Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Поставување на воени сили и нуклеарно оружје на воениот сојуз во бази 500 - 600 км поблиску до Русија не е проширување?

И лесно ги прескокна точките за вазалство.
Не е. Мислам дека една држава си има право да постави каков бил одбранбен механизам на својата територија. Кога зборев за проширување, мислев дека европските земји не сакаат Русија да нападне друга земја и да ја освои нејзината територија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Покрај забраната за Руски јазик, храбриот и прогресивен евреин Зелен... сака уште забрани во Украина да се воведат:
Zelensky has been proposing the draft Law of Ukraine No. 7204 of March 22, 2022 “On Banning the Moscow Patriarchate on the Territory of Ukraine”, published on the VR website, its author is Oksana Savchuk, a deputy who entered the Rada on the lists of the All-Ukrainian Association “Svoboda” party in district No. 83 (Ivano-Frankivsk). Zelensky is attempting to even usurp the religion and ban in Ukraine the Moscow Patriarchate – the Russian Orthodox Church and religious organizations that are part of it, “including the Ukrainian Orthodox Church”.

Малку беше што дозволувале и поддржувале нацисти:

The commander, Dmytro Kotsyubaylo — his nom de guerre is Da Vinci — jokes that the fighters feed it the bones of Russian-speaking children, a reference to Russian state media tropes about the evils of Ukrainian nationalists.
By this point, Azov had been formally incorporated into the Ukrainian military and its street vigilante wing, known as the National Corps, was deployed across the country under the watch of the Ukrainian Interior Ministry, and alongside the National Police. In December 2021, Zelensky would be seen delivering a “Hero of Ukraine” award to a leader of the fascistic Right Sector in a ceremony in Ukraine’s parliament.
Луѓево гз преку глава. Тие што со децении пљукаа против нацистите, се гордеа што нивните предци се бореле против нацисти, во 2022 бранат нацисти и повикуваат други војски да се вмешаат :confused:. Се си еба мамата, а половите на планетава сеуште не се промениле.

@teneke не верувај на прикаските, издржете 2 недели да се исправи кривата :P.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.862
Поени од реакции
80.436
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
Невероватно како една индивидуа, која на сопствена кожа ја почуствувала дискриминацијата, да има ваков дискриминаторски став. Некој би рекол дека ова е расизам.
Автоматски споено мислење:

Не ме интересира какви биле во минатото, туку какви се сега. Буквално сите држави имаат крвава историја.
ОК, реалистичен став.
Зошто и Русија не смее да има такво крваво минато?
Еве, сега го создаваат. Што е проблемот тука?
Секоја земја има крваво минато.

Ова што Русија го прави денес, утре ќе биде минато.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Невероватно како една индивидуа, која на сопствена кожа ја почуствувала дискриминацијата, да има ваков дискриминаторски став. Некој би рекол дека ова е расизам.
Ова нема врска со дискриминација. Ова е како да се одреди кој ја донел правата одлука во сценариото со Русија ако гледаш кон неа чисто објективно. Замисли дека некои вонземјани поминуваат покрај планетава, не знаат ништо за историјата, и гледаат дека Русија и Украина војуваат. Гледаат дека некои земји се против, а некои ги поддржуваат. И како е најрационално да донесат одлука кој е во право: тоа е да се следи одлуката на оние земји кои се во исто време поуспешни од другите и им нудат на своите жители посреќен живот. Сите такви земји моментално кои ги исполнуваат тие услови се застанати против Русија.

(Кина на пример го исполнува првиот, а не вториот услов.)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.862
Поени од реакции
80.436
Ова нема врска со дискриминација. Ова е како да се одреди кој ја донел правата одлука во сценариото со Русија ако гледаш кон неа чисто објективно. Замисли дека некои вонземјани поминуваат покрај планетава, не знаат ништо за историјата, и гледаат дека Русија и Украина војуваат. Гледаат дека некои земји се против, а некои ги поддржуваат. И како е најрационално да донесат одлука кој е во право: тоа е да се следи одлуката на оние земји кои се во исто време поуспешни од другите и им нудат на своите жители посреќен живот. Сите такви земји моментално кои ги исполнуваат тие услови се застанати против Русија.
Ти си најзалутаниот у историјата на Кајгана.
Една јота немаш врска со реалноста и со темата за која се обидуваш да збориш. Една.

Контрадикторен сам на себе, детски наивен и флагрантно неинформиран роб на сопствените убедувања.
(ова последново не е кој знае што, многумина се робови на сопствените убедувања)

Со другите членови можам да зборам за темата, со тебе, само за тебе. Пошто не можеш да збориш на тема со некој кој не знае основни работи за темата.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827

Само чистење на источна Украина од џганот. И префрлање на фронтот од исток на запад. Друго решение не гледам за Русите на долг рок.
Уште на почетокот напишав, а денес сум уште посигурен, лудилово ќе заврши кога ќе ги ракетираат-уништат системите во Реџиково и Констанца , а во меѓувреме една птичка рече дека хиперсонисчните проектили транспортирани од САД во Германија биле префрлени во Бугаристан (непозната лојкација), значи на листата е и Бугаристан.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Невероватно како една индивидуа, која на сопствена кожа ја почуствувала дискриминацијата, да има ваков дискриминаторски став. Некој би рекол дека ова е расизам.
Автоматски споено мислење:


ОК, реалистичен став.
Зошто и Русија не смее да има такво крваво минато?
Еве, сега го создаваат. Што е проблемот тука?
Секоја земја има крваво минато.

Ова што Русија го прави денес, утре ќе биде минато.
Не ми е гајле за минатото на Русија мене. Еве ако конечно го отфрлат Путин и стават некој на чело што ќе се отараси од сета корупција и ќе им донесе еднакви права и поголем квалитет на живот на жителите, нема кон Русија да гледам како полупропадната земја.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Нема ова врска со еднаквост. Дури и ако целиот свет поддржува убиство на невини луѓе, нема зошто јас да го почитувам тоа мислење. Поентата ми беше фактот дека развиениот свет го дели моето мислење.
Tи напиша дека се небитни зашто не биле од развиениот свет. И тие не подржуваат убиства ама се небитни за тебе и затоа нивните животи во твоите очи не вредат. Тоа што испоумреа милиони по блиски исток е небитно за тебе се додека не е некој од тој западен свет што сакаш да бидеш.

Луѓето кои го направија тоа не се живи. САД и Австралија во сегашноста немаат врска со тие случки. Името на државата само им е исто.
Еве овие што испотепаа милиони по Виетнам, Ирак, Сирија се живи па не гледам нешто да те тригерира. Или тие земји се небитни?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.884
Поени од реакции
8.707
Не е. Мислам дека една држава си има право да постави каков бил одбранбен механизам на својата територија. Кога зборев за проширување, мислев дека европските земји не сакаат Русија да нападне друга земја и да ја освои нејзината територија.
А Русија не сака непрријателски воен сојуз да и е на граница.

И повторно, Европа не сака ништо, ги следи Американските команди.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Tи напиша дека се небитни зашто не биле од развиениот свет. И тие не подржуваат убиства ама се небитни за тебе и затоа нивните животи во твоите очи не вредат. Тоа што испоумреа милиони по блиски исток е небитно за тебе се додека не е некој од тој западен свет што сакаш да бидеш.


Еве овие што испотепаа милиони по Виетнам, Ирак, Сирија се живи па не гледам нешто да те тригерира. Или тие земји се небитни?
Се разбира дека би биле побитни ако самите тие имаат некаков импакт од моменталната војна. Ти викаш дека го поддржуваат моменталното убиство на Украинци бидејќи некои неповрзани луѓе ги убиле нивните жители. Ама тоа не било Украина за да имаат некаков одмазден мотив за да ја поддржуваат војната. Ни јас не би поддржал некој да започне војна со Русија, да испоубива невини луѓе и после само да викам, „а да, си го заслужија ова заради Украина.“ Буквално тоа ти е аргументот: САД ги убиле, САД ја поддржува Украина, и затоа Украинците заслужуваат да умрат.
Автоматски споено мислење:

И повторно, Европа не сака ништо, ги следи Американските команди.
Европа го сака тој сојуз. Не знам што е тешко да сфатите: Европа не гледа кон Русија како некој ослободител како вас, таа и е можеби најголем непријател. САД не мора никако да ги убеди да влезат во НАТО. Русијата самата тоа го направи со нејзините дела.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Западниот свет ја дели истата политика според мене во главно. И сите други земји во ЕУ освен можеби Полска и Унгарија. За Унгарија не знам, ама Полска дефинитивно самостојно би застанала против Русија. И ние самостојно би застанале кон Русија бидејќи моментално ги делиме истите вредности како ЕУ.
се мајтапиш или навистина мислиш вакви работи?
Западни вредности се и нацизам и фашизам, од кога тоа Македонија-Македонците 'дели' такви вредности?
Македонија нема самостојна политика ниту на внатрешен план а за надворешен и да не говориме.
Ако можеш пишувај во свое име немаој да користиш “ние“, јас не делам такви ставови како тебе а колку што можам да видам има и други.
Ако Полска или некоја друга земја сака да си го мери со Русија кој ја спречува може веднаш...
Кој е интересот на Македонија и Македонците да и наметнуваат санкции на Русија или да пласираат русофобија преку медиумите???

Сите знаат дека во меѓународните односи владеее аргументот на силата, има земји кои заговараат да биде законот на силата на аргументот, спорот најчесто е што едните се за едно другите за другото, ти за кое си?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Се разбира дека би биле побитни ако самите тие имаат некаков импакт од моменталната војна. Ти викаш дека го поддржуваат моменталното убиство на Украинци бидејќи некои неповрзани луѓе ги убиле нивните жители. Ама тоа не било Украина за да имаат некаков одмазден мотив за да ја поддржуваат војната. Ни јас не би поддржал некој да започне војна со Русија, да испоубива невини луѓе и после само да викам, „а да, си го заслужија ова заради Украина.“ Буквално тоа ти е аргументот: САД ги убиле, САД ја поддржува Украина, и затоа Украинците заслужуваат да умрат.
Види на македонски пишувам и би требало да разбереш пошто видовме дека ти оди слабо англискиот: никаде не напишав дека подржуваат убиство туку ти напиша пробувајки да го сокриеш лицемерието дека демек ти е за невини животи. Тоа што сте класични лицемери не ве пере ништо, нити извртување на дискусија нити обиди да ја завртиш топката кај мене со некакви математички релации што си ги сам измислуваш. Гајле ти е за Украинците тебе, утре да се смени наративот и западот да ја подржи Русија тие Украинци ќе ги помножиш со нула и ќе си релативизираш овде. Мојот став е лудилото дека треба да престане веднаш и ми е гајле кој ќе победи.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Западни вредности се и нацизам и фашизам, од кога тоа Македонија-Македонците 'дели' такви вредности?
Македонија нема самостојна политика ниту на внатрешен план а за надворешен и да не говориме.
Ако можеш пишувај во свое име немаој да користиш “ние“, јас не делам такви ставови како тебе а колку што можам да видам има и други.
Ако Полска или некоја друга земја сака да си го мери со Русија кој ја спречува може веднаш...
Кој е интересот на Македонија и Македонците да и наметнуваат санкции или да пласираат русофобија преку медиумите???

Сите знаат дека во меѓународните односи владеее аргументот на силата, има земји кои заговараат да биде законот на силата на аргументот, спорот најчесто е што едните се за едно другите за другото, ти за кое си?
„Западни вредности“ не се однесува на сите вредности чиј извор е од запад, туку на моменталните вредности што ги имаат тие држави во глобала. Нацизам и фашизам не се дел од тие.

Моменталната наша влада ги дели вредностите на ЕУ, а исто така верувам дека и мнозинството ги дели тие вредности. (Тоа што не ги сакаат чекорите со кои би влегле во ЕУ нема врска со нивните вредности.) Верувам дека мнозинството не ја оправдува војната со Русија - што значи нема никаков притисок Македонија да застане против Русија бидејќи самите го имаме тој став во глобала.

Мислам дека целата нејаснотија е дека тешко сфаќате дека мнозинството не е про-Путин како вас. Затоа тешко ви е да сконтрате дека не мора САД да убеди никој да застане против Путин.
Автоматски споено мислење:

Види на македонски пишувам и би требало да разбереш пошто видовме дека ти оди слабо англискиот: никаде не напишав дека подржуваат убиство туку ти напиша пробувајки да го сокриеш лицемерието дека демек ти е за невини животи. Тоа што сте класични лицемери не ве пере ништо, нити извртување на дискусија нити обиди да ја завртиш топката кај мене со некакви математички релации што си ги сам измислуваш. Гајле ти е за Украинците тебе, утре да се смени наративот и западот да ја подржи Русија тие Украинци ќе ги помножиш со нула и ќе си релативизираш овде. Мојот став е лудилото дека треба да престане веднаш и ми е гајле кој ќе победи.
Не ми пере ништо бидејќи не ги поддржувам ниту тие војни.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.884
Поени од реакции
8.707
Европа го сака тој сојуз. Не знам што е тешко да сфатите: Европа не гледа кон Русија како некој ослободител како вас, таа и е можеби најголем непријател. САД не мора никако да ги убеди да влезат во НАТО. Русијата самата тоа го направи со нејзините дела.
Европа беше против проширување на НАТО во Грузија и Украина. САД беше за.

Европа на Русија гледаше како на сигурен снабдувач на нафта и гас по нормална цена. САД беше против.

Секогаш кога Украина имала независен или про-Руски прецедател се случува обоена “револуција“. Имаш на викиликс се, буквално цели дискусии како во 2008/9 Американците дебатираат како да почнат граѓанска војна во Украина за да се изврши притисок на Русија.
Автоматски споено мислење:

Моменталната наша влада ги дели вредностите на ЕУ, а исто така верувам дека и мнозинството ги дели тие вредности.
Дали една од тие вредности е самоопределување?

Бидејќи ЕУ и НАТО троа ни го ускратиа тоа право.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
„Западни вредности“ не се однесува на сите вредности чиј извор е од запад, туку на моменталните вредности што ги имаат тие држави во глобала. Нацизам и фашизам не се дел од тие.

Моменталната наша влада ги дели вредностите на ЕУ, а исто така верувам дека и мнозинството ги дели тие вредности. (Тоа што не ги сакаат чекорите со кои би влегле во ЕУ нема врска со нивните вредности.) Верувам дека мнозинството не ја оправдува војната со Русија - што значи нема никаков притисок Македонија да застане против Русија бидејќи самите го имаме тој став.

Мислам дека целата нејаснотија е дека тешко сфаќате дека мнозинството не е про-Путин како вас. Затоа тешко ви е да сконтрате дека не мора да биде убеден да застане против него.
Кои се тие моментални вредности во глобала, може да наброиш една две?
А така, значи зборуваш за вашата влада, која инаку е инсталирана со демократски методи и затоа дели исти вредности како и владата во Украина, што да речеш многу се западни.
Повторно ти за мнозинството, веќе ти реков не манипулирај или изнеси аргумент дека се работи за мнозинството.
Ти и една шака јада, процентуално 3-5% демократи-атлантисти кои се длабоко во анусот на Вашингтон-Брисел-Берлин-Лондон сте против Русија, а Македонците верувам не се затоа што немаат никаков интерес политички-економски или друг за да војуваат со Русија.
Тоа што не “сфаќаме“ (повторно во множина, престани со релативизација и префрлање на одговорноста) е потребата од маниупулација со реалноста и создавање на искривена слика и потребата да се прави тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom