Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Емисија на Цариград Тв на економски советник на Путин Сергеј Глазјев и директорот на Цариград ТВ Малофеев за борбата на Русија со Западот на Украина.
Реално тие економски промени сега, дедоларизација, златен стандард идеолог е Сергеј Глазјев, можеби и Хазин.
Добро идат стварите на бојното поле и во економски аспект.
И Фурсов тоа го тврди, кој остане на нозе последен, тој е победникот, ако западот банкротира, победата ќе е за истокот, распад на ЕУ, НАТО, САД.

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.932
Поени од реакции
8.886

Украински мобилен оператор ги стави своите корисници во Мелитопол во роаминг.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.747
Поени од реакции
21.781

Украински мобилен оператор ги стави своите корисници во Мелитопол во роаминг.
Се посигурно е раѓање на нова држава во Европа.

Туку утрово рубљата беше 79 за 1 УСД, сега наеднаш падна на 71,9.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.239


Што со Украина после хепиенд за НАТО?

Ајде да претпоставиме дека ќе се исполнат сите желби на НАТО. Утре кога ќе се разбудите, руските сили веќе се повлекуваат од Украина, поразени. Имаат катастрофални зaгуби и се враќаат дома посрамени. Тоа, заедно со санкциите, предизвикува омраза кон Путин и го симнуваат од власт.



Во Русија доаѓа демократија и Русите демократски избираат нов водач. Воедно, Украина уште утре влегува во НАТО, вратен ѝ е Крим и источна Украина.
Дали до тука се слагаме дека ова се најголемите соништа на НАТО? Дали до тука се слагаме дека ова е тоа што САД го посакуваат?
Ако до тука се слагаме, ајде де размислиме што ќе се случи следно.

Прво, погледнете ги Украина и Русиjа на карта. Војските и ракетите на НАТО (секако и нуклеарни) ќе бидат не предалеку од Москва и Волгоград (Сталинград), на малку километри од руската морнарица, и исто на малку километри од руските нафтни резерви. Помеѓу нив се само рамни полиња, со никаква предност во одбрана, кои се бранат само со човечки животи. Русија е практично неодбранлива од потенцијален напад од Украина, факт што им на познат на сите генерали на светот најмалку уште од времето на Петар Велики.

Размислите сега, дали било кој, па и демократски избран лидер на Русија, нема да распореди руска војска и ракети на целата граница? Секако, да ги занемариме шансите Македонец да стане претседател на Русија.

И кажете дали нема НАТО да распореди уште повеќе? Па потоа и Русите ќе зголемат и така натаму.
Е сега, дали Украинците ќе живеат среќно во нешто што ќе биде најмилитаризираната држава на светот? Дали меѓународни компании ќе градат фабрики и дали било кој ќе прави долготрајни инвестиции до граница со по цирка пола милион НАТО и руски војници? Дали жителите на украинските градови ќе живеат нормално со илјадници ракети насочени кон нивните домови, некогаш поставени на само неколку километри од најголемите градови?

Ова ли е таа посакувана стабилност во светот, со илјадници километри долга граница каде еден упаљач може да предизвика нуклеарна војна?
Украина, НАТО те сака многу. Како шаховско поле, не како држава каде луѓето треба да живеат среќно.


Поздрав,
Матеј
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.932
Поени од реакции
8.886

Железничка композиција од Полска кон Украина носи како изгледа Американски самоодна артилерија M109.
Автоматски споено мислење:

Снимка од мобилен од еден од Украинските војници што ги уби Украинскиот тенк. Изгледа бев во право, тенкистите заради заглавеното БМП со Руски ознаки веројатно помислиле дека војниците се Руски.

T-64BV

https://files.catbox.moe/4rcq24.mp4

1649776906644.png
Автоматски споено мислење:

1649776974809.png
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.434
Се посигурно е раѓање на нова држава во Европа.

Туку утрово рубљата беше 79 за 1 УСД, сега наеднаш падна на 71,9.

85 моментално и тоа со зор, исто како што денарот е "стабилен".
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.434
Германија треба да ја плати цената за Украина, по се изгледа по нивна заслуга се издигна еден аутократ наречен Путин, треба ембарго на енергенси, а ако тоа ја погодува Германија, нека биде заслужена казна за нив, ќе им биде простено само ако допринесат да се порази истиот човек кои они го издигнаа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Рускиот ослободител и убиец на нацисти:


и силувач на деца.

Да гори во пеколот пичка ли му матер
Ваквите имаат партија во холандија
 
M

Macedon1um

Гостин
Германија треба да ја плати цената за Украина, по се изгледа по нивна заслуга се издигна еден аутократ наречен Путин, треба ембарго на енергенси, а ако тоа ја погодува Германија, нека биде заслужена казна за нив, ќе им биде простено само ако допринесат да се порази истиот човек кои они го издигнаа.
Кога Американците ќе ја платат цената за заслугата што издигнаа автократи во Саудијска Арабија ? Треба ембарго на енергенси, за држави што не почитуваат човекови права, што во други држави топат во солна киселина новинари што ја критикуваат нивната власт и каде што жените немаат никакви права.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
Индијциве опасни се.

Mnogu jako mozhat da se zaebat amerive u situacijata, mnogu povekje od dosega. Vekje nekolku godini se zakanuvaat so sankcii i na Indija i na Turcija bidejki kupuvaat rusko oruzje, a sega im se zakanuvaat na site zoshto kupuvaat energensi. Toa e mnogu, mnogu opasna igra bidejki za razlika od oruzjeto, energensite se neophodni za opstanok. Gledav denes video so Jen Psaki kaj shto ja narekuva inflacijata vo USA, ” the Putin price hike” , i toa nekolku pati po red. :pos::pos::pos::pos: Ova ni vo bollywood go nema.

Na krajov od seto ova pak ke se nacrtaat evropjanive vo Moskva da baraat nekoj dogovor bidejki za razlika od rusite ne se naviknati na siromashtija.

A Ukraina? Kolateralna shteta. Ne se svesni sho gi ceka.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Германија треба да ја плати цената за Украина, по се изгледа по нивна заслуга се издигна еден аутократ наречен Путин, треба ембарго на енергенси, а ако тоа ја погодува Германија, нека биде заслужена казна за нив, ќе им биде простено само ако допринесат да се порази истиот човек кои они го издигнаа.
И во твојот извитоперен светоглед и влажни сништа, кога Германија ќе стави ембарго на руски енергенски, на своја штета, за да му го направи ќејфот на некој амерички јастреб, кој ќе им опрости, СПОРЕД ТЕБЕ, така што руските енергенси ќе им ги замени со увоз на енергенси од УЛТРАДЕМОКРАТСКИТЕ Саудиска Арабија, Катар и Алжир, секако по повисока цена и негов ќар?

Ти при здрава свест пишуваш, или си пијан или напафкан?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom