Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 септември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
13
Билдеришта сте користеле ли ашваганда или е фрлање пари?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.735
Поени од реакции
10.322
Колеги, некој од вас да има проблем со нерамни рамиња? Приметив по слики во последно време дека десното рамо т.е целата десна страна ми иде повисоко од левата. Десното рамо е навистина видливо дека е повисоко. Сеа не знам сколиоза ли е или просто треба да почнам да правам вежби за израмнување..
Всушност проблемот може да доаѓа и од нерамномерност во половината т.е изразен повисок колк од едната страна.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Колеги, некој од вас да има проблем со нерамни рамиња? Приметив по слики во последмо време дека десното рамо т.е целата десна страна ми иде повисоко од левата. Десното рамо е навистина видливо дека е повисоко. Сеа не знам сколиоза ли е или просто треба да почнам да правам вежби за израмнување..
Мој совет ти е да одиш на ортопедски преглед, вака само може да нагаѓаме.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво, дали некој имал искуство со Piriformis syndrome?

Имам болки во долниот дел на грбот додека седам и пешачам подолго време.
Дијагнозата од матичниот е ишијагис, но од проблеми со дискот, ми даде Кетанол и Магнезиум со б6, но две недели не се повлекува.

Не ми смета во секојдневниот живот, ако одам исправен како што треба немам болка, исто најдов вежби на интернет за таа болка и додека и откако ќе ги направам немам никакви болки.

Но, наутро еве додека пијам кафе од станување имам тапа болка во долниот дел.
Ако сте имале како ја извлековте?

Редовен бев во теретана но сега се мислам дали да набавам каиш и да продолжам или да вежбам без каиш и да се посветам на јадрото и зајакнување на тој дел.

Треба да одам на контрола неделава кај матичниот но се мислам затоа што ако не помине побара да правиме снимка.

Што би следувало после тоа?

Ако веќе со обични апчиња против болка не поминува.
Jas gi imav istite simptomi. Bev na doktor kaj Vrcakovski pravev magnetna i mi kaza deka e diskus hernia, disc bulge, mi vika deka lek e samo operacija. Ama situacijata kaj mene ne bila za operacija onda mi vika zemi da odis u tertana da ojacas core, zadna loza, gluteus i dolen del na grb.
Samo taka veke bolkata nema da ja custvuvas. Muskulute ke go drzat rbetot ispraven i diskot nema da dopira na nervite.
Eve veke dve godini idam u teretana bolka da cuknam u drvo ne sum osetil.

Od druga strana ako stavis pojas ili kais samo ke si napravis problem.
E sea vo teretana mora opdgovorno, da vnimavas na vezbite pravilno da se izveduvaaat bez trupanje na kilaza za da ne se povredis uste poveke. Najdobro da vidis so nekoj trener barem mesec dva da te nadgleduva i da ti naporavi programa
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
Jas gi imav istite simptomi. Bev na doktor kaj Vrcakovski pravev magnetna i mi kaza deka e diskus hernia, disc bulge, mi vika deka lek e samo operacija. Ama situacijata kaj mene ne bila za operacija onda mi vika zemi da odis u tertana da ojacas core, zadna loza, gluteus i dolen del na grb.
Samo taka veke bolkata nema da ja custvuvas. Muskulute ke go drzat rbetot ispraven i diskot nema da dopira na nervite.
Eve veke dve godini idam u teretana bolka da cuknam u drvo ne sum osetil.

Od druga strana ako stavis pojas ili kais samo ke si napravis problem.
E sea vo teretana mora opdgovorno, da vnimavas na vezbite pravilno da se izveduvaaat bez trupanje na kilaza za da ne se povredis uste poveke. Najdobro da vidis so nekoj trener barem mesec dva da te nadgleduva i da ti naporavi programa
Исто, со вежбање фала богу се среди, сега само проблем ми прави кога се менува времето надвор, знае да заебава тогаш ама ништо страшно.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Знае ли некој дали е валиден и добар овој курс за фитнес тренер кој што сосема случајно го најдов ?


Исто така ако може препорака за добар курс за Нутриционист ? фала ви однапред
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Знае ли некој дали е валиден и добар овој курс за фитнес тренер кој што сосема случајно го најдов ?


Исто така ако може препорака за добар курс за Нутриционист ? фала ви однапред
Курс за фитнес тренер кај нас е само од ББФФМ

Курс за фитнес тренер што е одобрен од Бодибилдинг и Фитнес Федерацијата на Македонија, признаен во сите земји и според мене најдобар

Ако сакаш курсеви за нутриционизам според мене прво
Па
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
profesionalen trener za 600ki :rolleyes:
za trener treba godini treniranje i steknato iskustvo so praksa a ne so teoria.
ako e samo za sertifikat togas e drugo.
 
Член од
28 септември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
13
Dymatize elite ili whey na olimp? Sakav da smenam pa me interesirashe razlika vo kvalitet.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Точно така ама оди најди работа без сертификат
тое брат,таков ни е системот кај нас.
Битно е само на тетратка да пиши дека е професионален тренер а дека врска нема од тренинзи то не е битно. Не само во фитнесот,туку и за други работи.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
тое брат,таков ни е системот кај нас.
Битно е само на тетратка да пиши дека е професионален тренер а дека врска нема од тренинзи то не е битно. Не само во фитнесот,туку и за други работи.
За се во државава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom