Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424

Гугл транслејт е малку напорен но типов мислам дека има најреална анализа на настаните.

Инаку чивекот за време на конфликтот во Нагодно Карабах прв предвиде дека Ерменија ќе изгуби па едно време го прозиваа дека е Турски платеник.
Е што вика, можеш на кратко да раскажеш? Ништо не го разбирам.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.772
Поени од реакции
8.407
Русија трие раце од цената на гасот, Европа ќе си плати дебело за нивната глупа политика

Прегледај го приврзокот 324209

Инаку САД во паника, почнале да праќаат дупломати дури и во Венецуела кај Мадуро за да овие пумпаат повеќе нафта :ROFLMAO: го заборавија Гуаидо веќе сега ќе го молат Мадуро и ќе му ветуваат укинување на санкциите само да најдат алтернативни снабдувачи на нафта, ама тешко од тоа дека ќе има нешто..
Венецуелците веќе имаа договор со Русите да за во замена за модернизација на нафтената индустрија ( и поправка во добар дел), заеми и нормално заштита, продажбата на Венецуелската нафта да оди преку Руски банки но и имаат предадено и % на Роснефт, плус и целата нафтена индустрија им е колатерала за секој заем.

Исто така Русите им помогнаа на Венецуелците да направат синџир за испорака во Индија и остатокот од Азија зошто беа санкционирани од САД а нивната нафта од тоа што имам читано е доста специфична околу рафинирање и веќе постоечкиот логистички синџир бил базиран во Тексас ( каде што венецуелците поседуваат неколку рафинерии, итн ...)

Али најважното е ако мислат дека после Гадафи некој ќе им верува пак на Американците и ќе смени страна, мора да се луди. А на крајот на денот и Индија и Америка ќе плаќаат исто за нафтата, единствената разлика е што знаеш дека Америка кад тад на крајот пак ќе проба да те заебе.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.919

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.957
Поени од реакции
8.984
Е што вика, можеш на кратко да раскажеш? Ништо не го разбирам.
Силни и слаби страни на Украјинската тактика и одбрана, ако имам повеќе време ке гледам да пишам повеќе.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Realno kaza sto site mislat. Sepak beli Evropejci i Hristijani na site nas ni se poblisku nego Somalijci ili Afganistanci.
Точно и сега сите небели не гледаат и викаат - еве, знаевме, целото ваше лигавење за инклузивност е тежок фејк. Има збор за тоа Игорче а не сте свесни за импликациите, нормално ви е шо изјавил.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.219
Русија трие раце од цената на гасот, Европа ќе си плати дебело за нивната глупа политика

Прегледај го приврзокот 324209

Инаку САД во паника, почнале да праќаат дупломати дури и во Венецуела кај Мадуро за да овие пумпаат повеќе нафта :ROFLMAO: го заборавија Гуаидо веќе сега ќе го молат Мадуро и ќе му ветуваат укинување на санкциите само да најдат алтернативни снабдувачи на нафта, ама тешко од тоа дека ќе има нешто..
Ова глупирање со нафтава на американците ми е малце чудно, со оглед дека имаат уште бајги нафта за вадење, посебно со фракинг, која е многу исплатлива со моменталните цени.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.120
Поени од реакции
10.877
Ако пуштат некоја ракета на влада, собрание мислам дека за некоја година тој ден ќе го прославуваме како национален празник
Така е братче, специјално целиот политички врв ке биде собран во *влада или собрание а не во засолништа таму ке биде невиниот народ
*ке се гласа на референдум


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.235
Поени од реакции
16.784
После Холомодорот апсурдно е да се верува дека Украинците би преговарале со окупатори/терористи да си ја предадат така лесно државата.

Русија воено ги окупираше Крим, Донетск, Луганск.. ја осакати Грузија со окупирањето на Осетија и Абхазија, и има интенција уште да окупира соседни држави.

Најголемите патриоти на форумот станаа про-сепаратисти за 10тина дена. Комедии.
Nitu Rusite ne bile nesto postedeni vo cistkite na Stalin, glupo e da veruvas deka toa bilo praeno radi pricini razlicni od ideoloski i po malku ili poveke lunaticnost i paranoja.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.569
Поени од реакции
23.109
Ова глупирање со нафтава на американците ми е малце чудно, со оглед дека имаат уште бајги нафта за вадење, посебно со фракинг, која е многу исплатлива со моменталните цени.
prostudiraj malku koga stanuva isplatliva i kako ednas im ja potonaa industrijata. vidi ceni u evropa i usa denovive. se ke ti stane jasno potoa....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.219
И за сите што се палите на Путин и за големината на руската држава, како што гледам цело семејство му живее на запад. Двете ќерки, бившата жена со мажот, и сегашната љубовница со детето на Путин.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Nitu Rusite ne bile nesto postedeni vo cistkite na Stalin, glupo e da veruvas deka toa bilo praeno radi pricini razlicni od ideoloski i po malku ili poveke lunaticnost i paranoja.
Глупо е воопшто да веруваш дека таа држава има нешто заедничко со денешна Русија, уште повеќе што само 2 Руси биле на нејзиното чело едниот Јури Андропов 1982-84 И тој што ја растури Горбачов... Само да се каже нешто против Русите, такви им се мантрите ...

Па повеќе има смисла да се спореди Франицја на наполеон со денешна Франција и Германија на Хитлер со денешна Германија одколку Советскиот сојуз со денешна Русија... Али тоа е лоботомија....
Автоматски споено мислење:

И за сите што се палите на Путин и за големината на руската држава, како што гледам цело семејство му живее на запад. Двете ќерки, бившата жена со мажот, и сегашната љубовница со детето на Путин.
Тенеќе пак се враќаш во либтардскиот пропаганден бубањ ти со детски муабети
Автоматски споено мислење:

Силни и слаби страни на Украјинската тактика и одбрана, ако имам повеќе време ке гледам да пишам повеќе.
Се снајдов на PC седнав со превод го изгледав. Мислам дека ја знае ситуацијава човеков.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.353
Поени од реакции
5.539
И покрај целиот вложен труд за да се заштити рублата, паѓа.

1 евро = 150 рубли
Пред 2 недели беше 85 рубли.
Во 2014 беше 45 рубли.

Минимална плата во Русија во моментот е 92 евра.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.957
Поени од реакции
8.984
Се снајдов на PC седнав со превод го изгледав. Мислам дека ја знае ситуацијава човеков.

Предмалку, денешна ситуација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.219
Тенеќе пак се враќаш во бубањот ти со детски муабети
Знам, ама премногу глупости има на темава, а на некој не му е јасно, колку се комплицирани односите.

Исто како што на @Staufer не му е јасно дека западов, малце поарно не гледа од арапите, но сепак не третираат слично, посебно нас Балканците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom