Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Неколку тактички и нема да има проблеми, треба да ја изораат Украина и нема проблеми да имаат русите, што викаш ти?
Само да не им продаде некој нуклеарки на украинците у меѓу време.
отековте со нуклеаркиве, секогаш кога ќе дојде тесно нуклеарките :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
А во Ирак, Авганистан немаше ли загинати деца? Или во Виетнам ја памтиш таа познатата слика со детето голо како трча?
A 30godisnata vojna 1618-1648?

Tuku i tie vojni sto gi spomna bea pogresni i se za osuduvanje. Mislam od posle ima i mnozinstvo javno mislenje za toa. Prosto kazano, ako nekoj pravi glupost ne znaci deka i drug treba da pravi glupost. Ama ubo sto gi spomna tie tri vojni, SAD dozivea debakl tuka pa Rusija ne e daleku od slicna sudbina.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Неколку тактички и нема да има проблеми, треба да ја изораат Украина и нема проблеми да имаат русите, што викаш ти?
Само да не им продаде некој нуклеарки на украинците у меѓу време.
Многу многу детски одговор, малце повеќе те почитував :)

Ова ти е на ниво на Рон...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.166
Поени од реакции
12.676
A 30godisnata vojna 1618-1648?

Tuku i tie vojni sto gi spomna bea pogresni i se za osuduvanje. Mislam od posle ima i mnozinstvo javno mislenje za toa. Prosto kazano, ako nekoj pravi glupost ne znaci deka i drug treba da pravi glupost. Ama ubo sto gi spomna tie tri vojni, SAD dozivea debakl tuka pa Rusija ne e daleku od slicna sudbina.
А граѓанската војна во украина, 2014та?

Ај вака да те прашам, ако Русија на пример, ја урне владата во Мексико, стави нејзин режим, почне да праи воени вежби на границата со САД, почне да прави немири во Тексас, ги вооружува мексиканците со современо оружје, шири нацизам во Мексико против САД, ти би го поддржал тоа?

И како САД би реагирале?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.733
Поени од реакции
21.743
Интересно е како дворскиот бугарски шут ти е лаjкнал. :)
Во една друга тема напишав неколку аргументи за бугарите и едниот од нив беше дека немаат врска од сарказам...толку им сече тиквата.

Да се вратиме на темата:

Подгответе се за распад на Руската Федерација


Леле, готов е. :rolleyes:

П.С. Бен Хоџис е бивш НАТО генерал.
Готови се овој пат со сигурност!

FZlim-FX0AQKyX5.jpeg

Со оглед дека пола од ракетите што испраќаат русите украинците успешно ги пресретнуваат, во моментов летање со авион или хиликоптер над Украина е самоубиствена мисија за руските пилоти.

И тоа допрва Украина треба да добие ИРИС од Германија.
Значи Украинците сами си ги бришат браните и електраните, намерно ги местат Русите. :mad:

И тоа хеликоптерите што покосуваат украинска војска да ти било пријателски оган.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
6.021
Tuku i tie vojni sto gi spomna bea pogresni i se za osuduvanje. Mislam od posle ima i mnozinstvo javno mislenje za toa. Prosto kazano, ako nekoj pravi glupost ne znaci deka i drug treba da pravi glupost. Ama ubo sto gi spomna tie tri vojni, SAD dozivea debakl tuka pa Rusija ne e daleku od slicna sudbina.
Работава е што никакви реперкусии немаат Американците од тие осуди, напротив, само во ќар се. Дали некој новинар ќе напишел артикл со осуда за војната во Либија после 10 години, голем курац, штетата е веќе направена, државата пропадната.
Вчера Југославија, Ирак, Авганистан, Либија, Сирија, Јемен утре ќе биде Ерменија, Египет, или било која рандом земја...
Не дека Америте запреа со војување... Од кога почна само војнава со Украина, колку режими сменија... Пр. Пакистан.

Од друга страна, војната во Украина има масовни последици по сите, во цел свет. И тоа поради санкциите на Западот, од демек "алтруистични" причини.

Тоа е разликата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Значи Украинците сами си ги бришат браните и електраните, намерно ги местат Русите. :mad:

И тоа хеликоптерите што покосуваат украинска војска да ти било пријателски оган.
Еми ко ќе испратат 10 ракети, 5 ќе стигнат. И тоа успеваат да го направат само на пократко растојание, колку е подолг летот на ракетата, толку е поверојатно да ја турнат украинците.

А за авиони и хеликоптери, си знаеш како му е, посебно последнава недела ... :)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
A 30godisnata vojna 1618-1648?

Tuku i tie vojni sto gi spomna bea pogresni i se za osuduvanje. Mislam od posle ima i mnozinstvo javno mislenje za toa. Prosto kazano, ako nekoj pravi glupost ne znaci deka i drug treba da pravi glupost. Ama ubo sto gi spomna tie tri vojni, SAD dozivea debakl tuka pa Rusija ne e daleku od slicna sudbina.
Види овде на темава на големо се користи whataboutism, на тема именувана Пресвртница за Украина, ја осудуваш инвазијата од страна на Русија и одма добиваш одговор од типот на "А Америка кога тепаше цивили во Ирак океј беше?", исто ти се фаќа како да отвориме тема за надворешната политика на Америка, и кога ќе напишат тие нешто за војните што ги правеле ти да им вратиш со стилот "Ама Русите во Украина кога тепаа цивили, или во Авганистан" и ја и ти да ставаме икони на темата од Блер, Буш или помодерно од Бајден.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
А граѓанската војна во украина, 2014та?

Ај вака да те прашам, ако Русија на пример, ја урне владата во Мексико, стави нејзин режим, почне да праи воени вежби на границата со САД, почне да прави немири во Тексас, ги вооружува мексиканците со современо оружје, шири нацизам во Мексико против САД, ти би го поддржал тоа?

И како САД би реагирале?
Не знам како би реагирале САД ама знам дека сите други би им се смееле и би ги сметале за неспособни :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.042
Kaко бе може да навивате у војна каде до сега 1000 деца има загинато,м??
Да ви се серам у тоа паметот што го имате.
У сите војни има многу деца загинато.

Заради тоа не треба да се ставаме на ниедна страна?
Као, не сум на страна на Сојузниците у Втора Светска, бидејќи имало во војната деца загинато?

Јака логика, нема што.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.042
Види овде на темава на големо се користи whataboutism, на тема именувана Пресвртница за Украина, ја осудуваш инвазијата од страна на Русија и одма добиваш одговор од типот на "А Америка кога тепаше цивили во Ирак океј беше?", исто ти се фаќа како да отвориме тема за надворешната политика на Америка, и кога ќе напишат тие нешто за војните што ги правеле ти да им вратиш со стилот "Ама Русите во Украина кога тепаа цивили, или во Авганистан" и ја и ти да ставаме икони на темата од Блер, Буш или помодерно од Бајден.
Америка нападна вака милион земји, после Втора Светска.

Никој никогаш не побара да ја изолираат, да и стават санкции и со тоа да се доведе светот во економски безизлезна ситуација, или нуклеарно опасна ситуација.

Зошто сега сето тоа?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Америка нападна вака милион земји, после Втора Светска.

Никој никогаш не побара да ја изолираат, да и стават санкции и со тоа да се доведе светот во економски безизлезна ситуација, или нуклеарно опасна ситуација.

Зошто сега сето тоа?
Глупава грешка направена од лажен морализам која најверојатно ќе ги кошта економијата. Школски пример за тактика која треба да се користи против третоешалонци искористена против 2,3,4 светска сила со најверојатно тешки последици
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.025
Поени од реакции
4.206
Ма да америте што им ги прават плановите не штедат многу на украинци, а и украинците се спремни да гинат.
Можам да разберам ако еден Украинец свесно оди за загине, затоа што крајно-десната идеологија му го помрачила умот и му ветила рај со многу девици (се зезам...), но не можам да ги разберам другиве, колку-толку по саглам Украинци да одат на фронт, на кој е многу веројатно дека ќе бидат оплакувани...
Автоматски споено мислење:

отековте со нуклеаркиве, секогаш кога ќе дојде тесно нуклеарките :icon_lol:
Нуклеарките ионака се предвидени да „опалат„ кога државата е „во тесно„.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom