Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.796
Поени од реакции
3.993
@PROROKOT
веруваш у бог и промовираш некаква си религиозност, а бог нигде го немаш видено
На верата не и‘ треба „видливост„.

Верата означува прифаќање на религиозно учење без очигледност на одредени нешта.

„Блажени се тие кои не виделе а поверувале„, вели Сам Господ Бог.

Не е проблем, не ти кажале...или си бегал од часови.
Автоматски споено мислење:

@PROROKOT
у исто време не веруваш у формата на земјата и нејзиното движење околу својата оска и околу сонцето затоа што не си го видел и почуствувал истото.
Тоа што веќе верувам во „нешто„ односно во „некого„, ми е сосема доволно за верување.

Немам потреба да верувам и во Бог и во други нешта истовремено.
Автоматски споено мислење:

@PROROKOT
мене ми е смешно, ама нека твојот бог не ми суди за потсмевот.
Не е проблем, велат дека смеењето било здраво...и се‘ уште не е забрането.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.579
Поени од реакции
9.160
@PROROKOT
веруваш у бог и промовираш некаква си религиозност, а бог нигде го немаш видено
у исто време не веруваш у формата на земјата и нејзиното движење околу својата оска и околу сонцето затоа што не си го видел и почуствувал истото.
мене ми е смешно, ама нека твојот бог не ми суди за потсмевот.
Па истото важи и за тебе само што уште никој не ти дојавил... Ниту ти го немаш видено ниту почувствувано движењето на земјата а веруваш во тоа. Ете ти религија. Твојот Бог е "гравитацијата"
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
1.542
Па истото важи и за тебе само што уште никој не ти дојавил... Ниту ти го немаш видено ниту почувствувано движењето на земјата а веруваш во тоа. Ете ти религија. Твојот Бог е "гравитацијата"
секојдневно гледам како сонцето изгрева на исток и заоѓа на запад.
ги следам ѕвездите и соѕвездијата и нивната местоположба која се менува односно нашата во однос на нивната.
со голо око ги следам марс, јупитер и сатурн и нивната местоположба на небото во однос на нас која исто така се менува.
знам дека луѓето кои живеат на јужната хемисфера гледаат различни соѕвездика од нас и никогаш нема да ги видат соѕвездијата кои ги гледаме ние и обратно.
воопшто не ми е чудно што не чувствувам движење кое е константно. за да го почуствувам треба да има забрзување или успорување, не?

и темава не ја посетуваме зашо се сомневаме во истото, бар јас не. само ми е фасцинантно вашето телетабиско мнение и понекогаш ми е смешно, а понекогаш и ме фрустрира туѓата глупавост и неукост. that’s it.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.579
Поени од реакции
9.160
со голо око ги следам марс, јупитер и сатурн и нивната местоположба на небото во однос на нас која исто така се менува.
Јас вака ги гледам со мојот Nikon P 900...Дали ти личат на физички тела? Мене ми личат како светла под вода...
Автоматски споено мислење:

знам дека луѓето кои живеат на јужната хемисфера гледаат различни соѕвездика од нас и никогаш нема да ги видат соѕвездијата кои ги гледаме ние и обратно.
Стотици години наназад соѕвездијата се секогаш на исто место и никогаш не се промениле. Астрологијата никогаш не го зема во обзир движењето на земјата за астролошки карти туку само движењето на ѕвездите кое е константно. "Ротирање на земја" сосе референтен систем тоа не постои.
Автоматски споено мислење:

секојдневно гледам како сонцето изгрева на исток и заоѓа на запад.
Сонцето никогаш не заоѓа тоа веќе е дискутирано...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
1.542
Стотици години наназад соѕвездијата се секогаш на исто место и никогаш не се промениле. Астрологијата никогаш не го зема во обзир движењето на земјата за астролошки карти туку само движењето на ѕвездите кое е константно. "Ротирање на земја" сосе референтен систем тоа не постои.
токму така. движењето на ѕвездите е константно и затоа се на ‘исто’ место, кога не би било константно како би постоеле соѕвездија нели. иако самите ѕвезди кои ги формираат соѕвездијата може да се на стотици милиони километри едни од други.
токму такво е и движењето на земјата - константно. впрочем затоа и не го осеќаме, веруј ако некогаш престане да се движи, ќе осетиме.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.796
Поени од реакции
3.993
воопшто не ми е чудно што не чувствувам движење кое е константно. за да го почуствувам треба да има забрзување или успорување, не?
Е сега, кое движење е константно, кое е помалку константно, кое е повеќе константно и како ги разликуваш:
- вртењето на Земјата околу својата оска,
- вртењето на Земјата околу Сонцето,
- вртењето на Сончевиот систем во надворешниот крак од нашата галаксија околу средиштето од галаксијата и
- вртењето/движењето на Галактика околу и или од/кон нешто/некој објект.

Како ги разликиваш овие 4 вртења? Кое од нив е забрзување а кое е забавување и во однос на кој референтен систем?...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.579
Поени од реакции
9.160
Go prepoznav odamna, minimum tripati go imam ovde braneto od mizerni maliciozni navredlivi intelektualci, toa beshe pred da uvidam deka on gi izluduva so svojata kondicija. :D
Не можам веќе доста ми е enough is enough... Можете темава од вечерва слободно да ја преименувате во Хелиоцентризам за да повратам полесно...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не можам веќе доста ми е enough is enough... Можете темава од вечерва слободно да ја преименувате во Хелиоцентризам за да повратам полесно...
Ќе ти помине, од утре со нови сили!!!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Не можам веќе доста ми е enough is enough... Можете темава од вечерва слободно да ја преименувате во Хелиоцентризам за да повратам полесно...
Ами, затоа неколкупати велев да не се оди оф-топик. Да се дискутира само за Рамја земја без некакви компарации со апстрактни модели. Ти не, се инаетиш дека била " и за "ловење грешки" и побивање на хелиоцентричниот модел. "

Дој врати се да ја оправиш темава.

Вака ќе направиме сеа. Јас ќе те цитирам, ама ќе прешкртам се шо не е поврзано со рамна земја, па брани си ти тезата.

Водата има поголема густина од воздухот во чашата затоа таа останува на дното од чашата и не сака да прелие. Тоа што тебе ти се допаѓа дека водата има помала густина од чашата...Ако те прави тоа среќен немам ништо против. А дали твојата чаша со вода "ротира со референтниот атмосферски систем" тоа исто така те мачи... Нели?
Оти водана која има помала густина од чашата некаде е над површината на чашата, а некаде е под?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Моите учители за мене се арни, а би сакал да се такви уште долго.

А кои се тие „нивни знаења„, кога е повеќе од познато (дури и без некое академско образование) дека најголемиот дел од денешниве науки се само збирка од теории за „ова„ и за „она„, со дискутабилен обем од докажаност од тие теории и со никава практична употребливост?...

Користа секогаш ја имаат само оние кои продаваат, не и оние кои купуваат...
Повторно си во право. И за оној Фрањо што го спомна истото го велеле, и за Сталин, и за Хитлер, и за Тито, и за многу други "учители" многумина истото го велеле дека се арни. Кој што сака да научи, осознае, таков учител си бара и си наоѓа.

Ништо тогаш ќе пробаме со тегла по тетовски
Пробај со што сакаш, само доста со решето. Ај денеска одморен, глеј со докази објасни како тоа планетава наша мирно стои во место во универзумот, а не пропаѓа, кога тврдиш дека водата (телата) со поголема густина пропаѓаат на дното и седат таму.
По твоето тврдење дека планетава мирно лебди на иста позиција во универзумот, значи нема густината или што е работата....
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.579
Поени од реакции
9.160
Дали у реалниот свет си видел вакуум што не е затворен во цврсто тело?
@Сталкерот @Lester Freamon @Io Sono Interista @123456 @Инкогнито Original @121314 @Let 3 @fennel @Bafra @PticaSelica @Acid @Inglourious Basterd @Magde.
Автоматски споено мислење:

Како во вселена (вакуум) може да согорува гориво и самото тело да добива сила за движење кога нема воздух, која сила би го гурала телото? (ракети што наводно идат на марс и сл.)
@BilboBaggins @Maksimot @Aleksandar91 @Morbio Inferiore @Lester Freamon @Acid @PticaSelica @парва @мкд владе
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Си видел вакум воопште? Или воздух?

Носат гориво и оксидационен агент. Се мешаат двете супстанци и горивото согорува. Насочувањето на млазот кој настанува од согорувањето создава импулс во посакуваната насока.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.579
Поени од реакции
9.160
∆ Што го контролира движењето и правецот на ракетата во вакуум(вселена)?
Автоматски споено мислење:

Си видел вакум воопште? Или воздух?
Си видел ли "гравитација" или "земјина ротација" воопшто?
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom