Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Значи мора само едно да е точно од „Македонија е жртва на САД, а Русија е дефанзивна во Украина“.
Не. Тоа само ти правиш лажни дихотомии. Ниедна држава не е стратешки неважна, но секако може да биде помалку важна (и релативно неважна) во споредба со друга држава, а посебно во споредба со соседна држава.

Немам ни јас против ти да навиваш за кој сакаш, ама да - ме нервира дволичност.
Јас воопшто не сум дволичен. Разбирам зошто Русија ја нападна Украина, и горе долу сум на нејзина страна во конфликтот, иако ми е најважно да заврши војната колку што може побргу. Арно ама ако ја оправдувам акцијата на Русија, тогаш е срамота да барам двоен стандард и да кукам дека на сила не бутнаа во НАТО, против вољата на народот. И тоа види, вољата на народот на Украина да влезе во НАТО се покажува во оваа војна многу поизразена отколку нашата воља да не влеземе во НАТО, што твојата хипокризија ја прави уште поизразена.

Многу е просто ова, и тебе ти е јасно, ама некако не ти се допаѓа да те ишамараат во дискусија, па цвикаш сега по малку.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Ова на Путин било во врска со некои стоки што ги увезува Русија од страна. Од ЕУ поточно и од другите непријателски земји, вклучувајќи не нас. Така да ќе ни пропадне извозот на праски во Русија годинава.
Ова се работи за забрани меѓу најголемите светски сили. Ако кај нив се намали економијата, се ќе застане поради нефункционирањето на големите запчаници и несигурност.
Економијата е моторот на планетава, па ако сакаш ефикасно да срушиш систем, така се прави. После одма ќе ни го понудат веќе спремниот нов систем :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.658
Поени од реакции
31.565
Русите многу научија од САД во последните 30 години. Без разлика кој и да е на власт, надворешната политика ќе тече според години претходно зацртани планови. Еве веќе излегуваат информации дека америте знаеле 10тина години претходно за интервенцијата шо се дешава моментално.
Пффф... Па нормално дека знаат - кога самите тие ја предизвикаа интервенцијата на Русија. Како јас да им кажувам на други дека ти сега физички ќе ме нападнеш, и потоа да отидам кај тебе да ти удрам шамар. Се разбира дека ќе се браниш и „јас сум знаел“ за тоа.

Извини ама премногу очигледни работи посочуваш.
Инаку примерот со шамарите е под влијание на следниов пост. :)


ако ја оправдувам акцијата на Русија, тогаш е срамота да барам двоен стандард и да кукам дека на сила не бутнаа во НАТО, против вољата на народот. И тоа види, вољата на народот на Украина да влезе во НАТО се покажува во оваа војна многу поизразена отколку нашата воља да не влеземе во НАТО, што твојата хипокризија ја прави уште поизразена.
Повторно - правиш лажни дихотомии. Не е или или, туку и двете се точни: Точно е дека дека на сила не бутнаа во НАТО, и точно е дека Русија има право да се брани. Тоа што ги посочувам фактите (а ти тоа го нарекуваш „кукање“) не го менува фактот дека верглаш некоја теза што не можеш да ја аргументираш.

Ај што не можеш да аргументираш, туку се заглупуваш со примери за Украинците на кои им направија државен удар за наеднаш „да добијат желба за влагање во НАТО“. Да направеа референдум помалку ќе поминеше отколку нашиот што помина.

Многу е просто ова, и тебе ти е јасно, ама некако не ти се допаѓа да те ишамараат во дискуија, па цвикаш сега по малку.
ОК! :ROFLMAO: :D
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Малку хипокризија, а?
САД со сила проба да ја кутне куба оти комунисти. Нема хипокризија. Се што русите кажале, американците веќе 2 -3 пати истестирале. Хипокризија т.е. лицемерство е најмногу на сад.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Женски тенис гледа а не е Ставро. :cautious:
Навистина чудо. На светот постои само еден човек кој гледа женски тенис, а тоа е Ставро.
Автоматски споено мислење:

САД со сила проба да ја кутне куба оти комунисти. Нема хипокризија. Се што русите кажале, американците веќе 2 -3 пати истестирале. Хипокризија т.е. лицемерство е најмногу на сад.
Нормално дека пробаа. Мене ме чуди како не успеаа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.219
Руското радио започна со пропаганда т.е. понуда на граѓаните.

From March 1, the following denazification measures are introduced in the newly liberated territories from Kyiv:
- writing off all debts on credits and loans;
- complete write-off of utility debts;
- payments for gas and heating

 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.352
Поени од реакции
5.539
Не им замерувајте на русите за неселективното бомбардирање, не знаат поинаку, не се вежбани, не знаат кај тераат, не знаат да изведат специјални операции и тоа е причината зошто не можат да заземаат ниеден поголем град.

Од утре прекинуваат со бомбардирање за да се евакуираат цивилите, испоубија многу последните денови, страшни снимки се шират по цел свет.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Руското радио започна со пропаганда т.е. понуда на граѓаните.

From March 1, the following denazification measures are introduced in the newly liberated territories from Kyiv:
- writing off all debts on credits and loans;
- complete write-off of utility debts;
- payments for gas and heating

Ја мислев нешто по конкретно како да се обеси секој што се сликал со свастика последниве осум години..
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Шббкбб
Неможеш да знаеш и башка ниедна интервенција на СаД неможе да де спореди до оваа.
Па не споредувам ниту една интервенција на САД со ова, туку фактот што на сила не бутнале во НАТО, и тоа на исклучително мек начин, во споредба со начинот на кој Русија ја избутка Украина надвор од НАТО.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Не им замерувајте на русите за неселективното бомбардирање, не знаат поинаку, не се вежбани, не знаат кај тераат, не знаат да изведат специјални операции и тоа е причината зошто не можат да заземаат ниеден поголем град.

Од утре прекинуваат со бомбардирање за да се евакуираат цивилите, испоубија многу последните денови, страшни снимки се шират по цел свет.
Американците селективни се? Тестираа хемиско оружје врз сопствени трупи.
Тоа ти е клинтоница.
Автоматски споено мислење:

Аналогии за фашизмот.... празни зборови и дела.....

Прегледај го приврзокот 324458


Ја има пак прво да пукам по тие со вистинската свастика, а украинците веќе се фатени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom