Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.993
Се чини дека токму „банана„ државите, кои скоро влегоа во ОТАН, се најгласните кога треба да се „изгребат„ од „шефот„, а кога е во прашање непријателската настроеност кон Русија...

За среќа, има и такви кои се во ОТАН, а се држат по страна...Што е сигурно, сигурно е. Војната во Украина кога-тогаш ќе заврши, а после тоа треба да се продолжи со живеењето и со меѓудржавните релации. РФ веќе има срочено листа со непријателски држави па не е најкорисно (за некои од државите) да се дел од таа листа.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.135
Поени од реакции
11.539

Само чистење на источна Украина од џганот. И префрлање на фронтот од исток на запад. Друго решение не гледам за Русите на долг рок.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.304
Поени од реакции
1.924
apsolutno... genocid vrz indijancite vo amerika, genocid vrz aboridzinite vo aus. genocid i robovi od afrika. bile odlicni rakovoditeli
Не ме интересира какви биле во минатото, туку какви се сега. Буквално сите држави имаат крвава историја.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.993
Не ме интересира какви биле во минатото, туку какви се сега. Буквално сите држави имаат крвава историја.
Какви биле во минатато, такви се и сега. А такви ќе бидат и во иднина. Не можеш да го заборавиш минатото туку-така и да помислиш дека нечие минато зло ќе може да се избрише, а во реално време тоа зло нема да се одрази и повтори.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Не ме интересира какви биле во минатото, туку какви се сега. Буквално сите држави имаат крвава историја.
sto kakvi se sega? kradat nafta od sirija. ja okupiraat pola sirija bez dozvola. imaat sekoj 2-3 god nekoj rasisticki ispad doma i histericni se na istorija ko tebe... cancel culture na sve sto ne im odi u prilog, daj ako ne da ja kanselirame istorijata ovie 2021 god, pa ova neka e godina 1 koga losite rusi gi napadnaa dobrite ukrainci a nevinite ameri i evropejci pogodeni od cela situacija dolivaat benzin i sankcioniraat bez odobrenie na obedineti nacii ali ok e se toa posto se nevini i nikad ne pravele vakvi raboti...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.886
Поени од реакции
4.687
Инаку за санкциите кон Русија. Мислам дека истите се game changer и ќе имаат долгорочни последици во смисла како во иднина земји како Индија, Кина, Турција и други кои не се дел од тој западен свет ќе ја постават нивната економија на глобалниот пазар.

Санкциите кон Русија покажаа дека сите тие интернационални институции како SWIFT, Mastercard и други кои постојат да ја олеснат глобалната трговија и соработка, се уствари во шаката на САД и лесно можат да бидат weaponized против некоја држава. Тие интернационални институции со една наредба од Вашингтон се трансформираат во економски оружја кои и нанесуваат сериозни удари на која било држава. Колку повеќе една држава се ослонува на вакви институции толку е поголем нејзиниот ризик да биде уништена по желба ипотреба на САД.

Истото важи и за чувањето на државни резерви на националните банки во странство кај други банки и институции. Замрзнувањето на имотот на Руската национална банка по дискрециона наредба на странска влада, покажува дека парите на една држава кои се чуваат во странство може да бидат собрани со еден клик, и дека безбедноста на тие средства е халуцинација.

Мислам дека секоја посериозна држава која не е дел од западниот курс сериозно ги следи овие работи и прави планови да си ги обезбеди своите резерви. Очекувам земји како Кина, Индија и други да започнат со правење на in house системи и да ги забрзаат процесите за градење на домашни алтернативи на овие “институции” и да направат сериозни планови за елиминирање на изложеноста кон ваков тип економска војна.
се точно си напишал и онака без посебна подготовка, а се гледа од изборот на зборови.
Сите тнр. меѓународни институции кои некогаш се создадени за унифицирање и олеснување на проток на пари-стоки-луѓе се претворени во инструмент на САД+Еу преку кои ја остваруваат својата доминација и грабеж, замрзнување на нечии пари е грабеж, еден од попознатите е тнр. замрзнување на парите на Либија над 270 милијарди кои никогаш не и се вратени на Либија, исто е и кај нас ти ја блокираат сметката некои велат оправдано и се така ќе мислат се додека не биде нивната сметка блокирана а тогаш ќе биде доцна.

тики да прашам, ти дури сега после санкциите против Русија увиде за каков накараден систем се работи, па тоа го видел дури и еден инфомакс со овој текст, ако се свесни за последиците, би требало според насловот, ама доцна е, процесот на дедоларизација, инаку еден од основните елементи во планот е започнат некаде во 2014, сега веќе дебело се работи на тој процес.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.304
Поени од реакции
1.924
Какви биле во минатато, такви се и сега. А такви ќе бидат и во иднина. Не можеш да го заборавиш минатото туку-така и да помислиш дека нечие минато зло ќе може да се избрише, а во реално време тоа зло нема да се одрази и повтори.
Мислам дека има околу 0% шанса да се изврши геноцид врз Индијанците или Абориџините во сегашно време. Нема зошто да мислам поинаку.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Нивното мислење е побитно бидејќи како дел од развиениот свет, тие имаат значителен успех во раководењето со една држава. Објективно гледано, нема зошто мислењето на раководителите на помалку успешни држави да бидат побитни.
Значи џабе глумиш либерал и срања за еднаковст. Класичен лицемер.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.488
Во кој поглед се американски вазали? Јас мислам дека нивните интереси и интересите на САД се исти во сите случаи поврзани со Русија: да се спречи проширувањето на Русија кон Европа.
НАТО се шири кон Русија 30 години а не обратно.

Франција и Австралија преговараат со години за продажба на подморници и трошат милијарди на проектот и одеднаш упаѓа Америка и само им кажува дека мора да земат Американски подморници. Макрон мрчеше 2 дена и толку.

На викиликс излезе дека ја шпијунораат Ангела Меркел и дека Американски ртазузнавачки агенции вршат индустриска шпијунажа во Германија за сметка на Американски приватни компании. Германците се лутеа 4-5 часа.

Американците го зголемиа купувањето на Руска нафта за одкако се почнати санкциите 43% и истата ќе им ја продаваат на Европејците.

Европа е 100% Американски вазал.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.304
Поени од реакции
1.924
sto kakvi se sega? kradat nafta od sirija. ja okupiraat pola sirija bez dozvola. imaat sekoj 2-3 god nekoj rasisticki ispad doma i histericni se na istorija ko tebe... cancel culture na sve sto ne im odi u prilog, daj ako ne da ja kanselirame istorijata ovie 2021 god, pa ova neka e godina 1 koga losite rusi gi napadnaa dobrite ukrainci a nevinite ameri i evropejci pogodeni od cela situacija dolivaat benzin i sankcioniraat bez odobrenie na obedineti nacii ali ok e se toa posto se nevini i nikad ne pravele vakvi raboti...
САД не ми се на највисоко ниво на држави чие мислење го почитувам. Ама кога станува збор за Канада, Австралија, Западна Европа и тоа како...
НАТО се шири кон Русија 30 години а не обратно.

Франција и Австралија преговараат со години за продажба на подморници и трошат милијарди на проектот и одеднаш упаѓа Америка и само им кажува дека мора да земат Американски подморници. Макрон мрчеше 2 дена и толку.

На викиликс излезе дека ја шпијунораат Ангела Меркел и дека Американски ртазузнавачки агенции вршат индустриска шпијунажа во Германија за сметка на Американски приватни компании. Германците се лутеа 4-5 часа.

Американците го зголемиа купувањето на Руска нафта за одкако се почнати санкциите 43% и истата ќе им ја продаваат на Европејците.

Европа е 100% Американски вазал.
Не, ти не го разбираш терминот „проширување“ што значи. Сум го објаснил ова претходно. Влегување во воен сојуз не е проширување на територија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Мислам дека има околу 0% шанса да се изврши геноцид врз Индијанците или Абориџините во сегашно време. Нема зошто да мислам поинаку.
Секако дека има 0% шанса кога нивната бројка ја сведоа на статистичка грешка. Исто ко да речеме еве ќе правиме геноцид врз суматрискиот носорог кога ги има дали 30тина на свет.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.304
Поени од реакции
1.924
Значи џабе глубиш либерал и срања за еднаковст. Класичен лицемер.
Нема ова врска со еднаквост. Дури и ако целиот свет поддржува убиство на невини луѓе, нема зошто јас да го почитувам тоа мислење. Поентата ми беше фактот дека развиениот свет го дели моето мислење.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.488
Не, ти не го разбираш терминот „проширување“ што значи. Сум го објаснил ова претходно. Влегување во воен сојуз не е проширување на територија.
Поставување на воени сили и нуклеарно оружје на воениот сојуз во бази 500 - 600 км поблиску до Русија не е проширување?

И лесно ги прескокна точките за вазалство.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.304
Поени од реакции
1.924
Секако дека има 0% шанса кога нивната бројка ја сведоа на статистичка грешка.
Луѓето кои го направија тоа не се живи. САД и Австралија во сегашноста немаат врска со тие случки. Името на државата само им е исто.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.993
Мислам дека има околу 0% шанса да се изврши геноцид врз Индијанците или Абориџините во сегашно време. Нема зошто да мислам поинаку.
Секако дека нема логика и понатаму да се врши геноцид врз народи кои речиси и да не постојат во реално време. Арно ама, на Земјава има преку 7 милијарди живи човеци, кои тековно се предмет на геноцид и за нив уопште не е битно дали се Индијанци или Абориџини, туку битно е да ги има што помалку...Инаку, останавме без чист воздух, оти сите дишат а издишуваат CO2 а тоа треба што побрзо да се спречи...А за кравите и за нивното прдење, кое ја убива озонската обвивка, да не разговараме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom