Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Ако ЕУ покаже непослушност, има ли шанси САД да започнат специјална операција во ЕУ?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Пааа... Реалноста е дека химарсите се толку малку да се неважни во големата слика, додека другиве имаат децении спремани залихи од ракетни проектили. Истовремено базичните пушки и автомати од постара генерација се попоуздани, ако се чувани како што треба. На крај кај ги наоѓате овие „меме“ извори, на фотографијата ни ознаки има ни ништо. Аман оставете нешто кромид и за зима, цел го испоизедовте.
Химарсите беа предуслов за победата во Харков.
Прво ги браниш дека поарно со старо оружје војуваат а потоа не ти се ни верува во веста.
Ако беа Украинци исто ли ќе викаше?

Ве разбирам дека сте пристрасни, ама не мора да сте лицемерни
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Ако ЕУ покаже непослушност, има ли шанси САД да започнат специјална операција во ЕУ?
Доволно ќе им биде на барем еден ден да им ја секнат продажбата на американски долари, па инфлацијата во евро-зоната да рипне повисоко од Монт Еверест.

Потоа ќе си се вратат назад во стадото, подготвени за масовно стрижење по мерка на американскиот бербер, не им треба воена интервенција на европските овци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Kako na primer?
Nece Rusi na Amere, da im ovi ne zamere :cautious:.
P. S pogresno gledas na rabotite. Ne e bitno sto baraa i kolku potrosija tuku za kolku vreme go okupiraa. Site gledaat ovde na voenite kapaciteti i sposobnosti na edna drzava ili armija. Tuka Rusija ja zasra i toa baagji. Nikoj nemase da zucni ako po nekolku meseci ili godini Rusija kompletni ja napustese Ukraina ili toa sto bi ostanalo od nea vo smisla ne gi biva kako vojska, isto kako sto za Amerikancite nikoj ne vika deka ne gi biva zatoa sto zaminale od Afganistan. Vojskata si go napravi svoeto, posle e na politicarite.
Mislam se razbirame.
Те сваќам, ама мислам дека како што политичарите го решиле тоа за Авганистан, или поточно тендер-олигархијата. Така и политичката врхушка решила на ваков начин да се справува со Украина. Не е важно што ќе мислат јамајка и владе. Важно е каков ќе им испадне ним есапот. Америка можеше да ги реши козебачите за 2 месеци, ама реши да седи 20 години. Исто и Русија. Може сакаат да ја тренираат војската, оружјата... што и да е.
Автоматски споено мислење:

Химарсите беа предуслов за победата во Харков.
Прво ги браниш дека поарно со старо оружје војуваат а потоа не ти се ни верува во веста.
Ако беа Украинци исто ли ќе викаше?

Ве разбирам дека сте пристрасни, ама не мора да сте лицемерни
Реално мислиш дека ако ја бранеа прописно Харковската област со доволно војска, Химарсите ќе направеа разлика? Јас мислам дека не. Дури и си мислам дека Русите не ни пробале да бранат, како што кажуваат, дури и пред да почне нападот почнале да се припремаат да се повлечат заедно со цивилите.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Доволно ќе им биде на барем еден ден да им ја секнат продажбата на американски долари, па инфлацијата во евро-зоната да рипне повисоко од Монт Еверест.

Потоа ќе си се вратат назад во стадото, подготвени за масовно стрижење по мерка на американскиот бербер, не им треба воена интервенција на европските овци.
Зарем до толку се зависни?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Те сваќам, ама мислам дека како што политичарите го решиле тоа за Авганистан, или поточно тендер-олигархијата. Така и политичката врхушка решила на ваков начин да се справува со Украина. Не е важно што ќе мислат јамајка и владе. Важно е каков ќе им испадне ним есапот. Америка можеше да ги реши козебачите за 2 месеци, ама реши да седи 20 години. Исто и Русија. Може сакаат да ја тренираат војската, оружјата... што и да е.
So ogled na propagandata kako najmoknjoto oruzje na zapadot, ili edno od najmokjnite, poprilicno e bitno so misli Vlade, Jamajka, Djon ili tamu nekoj kozoebac. Da ne bese bitno, nemase ni da znaeme deka nekoj nekade napadnal.
Drugo e za prosecen zapadnoevropeec ili amerikanec ako ovie gi razbucaja po kratka postapka, drugo e vaka koga si igraat vojna.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.338
Не знам дали фативте една интересна изјава на Зеленски пред некој ден. Зеленски вели дека од САД добиваат 1,5 милијарда долари неповратна помош на месечно ниво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
So ogled na propagandata kako najmoknjoto oruzje na zapadot, ili edno od najmokjnite, poprilicno e bitno so misli Vlade, Jamajka, Djon ili tamu nekoj kozoebac. Da ne bese bitno, nemase ni da znaeme deka nekoj nekade napadnal.
Drugo e za prosecen zapadnoevropeec ili amerikanec ako ovie gi razbucaja po kratka postapka, drugo e vaka koga si igraat vojna.
Абе владе, со оглед на тоа дека знаеме кое е најјакото оружје на САД, нели мислиш дека што и да направи Русија, на крајот пропагандата ќе ја прикаже како неспособна, што всушност и се случува. И јас мислам дека тоа им е јасно на Русите, па едноставно си играат како што ним им одговара највеќе.
Автоматски споено мислење:

Не знам дали фативте една интересна изјава на Зеленски пред некој ден. Зеленски вели дека од САД добиваат 1,5 милијарда долари неповратна помош на месечно ниво.
Ништо чудно, треба да се види колку од тие пари навистина стига до Украина, а колку иде како провизија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Абе владе, со оглед на тоа дека знаеме кое е најјакото оружје на САД, нели мислиш дека што и да направи Русија, на крајот пропагандата ќе ја прикаже како неспособна, што всушност и се случува. И јас мислам дека тоа им е јасно на Русите, па едноставно си играат како што ним им одговара највеќе.
Jamajka, pred faktite i bogovite molcat.
Mozeja da jadat gomna do beskraj, no rusko zname na granicen premin so Polska i Germanija bi bilo poprilicno demotiviracki za bilo koj amerikanec ili evropjanin, da ne zboram za random nekoj od Afrika, Azija ili Juzna Amerika :toe:.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.026
На америте војната во Авганистан ги кошташе околу 200 милијарди на годишно ниво. Најмал проблем е милијарда или две на Украина месечно, само да има месо за гинење.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.338
Не верувам дека мобилизацијата ќе смени нешто посебно во текот на војната. Тие со регуларна војска не се снаоѓаат баш најдобро и според сите бројки имаат сериозни загуби меѓу офицерите. Како ќе се организираат и водат овие мобилизирани единици и од кои офицери останува мистерија и не сум баш оптимист за тоа.

Мислам дека нема да им остане друга опција освен користење нуклеарно оружје од позиција на слабост. Овие европскиве дибеци тераат ко слепци напред без да ги согледаат можните последици. Па уште слушам официјални изјави на премиери како тој на Ирска, дека Русија требала да биде исфрлена од Совет на безбедност. Не се при здрава свест дебиливе. Ќе погинеме сите ради што не знаат што прават.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Jamajka, pred faktite i bogovite molcat.
Mozeja da jadat gomna do beskraj, no rusko zname na granicen premin so Polska i Germanija bi bilo poprilicno demotiviracki za bilo koj amerikanec ili evropjanin, da ne zboram za random nekoj od Afrika, Azija ili Juzna Amerika :toe:.
По која цена?
ајде ќе помине време па ќе видиме. Не е дека сум јас сезнајуча стена, ама мене не ми личи дека губат Русите војна.

еве по се изгледа и Красни Лиман ќе падне, прво место би било кое го бранат, ако падне нели. Ама пак имај во предвид дека на чија страна е пропагандата. И Хитлер 1942 викаше дека е готово со Советите.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.338
На америте војната во Авганистан ги кошташе околу 200 милијарди на годишно ниво. Најмал проблем е милијарда или две на Украина месечно, само да има месо за гинење.
Ако го разбрав добро мислам дека овие средства се на страна од воената помош што им ја даваат која до сега е околу 50 милијарди долари. Мене тоа ми беше од интересно од друг аспект, а тоа е дека самото функционирање на Украина како држава односно нејзиниот државен и административен апарат е сериозно зависно од неповратна (Американска) помош. Пополека се претворија во Јужен Виетнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom