Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Ke gi piknat dodeka da go donesete konvojot, po skratena postapka ke ve zaebat, imaat gotovi terkovi za vlez ovie od nato.

Posle od nervoza ke mora odnovo Gruzija da ja napagate, ima uste prostor za ruski republiki tamu. Ili kazahstan, sigurno i tamu nacisti ima.
Види го, се исклучил од реалноста. Враќај се онлајн или ќе те загубиме за навек. Или те удри ракијата од ручекот?:cautious:
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.274
Препорака за некој украински или про украински телеграм групи
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.388
Поени од реакции
12.098

Овие па Србиве. Ги бомбардираа и пак паметот не им доаѓа.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.434
Абе јес да Русија е помоќната страна во војнава и воено, економски, територијално, популационо... б.т.в. всушност и они се напаѓачите/агресорите така да се изразам на друга независна држава, во случајов Украина, но треба да се земат во обзир некои факти.
Русите не ја напаѓаат/освојуваат Украина со целата своја армија и оружје. Ако Русија има еден милион војници активна војска, а во Украина им се ангажирани стотина илјади војници, тоа матемачки се 10%, океј ај да ги додадеме тука и оние армиите на ДНР и ЛНР кои имаат по 20ина илјади борци, пак сите собрани на купче не се ни двесте илјади. Од друга страна Украина има активна војска 250-300 илјади војници кои се сите ставени во погон во овој конфликт, плус имаат и неколку стотини илјади резервен армиски состав кој е исто така ставен целосно во погон и плус веќе скоро два месеци од почетокот на конфликтов секојдневно се мобилизираат и се дели секаков тип на оружје на илјадници воено-способни мажи(цивили), па ај да ги спомнеме и Азовците и други такви пара-воени Украински милитантни формации, така да математички гледано Украинските сили се многу побројни од Руските и Про-Руските на теренот на Украина !
Причина зошто не праќаат повеќе војници е што не можат да покријат повеќе.
Имаа испратено 200 илјади па и нив ги оставија на цедило, гледаше како остануваа без гориво.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.300
Како гледаш ти на нив, како предавници?

Настрана мислењава на куртоните овдека, кое е твоето мислење? Каков требаше да биде пристапот кон руската офанзива на Зеленски и украинската армија?
Несомнено, ваков каков што е. Да се обидува со сите сили да го вовлече НАТО. Он нема друг избор.
 
W

wicked_1

Гостин
Несомнено, ваков каков што е. Да се обидува со сите сили да го вовлече НАТО. Он нема друг избор.
Епа тогаш муабетите дека украинскиот народ и армија покажаа огромен хероизам е грешен наратив или не?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.239
Ти не си русофил, ти со русофил со тапија.
Бај да веј, македонските интереси се во ЕУ и НАТО, не во некој руско-централно азиски сојуз, СССР втор дел. Тоа барем се согласуваат сите релевантни политички партии во МК освен небањати како оној Апашиев кој убаво ги изигра наивните како тебе со пописот.
Прво не се замарам за етикети кои други ми ги лепат, етикети која јас за себе би ги одбрал се родољуб и хуманист (и двете ми даваат причини да бидам против имеријализмот на Пакс Американа). Второ, од НАТО засега не видов ништо добро а ЕУ не ги мешај во муабет за воени сојузи.


Еве да скратам, да речеме дека се согласуваме оти не се согласуваме.
Eте за таа една работа, се согласуваме.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.274
Ако немаш јак стомак не барај групи. Или психа. Бирај. Украинциве снимаат све и свашта.
Па околу 10 руски или проруски пратам бар тие со есплицитна содржина си пишува,и твое е дали ќе отвориш,сакам да видам и од другата страна како е,и што се објавува.
 
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Епа тогаш муабетите дека украинскиот народ и армија покажаа огромен хероизам е грешен наратив или не?
Несомнено се борат за својата држава и храбро умираат. Според нивни информации Русите имаат тешки загуби, според руски информации Украинците имаат тешки загуби. Зеленски бараше no fly zone над Украина, тоа не е одобрено од НАТО, добива само оружје колку да се пука уште некој месец. Руските сили напредуваат и се регрупираат за појака офанзива воедно ним оружје и муниција не им фали. Настрана цивилите што умираат, никој не се грижи за тоа меѓу кои сум и јас. Кој е заклучокот од ова? Кој ќе капитулира? Како ќе изгледа светот после оваа таканаречена специјална операција а уствари е директна инвазија на суверена држава?
Автоматски споено мислење:

Па околу 10 руски или проруски пратам бар тие со есплицитна содржина си пишува,и твое е дали ќе отвориш,сакам да видам и од другата страна како е,и што се објавува.
Топ другар, ти посакувам убав ден со распарчени тела од кутри војници што немале среќа да ги промаши куршум или ракета.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Нешто што не можеш да го сфатиш (што секако е небитно дали ти ќе го сфатиш) е фактот што многумина во Македонија денес, според тоа како стојат работите, мислат дека уопште немаше да биде полошо тоа што го велиш. Напротив.
Дали и ти спаѓаш во тие многумина?

Се надевам ќе бидеш доволно храбар да ми одговориш барем на ова прашање со оглед на тоа што не одговори што стана со твојата бугарштина?
 
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Дали и ти спаѓаш во тие многумина?

Се надевам ќе бидеш доволно храбар да ми одговориш барем на ова прашање со оглед на тоа што не одговори што стана со твојата бугарштина?
Што и мене не ме цитираш чобанче. Пиринска ќе си беше во Македонија и немаше да крекате по форуми и да лепите лепенки по бандери, дабогда црнец ти се залепи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.300
Дали и ти спаѓаш во тие многумина?

Се надевам ќе бидеш доволно храбар да ми одговориш барем на ова прашање со оглед на тоа што не одговори што стана со твојата бугарштина?
Дали е боље да сме под Грција или Србија, наместо под Албанците?
Не знам зошто се сомневаш во одговорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom