Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Да ти уништат ЦЕЛ еден ОГРОМЕН воен брод за транспорт на стотици тенкови и еден куп војска во град кој што го имаш ОСВОЕНО е како да ти кажам, а да не те навредам :D

Тој брод требаше да учествува и во освојувањето на Одеса.
Пробај слободно, еве нема да се увредам ;)

Што користеа? Ер-супрешн, низок лет под радарот, подморница, сикрет-вепонс?
Што потопија? Носач? Разарач? Или десантен брод?

Со таа ракета(точка), да сакаш неможеш да погодиш пристаниште, не па брод! На ќоро испалена и погодија! Точно.

Ај сега објасни ми ја логиката што толку им го цениш успехот? Баш ме интересира?
Посебно делот со “град кој што го имаш ОСВОЕНО”! Дај просветли не те молам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Не верувам дека би блефирале зашо сигурно се свесни дека западните земји нема да прифатат да плаќаат во рубља.

Не знам колку многу Русите се зависни од тие пари, во смисла колку сериозен удар ќе биде за нив недостигот на тие средства. За повеќето европски земји прекинување на гасот ми изгледа дека ќе има многу сериозни последици.
па не мора да плаќаат со рубљи може и со злато, Русите не се гадливи на злато
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
I subvencii za Nov bra
Со бегалциве од Украина можеме да му дадеме шах мат на Аљи.
Не ќе е лошо да прибереме едно 300к и да им поделиме државјанства. Пак христијанско население, ќе се удомат и многу ергени, ќе се измешаат со нашите, плус да ги условиме да се пишат како Македонци, и шипцивe нека сонуваат 20% :D
I subvencii za nov brak ke dademe... I ke gi piseme vo preambulata na Ustavot...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
Русите ќе си имаат уште помал буџет од тој што го имаат сега и плус ќе ги натераат и да платат репарации за оваа авантура.
Русија ќе плаќале репарации за авантурава :pos::pos:. На кого бе ќе му платат, кој тоа ќе ги натера ако не платат. Истото го верглаше дека УК ќе платела огромна казна што ја напушти ЕУ. Па не знам дал фунта им платија.
Не си тачен, како си пишуваш у постовиве, те Европа од САД или Кина ќе го јаде ради поскап гас, те Европа ќе ја победела Русија со санкциите. Аман пак ли покасно ќе се освестиш, како кај Ковид темата :D

Но најтрагично е што го убедија и тенеке.
:pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Еве ги првите очекувани релултати за САД од операцијата во Украина…. Да не се секираме САД нема да пропаднат

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Еве ги првите очекувани релултати за САД од операцијата во Украина…. Да не се секираме САД нема да пропаднат

Овие у Рубљи да не го плаќаат,:pos:
само 215 милиони парче било, срце ќе те фане да го рокнат.

Да надополнеме дека од многу експерти е потврдено дека Ф-15 е многу подобар од овој, ама сепак бизнис, мора да се врнат 200-300 милијарди фрлени во огин.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Еве ги првите очекувани релултати за САД од операцијата во Украина…. Да не се секираме САД нема да пропаднат

Нека врти парата!
Исто е џерманците ќе купувале ф-35! И уште 20-30 земји ќе отворат чекмежето сега!
Се у долари!

И после некој ќе се чуди зошто успеа Бретон-Вудс шеес и некоја!;)
Ќе испринтаат американците долари за сите да не се секирате! Јени, евра, фунти се ќе се мења за $$$
Бомбона бизнис ;)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
https://mkreporter.com/2022/03/26/морничаво-откритие-на-британските-ме/


Морничаво откритие на британските медиуми – Хантер Бајден, синот на претседателот Џо Бајден, бил поврзан со фирма која произведувала смртоносни вируси во Украина
Извор ДЕЈЛИ МЕЈЛ кој се повикува на Руските медиуми, а кај нас го пренесува факен МКРЕПОРТЕР бе? Дејли Меил, патем е бетер од М Експрес што беше на времето. Дури и Википедија го прогласи за UNRELIABLE SOURCE, а во Велика Британија го третираат како хумор и сатира, веќе оддамна. :)

И јас некни на Дејли Мејл прочитав како Путин го молел Бајден на телефон 34 минути и 20 секунди барем да му го остави доларот за тргување, дури и му понудил да замини во пензија ама за 2 години. Кога Бајден го одбил, според Дејли Мејл, Путин му се јавил на другарму Лукашенко и пролеал 2 солзи.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Мислите дека ќе платат Европјаните во рубљи и ако не дали ќе го сопрат гасот Русите?


ci platat, so tesko srce i so rublji of course.
eheee, kolku pati nasabajle sum trgnal so namisla da gi ispcuam site na rabota i da si odam. kafeto pocnuva da dejstvuva i se potsetuvam deka rabota=plata=zivotarkanje, i odma go odlozuvam pcuenjeto na neodredeno :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom