Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
не се замараат они со тоа, еве пратиле тенкови денес да ги чекаат. А реално тоа им е боља опција него артилеријата. Добри танкисти ќе сопрат секаква офанзива.
Подобро е да ги разбијат додека се групираат отколку да чекаат да ги нападнат. Не знам што им е поентата со ова што го прават.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
Подобро е да ги разбијат додека се групираат отколку да чекаат да ги нападнат. Не знам што им е поентата со ова што го прават.
не барај логика кога се работи за русите, тоа го научивме до сега :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Мене една работа не ми е јасна, русиве немаат сателити да гледаат што се случува, немаат авијација/артилерија да ги разбијат групирањата уште пред да ги нападнат?
Единствено логика што ми паѓа на памет е намерно да дозволуваат цела оваа опрема да се слева, за да ја уништат во одбранбена битка. Има повеќе анализи што го поткрепуваат ова.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.053
Подобро е да ги разбијат додека се групираат отколку да чекаат да ги нападнат. Не знам што им е поентата со ова што го прават.
Моја процена е дека го провоцираат Путин...за да удри силно како одговор, а тие вероватно имаат нешто спремано со западот. Во политички контекст...
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Моја процена е дека го провоцираат Путин...за да удри силно како одговор, а тие вероватно имаат нешто спремано со западот. Во политички контекст...
Одлична проценка.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Денес:

RussianArmy & DPR forces taking full control over the town of Zaitseve. Clashes with Ukrainian Army are taking place near Artemivsk clay deposit.



On the other hand, Ukrainian Army entered in the towns of Sablukivka, Kachkarivka & Piatijatky, previously vacated by Russian Army five days ago in Kherson front.

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.448
Поени од реакции
6.966
Dobro decki
Na mnogu mesta pishuva deka navodno so kamion bil krenat vo vozduh nostot.
Ama od videovo ili Jas slabo gledam ili explozijava e od stranata na mostot?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Утрово има ракетни напади во центарот на Киев, Дњепар и Лавов. Најверојатно енергетска инфраструктура.
Има инфо дека украинскава војска наводно се повлекувала од Бахмут и Краматорск.
Се концентрира војска на север од Украина поради можен напад од границата со Белорусија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.181

The Armed Forces of the Russian Federation hit the facilities in the center Kiev. According to preliminary information, the explosions thundered in the area of the SBU control building, as well as one of the offices of Vladimir Zelensky on Vladimirskaya Street.
One of the videos was the moment of the flight of the X-101 cruise missile. Air alert sirens did not work at the time of the attack in the city.


Besides Kiev a wave of Russian attacks swept through Western Ukraine. Residents report explosions in Vinnitsa, Khmelnitsky, Ternopol, as well as Lviv and Zhytomyr regions.
What objects were the target of the attack is still unknown: for part of the “arrivals” they could accept the work of the air defense. However, in the Lviv, Ternopol and Zhytomyr regions partially lost electricity. Almost throughout the country, there were problems with the Internet.
With a certain probability, strikes were inflicted on energy facilities in the western part of Ukraine.



About an hour ago, explosions in also wondered Dnepropetrovsk и Zaporozhye, where there were also problems with power supply. Strong voltage drops arose in Kiev.
Apparently, the target of the attacks was still power plants or similar facilities.



And here is the video from Dnepropetrovsk. One of the missiles launched hit an object at one of the city's industrial enterprises.
Автоматски споено мислење:

Утрово има ракетни напади во центарот на Киев, Дњепар и Лавов. Најверојатно енергетска инфраструктура.
Има инфо дека украинскава војска наводно се повлекувала од Бахмут и Краматорск.
Се концентрира војска на север од Украина поради можен напад од границата со Белорусија.
Наспроти заебанциите за „автобуската постојка“ Бахмут е стратешки важен во регионот.

Можеби заради тоа се нападиве на енергетската инфраструктура, сакаат да спречат прераспоредување на војската на противникот (железницата во најголем дел им работи на струја). Ова е логично во контекст на тоа дека не ја уништуваат инфраструктурата трајно, ама во специфични ситуации времено ја онеспособуваат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

The Armed Forces of the Russian Federation hit the facilities in the center Kiev. According to preliminary information, the explosions thundered in the area of the SBU control building, as well as one of the offices of Vladimir Zelensky on Vladimirskaya Street.
One of the videos was the moment of the flight of the X-101 cruise missile. Air alert sirens did not work at the time of the attack in the city.


Besides Kiev a wave of Russian attacks swept through Western Ukraine. Residents report explosions in Vinnitsa, Khmelnitsky, Ternopol, as well as Lviv and Zhytomyr regions.
What objects were the target of the attack is still unknown: for part of the “arrivals” they could accept the work of the air defense. However, in the Lviv, Ternopol and Zhytomyr regions partially lost electricity. Almost throughout the country, there were problems with the Internet.
With a certain probability, strikes were inflicted on energy facilities in the western part of Ukraine.



About an hour ago, explosions in also wondered Dnepropetrovsk и Zaporozhye, where there were also problems with power supply. Strong voltage drops arose in Kiev.
Apparently, the target of the attacks was still power plants or similar facilities.



And here is the video from Dnepropetrovsk. One of the missiles launched hit an object at one of the city's industrial enterprises.
Автоматски споено мислење:


Наспроти заебанциите за „автобуската постојка“ Бахмут е стратешки важен во регионот.

Можеби заради тоа се нападиве на енергетската инфраструктура, сакаат да спречат прераспоредување на војската на противникот (железницата во најголем дел им работи на струја). Ова е логично во контекст на тоа дека не ја уништуваат инфраструктурата трајно, ама во специфични ситуации времено ја онеспособуваат.
Jас уште стојам позади тоа со станицата во Бахмут, него гледам некои викаат ирански дронови некои ракети.
Има некое инфо какво оружје е користено?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.181
Не знам, ама мислам дека на некои од снимките тоа се поголеми експлозивни полнења отколку што тие дронови можат да носат.
Неповрзано, ова на другата тема го постирав ама еве го овде конкретно делот за Красни Лиман:
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
315
Поени од реакции
1.252
Руска одмазда - Почеток на тотална војна

Русија како одмазда за диверзијата на Кримскиот мост започна воздушна операција за уништување на стратешките државни и инфраструкторни објекти ширум Украина. Погодени и уништени се цели и објекти во Киев, Днепропетровск, Житомир, Лвов, Виница, Тернопол, Запорожје, Полтава, Черкаси,Николаев, Харков и други градови. Според извори од Киев погодена и уништена е една од канцелариите на Зеленски, како и главната зграда на Службата за Безбедност на Украина. Започнато е уништување на енергетскиот сектор на Украина, и враќање на Украина во 19 век.
Диверзијата на Кримскиот мост значеше преминување на руските црвени линии, а тоа значи дека Русија ќе започне водење на тотална војна против Украина.
Стратешката авијација на воено воздушните сили на Русија цела вечер и утрово изведуваат серија безконтактни напади со крстаречки ракети и со авио ракети по цели ширум Украина. Во операцијата се вклучени стратешките бомбардери Ту-160, Ту-95МСМ и Ту-22М3М, кои користат крстаречки ракети Х-101 и Х-32. Покрај нив, дејствуваат и руските ракетни единици со оперативните тактички ракетни системи Искандер, плус и Црноморската флота со крстаречките ракети Калибр НК.
Извршени се 3 серии на авио и ракетни напади со користење на околу 200 разни видови на ракети и крстаречки ракети.
Украинската ПВО одбрана и системи практично се немоќни, и не можат да ги срушат руските ракети.
За денес во Москва е закажана итна седница на Советот за безбедност на Руската Федерација, на кој што ќе бидат донесени историски одлуки
Ке ја врнат Украина у 19ти век...жално за сите таму,но сами си го бараа,на чело со Володомир Зеленски.
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom