Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.282
Поени од реакции
1.770
Колку е тоа многу?
За некого и еден изгубен живот е многу за каубоите и 500.000 ирачки деца се само колатерална штета.

Инаку војна е претпоставувам не очекуваш да помине без жртви, само би требало колку што може да се избегуваат цивилни цели што понекогаш не е возможно.
Има има колку да има, проблемот е тоа што украина од почетокот лажат како цигани, снимаат видеа со блогери, шминка, глумци, стари видеа подметнуват пред ООН.
Како што гледаме доста ѕверства од нивна страна врз војни заробеници, цивили, партии зашто да им верувам.
Преговарачот за мир во украинската делегацијата, СБУ го екзекутира во ходник мислам дека беше во Судот. Зашто да им верувам, може да стават статисти, башка како на косово, ЦИА им дава свинска крв, УЧК не ја користи пошто е свинска, снимаат без крв, видеото поминува на СНН, ББС. Исто и сега, мрдаат, нема крв, дури и да земат од гробишта трупови или ликвидираат некој цивили руси, нема да им поверувам.
Убеден сум дека Украина е фашизам, не случајно ја отфрлија таа резолуција на ООН, башка тоа сценарио е западно, едно исто во последните 10 западни прокси војни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.879
Поени од реакции
4.680
Мислам ако ти веруваш во таква теорија на заговор. Во сегашното сценарио, сите држави стојат против Русија, не само САД. За да го испитаме притисокот на САД врз другите држави ќе треба нешто да се случи кај што само САД ќе биде против.
Чекај чекај малку, ти земјите во Јужна Америка Кина и... не ги сметаш за држави, како тоа сите држави стојат против Русија.

Вистината е следна, повеќето од земјите кои како папагали ја повторуваат американската политика се вазалски (окупирани без присуство на воена сила на САД), освен ако Северџганистан и редица како него не ги сметаш за суверени меѓународни субјекти.
-во Светот има околу 7 милјарди популација во околу 220 држави, против Русија се САД , клубот пет очки и ЕУропските сателити, а тоа е нешто над 1,2 милијарди популација, останатите околу 6 милијарди се однесуваат индифирентно, јавно, иако би сакале по секоја цена САД+ЕУ доминацијата заврши, затоа што многу пати биле демократизирани и виделе многу убавини од дотичниве дури би рекол дека се молат по 3 пати во денот нивната доминација да заврши, тој процес е во тек ама ќе има уште стани-падни.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Чекај чекај малку, ти земјите во Јужна Америка Кина и... не ги сметаш за држави, како тоа сите држави стојат против Русија.

Вистината е следна, повеќето од земјите кои како папагали ја повторуваат американската политика се вазалски (окупирани без присуство на воена сила на САД), освен ако Северџганистан и редица како него не ги сметаш за суверени меѓународни субјекти.
-во Светот има околу 7 милјарди популација во околу 220 држави, против Русија се САД , клубот пет очки и ЕУропските сателити, а тоа е нешто над 1,2 милијарди популација, останатите околу 6 милијарди се однесуваат индифирентно, јавно, иако би сакале по секоја цена САД+ЕУ доминацијата заврши, затоа што многу пати биле демократизирани и виделе многу убавини од дотичниве дури би рекол дека се молат по 3 пати во денот нивната доминација да заврши, тој процес е во тек ама ќе има уште стани-падни.
Зборував за тие што го исклучија SWIFT. Меѓу другото, САД во овој случај не требаше да врши некаков притисок. Верувам дека речиси сите земји од ЕУ самостојно застанаа против Русија. Антивоениот став не им е „американска политика“ на ЕУ, тоа е комон-сенс политика.

Ако веруваш дека самостојно, без да има САД влијание, некоја земја од ЕУ би ја поддржала Русија, тогаш зошто? Што има таа земја да добие од нападот врз Украина?
Автоматски споено мислење:

Не ни знам што ти значи мапава како прво.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.487
Ако веруваш дека самостојно, без да има САД влијание, некоја земја од ЕУ би ја поддржала Русија, тогаш зошто? Што има таа земја да добие од нападот врз Украина?
САД се 100% и единствено одговорни за оваа војна.


Не ни знам што ти значи мапава како прво.
Меѓународната заедница.

Цел свет.

Сите земји.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.879
Поени од реакции
4.680
Преку 200 војници тука има сигурно. Сериозна бројка се предале. Ова мислам дека се морнаричката пешадија/маринци.
а се предале значи ја па мислев некоја парада ќе да е, само си велам зошто со кренати раце, сигурно е некоја нова демократска придобивка...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Меѓународната заедница.

Цел свет.

Сите земји.
Сите земји од развиениот свет. Мислиш некој му е гајле што Куба или Какоидасевикаџикистан ја поддржува Русија...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.487
Сите земји од развиениот свет. Мислиш некој му е гајле што Куба или Какоидасевикаџикистан ја поддржува Русија...
И тоа што велиш, само поранешните империјални сили имаат право на мислење и управување со светот.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Сите земји од развиениот свет. Мислиш некој му е гајле што Куба или Какоидасевикаџикистан ја поддржува Русија...
Auuu
Daj objasni ni kako toa MK e razvieniot svet a China, India, Brasil ne se??? Arapski drzavi, nerazvieni?

Daj kazi sto mislis za "nerazvienite"? Dali ako ne se soglasuvaat so "razvienite" mozebi treba da se "oslobodat i razvijat" ili dzabe tie se submensch? Sto so niv okolu 6 milijardi, bas me interesira koe e tvoeto mislenje...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
И тоа што велиш, само поранешните империјални сили имаат право на мислење и управување со светот.
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.879
Поени од реакции
4.680
Зборував за тие што го исклучија SWIFT. Меѓу другото, САД во овој случај не требаше да врши некаков притисок. Верувам дека речиси сите земји од ЕУ самостојно застанаа против Русија. Антивоениот став не им е „американска политика“ на ЕУ, тоа е комон-сенс политика.

Ако веруваш дека самостојно, без да има САД влијание, некоја земја од ЕУ би ја поддржала Русија, тогаш зошто? Што има таа земја да добие од нападот врз Украина?
Автоматски споено мислење:


Не ни знам што ти значи мапава како прво.
Да, сигурно самостојно без притисоци и закани, колку ја мразат Русија ако треба и три пати поскап плин ќе им плаќаат на САД ама нема руски плин да купуват. (добро е не дошле до онаа точка кога ако треба ќе се смрзнуваат и умираат од студ ама руски плин не) На времето се мајтапев дека демокративе не смеат да земаат руска вакцина и после излезе Црпе со ставот дека тоа не била западна вакцина па не ја сакале, лудилото нема крај!

Толку антивоен став имаат што постојано испорачуваат-праќаат оружје во Украина за да се борат два блиска народа, толку се антивоено да се нема зборови.
Па токму тоа ти реков нема не постои суверена земја во ЕУ која самата носи своја политика сите се продолжена рака на политиката на САД+УК+Ф+Г или поинаку ги викаа земјите на ФУКУСА+Г, ако не ми верваш ете речи една европскја земја која самата ја носи својата внатрешна ем надворешна политика?
Ако помисли на ТР, Еве Турција на пример има колку толку самостојна политика и се занесуе те на една те на друга страна, а овие ја придобиваат затоа што и прогледуваат низ прсти за неоотоманските соништа.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Auuu
Daj objasni ni kako toa MK e razvieniot svet a China, India, Brasil ne se??? Arapski drzavi, nerazvieni?

Daj kazi sto mislis za "nerazvienite"? Dali ako ne se soglasuvaat so "razvienite" mozebi treba da se "oslobodat i razvijat" ili dzabe tie se submensch? Sto so niv okolu 6 milijardi, bas me interesira koe e tvoeto mislenje...
Не кажав дека МК е дел од развиениот свет, туку дека цел развиен свет (и други некои земји како МК) стои против Русија. И не, Индија и Бразил не се никаде блиску до развиениот свет.
Автоматски споено мислење:

Да, сигурно самостојно без притисоци и закани, колку ја мразат Русија ако треба и три пати поскап плин ќе им плаќаат на САД ама нема руски плин да купуват. (добро е не дошле до онаа точка кога ако треба ќе се смрзнуваат и умираат од студ ама руски плин не) На времето се мајтапев дека демокративе не смеат да земаат руска вакцина и после излезе Црпе со ставот дека тоа не била западна вакцина па не ја сакале, лудилото нема крај!

Толку антивоен став имаат што постојано испорачуваат-праќаат оружје во Украина за да се борат два блиска народа, толку се антивоено да се нема зборови.
Па токму тоа ти реков нема не постои суверена земја во ЕУ која самата носи своја политика сите се продолжена рака на политиката на САД+УК+Ф+Г или поинаку ги викаа земјите на ФУКУСА+Г, ако не ми верваш ете речи една европскја земја која самата ја носи својата внатрешна ем надворешна политика?
Ако помисли на ТР, Еве Турција на пример има колку толку самостојна политика и се занесуе те на една те на друга страна, а овие ја придобиваат затоа што и прогледуваат низ прсти за неоотоманските соништа.
Западниот свет ја дели истата политика според мене во главно. И сите други земји во ЕУ освен можеби Полска и Унгарија. За Унгарија не знам, ама Полска дефинитивно самостојно би застанала против Русија. И ние самостојно би застанале кон Русија бидејќи моментално ги делиме истите вредности како ЕУ.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Не кажав дека МК е дел од развиениот свет, туку дека цел развиен свет стои против Русија. И не, Индија и Бразил не се никаде блиску до развиениот свет.
Ne e toa odgovor no OK. Znaci cel razvien svet ne zazede US strana, toa e fakt.

Sto mislis ti za tie koi ne se soglasuvaat so US? Sto treba da im se napravi? Primer sankcii ili? Sto ako ima razlicno glediste? Cie e pobitno?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.487
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
Донекаде се сложувам (и јас исто така станав расист одкако сватив дека Африканците се интелектуално ограничени) но сите држави за кои ти зборуваш се Американски вазали кои немаат сопствена надворешна а и се помалку внатрешна политика туку ги следат наредбите од Вашингтон.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
apsolutno... genocid vrz indijancite vo amerika, genocid vrz aboridzinite vo aus. genocid i robovi od afrika. bile odlicni rakovoditeli
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Донекаде се сложувам (и јас исто така станав расист одкако сватив дека Африканците се интелектуално ограничени) но сите држави за кои ти зборуваш се Американски вазали кои немаат сопствена надворешна а и се помалку внатрешна политика туку ги следат наредбите од Вашингтон.
Во кој поглед се американски вазали? Јас мислам дека нивните интереси и интересите на САД се исти во сите случаи поврзани со Русија: да се спречи проширувањето на Русија кон Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom