Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.312
На фанфари Американците го трубеа нападот на Киев, месец дена пред да почне. Зошто би пробувале нешто Русите, што веќе е прочитано? Или можеби намерно правеле да бидат прочитани, додека на Југ без никаков проблем за тоа време го завземаа Керсон и го опколија Мариопол.

И да, сигурно Русите мислеле дека ќе го завземат Киев за 3 дена. Немаа искуство со Алепо на пример. Колку само потценувачки гледате на Русите тоа е чудо едно. Дури ми е срам што морам да опраам со вакви соговорници.
не гледам потценувачки, гледам реално. Очигледно нивното разузнавање ги зезна. Влегоа неспремни за тоа што ги чекаше внатре. Таа војска што беше можеби ќе беше доволна ако се идеше по план. Но ништо не идеше по план.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
не гледам потценувачки, гледам реално. Очигледно нивното разузнавање ги зезна. Влегоа неспремни за тоа што ги чекаше внатре. Таа војска што беше можеби ќе беше доволна ако се идеше по план. Но ништо не идеше по план.
Ајде објасни ми како може да те зезне разузнавањето, ако 1 месец пред нападот, САД труби дека Русите ќе нападнат на север, за да го освојат Киев. Што се Русите, мазохисти? Нема врска што знаат кај напаѓаме, и така сме глупи, ајде ќе пробаме. Ова е нон сенс.

Ние како банана држава при една планирана воена акција нема шанса толку дилетантски да делуваме, со тие информации што ги поседуваме, а не пак Русија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Колку само потценувачки гледате на Русите тоа е чудо едно.
Sega raka na srce, ne se pokazaa bas vo najdobro svetlo.
Vo napad samo trubata se slusa,, a ne ovie neznam sto, neznam kako.
Ako neznaat, imaa od koj da vidat.
Dosega Kiev trebase da bidi maksimun dva reda cigli. Site centrali (ne nuklearnite), site bitni mostovi, stanici, telekomunikaciski stolbovi itn itn trebase da bidat dalecno minato.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Sega raka na srce, ne se pokazaa bas vo najdobro svetlo.
Vo napad samo trubata se slusa,, a ne ovie neznam sto, neznam kako.
Ako neznaat, imaa od koj da vidat.
Dosega Kiev trebase da bidi maksimun dva reda cigli. Site centrali (ne nuklearnite), site bitni mostovi, stanici, telekomunikaciski stolbovi itn itn trebase da bidat dalecno minato.
Тука се слагам, војската не е хуманитарна организација. Ама сепак мислам дека е тоа политичка одлука. Јас се кладам на пример ако дојде ред да дојдат на Косово, нема да му ја мислат многу.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.312
Ајде објасни ми како може да те зезне разузнавањето, ако 1 месец пред нападот, САД труби дека Русите ќе нападнат на север, за да го освојат Киев. Што се Русите, мазохисти? Нема врска што знаат кај напаѓаме, и така сме глупи, ајде ќе пробаме.
па очигледно така се покажаа. Дронови за извидница почнаа да користат дури втората фаза кога почна. Кога ја вратија војската од Киев.

Иначе, доста ги потценија, очекуваа брза специјална операција која еве ќе испадне долга војна. Нема Русија да изгуби, но ќе потрае работава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
па очигледно така се покажаа. Дронови за извидница почнаа да користат дури втората фаза кога почна. Кога ја вратија војската од Киев.

Иначе, доста ги потценија, очекуваа брза специјална операција која еве ќе испадне долга војна. Нема Русија да изгуби, но ќе потрае работава.
Правена е за да трае. Нема непотребни ризици за Русија, а долга војна и одговара и на Русија и на САД.

Да го освоеја Киев и да паднеше цела Украина, до сега оние полулегални воени формации ќе делуваа низ цела Украина како герилски групи, правејќи им знатно поголема штета на Русите, него ли што имаат сега. Ако паднеше Киев, сигурно Бандеровци немаше да се предадат. Вака барем има линија на раздвојување и се знае од каде иде непријателството.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Тука се слагам, војската не е хуманитарна организација. Ама сепак мислам дека е тоа политичка одлука. Јас се кладам на пример ако дојде ред да дојдат на Косово, нема да му ја мислат многу.
Deka Kiev ili tamu Liov uma mnogu Rusi?
Politicka ili voena vaka od strana gledano ne menva mnogu.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Заврши референдумот и оп форумот назад.:LOL:
Бидна, Кубанците на референдумот кој се одржа вчера, недела, 25 септември 2022, со над 66% гласови ЗА одобрија легализација на бракови помеѓу истополови партнери, како и правото на истополовите партнери да посвојуваат деца.

Мислев дека ќе се радуваат западњачките разбудени снегулки, ама референдум во еднопартиска диктатура од типот на Куба не им делувал задоволително демократски.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Види колку Украинци има во Русија. Не е баш така едноставно.
Ako se tolku emotivni, ic neka ne vleguvaa :toe:.
Vidi, ocigledno pogolemi raboti se vo igra, a ne tamu Rusi, malcinstva, denacifikacija i neznam sto, no vaka laicki gledano za random covek kako za drzava so pretendira da ja gledame kako svetska voena sila baaaaagji ja zasraja i toa e fakt.
Nema vtora sansa za prv vpecatok.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ako se tolku emotivni, ic neka ne vleguvaa :toe:.
Зависи какви им се калкулациите. Ако планирале долга и спора војна. Тогаш таман си се. Европа крвари. Русија на пола година беше во плус. Што треба повеќе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Зависи какви им се калкулациите. Ако планирале долга и спора војна. Тогаш таман си се. Европа крвари. Русија на пола година беше во плус. Што треба повеќе.
Evropa ke krvarese i taka i vaka.
Samo gasot da go ckrapneja preku nokj i Evropa, barem zapadna ke bese na kolena, mozda i povekje od sega.
Evropa sekako ke vovedese sankcii, embarga bez razlika dali Ukraina bese izorana ili delumno izorana taka da isto im se fakjase od taa gledna tocka.
Vaka ispagja deka ne gi biva. Ne velam deka ne gi biva, no taka ispagja vo ocite na random neznam koj.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Слободоборци, продолжете со борбата, до последниот Украинец. :tapp:

Кому му е гајле што сакаат Украинците

За време на војната, руски и украински преговарачи тајно се состанале и некако скицирале решение за ставање крај на војната. Само што Бајден не бил задоволен а Борис Џонсон подоцна му објаснил на Зеленски: Дури и Украина да е подготвена за некои гаранции за Путин, Западот не е.

...

Уште во април 2022, според напис во магазинот „Форин полиси“, преговарачи од владите на Русија и Украина тајно се состанале и „изгледаше дека претпазливо се договориле за контурите на едно преговарачко решение за ставање крај на војната“.

Условите на договорот беа едноставни. Русија ќе ги повлече своите трупи од Украина. Украина ќе вети дека нема да влезе во НАТО, така што секоја страна ќе го добие она што најмногу го сака.

Но, администрацијата на Бајден категорично се спротивстави на оваа спогодба. Советниците на Бајден не сакаа само Русите да ја напуштат Украина. Така ни кажуваат на телевизија, но не е така. Советниците на Бајден сакаат целосна војна за промена на режимот во Русија, очигледно за да се одмаздат за изборот на Доналд Трамп, за кој веруваат дека е одговорен Путин. Беа подготвени да се борат до последниот Украинец за да го добијат тоа.

На 9 април 2022, Белата куќа го испраќа својот несреќен отпадок, тогашниот британски премиер Борис Џонсон, во Киев. Според украинските медиуми, Џонсон ѝ соопштил две пораки на владата на Зеленски: „Првата е дека Путин е воен злосторник. Тој треба да биде притиснат, а не да се преговара со него. Второ, дури и Украина да е подготвена да потпише некои договори за гаранции со Путин, Западот не е“.

Со други зборови, кому му е гајле што сакаат Украинците.

Америка и Обединетото Кралство бараат тотална војна со Русија, војна за промена на режимот во Русија а фстени во средина, Украинците немаат друг избор освен да се согласат. Неколку дена подоцна, мировните преговори пропаднаа. За ова речиси и да не се известуваше, а беше пресвртница во војната во Украина.

...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Evropa ke krvarese i taka i vaka.
Samo gasot da go ckrapneja preku nokj i Evropa, barem zapadna ke bese na kolena, mozda i povekje od sega.
Evropa sekako ke vovedese sankcii, embarga bez razlika dali Ukraina bese izorana ili delumno izorana taka da isto im se fakjase od taa gledna tocka.
Vaka ispagja deka ne gi biva. Ne velam deka ne gi biva, no taka ispagja vo ocite na random neznam koj.
Ако кажеме вака најфер, не ги бива како што ги бива Американците. Ама тоа може и позитивно да се свати. А и башка да те прашам, што фајде имаа Американците од Авганистан што седеа таму 20 години и што потрошија неброени милијарди.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Ако кажеме вака најфер, не ги бива како што ги бива Американците. Ама тоа може и позитивно да се свати. А и башка да те прашам, што фајде имаа Американците од Авганистан што седеа таму 20 години и што потрошија неброени милијарди.
Kako na primer?
Nece Rusi na Amere, da im ovi ne zamere :cautious:.
P. S pogresno gledas na rabotite. Ne e bitno sto baraa i kolku potrosija tuku za kolku vreme go okupiraa. Site gledaat ovde na voenite kapaciteti i sposobnosti na edna drzava ili armija. Tuka Rusija ja zasra i toa baagji. Nikoj nemase da zucni ako po nekolku meseci ili godini Rusija kompletni ja napustese Ukraina ili toa sto bi ostanalo od nea vo smisla ne gi biva kako vojska, isto kako sto za Amerikancite nikoj ne vika deka ne gi biva zatoa sto zaminale od Afganistan. Vojskata si go napravi svoeto, posle e na politicarite.
Mislam se razbirame.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom