Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Дечки, висок сум 172-3 и според последното мерење имам 78 килограми. Внимавам на исхраната, а прашањето ми е до колку килограми да ослабнам па потоа да накачувам на маса?

И во врска со исхраната, сега кога сум во дефицит што да внесувам и што да избегнувам? На пример, дали домашно пире е во ред?
Обично треба да набациш прво мускул па да се чистиш иако нема некое правило во зависност од целта.
Според висината и килажата ако си во тренажен процес не би требало да одиш со дефицит.

Домашно пире е сосема во ред но треба да убациш и протеин, како риба, пилешко... и секако зелена салата. Тоа е еден од основите оброци, овес, компир, ориз, месо, риба, веј протеин/ зелена салата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.082
Обично треба да набациш прво мускул па да се чистиш иако нема некое правило во зависност од целта.
Според висината и килажата ако си во тренажен процес не би требало да одиш со дефицит.

Домашно пире е сосема во ред но треба да убациш и протеин, како риба, пилешко... и секако зелена салата. Тоа е еден од основите оброци, овес, компир, ориз, месо, риба, веј протеин/ зелена салата.
Ако е некој многу мрсен, подобро е прво да се исчисти до што е можно понизок процент на масти (со екстремно внимание да не го турне надоле метаболизмот, читај помал дефицит, подолго време, играње со кардио и диети), а потоа да почне да става мускул.
Инаку ќе се направи како туба, и ќе става многу масти паралелно со мускулната маса.
Ова не важи ако е на стероиди.

Дечки, висок сум 172-3 и според последното мерење имам 78 килограми. Внимавам на исхраната, а прашањето ми е до колку килограми да ослабнам па потоа да накачувам на маса?

И во врска со исхраната, сега кога сум во дефицит што да внесувам и што да избегнувам? На пример, дали домашно пире е во ред?
Можеш, пред тренинзи за брза енергија. А воедно и сите јаглехидрати гледај да ти се додека си активен преку денот.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
365
Поени од реакции
811
Ако е некој многу мрсен, подобро е прво да се исчисти до што е можно понизок процент на масти (со екстремно внимание да не го турне надоле метаболизмот, читај помал дефицит, подолго време, играње со кардио и диети), а потоа да почне да става мускул.
Абе не бев многу мрсен со 81 кило на почеток. :icon_mrgr: Сега имам 76кг, утре ќе се мерам после месец дена.
Прашањето ми е до колку килограми да намалам па да почнам со зголемување на мускулна маса?
Дневниот внес на калории ми беше 1900, ама пред месец дена го намалив на 1500 за да скинам килажа побрзо.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Не крати само калории, додај и кардио постепено за да не умираш од глад.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Прашањето ми е до колку килограми да намалам па да почнам со зголемување на мускулна маса?
Јас би намалувал до задоволителен процент на масно ткиво, 10-12%, ако може и повеќе, не би се базирал на килажата што ја кажува вагата, односно би намалил до 10-12%, би одржувал до септември и од септември на маса.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Ја попрво би зголемил уште малце кардио, 1500 калории се малку за машко, барем според мене.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Како да го пресметам ова?
Има некоја онлајн страна? Пушти ми линк.
Отприлика, пиши на гугл "men body fat percentage" и ќе ти излезат слики да се ориентираш.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.082
Абе не бев многу мрсен со 81 кило на почеток. :icon_mrgr: Сега имам 76кг, утре ќе се мерам после месец дена.
Прашањето ми е до колку килограми да намалам па да почнам со зголемување на мускулна маса?
Дневниот внес на калории ми беше 1900, ама пред месец дена го намалив на 1500 за да скинам килажа побрзо.
Нема златно правило, многу зависи од тоа во каква форма си во моментов.
Не ги спуштај калориите толку многу, подобро држи диети уште +3-4 недели или зголеми малку на кардиото, ама не оди со такви ниски бројки.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
365
Поени од реакции
811
Нема златно правило, многу зависи од тоа во каква форма си во моментов.
Не ги спуштај калориите толку многу, подобро држи диети уште +3-4 недели или зголеми малку на кардиото, ама не оди со такви ниски бројки.
Ќе ги качам од утре пак калориите. Не е лошо и цело лето да се чистам па од есен да почнам да накачувам мускулна маса. Со 1900 калории дневно ми беше таман, сега со 1500 и со протеинот сум скратен ако гледаме дека треба да се внесува протеин х2 од тежината.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Додека си во дефицит можеш слободно и да зголемиш внес на протеин доколку осеќаш глад. Ништо не е 2гр за некој што има тежински тренинг, прави кардио и е подолго време во дефицит, ќе те држи повеќе сит.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Ако е некој многу мрсен, подобро е прво да се исчисти до што е можно понизок процент на масти (со екстремно внимание да не го турне надоле метаболизмот, читај помал дефицит, подолго време, играње со кардио и диети), а потоа да почне да става мускул.
Инаку ќе се направи како туба, и ќе става многу масти паралелно со мускулната маса.
Ова не важи ако е на стероиди.


Можеш, пред тренинзи за брза енергија. А воедно и сите јаглехидрати гледај да ти се додека си активен преку денот.
Според килажата и висината не е дебел. Така да нека јаде избалансирано, нека тренира и нема зима. Според ова што го пишува е тотален почетник и нема цел да му се дава широка слика.
Со 1500 калории за 3 4 месеци може само на клиника да заврши и се да му падне у вода.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
Замрзнатиот стек во Зур што беше 160 сега е 280 денари. Тоа е тоа, ќе се прејде на свеж стек изгледа, тука негде е со цена глупо е веќе замрзнат да се купува. Додека не го кренат во облаци и тој.
Осличот уште се држи некако, 170 денари кило во кам, ќе се премине на ослич изгледа и целосно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom