Рамна Земја?

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Чашата полна со вода е фиксирана на масата затоа што има поголема густина од воздухот кој ја опкружува. Водата исто има поголема густина од воздухот во чашата и затоа е на дното од чашата. Ко шо рече Бруслио во видеоно : "Мореј водана можи да пајџа или да течи" ... Твојанавода мирува вчаша и се шопрајме?
Е така де, водата е на дното од чашата наместо да прелее од работ на истата. Шо ја држи на дното?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Исус Христос ја има направено Земјата рамна и тоа е тоа... јас не знам што овие науки и глупости читам тука. Штом немате видено гравитација, вртење немате почуствувано - се е тоа лага!
Само ако имате почувствувано - се важи нештото дека е реално. Чувствата се битно нешто за човекот и реалноста!

Само ве лажат... . Библијата под пазуви, Христос во срцето - и се ќе е добро! :)
А што вели Телема за обликот од Земјава? Рамна е, топчеста е, тетрапак е?...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Исус Христос ја има направено Земјата рамна и тоа е тоа... јас не знам што овие науки и глупости читам тука. Штом немате видено гравитација, вртење немате почуствувано - се е тоа лага!
Само ако имате почувствувано - се важи нештото дека е реално. Чувствата се битно нешто за човекот и реалноста!

Само ве лажат... . Библијата под пазуви, Христос во срцето - и се ќе е добро! :)
Wow dude... You are amazing!
Е така де, водата е на дното од чашата наместо да прелее од работ на истата. Шо ја држи на дното?
Густината на водата...
Автоматски споено мислење:

А што вели Телема за обликот од Земјава? Рамна е, топчеста е, тетрапак е?...
Осеќам и јас дека според него е тетрапак по аватарот негов се гледа...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
А што вели Телема за обликот од Земјава? Рамна е, топчеста е, тетрапак е?...
Телема не се заморува со тоа каква е Земјата. Битно е што човекот Е на Земјата и што со тоа ... :)

Освен дека е (следува цитат од Liber XV или Гностичка Миса, централен Ритуал на О.Т.О.):

"SUN
Lord visible and sensible of whom this earth is but a frozen spark turning about thee with annual and diurnal motion..."
- Liber XV

Интересно нели? :)

Автоматски споено мислење:

Wow dude... You are amazing!
Постојано. :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Телема не се заморува со тоа каква е Земјата.

Освен дека е (следува цитат од Liber XV или Гностичка Миса, централен Ритуал на О.Т.О.):

"SUN
Lord visible and sensible of whom this earth is but a frozen spark turning about thee with annual and diurnal motion..."
- Liber XV

Интересно нели? :)
И кај вас ли се врти... Oh boy :facepalm:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
И кај вас ли се врти... Oh boy :facepalm:
Цело време се врти за жал (само христијаните сакаат постојаност и мртвило, клета догма ) - моравме и црквата да ја свртиме и религијата за да останете малкумина и безвредни :)

Тоа ти е... не можеш против природата. Против госпо можеш, ама против природата - никогаш!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
А во дрвена чаша? :D
Густината на водата ја држи водата на дното затоа што е потешка од воздухот во дрвената чаша.
Битно врвот на муабетов ти е со дрвенава чаша. Ај сеа не го дрви веќе одмори го прашањето...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Густината на водата ја држи водата на дното затоа што е потешка од воздухот во дрвената чаша.
Битно врвот на муабетов ти е со дрвенава чаша. Ај сеа не го дрви веќе одмори го прашањето...
Абе зурла, дрвото е со помала густина од водата. Оти водата останува во чашата. Малку парадоксалана е ситуацијата овде.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
христијаните сакаат постојаност и мртвило
И католиците ли спаѓаат под категорија христијани? Постојаност и мртвило сакаат глобусарите ние останатите сме делот на природата.
Автоматски споено мислење:

Абе зурла, дрвото е со помала густина од водата. Оти водата останува во чашата. Малку парадоксалана е ситуацијата овде.
Кога пишав не го дрви не сакав да пишам ај одјеби... за да бидам покултурен. Парадоксална е кај тебе а не кај мене :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
И католиците ли спаѓаат под категорија христијани? Постојаност и мртвило сакаат глобусарите ние останатите сме делот на природата.
Сите што ја следат таканаречената „библија“, компилација од еврејскиот закон и таканаречениот „нов завет“ на првите христијански секти - се христијани.
Нема поделба во однос на верувањето освен во ситници... и таму се поделивте бидејќи не знаете каде терате со верувањата!

Не сте дел од природата. Вие сте дел од догма. И нема бегање од тоа. Природата бара искуство - не догми и како тебе ти се чинат нештата и како ги гледаш од твоја перспеткива.
Ништо не се менува за вас бидејќи така сакате да верувате, бидејќи ти си убеден дека „сетилата“ се врвот на разбирањето на универзумот. А религијата ти вели дека доволно е да верувате, не да чувстувате и да барате искуство. Кај тераш момче? По умот на црквата? Батали го тоа... црквата е тука како и НАСА да ти јаде слатки бидејќи си неспособен да учиш нови нешта.

Но ти се губиш во целата оваа лакрдија од рамни земји, сонцето што не заоѓа, бродовите што не исчезнуваат и забрзувањето и вртењето што „не ги чувстуваш“.
Ако ти дадеме литро ракија - може и со боговите муабет да си направиш.,.. апа хашиш ако ти дадеме... нов Ерусалим ќе кренеш до небото :D

Не чувстувал тој вртење... пробај да почувстувуваш дека си жив и ќе ти се сврти во главата.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Кога пишав не го дрви не сакав да пишам ај одјеби... за да бидам покултурен. Парадоксална е кај тебе а не кај мене :pos:
Ај арно, материја со поголема густина да е над материла со помала густина не е парадоксално. А само Густина, потисок и притисок постоеле......
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
А религијата ти вели дека доволно е да верувате, не да чувстувате и да барате искуство. Кај тераш момче?
А ти нели чувствуваш "вртење на земјата" дека си избраниот од посебна религија?
Автоматски споено мислење:

Ај арно, материја со поголема густина да е над материла со помала густина не е парадоксално. А само Густина, потисок и притисок постоеле......
Во ред е брат ти си во право јас грешам. Задоволен си?
Автоматски споено мислење:

Ако ти дадеме литро ракија - може и со боговите муабет да си направиш.,.. апа хашиш ако ти дадеме... нов Ерусалим ќе кренеш до небото :D
Па не е чудо ако ги конзумираш и двете пред да почнеш да пишуваш вакви текстови. Зар на тој начин ја величиш твојата религија?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не се чувстувам избран од ниту една религија. Ти се чувстуваш избран од Христос да ги избавиш сите од злото на НАСА дека Земјата е центарот, а човештвото најбитното нешто во универзумот? :)
Пу пу скраја да е од мене ако религија ме избере мене и се смета таа религија за нешто посебно.
Старите религии со нивните догми дека нештата не се менуваат се апсолутно зло!

Од кога религиите се битно нешто во однос на природата уствари?
Ти се водиш по религиите за Земјата така? Земјата е рамна јер Христос таква ја направил заедно со татко му? :)
Ме заебаваш? Или за да задскриеш дека си догматик додаваш „ама јас не сум почувстувал вртење, гравитација и слично“? :)

Многу христијански финти, прозападни, да не кажам католички... :)

НАСА ти е проблем, ама Христос ти е таман? Абе ајде...
Наштимај си жиците на иснтрументот - не е добра мелодијата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom