Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.471
Поени од реакции
12.252
А
Не ми се верува дека е точно, ако е кога тогаш Полска ќе е на менито на Руската Федерација како нова членка.
Премиерот од Полска само што го негираше. Потребна е НАТО одлука.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Сега си контрадикторен сам со себе, и двете работи се факти: На сила не пикнаа во НАТО - точно. И дека Русија има право да се брани - точно.
Инаку ние не сме „паднале во сфера на интерес на САД“, туку ние со сила бевме бутнати во сфера на интерес на САД. Тоа колку и да не го менува исходот, има голема разлика.
Воопшто не сум контрадикторен. Вака стојат работите. САД на сила на бутна во НАТО (еве, нека биде така). На Украина Русија на сила и забранува да влезе во НАТО. Како е ова второто исправно од етички аспект, а првото неисправно? И САД и Русија си ги бранат геополитичките интереси насекаде во светот.

Малку хипокризија, а?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.917
Денес нафтата во Франција на бензинската до мене е 2 евра!

Никогаш не сум видел да е толку скапа, и што е најчудно, бензинот по евтин на 1,8 евра
Германија исто уште пред 2-3 дена. Тоа со дизелот е поради големата побарувачка за нафта за греење. Сите купуваат за следната зима.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.451
Поени од реакции
36.389
Kh-101 што се лансира само од Туполев стратешките бомбардери. Значи ги кренале во воздух и големите мечки.


78BACCB3-B06D-483F-BAE0-7639B3789D98.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.658
Поени од реакции
31.565
Воопшто не сум контрадикторен. Вака стојат работите. САД на сила на бутна во НАТО (еве, нека биде така). На Украина Русија на сила и забранува да влезе во НАТО. Како е ова второто исправно од етички аспект, а првото неисправно? И САД и Русија си ги бранат геополитичките интереси насекаде во светот.

Малку хипокризија, а?
Прво, не разговараме за етика, туку разграничуваме кои се фактите.
Второ, не е исто на соседот да му направат воен удар и да го направат непријател кој ќе го примат во непријателски воен сојуз - и истото да се случи во некоја далечна и релативно неважна држава.

Подобра паралела би била ако Русија го регрутира Мексико за членка во ЦСТО па да правиш компарација со САД и буткањето на Македонија во НАТО. Едното е важно за државата чиј сосед станува непријател, другото за случувањата во далечната мала држава - не е важно.


Така да хипокризијата, ако ја има, е целосно твоја. (y)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.352
Поени од реакции
5.539
Почнаа протестите на работниците од туркменските соседни држави кои се на печалба во Русија, не им вреди платата во рубли, бараат да им бидат зголемени платите, за да им остане нешто и за дома.

Рублата изгуби вредност и во однос на другите валути, не само со еврото и доларот.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.274
Почнаа протестите на работниците од туркменските соседни држави кои се на печалба во Русија, не им вреди платата во рубли, бараат да им бидат зголемени платите, за да им остане нешто и за дома.

Рублата изгуби вредност и во однос на другите валути, не само со еврото и доларот.
Za a1 od Moskva,Muhamed Zekiri.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom