Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
Можат русите да донесат трупи, тоа е тоа што многумина не го разбираат и се силат за повеќе трупи. Русите имаат проблем со логистика од почеток на војната.

Секој војник во ваква офанзива му треба дневна достава од 200кг, муниција и оружје, храна и лекови, и гориво.

Колку повеќе војници толку повеќе логистички проблеми.

Не знам како им е проблем логистиката кога се истурија од артилерија користење. А таа троши сигурно 100тици тони опрема дневно. Далеку повеќе од војниците.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Kaко бе може да навивате у војна каде до сега 1000 деца има загинато,м??
Да ви се серам у тоа паметот што го имате.
A 30godisnata vojna 1618-1648?

Tuku i tie vojni sto gi spomna bea pogresni i se za osuduvanje. Mislam od posle ima i mnozinstvo javno mislenje za toa. Prosto kazano, ako nekoj pravi glupost ne znaci deka i drug treba da pravi glupost. Ama ubo sto gi spomna tie tri vojni, SAD dozivea debakl tuka pa Rusija ne e daleku od slicna sudbina.
Пред само некое време Израел рокаше рандом низ Газа и имаше над 200 и кусур деца здробено, ама Цитро ич не се ни почеша, Икорче ти и отворено си кажа дека ти е гајле за палестинците.

Вчера ве цитираа на темата за Ерменија, ама и таму ве немаше оти баш ви е гајле, за Украина, Палестина, Јемен, Сирија, Ирак, Либија..... на вас проблемот е Русија, да беше некоја друга држава со Украина по флеш вестите од неколку секунди ХХХХХХ ја нападна Украина, вашиот одговор ќе беше, преку кур ако ја нападнала.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.817
Пред само некое време Израел рокаше рандом низ Газа и имаше над 200 и кусур деца здробено, ама Цитро ич не се ни почеша, Икорче ти и отворено си кажа дека ти е гајле за палестинците.

Вчера ве цитираа на темата за Ерменија, ама и таму ве немаше оти баш ви е гајле, за Украина, Палестина, Јемен, Сирија, Ирак, Либија..... на вас проблемот е Русија, да беше некоја друга држава со Украина по флеш вестите од неколку секунди ХХХХХХ ја нападна Украина, вашиот одговор ќе беше, преку кур ако ја нападнала.
Toma, moralizmot e na start porazitelna taktika odnosno edinstvena slamka na poslabite. Taka bese i so nasiot spor za imeto. Moral i sve na nasa strana ama nemavme mokj pravdinata da ja proturkame i dojde banda sto rasprodade sve. Taka i vo golemata politika. Moralot e samo plus argument ama na kraj mokjta e klucna. Tocno e deka Amerika bese za osuduvanje i izoliranje ama bese premokjna za da se napravi toa em ima sojuznici. Kina da napadnese sosed denes istoto ke bese, premokjna e za znacitelni sankcii. Ama Rusija ne e pa zatoa obidot. Istoto vazi za Israel. Nivniot interes e toa sto pravat i mokjni se toa da go pravat. Moze da osuduvame kolku sakame ama taka svetot ne funkcionira.
Автоматски споено мислење:

Работава е што никакви реперкусии немаат Американците од тие осуди, напротив, само во ќар се. Дали некој новинар ќе напишел артикл со осуда за војната во Либија после 10 години, голем курац, штетата е веќе направена, државата пропадната.
Вчера Југославија, Ирак, Авганистан, Либија, Сирија, Јемен утре ќе биде Ерменија, Египет, или било која рандом земја...
Не дека Америте запреа со војување... Од кога почна само војнава со Украина, колку режими сменија... Пр. Пакистан.

Од друга страна, војната во Украина има масовни последици по сите, во цел свет. И тоа поради санкциите на Западот, од демек "алтруистични" причини.

Тоа е разликата.
Ne e toa razlikata tuku prasanje na mokj.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Мал хинт: уште на почетокот на војната пишував дека Украинците еднаш засекогаш имаат можност да се ослободат од руско влијание и секој ден се сè поблиску до тоа. Дури и ако имало одреден процент на луѓе што можеби мислеле дека ситуацијата пред 2014 е подобра за нив бил голем пред војната или на нејзиниот почеток - сега веќе тој процент (ако воопшто го има) е занемарлив и незабележителен.
Da, do pred aneksijata na Krim i početokot na voenite dejstvija vo istočna Ukr. (Donbas) vozmožno beše vo Ukraina na izbori da pobedat duri i pro-ruski političari i politički opcii, no veke toa e totalno nevozmožno, premnogu krv se proli i premnogu omraza se sozdade pomegju ovie dve državi i narodi.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Toma, moralizmot e na start porazitelna taktika odnosno edinstvena slamka na poslabite. Taka bese i so nasiot spor za imeto. Moral i sve na nasa strana ama nemavme mokj pravdinata da ja proturkame i dojde banda sto rasprodade sve. Taka i vo golemata politika. Moralot e samo plus argument ama na kraj mokjta e klucna. Tocno e deka Amerika bese za osuduvanje i izoliranje ama bese premokjna za da se napravi toa em ima sojuznici. Kina da napadnese sosed denes istoto ke bese, premokjna e za znacitelni sankcii. Ama Rusija ne e pa zatoa obidot. Istoto vazi za Israel. Nivniot interes e toa sto pravat i mokjni se toa da go pravat. Moze da osuduvame kolku sakame ama taka svetot ne funkcionira.
Сметаш дека Израел е помоќна држава од Русиjа...еве, jас не се сложувам со тебе.
Даj види таму кристалната топка што кажува за иднина...ти тоа го можеш.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.497
Поени од реакции
3.572
Засега ова е најуспешната акција на орките за денацификација и демилитаризација во Украина.
Не знам што биле криви кравите, ама еве - ги денацифицирале.:(
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Пред само некое време Израел рокаше рандом низ Газа и имаше над 200 и кусур деца здробено, ама Цитро ич не се ни почеша, Икорче ти и отворено си кажа дека ти е гајле за палестинците.

Вчера ве цитираа на темата за Ерменија, ама и таму ве немаше оти баш ви е гајле, за Украина, Палестина, Јемен, Сирија, Ирак, Либија..... на вас проблемот е Русија, да беше некоја друга држава со Украина по флеш вестите од неколку секунди ХХХХХХ ја нападна Украина, вашиот одговор ќе беше, преку кур ако ја нападнала.
Абе томице,ја сто пати имам пишано дека сум против сите војни и агресии,сметам дека со војна не се решава ништо,а ти што не си прочитал и не си у тек, реприза утре у 12 саат.
Ме тагирале во темата за Нагорно-карабах..Со случувањата таму скроз не сум у тек,незнам што да кажам,а нејќам да лупам нешто кога не сум информиран.Ама сигурно многу поблиски би ми биле Ерменците него Азерите муслимани.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.484
Поени од реакции
2.545
Америка нападна вака милион земји, после Втора Светска.

Никој никогаш не побара да ја изолираат, да и стават санкции и со тоа да се доведе светот во економски безизлезна ситуација, или нуклеарно опасна ситуација.

Зошто сега сето тоа?
Не си запазил изгледа што напишав, зборував за тука на форумов, а не за дали САД била осудена од меѓународните заедници и од власта на другите држави.

А на прашањето што си го поставил мислам ти одговорив пред неколку месеци тука.

Мислам дека веќе го знаеш одговорот но ајде ќе ти одговорам.

За мене лично нема разлика помеѓу Американската агресија и Руската сега. За разлика од руските навивачи од мене нема да слушнеш дека Блер и Буш биле во право што нивните војници убиваа цивили во Ирак.

Од меѓународен аспект разликата е во тоа што, глобалната култура и економија е сеуште предводена од западниот свет. Зошто цел свет користи Фејсбук, пие Кока Кола и јаде во МекДоналдс.
Работата во тоа е што поради овие причини западниот свет исто има и монопол на меѓународниот медиумскиот простор (Ако те интересира повеќе за манипулациите и двојните аршини на медиумите во врска со војните на Америка прочитај ја Manufacturing Consent од Чомски).
Поради ова западниот свет има моќ да става санкции. Доколку живеевме во свет каде што Русија е главен глобален играч тогаш истото ќе се случеше и со Америка кога правеше војни во туѓи држави.

Факт е дека западниот свет немаше доволно јак непријател за да им воведе санкции за нивните војни. Случајот со Кина кажува дека ова може да се промени за брзо време.

Доколку на сегашното место на Русија беше Кина, ако се воведеа санкции кон Кина, ќе имаше длабоки импликации на економиите на државите од западниот свет, посебно Америка, што неверувам дека воопшто овие држави би пробале да воведат некакви санкции, небаре санкциите досега на Америка кон Кина испаднаа полоши за Америка него за Кина.

Причината зошто ние не ја осудивме САД за нивните војни е дека сме америчка творевина, со прозападни политичари.

Не знам дали е тешко да си на страната на агресорот, расположението на темава е сосема различно :)

А кога сме кај генералното население секогаш скоро имало отпор, протести па дури и остатоци во поп култура, рок бендови кариери направија од критиките за војната во Виетнам, за војната во Ирак го имаш најмасовниот протест досега во Рим и слично.

Вакви работи во Русија нема да видиш, и да постојат се знае како се справуваат со нив, и учесникот на отпорот и цела фамилија до трето колено ги снемува. И во "демократскиот" Запад кога им жежи на газот како случајот со Сноуден и Асанж користат слични методи, за ликови како Асанж од Русија или од Кина во нивните медиуми нема да имаш ни прилика да слушнеш. На сврикачите им свирнуваат по еден куршум во глава уште пред да свирнат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Засега ова е најуспешната акција на орките за денацификација и демилитаризација во Украина.
Не знам што биле криви кравите, ама еве - ги денацифицирале.:(
Ама си неинформиран. Западот тврди дека кравите се виновни за глобалното затоплување, мора да се уништат, па ете Русите и тој проблем ни го решаваат, за да не се потиме.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.859
Поени од реакции
6.020
А кога сме кај генералното население секогаш скоро имало отпор, протести па дури и остатоци во поп култура, рок бендови кариери направија од критиките за војната во Виетнам, за војната во Ирак го имаш најмасовниот протест досега во Рим и слично.

Вакви работи во Русија нема да видиш, и да постојат се знае како се справуваат со нив, и учесникот на отпорот и цела фамилија до трето колено ги снемува. И во "демократскиот" Запад кога им жежи на газот како случајот со Сноуден и Асанж користат слични методи, за ликови како Асанж од Русија или од Кина во нивните медиуми нема да имаш ни прилика да слушнеш. На сврикачите им свирнуваат по еден куршум во глава уште пред да свирнат.
Па тогаш која е разликата?

Тоа дека на Америте не им жежи и ги предизвикуваат војните чисто од експанзионистички пристап кон ресурси и владеење со светот?

Додека Русите одат во војна од егзистенцијални причини, принудени да интервенираат поради дефанзива.

Чекај да им дожежи на Америте и да изгубат контрола над населението таму, да немаат организирани протести од типот на БЛМ и остали бљувотини, туку онака да се под ризик на граѓанска војна, ќе ја видиш истата суровост.

До тогаш ќе гледаме оваква привидна "слобода" каде хипици и инфлуенсери ќе направат песнички за како им е лоша владата, без никакви последици и промени.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Слава У̶к̶р̶а̶ï̶н̶i̶ евтиниииј газ и сметки.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.484
Поени од реакции
2.545
Па тогаш која е разликата?

Тоа дека на Америте не им жежи и ги предизвикуваат војните чисто од експанзионистички пристап кон ресурси и владеење со светот?

Додека Русите одат во војна од егзистенцијални причини, принудени да интервенираат поради дефанзива.

Чекај да им дожежи на Америте и да изгубат контрола над населението таму, да немаат организирани протести од типот на БЛМ и остали бљувотини, туку онака да се под ризик на граѓанска војна, ќе ја видиш истата суровост.

До тогаш ќе гледаме оваква привидна "слобода" каде хипици и инфлуенсери ќе направат песнички за како им е лоша владата, без никакви последици и промени.
Па која е разликата де, прочита воопшто што напишав? Ајде по пластично ќе пробам остај Асанж и Сноуден настрана. Ајде вака кажи ми дали ист третман ќе добиеја критичарите на војна предизвикана од Западните држави и критичарите од Русија/Куна за војна предизвикана Русија/Кина. Ако сметаш дека е исти третманот може да завршиме дискусија.

Не знам дали воопшто имате претстава колкава е граѓанската слобода во Русија и Кина, пример да земеме од тука на форумов како што си јадеме гомна и пцуеме по сељакот од муртино и владеачката гарнитура, во Русија/Кина немаат таква слобода, кажи ми ти дали би сакал да живееш во држава каде што поради тоа што си напишал нешто за Заев на форумов под наредба на паријата ти идат дома и те ставаат доживотно затвор, во овие држави се случува и тоа често и тоа е оптимистичкито сценарио што може да се случи.

Не знам што очекуваш под граѓанска војна што би се десило во САД, очекуваш Бајден да се извини и целата елита да отстапи власт и богатство? Ако мислиш дека така функционираат структурите на моќ тогаш океј, што би рекол еден член на форумов како во песната Imagine од Џон Ленон.

Ако за тебе е дефанзива јуришот кон Киев тогаш можеби или јас не го разбирам доволно зборот или ти. Дефанзива ќе беше ако имаше јуриш кон Москва

Како што викаше еден член тука, егзистенцијално прашање го направивте овај геополитички интерес.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.859
Поени од реакции
6.020
Па која е разликата де, прочита воопшто што напишав? Ајде по пластично ќе пробам остај Асанж и Сноуден настрана. Ајде вака кажи ми дали ист третман ќе добиеја критичарите на војна предизвикана од Западните држави и критичарите од Русија/Куна за војна предизвикана Русија/Кина. Ако сметаш дека е исти третманот може да завршиме дискусија.

Не знам дали воопшто имате претстава колкава е граѓанската слобода во Русија и Кина, пример да земеме од тука на форумов како што си јадеме гомна и пцуеме по сељакот од муртино и владеачката гарнитура, во Русија/Кина немаат таква слобода, кажи ми ти дали би сакал да живееш во држава каде што поради тоа што си напишал нешто за Заев на форумов под наредба на паријата ти идат дома и те ставаат доживотно затвор, во овие држави се случува и тоа често и тоа е оптимистичкито сценарио што може да се случи.

Не знам што очекуваш под граѓанска војна што би се десило во САД, очекуваш Бајден да се извини и целата елита да отстапи власт и богатство? Ако мислиш дека така функционираат структурите на моќ тогаш океј, што би рекол еден член на форумов како во песната Imagine од Џон Ленон.

Ако за тебе е дефанзива јуришот кон Киев тогаш можеби или јас не го разбирам доволно зборот или ти. Дефанзива ќе беше ако имаше јуриш кон Москва

Како што викаше еден член тука, егзистенцијално прашање го направивте овај геополитички интерес.
Тоа што смееш да пишуваш за Заев на форум ти е само привидна слобода. Затоа при секоја ситуација негативна за нас, форумов има "технички проблеми".

Имај некој општествен импакт каде што поради тебе ќе се групираат луѓе, ќе го јадеш на велико. Обиџуко два пати излезе на ТВ дека ќе бидат кривично гонети сите оние што ја поддржуваат Русија на Социјални Мрежи.

Со други зборови, имаш само можност да канализираш гнев и да се исмеваш на твојот лидер, ама немаш можност никако да смениш фактичка ситуација. Ако имаш, и им преставуваш опасност, ќе те ликвидираат додека трепнеш.
Во Франција, организаторите на "жолтите елеци" ги бараа и под дрво, и под камен, ги екстрадираа од Швајцарија. Сето тоа затоа што организираа демократски и граѓански протест кој премина во можност на пад на влада.

Ако мислиш дека е тоа слобода и демократија, океј, може да се заврши дискусијата.


Јуриш на Москва има уште од 90-та наваму.
Каде се случуваат војни последните години? Во сојузници на Нато, или во сојузници на Русија, зошто?

Во Украина војната беснее од 2014, не од сега.
Пред да влезе Русија во војната, претходеа низа фактори, како на пример можноста за ставање на ракети во Украина, а чашата се прели кога Зеленски рече дека Украина ќе се снабди со нуклеарно оружје.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom