Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Прво, не разговараме за етика, туку разграничуваме кои се фактите.
Второ не е исто на соседот да му направат воен удар и така да го направат непријател кој ќе го примат во непријателски воен сојуз - и истото во некоја далечна релативно неважна држава. Подобра паралелата би била ако Русија го регрутира Мексико за членка во ЦСТО па да правиш компарација со САД и буткањето на Македонија во НАТО. Едното е важно за државата чиј сосед станува непријател, другото за далечната мала држава - не е важно.

Така да хипокризијата, ако ја има, е целосно твоја. (y)
Потполно е исто, и тебе ти е јасно. И точно за фактите зборуваме. Империите не бираат каде ги бранат своите интереси. Русија да беше помоќна, и таа ќе се ширерше колку што се шири САД. Пред некој ден на примерот на Босна ме убедуваше дека нема стратешки неважни држави, сега Македонија е неважна, бидејќи и не ти одговара на тезата да биде важна. По логиката дека на сила не втурнаа во НАТО, очигледно САД не сметаат дека сме стратешки неважни.

Види, немам јас против да си навиваш за Русија, ама ме нервира дволичност. Македонија е жртва на САД, а Русија е херој во Украина. Тоа се такви одвратни двојни стандарди да е просто невозможно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
што значи ова?
Ова значи почеток на 3та Светска Војна на финансиските пазари, ако нешто не смират топката. Многу очигледно сакаат да се направи војна, ептем им гори поради долговите. Бај да бук им е секој чекор, постепено билдање на гнев, омраза и страв кај народот. Во такви случаеви (видовме со короната), народ не мисли, што му кажат медиумите тоа. Ниту еден чекор Западот не направи за да се смири ситуацијата, туку само намерно одолговлекување за народ што подолго да е под психоза.

Бајден викаат ќе потпише директива за забрана на криптовалутите, демек Русија се финансирала преку нив, па ќе бидат запленети и воведена национална дигитална валута.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.164
Поени од реакции
11.291
Навистина не разбирам што ти е проблемот. Зошто би ми било срам?
Главен куртон беше на форумов, со еден куп омаловажувања кон некапените, и еден куп "експертизи", кои се смешни од денешна гледна точка.
Кога се дешаваше срамот и продавањево на државава, релативизираше. Сите се исти, исти кур ќе беше да беше и вмро на власт итн...

Се разниша власта, и веднаш на форум. Да се бране добриот запад, кој направи кловн од тебе, а и од нас. Попатно им реплицираш на некои вмровски членови, твои непријатели во минатото. И случајно или не, знаеш дека биле про-вмро пред 5 год, а си регистриран пред скоро.
И сеа наводно тоа не си ти, оти си со друг профил. Случајно или нe, наративот и никот тие олицетворение на куртонот од пред 5 год. Да не мислиш дека заборавивме дека си опседнат со женскиот тенис, поради кладење? Оди пиши во Манчестер Ј. фан клуб, за со сите нишани да е профилов.

Не ми реплицирај, вади си ја дневницата со други.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936

Германија би ја бранела Украина, ама ако престане да купува нафта од Русија би престанале да се движат. Значи би ги бранеле Украинците, ама економијата на Германија е многу поважна од животот на Украинците. Нека излезе сега Зеленски за повторно да му аплаудираат во Советот на Европа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.796
Поени од реакции
21.901
А

Па, ги напишав пред неколку часа, врати се нзад , најди ги и прочитај ги..
Дај ми линк, додека отидам и се вратам од работа 10 страни се испишуваат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.389
Поени од реакции
81.714
Воопшто не сум контрадикторен. Вака стојат работите. САД на сила на бутна во НАТО (еве, нека биде така). На Украина Русија на сила и забранува да влезе во НАТО. Како е ова второто исправно од етички аспект, а првото неисправно? И САД и Русија си ги бранат геополитичките интереси насекаде во светот.

Малку хипокризија, а?
Нема хипокризија.

Ултимативната вистина е дека заради стратегиски интерес Русија направи да гинат и страдаат невини луѓе. Тоа е поразен факт од кој нема бегање, кој не може да се маскира.
Исто како САД што направи заради истата причина да гинат луѓе во Србија, Гранада, Либија...
Исто како што истовремено Саудиска Арабија постапува со Јемен и луѓето таму, кои гинат ради тоа.

Но, геополитичките интереси не ги болело никогаш уво за човечките животи.

Хипокризијата е во фактот што никој не ја откажа од светот Саудијска Арабија или пак да забранува саудијски уметници и писатели. (ова е помалку на шега кажано, сите знаеме дека нема саудиски уметници и писатели, но битна е поентата) Ниту пак САД за ниту една инвазија до сега. Нити ги откачуваа од интернет или сл.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.570
Поени од реакции
40.570
Ова значи почеток на 3та Светска Војна на финансиските пазари, ако нешто не смират топката. Многу очигледно сакаат да се направи војна, ептем им гори поради долговите. Бај да бук им е секој чекор, постепено билдање на гнев, омраза и страв кај народот. Во такви случаеви (видовме со короната), народ не мисли, што му кажат медиумите тоа. Ниту еден чекор Западот не направи за да се смири ситуацијата, туку само намерно одолговлекување за народ што подолго да е под психоза.

Бајден викаат ќе потпише директива за забрана на криптовалутите, демек Русија се финансирала преку нив, па ќе бидат запленети и воведена национална дигитална валута.
Ова на Путин било во врска со некои стоки што ги увезува Русија од страна. Од ЕУ поточно и од другите непријателски земји, вклучувајќи не нас. Така да ќе ни пропадне извозот на праски во Русија годинава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.660
Поени од реакции
31.567
Потполно е исто, и тебе ти е јасно. И точно за фактите зборуваме. Империите не бираат каде ги бранат своите интереси. Русија да беше помоќна, и таа ќе се ширерше колку што се шири САД. Пред некој ден на примерот на Босна ме убедуваше дека нема стратешки неважни држави, сега Македонија е неважна, бидејќи и не ти одговара на тезата да биде важна. По логиката дека на сила не втурнаа во НАТО, очигледно САД не сметаат дека сме стратешки неважни.

Види, немам јас против да си навиваш за Русија, ама ме нервира дволичност. Македонија е жртва на САД, а Русија е херој во Украина. Тоа се такви одвратни двојни стандарди да е просто невозможно.
Значи мора само едно да е точно од „Македонија е жртва на САД, а Русија е дефанзивна во Украина“.
Не. Тоа само ти правиш лажни дихотомии. Ниедна држава не е стратешки неважна, но секако може да биде помалку важна (и релативно неважна) во споредба со друга држава, а посебно во споредба со соседна држава.

Немам ни јас против ти да навиваш за кој сакаш, ама да - ме нервира дволичност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Русија да беше помоќна, и таа ќе се ширерше колку што се шири САД.
Шббкбб
Неможеш да знаеш и башка ниедна интервенција на СаД неможе да де спореди до оваа.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Главен куртон беше на форумов, со еден куп омаловажувања кон некапените, и еден куп "експертизи", кои се смешни од денешна гледна точка.
Кога се дешаваше срамот и продавањево на државава, релативизираше. Сите се исти, исти кур ќе беше да беше и вмро на власт итн...

Се разниша власта, и веднаш на форум. Да се бране добриот запад, кој направи кловн од тебе, а и од нас. Попатно им реплицираш на некои вмровски членови, твои непријатели во минатото. И случајно или не, знаеш дека биле про-вмро пред 5 год, а си регистриран пред скоро.
И сеа наводно тоа не си ти, оти си со друг профил. Случајно или нe, наративот и никот тие олицетворение на куртонот од пред 5 год. Да не мислиш дека заборавивме дека си опседнат со женскиот тенис, поради кладење? Оди пиши во Манчестер Ј. фан клуб, за со сите нишани да е профилов.

Не ми реплицирај, вади си ја дневницата со други.
По трет пат ќе ти кажам, и тоа последен. Не сум никаков Ставро. Знам за кого зборуваш, ама не сум тој. Звонарева ми е никот затоа што во моментот кога го правев акаунтот имаше некој тениски меч на телевизија во кој играше Звонарева, па бидејќи ме мрзеше да мислам го напишав првото што го видов.

Би те замолил да не ми досадуваш повеќе со глупости. Ако имаш да коментираш нешто на моите постови, повели слободно, ама не досадувај со глупости.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.376
Поени од реакции
2.194
По трет пат ќе ти кажам, и тоа последен. Не сум никаков Ставро. Знам за кого зборуваш, ама не сум тој. Звонарева ми е никот затоа што во моментот кога го правев акаунтот имаше некој тениски меч на телевизија во кој играше Звонарева, па бидејќи ме мрзеше да мислам го напишав првото што го видов.

Би те замолил да не ми досадуваш повеќе со глупости. Ако имаш да коментираш нешто на моите постови, повели слободно, ама не досадувај со глупости.
Женски тенис гледа а не е Ставро. :cautious:
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
добро значи кои џубриња се, а во западниве медиуми ќе речат русите пукале, тепаат цивили, Путин е монструм, а тој три дена ги моли нацистиве да ги пуштат цивилите :mad: што треба во таа ситуација да прави ај!?? да беа американците ќе ги испоубиеа сите ич немаше да им трепне. Ама не, Путин бил психопат а Буш и Обама цвеќиња. Па тие деца намерно гаѓаа со беспилотни и имаше со авиони кај што се смеат пилотиве кога тепаат цивили. Ако споредиме што прават Путин е мајка Тереза за нив, многу е мек.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712

Абе нека си каже тој Хрватот дека иде зошто моли бога на Руска страна некој Србин да најде, затоа идат, и они и УЧКите.

А што се однесува до законот за учество во војна во странски држави, дали тие што служат во Француска легија на странци и имаат МК државјанство се опфатени со овој закон? Франција традиционално го практикува ваквиот начин на регрутирање на странци, а законот у главно беше донесен како мерка за тие брачата што заминуваат да се борат за ИСИС.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom