Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.934
Европа беше против проширување на НАТО во Грузија и Украина. САД беше за.

Европа на Русија гледаше како на сигурен снабдувач на нафта и гас по нормална цена. САД беше против.

Секогаш кога Украина имала независен или про-Руски прецедател се случува обоена “револуција“. Имаш на викиликс се, буквално цели дискусии како во 2008/9 Американците дебатираат како да почнат граѓанска војна во Украина за да се изврши притисок на Русија.
Уште има држави што се противат кон Украина како НАТО членка ама сепак стојат против Русија. Зошто ако мислиш дека САД врши притисок Европа да ја измошти Русија со санкции тогаш не го направи истото и порано за сите да ја прифатат Украина? Не гледам никаков доказ овде дека европските земји ја следат на слепо командата на Вашингтон.

Не знам за другиве, ама Германија уште од рано се мисли како да се отараси од руското влијание врз гаста. Дефинитивно не нешто што би кажал дека го поддржува.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
753
Поени од реакции
930
Европа беше против проширување на НАТО во Грузија и Украина. САД беше за.

Европа на Русија гледаше како на сигурен снабдувач на нафта и гас по нормална цена. САД беше против.

Секогаш кога Украина имала независен или про-Руски прецедател се случува обоена “револуција“. Имаш на викиликс се, буквално цели дискусии како во 2008/9 Американците дебатираат како да почнат граѓанска војна во Украина за да се изврши притисок на Русија.
Автоматски споено мислење:



Дали една од тие вредности е самоопределување?

Бидејќи ЕУ и НАТО троа ни го ускратиа тоа право.
Nemoj da zboris za minatoto

Segasnosta e bitna, Rusija e losa, razvieniot svet e dobar...

Ne ni objasni samo @Shakespear sto treba da se napravi so nerazvienite 6 milijardi...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.934
Кои се тие моментални вредности во глобала, може да наброиш една две?
А така, значи зборуваш за вашата влада, која инаку е инсталирана со демократски методи и затоа дели исти вредности како и владата во Украина, што да речеш многу се западни.
Повторно ти за мнозинството, веќе ти реков не манипулирај или изнеси аргумент дека се работи за мнозинството.
Ти и една шака јада, процентуално 3-5% демократи-атлантисти кои се длабоко во анусот на Вашингтон-Брисел-Берлин-Лондон сте против Русија, а Македонците верувам не се затоа што немаат никаков интерес политички-економски или друг за да војуваат со Русија.
Тоа што не “сфаќаме“ (повторно во множина, престани со релативизација и префрлање на одговорноста) е потребата од маниупулација со реалноста и создавање на искривена слика и потребата да се прави тоа.
Еднакви права независни од пол, род, религија, сексуална ориентација; анти-корупција, слобода на говор, итн. итн. (Вредности кои Русија ги нема.)

Имаш анкета горе на страницава. Верувај ми, ако на Кајгана мнозинството не ја поддржува војната, таа бројка помножи ја по три за до добиеш слика колкав дел од Македонија е против Русија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.832
Поени од реакции
8.502
Моменталната наша влада ги дели вредностите на ЕУ,

Дали една од тие вредности е самоопределување?

Бидејќи ЕУ и НАТО троа ни го ускратиа тоа право.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
753
Поени од реакции
930
Еднакви права независни од пол, род, религија, сексуална ориентација; анти-корупција, слобода на говор, итн. итн. (Работи кои Русија ги нема.)

Имаш анкета горе на страницава. Верувај ми, ако на Кајгана мнозинството не ја поддржува војната, таа бројка помножи ја по три за до добиеш слика колкав дел од Македонија е против Русија.
Cekaj kako sea ednakvi prava, neli pred 5 minuti kaza deka stavot na nerazvienite e nebiten?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.934
Дали една од тие вредности е самоопределување?

Бидејќи ЕУ и НАТО троа ни го ускратиа тоа право.
Не верувам дека ни го скратија на некаков значителен начин.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.832
Поени од реакции
8.502
Не верувам дека ни го скратија на некаков значителен начин.
Е јебига.

Ништо тогаш, не се разбираме. Инаку и јас не ја оправдувам инвазијата и така и гласав. Но за оваа војна се виновни САД.
Автоматски споено мислење:

Де објасни што е тоа самоопределување, без да читаш од викиликс само
Не ти го разбирам прашањето.

Ние сме единствен народ на планетата на кој комшиите му кројат име, историја и иднина. Во ЕУ маж може да стане жена ама јас не смеам да бидам Македонец.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
753
Поени од реакции
930
Ставот за мене е небитен. Еднакви права е нешто на ниво на закон.
Malce si kontradiktoren so svoite ubeduvanja, i so stavovite koi gi propagiras ovde...

Nesto kao spored tebe site nerazvieni ne bi trebalo da imaat prava, ama bash steta imaat...

Aj da go prodolzime nacinot na koj rezonirash... A zosto imaat prava koga se nerazvieni? Toa nesto od minatoto e 100 posto... Zasto da ne im se odzemat i da se vodat od uspesnite "razvieni" zemji...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.912
Поени од реакции
8.404
Уште има држави што се противат кон Украина како НАТО членка ама сепак стојат против Русија. Зошто ако мислиш дека САД врши притисок Европа да ја измошти Русија со санкции тогаш не го направи истото и порано за сите да ја прифатат Украина? Не гледам никаков доказ овде дека европските земји ја следат на слепо командата на Вашингтон.

Не знам за другиве, ама Германија уште од рано се мисли како да се отараси од руското влијание врз гаста. Дефинитивно не нешто што би кажал дека го поддржува.
Да, да, ќе се отараси така што рускиот гас кој нејзиниот патрон САД ѝ го забранува да го увезе, ете тој исти руски гас кој ќе биде откупен од САД (а за кој нема да важат санкции од страна на САД кон Русија како есенцијално добро), е тој гас САД ќе ѝ го продава на Германија и на останатите подлизурковци, по трипати повисока цена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.894
Поени од реакции
15.857
Еднакви права независни од пол, род, религија, сексуална ориентација; анти-корупција, слобода на говор, итн. итн. (Вредности кои Русија ги нема.)

Имаш анкета горе на страницава. Верувај ми, ако на Кајгана мнозинството не ја поддржува војната, таа бројка помножи ја по три за до добиеш слика колкав дел од Македонија е против Русија.
и јас не ја подржувам војната против Украина, туку Русија ПРЕД тоа требаше да го потопи британскиот воен брод кој навлезе длабоко во нивни црноморски води... ако треба нека има и ВВ3, доста УСА други користи да војуват, па и нас ќе не користат како топовско месо..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.601
Поени од реакции
21.486
САД не ми се на највисоко ниво на држави чие мислење го почитувам. Ама кога станува збор за Канада, Австралија, Западна Европа и тоа како...
Едни момци од Западна Европа не толку одамна имаа слично размислување како тебе (и се уште имаат) за битни и небитни народи па дури и отидоа чекор подалеку да се справат со оваа проблематика со Конечно решение.
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
Еве од понова историја, сите овие земји учествуваа во војните во Авганистан, Либија, Ирак, а има и документирано злосторства на нивни војници во овие "небитни земји". Претпоставувам не ги оправдуваш туку ги осудуваш овие војни и злосторства или грешам?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom