користат со ИСИС методи (исто и Лешочкиот манастир иде на ум), што не е чудно кога ќе се земе во обзир дека истите газди се и на ИСИС/Ал Каеда, и на Украина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Значи правилата важат и за едни и за други, ама ретко кога се почитувале во војна.
Да кукаш за тероризам и цивилни жртви дур бомбардираш е смешно. И за едните и за другите важи ова.
Па не гледам дека кукаат туку им ебаа мамицата, им ја вратија државата во среден век, само со тоа им се даде повод. А Украинците не се свесни дека не победуваат во војнава во ниту една комбинација, само го прават проблемот поголем.

Она што мене ме загрижува и интересира се проблемите кои ги имаме останатите во светот поради оваа војна. Една работа е што многу лесно може да прерасне во светски конфликт (само тоа ги спасува зелениот и компанијата околу него, и затоа ќе одат на се или ништо), а второ економски и еба матер на Европа. Со ова темпо ако рокне ЕУ може да банкротирме буквално сите што сме врзани за еврото.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Поентата (што ја пропушташ) е кој со какви методи се служи. Едниве се користат со ИСИС методи (исто и Лешочкиот манастир иде на ум), што не е чудно кога ќе се земе во обзир дека истите газди се и на ИСИС/Ал Каеда, и на Украина.
Чудно, од не-исис методиве статистички повеќе луѓе имааат загинато.
Автоматски споено мислење:

Па не гледам дека кукаат туку им ебаа мамицата, им ја вратија државата во среден век, само со тоа им се даде повод. А Украинците не се свесни дека не победуваат во војнава во ниту една комбинација, само го прават проблемот поголем.

Она што мене ме загрижува и интересира се проблемите кои ги имаме останатите во светот поради оваа војна. Една работа е што многу лесно може да прерасне во светски конфликт (само тоа ги спасува зелениот и компанијата околу него, и затоа ќе одат на се или ништо), а второ економски и еба матер на Европа. Со ова темпо ако рокне ЕУ може да банкротирме буквално сите што сме врзани за еврото.
Кукаат за мостот, кукаат и тука на кајгана дека е некаков тероризам.Мостот е критична инфраструктура, исто како и електраните.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.182
Чудно, од не-исис методиве статистички повеќе луѓе имааат загинато.
Си проверил? Претпоставувам тогаш нема да биде проблем да ги видиме тие статистички податоци?


...а второ економски и еба матер на Европа. Со ова темпо ако рокне ЕУ може да банкротирме буквално сите што сме врзани за еврото.
Што би било катастрофа од епски размери, банкрот на цели држави, пензиски и здравствени фондови, платежен систем, итн. Повеќе луѓе ќе умрат од глад/елементи, отколку во војната во Украина.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Ајде уште малце ќе почне да се врти причата за “хуманитарно бомбардирање” ко што Нато го ословуваше своето бомбардирање на Југославија :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.182
Ајде доста труење на дискусијава, за празни муабети и за етика продолжете овде: https://forum.kajgana.com/threads/Пресвртница-за-Украина.71107/
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:




Ова горе е удар од денес, а ова долу беше објавено пред нецела недела:

What it takes to inflict irreparable damage on energy infrastructure - Rybar's breakdown

This morning we provided a detailed analysis of the results of the two-day fire attack on Ukraine's energy infrastructure.

Rybar's team further assessed the current integrity of the Ukrainian energy grid based on open source reports. We have repeatedly reiterated that a systematic fire attack is necessary to achieve any meaningful objectives.

In our opinion, the repeated defeat of these targets would result in the loss of the ability to transmit power to end users through the 330 and 750 kV backbone network of the Ukrainian power system and would severely devalue the ability to use it.

▪With the defeat of the above targets, it will not be necessary to affect the 750 and 330 kV switchgear of nuclear power plants.

▪The grid will still remain unified, but its transmission capacity will fall to the limits of 110 kV overhead transmission capacity, which will be clearly insufficient to preserve the static stability of the energy-deficient regions in the east of the country, and the presence of operating nuclear power plants will not be able to change this situation in any way.

▪The knockout of powerful thermal power plants from the generation of the energy system will lead to the fact that nuclear power plants will have to operate either in the mode of a self-contained energy island or operate with a rigid schedule of rolling blackouts, which in winter will inevitably lead to network overloads, emergencies, and equipment failures.



Автоматски споено мислење:

Ова е многу важно да се разбере:

With the defeat of the above targets, it will not be necessary to affect the 750 and 330 kV switchgear of nuclear power plants.

▪The grid will still remain unified, but its transmission capacity will fall to the limits of 110 kV overhead transmission capacity, which will be clearly insufficient to preserve the static stability of the energy-deficient regions in the east of the country, and the presence of operating nuclear power plants will not be able to change this situation in any way.



Мора да се задржи основната мрежа, заради безбедна работа на нуклеарните централи. Тоа им е целта, затоа не ги дираат клучните 750КВ и 330КВ станици што се клучни за нуклеарните централи, ама и воедно да ја лимитираат мрежата на работа со 110КВ во другите реони.

Ова е хируршка операција, посебно кога ќе се пореди со касапскиот carpet bombing што Америте го практикуваат.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Интересни се овие Иранските камиказа дронови.

Колку што сфатив релативно се евтини и во рој се прилично ефикасни. Крстосувачка ракета за сиромашни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Си проверил? Претпоставувам тогаш нема да биде проблем да ги видиме тие статистички податоци?



Што би било катастрофа од епски размери, банкрот на цели држави, пензиски и здравствени фондови, платежен систем, итн. Повеќе луѓе ќе умрат од глад/елементи, отколку во војната во Украина.
Да, и за жал не сме многу далеку од вакво нешто, дури и да нема целосен колапс после оваа инфлација ќе излеземе со огромни последици, голема е шансата да се отворат и други конфликти од страна на големите за да го анулираат тоа што го изгубиле периодов.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.177
Поени од реакции
4.818
Интересни се овие Иранските камиказа дронови.

Колку што сфатив релативно се евтини и во рој се прилично ефикасни. Крстосувачка ракета за сиромашни.
Не се камикази. Немаат опција за извидување, немаат камери, не се во контакт со операторот еднаш од кога ќе бидат испалени и сл. Имаат само координати каде треба да удрат.
Буквално се крстосувачки ракети за сиромашни.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.448
Поени од реакции
6.966
Milion pati go gledav videoto i ne mozam nikako da zaklucam deka bombata ispukuva od kaminot.. Sé nekako mi izgleda kako rusite sami da go bombardirale mostot, za da imaat povod za granatiranje na Kiev..
Abe prijatele isto go pishav naredbiot den.
Na videoto shto go gledav mene mi izgledashe deka explozijata e zad kamionot


Мислење во темата 'Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)' https://forum.kajgana.com/threads/Војна-во-Украина-исклучиво-воена-перспектива.113224/post-9698166
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Не се камикази. Немаат опција за извидување, немаат камери, не се во контакт со операторот еднаш од кога ќе бидат испалени и сл. Имаат само координати каде треба да удрат.
Буквално се крстосувачки ракети за сиромашни.
Ако добро сватив цената им е 20 - 30.000 ЕУР парче.

Неисплатливо за ракетно ПВО да ги гаѓа и надобро би било со нешто како Бофорс 40мм да се гаѓаат ама треба огромна територија да се покрие. Кога се над градот поголема е шансата да го цимнеш и да падне меѓу цивили.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom